زمردهای اتیوپی و بررسی خصوصیات آنها

در دهه های گذشته از اتیوپی به صورت بسیار ناچیز و قطره ای، زمرد هایی تولید می شد، اما در سال 2016 کشف ذخایر جدید زمرد اتیوپی در ایالت اورومیا سر و صدای زیادی در تجارت گوهرسنگ ایجاد کرد. زمانی که معادن جدیدی برای سنگ‌های قیمتی پیدا می‌شود و همه به فکر این هستند که این رویداد چقدر برای بازار گوهرهای رنگی، بزرگ و مهم خواهد بود، همیشه هیجان‌انگیز است.

زمردهای اتیوپی
زمردهای اتیوپی باکیفیت عکس از richagoyalsikri برگرفته از کلکسیون @rmshahltd_finegems

در سال های اخیر، اتیوپی از اهمیت زیادی به عنوان تامین کننده مقادیر زیادی اوپال با کیفیت بالا از منطقه ای نزدیک Wegel Tena به خود جلب کرده است. اکنون به غیر از اپال، زمردها نیز به طور پراکنده در نزدیکی دوبولوک (Dubuluk) اتیوپی استخراج می‌شوند. این ذخایر در حدود 80 کیلومتری مرز کنیا قرار دارد. تا کنون، به نظر می رسد که این ذخایر کاملا امیدوارکننده است، زیرا میزان قابل توجهی در نمایشگاه های اخیر جواهرات در توسان، بانکوک و هنگ کنگ دیده شده است. تنها زمان نشان خواهد داد که این ذخایر چقدر قابل توجه خواهد بود.

بررسی کیفیت زمردهای اتیوپی

زمرد های کم کیفیت اتیوپی که بسیار ناپاک هستند
زمرد های کم کیفیت اتیوپی همراه ناخالصی های سیاه سنگ ماتریکس خود

مانند دیگر سنگ هایش، اتیوپی زمردهایی با طیف وسیعی از کیفیت های مختلف تولید می کند. بسیاری از مواد یافت شده درجه تجاری بوده و یا اغلب به شدت با بلورهای میکای سیاه همراه شده اند. با این حال، برخی از گوهرهای واقعا شگفت انگیز نیز از این ذخایر به دست آمده است.

رنگ

سنگ های مرغوب اتیوپی سبز چمنی یا سبز مایل به سایه آبی ناچیز هستند و نیازی به بهسازی با روغن ندارند. حتی هیجان انگیزتر، میزان اشباع بودن رنگ این سنگ ها است. این رنگهای سبز روشن و اشباع شده با سنگ های معادن کلمبیا قابل مقایسه هستند. برخی از فروشندگان رنگ را به عنوان “درخشنده” یا دارای کیفیت “نئونی” توصیف می کنند و از این نظر آن را با تورمالین پارایبا (paraíba) مقایسه می کنند.

انگشتر زمرد اتیوپی روی پایه الماس
انگشتر زمرد اتیوپی سرتیفییت شده روی پایه الماس عکس از Caratell.com

آهن (Fe)، کروم (Cr) و وانادیم (V) از عناصر رنگزای اولیه در زمرد هستند. زمردهای کلمبیایی دارای کروم و وانادیوم زیاد هستند، اما آهن کمی دارند. زمردهای اتیوپی، برزیل و زامبیا کروم کمتر، وانادیوم بسیار کم و آهن نسبتاً بالایی دارند. برخی از زمردهای بسیار خاص از اتیوپی حتی افکت ” gota de aceite “ یا “قطره روغن” را به نمایش می گذارند اثری بسیار مطلوب می باشد. در این باره مطلبی در وبسایت سنگ شناس نوشتیم.

زمرد تحت فیلتر چلسی تشخیص زمرد منشا

در این تصویر که بالا؛ نور معمولی و پایین؛ تحت فیلتر چلسی است، آهن واکنش فیلتر چلسی ناشی از کروم را خنثی می کند. در نتیجه، بسیاری از زمردهای برزیل، زامبیا، اتیوپی و سایر ذخایر با کروم کافی و آهن نسبتاً بالا هیچ واکنشی نشان نمی دهند. از سوی دیگر، زمردهایی با کروم کافی و آهن به اندازه کافی کم، واکنش فیلتر چلسی صورتی تا قرمز را نشان می‌دهند که برخی از در زمردهای کلمبیایی معمول است. با این حال، این امر در برخی از زمردهای افغانستان، برزیل، چین، مصر، اتیوپی، پاکستان، روسیه، زامبیا و زیمباوه نیز مشاهده شده است. عکس از eighthdimensiongems.com

پاکی

از نظر پاکی در نمونه های بررسی شده توسط GIA ، بسیاری از راف های زمرد اتیوپی کاملاً با بلورهای بیوتیت تیره پوشیده شده بودند، اما هنگامی که با نور عبوری مورد بررسی قرار می گرفتند، رنگ سبز بسیار دلپذیری داشتند. با این حال، این کریستال‌های اتیوپی اغلب سنگ‌های پاک بزرگی تولید نمی‌کنند، زیرا داخل آن‌ها مملو از کریستال‌های میکای بیوتیت تیره و متراکم است.

راف زمرد اتیوپی
راف زمرد اتیوپی عکس از globalgemological.com

برخی از آنها اتمام رشد دو طرفه را نشان می دهند، اما اکثر آنها در یک طرف شکسته و به شدت ناپاک هستند. معمولاً فقط یک انتهای بلور به اندازه کافی پاک است که نگین های فست تولید کند. مواد معدنی ماتریکس سنگ متصل به برخی از زمردها به صورت تکه های بیوتیت قهوه ای تیره تا سیاه، کوارتز و کائولینیت شناسایی شدند. اگرچه برخی از سنگ‌های یافت شده در سایز بزرگ وجود دارند، اما بیشتر زمردهای با کیفیت گوهری در اتیوپی، کمتر از ده قیراط تراشیده می‌شوند که اکثریت آنها بین یک تا سه قیراط است.

زمین شناسی

اتیوپی دارای یک زمین شناسی غنی است که سیستم کافت 2 (ناوه‌ای باریک و دراز که با گسل‌های عادی محصور شده باشد و دو طرف آن از هم دور شود) آفریقای شرقی از آن عبور می کند و فعالیت هیدروترمال مرتبط با این ویژگی زمین ساختی است. زمردها که در شرایط نادری در رگه های گرمابی تشکیل می شوند، در سنگ میزبان شیست در جنوب کشور وجود دارند. در اینجا سیالات غنی از سیلیس حاصل از نفوذهای عمیق گرانیتی شرایط لازم را برای این گوهر کمیاب ایجاد می کنند. رسوبات در برزیل و زامبیا نیز در سنگ میزبان شیست رخ می دهد. سنگ های معروف کلمبیایی، اما از شیل کربنی به دست می آیند.

معادن زمرد و کنترل آنها توسط دولت اتیوپی

بارخانه راف زمرد اتیوپی
بارخانه راف زمرد اتیوپی

ذخایر جدید زمردهای اتیوپی باکیفیت در ایالت اورومیا در روستاهای کنتیچا و درمی در ناحیه سبا بورو قرار دارند. گاهی اوقات این سنگ ها را به دلیل شهری که در 160 کیلومتری شمال ذخایر دوبولوک (Dubuluk) قرار دارد و در آنجا معامله می شوند، زمرد های شاکیسو ” Shakiso Emeralds “ می نامند. تاجران گوهر اتیوپیایی گرد هم می‌آیند تا به طور قانونی این زمردها را خرید و فروش کنند. به دلیل نگرانی در مورد امنیت و بی ثباتی، دولت اتیوپی به شدت این معادن و تجارت را کنترل می کند. در زمان کشف، استخراج معادن به‌دلیل نگرانی‌های امنیتی چندین هفته موقتاً متوقف شد. از نوامبر تا دسامبر 2016. بازگشایی شده است، اما دولت اتیوپی دسترسی به معادن را به شدت محدود کرده است. فروشندگان و معامله گران برای ورود به منطقه شاکیسو برای خرید و فروش نیاز به مجوز کتبی و نامه های فدرال و منطقه ای نیاز دارند. قانون به شدت اجرا می شود و مجازات ها شدید است. منطقه معدن به چند “انجمن” تقسیم می شود. هر کدام متشکل از یک مدیر و چندین عضو است که استخراج واقعی و توزیع راف زمرد را کنترل می کنند. پس از طبقه بندی راف ها، ابتدا از طریق شاکیسو راه خود را طی می کند و سپس به نمایندگی ها در پایتخت شهر آدیس آبابا فروخته می شود که حدود 12 ساعت با ماشین از منطقه معدن فاصله دارد.

استخراج

بلور زمرد اتیوپی آماده تراش
بلور زمرد اتیوپی (شاکیسو) با وزن 3.13 قیراط، آماده تراش

به گفته تولدبران آبای، مدیر بازاریابی مواد معدنی وزارت معادن، پترولیم و گاز طبیعی، تا به امروز بیش از 100 کیلوگرم زمرد راف تولید شده است. استخراج معدن به روش سنتی با استفاده از ابزار دستی و بدون ماشین آلات سنگین انجام می شود. معدنچیان صنعتگر این زمردها را با دست استخراج می‌کنند که این روش کند و گاها به صورت جسته و گریخته است. با این حال، روزنامه آدیس فورچون گزارش می دهد که تا اوت 2017، حدود 7 میلیون دلار از سهم صادرات راف های با ارزش درآمد داشته و حدود 30 هزار نفر را مشغول به کار کرده است. ادامه صادرات گوهر به رشد سریع اقتصادی اتیوپی کمک خواهد کرد.

ویژگی های گوهر شناسی

اینکلوژن بیوتیت زمرد اتیوپی
اینکلوژن بیوتیت زمرد اتیوپی عکس از globalgemological.com

زمردهای اتیوپی از نظر ظاهری بسیار شبیه به سایر زمردهای شیست دار – به ویژه زمردهای برزیل و زامبیا هستند. به دلیل مبهم بودن نسبی ذخایر اتیوپی قبل از سال 2017، برخی از فروشندگان منشاء را پنهان می کردند و سنگ ها را به دروغ به عنوان زامبیایی می فروختند. اگرچه این نادر بود، برخی از زمردهای اولیه اتیوپی ممکن است به اشتباه برچسب گذاری شوند.

اینکلوژنهای چندفازی زمرد اتیوپی
اینکلوژنهای چندفازی زمرد اتیوپی بدون بهسازی

در میان نمونه های فست و راف بررسی شده ، اینکلوژنهای متداول شامل بلورهای بیوتیت نامنظم و اینکلوژنهای چند فازی مشاهده شده است. در بررسی ها وزن مخصوص متوسط زمردهای اتیوپی 2.73 و ضریب شکست 1.581-1.589 است. زمردهای با میزبانی شیست دارای محتوای آهن نسبتاً بالایی هستند. زمردهای اتیوپی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اتم های آهن سنگ را در برابر نور فرابنفش بی اثر می کنند و فلورسانس را سرکوب می کنند. این بدان معناست که این سنگ‌ها مانند همتایان کلمبیایی خود چه تحت uv با طول موج بلند یا کوتاه و چه در نور روز فلورسانس نمی‌کنند. بنابراین، زمردهای اتیوپی در نور روز و نور مصنوعی مشابه به نظر می رسند.

تشخیص زمرد اتیوپی
مشاهدات میکروسکوپی از زمرد اتیوپی نشان میدهد (A) بلورهای بیوتیت. (ب) اینکلوژنهای چند فازی بلوکی شکل. (C) اینکلوژنهای چند فازی حاوی یک مایع، گاز و بلورهای دختر متعدد که به موازات محور c دیده می شوند. و (د) یک سیال چند فازی که فازهای CO2 مایع و گازی را نشان می‌دهد و یک مایع آبی غیرقابل اختلاط (موازات اینکلوژن چندین تیوب رشد وجود دارد). تصاویر توسط Nathan Renfro (A and B) and Victoria Raynaud (C and D) :gia.edu

خوشبختانه، GIA گزارش می دهد که آزمایشگاه های گوهرشناسی می توانند زمردهای زامبیایی، برزیلی و اتیوپی را از طریق تجزیه و تحلیل عناصر کمیاب با استفاده از LA-ICP-QMS تشخیص دهند. هر منشا به طور جداگانه در نمودارهای سه تایی Cs-Li-Rb (سزیم-لیتیوم-روبیدیوم) و Cs-Sc-Rb (سزیم-اسکاندیم-روبیدیم) گروه بندی می شود. این امکان تشخیص ریشه های زمین شناسی را فراهم می کند.

قیمت زمردهای اتیوپی

قیمت زمردهای اتیوپی هنوز ثابت نشده است و به طور پیوسته در حال افزایش است. با این حال، برخی از نکات ممکن است در هنگام خرید آنها راهگشا باشد. بیشتر قیمت ها در مقایسه با زمردهای برزیلی و زامبیایی با کیفیت مشابه، اضافه بهای اندکی دارند. با این حال، آنها بسیار ارزان تر از همتایان کلمبیایی خود هستند. برای مصرف کننده ای که علاقه ای به منشا ندارد، زمرد اتیوپی ممکن است به معنای 30٪ تخفیف باشد!

زمرد های اتیوپی شاکیسو
زمرد های 2-4.5 قیرطی اتیوپی ، شاکیسو

بر اساس گزارشهای میدانی، بسیاری از راف های زمرد اتیوپی فروخته شده تا کنون در بارخانه هایی با کیفیت‌های مختلف گوهری بوده‌اند، بدون اینکه گلچین شده باشند. بنابراین، در هر بارخانه میتوان چند راف گوهری شگفت انگیز یافت که با راف های معمولی مخلوط می شوند. اگرچه استثنائاتی وجود دارد، اما بیشتر راف ها فقط بخش کوچکی از وجه های بلوری در سطح خود دارند. برای گوهرهای باکیفیت، گوهرتراش‌ها باید مقدار زیادی از این سنگ های راف را تراش دهند (پرتی زیادی دارن). زمردهای اتیوپی باکیفیت میتوانند چندین هزار دلار برای هر قیراط به فروش برسند.

زمرد اتیوپی یا زمرد کلمبیایی؟

اتیوپی مطمئناً قادر به تولید زمردهایی است که می توانند با نمونه های خوب کلمبیایی رقابت کنند. برخی از این سنگ ها مطمئناً راه خود را به کلکسیون های مهم باز می کنند. با این حال، بسیاری از راف‌های تولید شده درجه تجاری هستند. بازده عموماً پایین است، به دلیل اینکه راف ها به شدت ناپاک هستند، و گوهرهای باکیفیت کمیابند. منابع سنتی سنگ‌های قیمتی مدت‌هاست که بر قیمت‌های بالاتر نسبت به یافته‌های جدید سلطه دارند. تجارت زمرد نیز از این قاعده مستثنی نیست. اگر به دنبال یک زمرد کرومیوم-رنگ با بودجه نسبی هستید، زمردهای اتیوپی انتخاب خوبی هستند.

1 دیدگاه برای “زمردهای اتیوپی و بررسی خصوصیات آنها

  1. Muhammad azam گفته:

    من زمرد افغانستان منطقه نورستان را دارم و خیلی رنگهای بشاش است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *