چگونه شناسنامه الماس درجه‌بندی شده توسط GIA را بخوانیم؟

قبل از اینکه شروع به شرح معانی گفته شده در شناسنامه الماس GIA کنیم لازم است اهمیت آن را بدانیم. اگر در حال خرید انگشتر نامزدی یا هر نوع جواهرات الماس هستید ، اهمیت داشتن یک گواهی‌نامه درجه بندی قابل اعتماد قابل اغماض نیست. چیزی که به عنوان “سرتیفیکیت الماس” شناخته می شود ، شامل جزئیات خاصی در مورد کیفیت و ویژگی های یک الماس است. به عنوان یک مشتری ، این اطمینان را به شما میدهد که دقیقاً آنچه را که در قطعه جواهرات الماس شرح داده شده است ، بدست می آورید. علاوه بر این هنگامی که میخواستید جواهراتان را ناخواسته بفروشید یا اگر قصد دارید برای محافظت از سرمایه گذاری خود بیمه نامه بخرید ، شناسنامه الماس بکارتان می آید.شناسنامه الماس GIA چیست یکی از بزرگترین اشتباهات رایج این است که خریداران توجه کافی به آنچه در گزارش درجه بندی ذکر شده است ندارند. در حقیقت ، بیشتر افراد به سادگی نگاهی گذرا به گزارش می اندازند و هرگز تفکر عمیق تری در مورد اطلاعات داخل آن ندارند. در این مقاله ، من قصد دارم به شما نشان دهم که چگونه یک گواهی‌نامه درجه بندی الماس یا شناسنامه الماس را به درستی خوانده و سپس با توجه به مقاله آموزش قیمت گذاری الماس که قبلا نوشته ام یک خرید هوشمندانه تر داشته باشید.

سرتیفیکت الماس گرید شده توسط GIA چیست؟

اولین آزمایشگاه گوهرشناسی GIA در سال 1931 تأسیس شد و استانداردهایی را برای ارزیابی سنگ های قیمتی ایجاد کرد. GIA مخفف “موسسه گوهرشناسی آمریکا” (Gemological Institute of America) است. GIA به عنوان یک سازمان غیر انتفاعی ، تحقیقات و آموزش گوهرشناسی و جواهرات را همراه با درجه بندی سنگ های قیمتی در سراسر جهان ارائه می دهد. مرکز GIA در کارلس‌بد کالیفرنیا واقع شده است و در 13 کشور فعال است.موسسه گوهر شناسی آمریکا GIA GIA سیستم درجه بندی 4Cs را ایجاد کرده و همچنین دارای دقیق‌ترین و بی‌نقص‌ترین استانداردهای سیستم درجه بندی الماس نسبت به آزمایشگاه های گوهرشناسی دیگر (آزمایشگاه های دیگر IGI ، AGS ، GSI ، EGL) است. یک آزمایشگاه گوهرشناسی مستقل معتبر مانند GIA شناسنامه یا گزارش یا سرتیفیکیت الماس صادر می کند. شناسنامه الماس گرید شده توسط GIA شامل درجه بندی وزن ، تراش ، رنگ و پاکی الماس است. این گریدها بر اساس آنچه که گوهرشناس در آزمایشگاه تعیین میکند است. سایر اطلاعات از جمله پولیش ، تقارن ، فلورسانس و تصویری که الماس را نشان می دهد نیز در شناسنامه موجود است.

نحوه خواندن شناسنامه الماس GIA

به طور کلی شناسنامه الماس درجه بندی شده توسط GIA را میتوان به 6 قسمت تقسیم کرد که در تصویر بالا هم نشان داده شده که هر یک از این بخش ها را شرح میدهیم:آموزش اصطلاحات شناسنامه الماس GIA

1. تیتر ریپورت – چه کسی الماس را درجه بندی کرده است؟

اولین جزئیاتی که باید جستجو شود نام آزمایشگاه صادر کننده است. آزمایشگاه های مشهور این صنعت GIA، AGS ، EGL، IGI و HRD هستند اما همچنین “خدمات ویژه” دیگری نیز وجود دارند که گزارشات را نیز صادر می کنند. سوال مهمتر در اینجا این است که چه کسی از این خدمات تخصصی استفاده می کند و چرا؟ شما ممکن است به طور آشکار با معاملات “ارزان” الماس روبرو شده باشید که با گزارش های درجه بندی مبهم از ارزیابی کنندگان “مستقل” یا گوهر شناسان داخلی ارائه می شود.

حقیقت این است که، در اینجا هیچ معامله ای انجام نمی شود.

این الماس های “ارزان” معمولاً همان چیزی هستند که هستند. الماس با کیفیت پایین که ارزش هزینه کردن ارسال آن به آزمایشگاه مناسب برای درجه بندی را ندارد. در عوض ، جواهرسازان غیراخلاقی از استاندارد درجه بندی ارزیابی “مستقل” و گزارش های مغرضانه داخلی برای بهتر جلوه دادن الماس های بی کیفیت روی کاغذ استفاده می کنند. در نتیجه ، مصرف کنندگان تحصیل نکرده غالباً در دام این قلاب ها می افتند.انگشترهای الماس با شناسنامه GIA البته این بدین معنی نیست که تمامی این شناسنامه های داخلی و یا خارجی نامعتبرند. نکته درباره تاریخ صدور شناسنامه الماس: سعی کنید تاریخ را بررسی کرده چون که ممکن است از تاریخی که گواهی صادر شده باشد تا به امروز سنگ آسیب دیده باشد و از ارزش آن کم شده باشد. شما ترجیحا باید الماس را با گزارش هایی که توسط یک آزمایشگاه مستقل گوهرشناسی مانند GIA یا IGI و AGS صادر شده است ، خریداری کنید. در حقیقت ، اکثر موسسه‌های گوهرشناسی نسخه مشابهی از سیستم درجه بندی GIA را اتخاذ می کنند. به عبارت دیگر ، اگر بتوانید گزارش GIA را بخوانید ، در درک درجه‌بندی گزارشات از موسسه‌های دیگر مانند AGS یا HRD یا IGI مشکلی نخواهید داشت. تفاوت اصلی بین این گزارشات درجه بندی آزمایشگاهی در اصطلاحات مختلف و طبقه بندی مورد استفاده است.

2. شماره ریپورت (Report Number) ، شکل و سبک تراش (Shape and Cutting Style) و اندازه‌ها (Measurements)

شماره ریپورت الماس GIAجزئیات بعدی که متوجه خواهید شد شماره ریپورت (گزارش) یا شماره شناسنامه است که یک سری منحصر به فرد از ارقام برای نگهداری این اطلاعات است. اکثر آزمایشگاه‌های گوهر شناسی این شماره را در پایگاه داده سرور خود نگهداری می کنند. از همه مهمتر، این شماره همچنین به شما امکان می دهد تا از طریق وب سایت آزمایشگاه گوهرشناسی مربوطه مستقیماً شناسنامه را تأیید و استعلام آنلاین کنید. به عنوان مثال برای پیگیری شماره ریپورت GIA کافیست به آدرس زیر کلیک کرده و شماره جلو Report Number را در محلی که میبینید وارد کنید.

gia report check

در ادامه ، می توانید اطلاعات مربوط به مشخصات الماس را که به ترتیب ذکر شده اند ، بیابید: ، شکل و سبک تراش (Shape and Cutting Style) و اندازه‌ها (Measurements). ویژگی اول شکل سنگ و نوع تراش آن را توصیف می کند ، مانند تراش گرد برلیانی و… پس از آن ، می توانید اطلاعاتی را در مورد ابعاد فیزیکی الماس اندازه گیری شده در حد صدم میلی متر مشاهده کنید. هر الماس در هر شکلی که باشد باید کاملا اندازه گیری شده باشد تا برای شناسایی سنگ مورد استفاده قرار می گیرد . اندازه گیری دقیق ابعاد به شما کمک می کند که مطمئن شوید سنگی که در گواهی ذکر می شود همان سنگی است که در دست شماست حتی ممکن است برای رفع صدمات احتمالی سنگ دوباره تراش خورده باشد .

3. چهار فاکتور اصلی (4Cs) – طبقه بندی و ویژگی ها

نحوه خواندن اصطلاحات 4CS GIAبخش بعدی ، وزن (carat weight) بر اساس قیراط است که وزن سنگ اندازه گیری شده تا صدم قیراط را شرح می دهد. این بخش به شدت روی قیمت الماس اثر گذار است. بخش بعدی درجه رنگ (color grade) بر اساس ارزیابی این است که چقدر الماس ما بی رنگ است. درجه های رنگ از D تا Z و بعد از آن سیستم درجه بندی فنسی کالر اعمال می شود. بیشتر اوقات تفاوت این درجه بندی رنگها با چشم مشکل است که تفاوت زیادی نیز در قیمت الماس دارد.

درجه بندی رنگ الماس
درجه بندی رنگ الماس

درجه پاکی (clarity grade) توسط یک متخصص گوهر شناس تعیین می شود که سنگ را با بزرگنمایی 10 برابر بررسی می کند تا از نظر وجود اینکلوژن‌ها و عیوب داخل سنگ درجه بندی شود. این درجه بندی شامل:انواع درجه پاکی الماس بی رنگ

 • FL – Flawless : بدون نقص داخلی و خارجی. به شدت کمیاب.
 • IF – Internally Flawless : هیچ عیب و نقص داخلی وجود ندارد ، اما مقداری در سطح خود نقص دارد. الماس از درون و بیرون پاک است و بسیار کم یاب.
 • VVS1-VVS2 – Very Very Slightly Included (دو گرید): تشخیص مقدار خیلی خیلی کمی از اینکلوژنهای ریز تحت بزرگنمایی 10 برابر توسط یک متخصص گوهر شناسی آموزش دیده بسیار دشوار است.
 • VS1-VS2 – Very Slightly Included (دو گرید): مقدار بسیار کمی از اینکلوژنهای بسیار ریز فقط با بزرگنمایی 10 برابر و به سختی مشاهده می شوند.
 • SI1-SI2 – Slightly Included (دو گرید): مقدار کمی از اینکلوژنها با بزرگنمایی 10 برابر به راحتی تشخیص می دهید.
 • I1-I2-I3 – Included (سه گرید): اینکلوژنها با بزرگنمایی 10 برابر و همچنین برای چشم انسان قابل مشاهده است. در این حالت الماس میتواند بسیار ناپاک باشد.

توجه: برای درجه های F / IF تا به SI ، درجه پاکی الماس بر ارزش آن تأثیر دارد ، نه بر ظاهر الماسی که زیر بزرگنمایی نرفته است. بررسی تراش الماس در شناسنامهدر درجه بندی تراش (Cut Grade) اگر الماس یک برلیان گرد 57 فستی و کاملاً درخشان باشد ، تمام گزارش های متعلق به سال 2006 شامل درجه تراش خواهند بود. درجه تراش بر اساس مقیاس عالی (excellent) از ضعیف (poor) در گزارش GIA تعیین شده است. به عنوان یک مشتری ، این یکی از مهمترین ویژگی هایی است که باید مراقب آن باشید زیرا مستقیماً بر درخشش و تلالو و برق زدن (sparkle) الماس تأثیر می گذارد.

توضیحات درجه بندی اضافی (Additional Grading Information)

اطلاعات ریپورت الماس GIAمرحله پایانی الماس تحت تأثیر 2 عامل است. پولیش (Polish) و تقارن (symmetry). رتبه‌بندی‌های تعیین شده در اینجا بر جذابیت شکل و درجه بندی تراش تأثیر می گذارد زیرا مستقیماً بر ظاهر الماس تأثیر دارند. درجه پولیش میزان صاف بودن سطح الماس را نشان میدهد. یک الماس با درجه پولیش خوب (well-polished) می تواند بازتابهایی واضح و انتقال نور بدون كج‌ و كوله ایجاد کند. تقارن مقایسه وجه ها و فست‌های سنگ از نظر شکل، محل قرارگیری، جهت‌گیری آنها نسبت به یکدیگر است.

فلورسانس (fluorescence)

ویژگی بعدی که می توانید در این بخش پیدا کنید ، شرح خصوصیات فلورسانس (fluorescence) الماس است. فلورسانس الماس بر اساس شدت و رنگی که هنگام قرار گرفتن در معرض نور فرابنفش (UV) می درخشد ، توصیف می شود. فلورسانس دارای پنج درجه خیلی قوی ؛ قوی ؛ متوسط ؛ خفیف و ناچیز می باشد و رنگ فلورسانس ( آبی ؛ زرد و . . . ) می باشد. اگر زرد باشد که از قیمت سنگ کم می شود ولی اگر آبی یا سفید باشد هیچ تاثیر مثبت و یا منفی در قیمت ندارد . به طور کلی در مورد الماس های “بی رنگ”، داشتن فلورسانس مورد نظر متخصصان نیست.

نظرات (Comments)

در بخش “سایر نظرات” (Other Comments) ، تمام اطلاعات متفرقه دیگر درباره الماس در اینجا لیست می شود. در این بخش به عوامل مختلفی مثل بهینه سازی رنگ و پاکی اشاره می شود که آیا سنگ تحت فرآیند HPHT و یا پرتوتابی قرار گرفته یا نه ؟ اینگونه سنگ ها قیمت پایین تری دارند! امروزه از این رو فرآیند برای تولید سنگ های فنسی و تبدیل سنگ های قهوه ای و زرد به بی رنگ استفاده می شود. به عنوان مثال ، حک لیزری کد سنگ (در صورت وجود) که این شماره شناسنامه که برای همیشه در گردل دایمند قرار دارد ، اثبات می کند که دایمند توسط یک ارزیابی کننده مستقل (در این مورد GIA) درجه بندی شده است و گزارش صدور گواهی با آن ایجاد شده است. جزئیات اضافی برای کمک به شناسایی و خصوصیات پاکی بسیار پیچیده برای نمایش آنها در شکل شماتیک الماس مرجع در اینجا یافت می شوند.

5- نتایج منشا شناسی (ORIGIN RESULTS)

بخش comment سرتیفیکت الماس gia این قسمت به توضیح این موضوع می‌پردازد که الماس شما از کجا استخراج شده است.

6- تناسبات (PROPORTIONS)

معنی PROPORTIONS در شناسنامه الماسدر مرحله بعد ، نسبتهای (proportions) مهم سنگ را که در نمای عمودی (profile view) نشان داده شده است ، خواهید یافت. شکل تناسبات برای افرادی که مایل به تجزیه و تحلیل الماس بر اساس اعدادی مانند درصد Table ، درصد عمق ، زاویه تاج ، زاویه پاویلیون و ضخامت کمربند (gridle) هستند ، مفید است. توجه: شکل تناسبات داده شده برای اشکال فنسی معمولاً مقادیر زاویه تاج و پاویلیون را حذف می کند و کیفیت تراش فنسی بر اساس نسبت طول به عرض تشخیص داده شود. به طور کلی شامل سه قسمت مهم:

الف) درصد Table الماس (Diamond Table)

Table الماس با تقسیم عرض Table (سطح رویه) به عرض (قطر) سنگ محاسبه می شود. اگر عرض فست 4 میلی متر و عرض الماس 5 میلی متر باشد ،٪ تیبل 80٪ است.

ب) عرض الماس (Diamond Width)

عرض الماس طول انتهای کمربند (قطر در وسیع ترین نقطه آن) تا انتهای دیگر آن است. عرض هنگام تعیین نسبت طول به عرض اهمیت بیشتری دارد ، که نشان می دهد نسبت الماس متناسب است.

ج) درصد عمق (Depth Percentage)

در دیاگرام تناسبات ، وجود کیولت و ضخامت کمربند الماس نیز نشان داده شده است. درصد عمق به ارتفاع الماس از کیولت تا بالاترین نقطه Table اشاره دارد. درصد عمق با تقسیم عمق به عرض محاسبه می شود و بر حسب میلی متر و درصد اندازه گیری می شود. به عنوان مثال ، اگر یک الماس عمق 4 میلی متر و عرض 4.5 میلی متر داشته باشد ، درصد عمق 88.8 درصد است. عمق کمتر در دو الماس با وزن برابر معمولاً به دلیل افزایش عرض بزرگتر به نظر می رسد. اگر درصد عمق خیلی کم باشد ، می تواند ظاهر تیره تری ایجاد کند زیرا الماس نیز نور را منعکس نمی کند. از نگاه کارشناسی کیولت خود فستی دیگر است. هرگونه آسیب به کیولت تاثیر جدی روی قیمت دارد . برای تراشهای های برلیانی مدرن ، فقدان کیولت (None) ترجیح داده می شود زیرا یک کیولت بزرگ می تواند باعث شود جذابیت معمول ظاهر الماس کم کند. برای ضخامت کمربند (Gridle) ، محدوده ای بین نازک – کمی ضخیم (thin – slightly thick) ترجیح داده می شود تا فست‌های الماس از نظر اندازه آن بزرگتر باشد.

7- خصوصیات پاکی (CLARITY CHARACTERISTICS)

هر الماس از نظر خصوصیات پاکی منحصر به فرد است. مانند اثر انگشتان ما ، پلات پاکی یک نمایش گرافیکی از “خال مادرزادی” الماس است. هنگام مشاهده نمادها و شناسایی انواع نقص ها ، باید بیشتر به آنچه می بینید توجه کنید. لکه های کوچک (خارجی) یا Blemishes با رنگ سبز مشخص می شوند در حالی که اینکلوژنها (داخلی) با قرمز مشخص می شوند.

8- مقیاس‌های درجه بندی

مقیاس های گرید بندی الماس این قسمت صرفا بخشی آموزشی و نمایشی از مقیاس‌های درجه بندی رنگ در ستون اول سمت چپ، گرید بندی پاکی الماس در وسط و درجه تراش را در سمت راست تصویر را نشان میدهد.

9- ویژگی های امنیتی و علائم اصالت

در قسمت آخر این برگه، باید به دنبال ویژگی های امنیتی باشید زیرا این ویژگی ها می توانند صحت شناسنامه الماس را ثابت کنند. به طور معمول ، این علائم امنیتی به صورت یک هولوگرام ، یک کد محصول جهانی یا یک مهر برجسته در می آیند. برای آرامش خاطر ، اکثر آزمایشگاه ها سرویس تأیید آنلاین را ارائه می دهند که در آن می توانید یک تأیید فوری انجام دهید.

7 دیدگاه برای “چگونه شناسنامه الماس درجه‌بندی شده توسط GIA را بخوانیم؟

 1. سیدکاظم‌امامی گفته:

  آیادرایران‌مرکزمعتبری‌برای‌‌شناسایی‌الماس‌خام
  وصدورشناسنامه‌برای‌آن‌وجوددارد؟
  کجاست؟

 2. محمد گفته:

  سلام
  ممنون از توضیحاتتون، امکان داره که مثلا دو شماره آخر ایزر پرینت روی سنگ کم رنگ شده باشه؟ من سنگ یک قیراطی دیدم که دو شماره آخرش، خیلی کم رنگ بود!

 3. محمد گفته:

  سلام و وقت بخیر
  معتبرترین مرکز در داخل کشور برای صدور گواهی و شناسنامه الماس کجا هست
  همچنین سنگ را در حضور خود فرد آزمایش کنند و جواب را بدهند

  • حسن کرمی گفته:

   سلام همه مراکز در حضور فرد بررسی میشه ولی اینجور نیست که به اتاق آنالیز دسترسی داشنه باشید. آزمایشگاه گوهرشناسی AGSI کرج خوبه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *