الماس‌هایی با درجه پاکی FL و IF : یک خرید غیر هوشمندانه!

الماسهای بی عیب و نقص (FL (Flawless و از درون بی نقص (IF (internally flawless کمتر از نیم درصد کل الماس های جهان را شامل میشوند. این الماسها بدون هیچ گونه اینکلوژن قابل مشاهده حتی زیر بزرگنمایی 10 برابر ، بسیار نادر و گرانبها هستند. وقتی می بینید یک الماس با برچسب (FL) یا از داخل بدون نقص (IF) نشان داده می شود ، ممکن است فکر کنید این بهترین پاکی الماس برای خرید است.

یک الماس با پاکی flawless
یک الماس با پاکی flawless

حقیقت این است که ، خرید یک الماس با درجه پاکی بالا توصیه نمیشود. الماس هایی که درجه پاکی کمتری دارند ، مانند الماس‌های VS2 و SI1 ، دقیقاً مانند یک الماس با درجه پاکی FL با چشم غیر مسلح ما تمیز و پاک بنظر می رسند (eye-clean) اما هزاران دلار قیمت کمتری دارند. بنابراین در حالی که FL و IF اوج درجه پاکی را نشان می دهند ولی یک خرید هوشمند نیستند ، زیرا مانند الماس های درجه پایین تر در چشم ما خودنمایی میکنند.  اما ابتدا بیاییم تعریف و تفاوت درجه پاکی IF و FL را بیشتر بدانیم.

درجه پاکی FL در الماس چیست؟

یک الماس با پاکی Flawless) FL) حتی در بزرگنمایی 10 برابر هیچ گونه اینکلوژن یا لکه‌های سطحی (blemishes) را نشان نمی دهد. این بالاترین درجه پاکی و نادرترین نوع پاکی الماس است. الماسهای بی عیب و نقص کمتر از نیم درصد از کل الماس های بازار را شامل میشوند. از آنجا که در طول شکل گیری بیش از میلیاردها سال ، الماس تحت شرایط شدید و آشفته ای قرار دارد ، آنها داری پتانسیل داشتن نقص ، حتی در کوچکترین الماسها هستند. در نتیجه ، دستیابی به ساختار بلوری اتمهای کربن که 100٪ خالص باشد ، غیرممکن است. یک الماس Flawless هنوز 100٪ خالص نیست و شامل اینکلوژنها می شود ، اما برای دیدن آنها به قدرت بزرگنمایی بیشتر 60X یا حتی 100X نیاز دارید. در آزمایشگاه های گریدبندی الماس ، درجه بندی FL / IF به الماسی اختصاص داده میشود که هیچ اینکلوژنی زیر بزرگنمایی 10 برابر قابل مشاهده نباشد.

درجه پاکی IF در الماس چیست؟

یک الماس IF (بدون عیب و نقص داخلی) فاقد اینکلوژن درونی قابل مشاهده است اما ممکن است لکه هایی جزئی در سطح سنگ وجود داشته باشد. الماسهای IF در مقیاس پاکی GIA دقیقاً زیر الماسهای Flawless قرار می گیرند. آنها دقیقاً مانند الماس های بی نقص Flawless بسیار نادر هستند و کمتر از 1٪ از کل الماس ها را نشان می دهند.

تفاوت الماسهای FL و IF چیست؟

الماس FL و IF در مقیاس پاکی (Clarity) در کنار یکدیگر قرار دارند و FL بالاترین درجه بندی را دارد. وقتی الماس های FL و IF با بزرگنمایی 10 برابر مشاهده شوند ، هیچ نقص و اینکلوژن درون الماس قابل مشاهده نیست. بزرگترین تفاوت در این است که بر خلاف الماسهای FL ، الماسهای IF دارای لکه های جزئی سطحی (surface blemishes) هستند.خطوط رشد graining در الماس به عنوان مثال ، یک الماس IF ممکن است دارای عیوب خطوط رشد سطحی (surface graining)، فست‌های اضافی ، نچرال‌های ناشی از تراش و خش و علائم جزئی ناشی از پولیش داشته باشد. بدون کمک بزرگنمایی و چشم متخصص گوهر شناس ، هیچ کس نمی تواند تفاوت بین الماس FL و IF را تشخیص دهد. حتی متخصصان آموزش دیده نیز به سختی میتوانند تمایز این دو را تشخیص دهند.

چرا توضیحاتی در قسمت Comments ریپورت الماس IF وجود دارد؟

تفاوت الماس با درجه پاکی FL و IFدر زیر لیست کامنت‌های متداول ذکر شده موجود در شناسنامه های الماس هایی با درجه پاکی internally flawless میبنیم :

  • (Minor details of polish are not shown (GIA
  • (Surface graining is not shown (GIA
  • (Minor details of finish are not shown (AGS

هرچند این نظرات بالا آنچنان نگرانی در الماس شما ایجاد نمیکنند، ولی این عبارات به معنی لکه های سطحی بوده و جدا کننده درجه پاکی IF از FL میباشد. هرچند تراشکاران حین تراش الماس، بلمیش ها یا لکه های سطحی را میتوانند با پولیش مجدد از بین ببرند ولی ممکن است آنها ریسک اینکار را نکنند زیرا نمیخواهند قیراط اضافی از وزن الماس کمتر شود و ارزشی که با صاحب الماس به توافق رسیدند به خطر بیوفتد. از طرف دیگر ، ممکن است مسائل مربوط به ذات راف الماس اولیه، خطوط giran سطحی در بدنه الماس امتداد یابد به گونه ای که با پولیش مجدد نیز مقدار لکه ها کاملاً از بین نمروند.

قیمت های الماس FL و IF

قیمت الماس FLبه دلیل کمیاب بودن ، قیمت الماس FL در حدود 25-35٪ بیشتر از الماس IF است. به عنوان مثال ، قیمت یک الماس 1.01 قیراطی با تراش گرد، پاکی FL، رنگ F دارای قیمتی معادل 9,791 دلار است در حالی که این الماس 1.01 با همان درجه تراش و رنگ ولی با پاکیIF دارای قیمتی معادل 7,833 دلار است. اختلاف قیمت 958 دلار است – 25 درصد بیشتر.قیمت الماس IF به طور کلی ، هر دو الماس IF و FL به طرز باورنکردنی نادر هستند و قیمت آنها منعکس کننده آن است. حتی یک الماس FL یک قیراطی در درجه رنگهای G-H و با تراشی خوب میتواند قیمتی بین 6000 تا 9000 دلار داشته باشد. با افزایش وزن قیراط ، قیمت به طور چشمگیری افزایش می یابد زیرا الماس های FL و IF با سایز بزرگتر حتی نادرتر هستند.

آیا الماس های FL و IF ارزش خرید دارند؟

مقایسه قیمت الماس های Flawless
در این لیست تفاوت قیمت های الماس های FL و IF با دیگر درجه پاکی را میبینید

اگرچه خرید درجه پاکی بهترین راه برای تضمین کردن زیبایی سنگ به نظر می رسد ، اما در پرداخت هزینه برای درجه بندی FL یا IF مقدار بیشتری پول صرف چیزی میکنید که نمیتوانید با چشم عادی بفهمید. هیچ کس با چشم غیر مسلح نمی تواند تشخیص دهد که این یک الماس IF است یا FL . شما می توانید سنگ هایی که با چشم غیر مسلح پاک بنظر برسند یا اصطلاحا ” Eye-Clean ” باشند را در درجه پایین تر مانند الماس های درجه بندی شده VS2 و SI1 پیدا کنید. از نقطه نظر پاکی ، الماس هایی با درجه نسبتا پایین پاکی با الماس های بی عیب و نقص یکسان به نظر می رسند اما هزاران دلار کمتر قیمت دارند. به عنوان مثال ، قیمت یک الماس 1.06 قیراطی با تراش گرد و H/VS2 5804 دلار قیمت دارد ، در حالی که یک الماس 1.09 قیراطی IF در رنگ H قیمتی معادل 7003 دلار دارد. با تمام خصوصیات دیگر یکسان ، قیمت الماس

تفاوت تراش الماس در دو الماس Flawless
بهتر است بیشتر بودجه خود را صرف کیفیت تراش ( Cut ) کنید. کیفیت تراش الماس بیش از هر جنبه دیگری بر زیبایی و درخشش الماس میکند.

الماس با درجه پاکی IF به مقدار 1199 دلار بیشتر است. این 17٪ تفاوت است! الماس های IF و FL را فقط می توان با بزرگنمایی 10X و بالاتر توسط یک گوهرشناسی حرفه ای شناسایی کرد. آیا شما در حالت عادی با این بزرگنمایی به الماس خود نگاه خواهید کرد؟ احتمالاً خیر.   هرچند که این نادر بودن برای یک فرد ثروتمند و یا کلکسیونر میتواند مهم باشد ولی قطعا برای یک فردی که میخواهد به نامزد خود هدیه ای قابل قبول بدهد مهم نیست. عجیب نیست که الماسهای بزرگتر بی عیب از نظر پاکی اغلب در خانه های حراجی مانند Sotheby و Christies قیمت شکستن رکورد می زنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *