سنگ آکواپراز – نامی تجاری برای کلسدونی سبز مایل به آبی

سنگ آکواپراز
راف آکواپراز Aquaprase™ طبیعی – © عکس توسط Yianni Melas 

اخیراً نوع جدیدی از کلسدونی شفاف دارای رنگ سبز مایل به آبی خوش رنگ توسط یانی ملاس از آفریقا یافت شده که با نام تجاری آکواپراز ” Aquaprase™” به بازار عرضه می شود . اگرچه انواع کلسدونی مانند کریزوپراز و جم سیلیکا به خوبی شناخته شده اند و در رنگ های سبز مایل به زرد و آبی مایل به سبز دیده می شوند، رنگ این سنگهای جدید به طور مشخص با هر کلسدونی آفریقایی که توسط GIA مورد بررسی قرار گرفته بود متفاوت بود.

این نوع جدید کلسدونی آفریقایی به راحتی با ترکیب منحصر به فرد و طیف جذبی آن که تفاوت قابل توجهی با انواع کریزوپراز و جم سیلیکا دارد، تشخیص داده می شود. رنگ سبز مایل به آبی جذاب آکواپراز، که ممکن است توسط کروم و نیکل ایجاد می شود، آن را در در تجارت جواهرات محبوب و مورد استقبال کرده است.

انواع تراش آکواپراز
انواع تراش آکواپراز © عکس از instagram: @gemexplorer

نحوه اکتشاف آکواپراز

یانی ملاس (Yianni Melas) یک کاوشگر سنگهای قیمتی است که بیشتر عمر خود را در سفرهایی به نقاط دور کره زمین برای یافتن سنگهای گرانبها کرده است. و شغل او باعث شده است که در موسسه معتبر GIA (موسسه گوهرشناسی آمریکا) تحصیل و تدریس کند.

یانی همراه معدنچیان در معدن آکواپرا
یانی همراه معدنچیان آفریقایی در معدن آکواپرا aquaprase.com

در سال 2013 زمانی که او به دفتر یک معدنچی محلی در آفریقا دعوت شد تا عملکرد یک معدن خاص را بررسی کند، در یک گوشه یک سنگریزه کوچک در کناره کشیده شد. این تکه سنگ بخشی از بسته روی میز نبود و یانی می خواست داستان آن را بداند.

معدنچیان آنجا هیچ ارزش خاصی در این سنگ ریزه ندیدند و به او گفتند که می تواند آن را داشته باشد!. یانی پرسید این چیست؟ در دفتر چند نظر وجود داشت. برخی فکر می کردند اوپال و برخی دیگر تصورشان کریزوپراز و برخی کریزوکولا است. در طول سال‌ها، مردم به طور تصادفی با این سنگ در این مکان دورافتاده برخورد کرده بودند و به نظر می‌رسید که همه افکار متفاوتی در مورد این سنگ داشتند. با این حال، هیچ کس ارزشی در آن ندیده بود.

راف آکواپراز طبیعی
راف آکواپراز Aquaprase™ طبیعی . عکس از instagram: @gemexplorer

یانی این خرده سنگ را با خود برد و مصمم بود که منشا آن را بیابد. وی هفته‌ها با افراد محلی صحبت کرد و سپس گروه کوچکی از معدنچیان را پیدا کرد که مطمئن بودند می‌توانند به یانی کمک کنند تا منبع/رگه این سنگ را پیدا کند. در نهایت، آنها منبع را کشف کردند و آنچه که یافتند، ایمان یانی به پتانسیل این سنگ را تأیید کرد.

اینکلوژنهای آکواپراز
نمونه‌های آکواپراز بررسی شده توسط GIA حاوی قسمتهای کوچکی از کوارتز دروزی بی‌رنگ (چپ و راست) و اینکلوژنهای اکسید فلزی قهوه‌ای و سیاه نامنظم (پایین) بودند. فوتومیکروگراف Nathan Renfro (Gems & Gemology, Winter 2015, Vol. 51, No. 4)

در نهایت بعد از ارسال نمونه ها به لابراتوار GIA، او یک تماس تلفنی دریافت کرد که گفت «چیزی باورنکردنی» پیدا کرده است. این کریزوپراز یا کریزوکولا نبود. این یک نوع جدید کلسدونی بود که قبلاً هرگز کشف نشده بود. لازم به ذکر است این معدن در مکانی نامعلوم در آفریفا است و به صورت محدود و کنترل شده توسط Aquaprase™ به بازار ارائه می شود.

رنگ و بافت

دستبند آکواپراز طبیعی و اصل
دستبند آکواپراز (کلسدونی سبز مایل به آبی) زیبا و شفاف. عکس توسط instagram: @gemexplorer

هر قطعه آکواپراز منحصر به فرد است. به نظر می رسد در برخی نمونه ها اگر آنها را به سمت نور نگه دارید، ابرهایی معلق دارند، برخی حاوی رنگ های شکلاتی و برخی سبز تر، برخی بیشتر آبی و برخی دیگر فیروزه ای یکنواخت هستند. این سنگ کاملاً طبیعی است و دامله تراش ها رابطه عشقی و نفرتی با این سنگ دارند زیرا سنگی سخت برای برش است – اما زیبایی آن کاملاً بی‌نظیر است. طی چند سال اخیر بنظر می رسد بازار گوهر و جواهرات از این سنگ خوش رنگ استقبال می کند.

ابرهای آبی در آکواپراز
ابرهای آبی در آکواپراز شفاف بی رنگ . نمایی از یک دنیای شگفت انگیز درون یک سنگ! عکس توسط Yianni Melas

1 دیدگاه برای “سنگ آکواپراز – نامی تجاری برای کلسدونی سبز مایل به آبی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *