GIA دو مویزنایت را تحت عنوان الماس طبیعی دریافت کرد

راف مویزنایت بدل الماس طبیعی
این مویزنایت سنتتیک 7.42 قیراطی سبز مایل به آبی روشن که به عنوان راف الماس طبیعی ارائه شده است، ویژگی های مثلثی (سه گوش) را در هر یک از وجوه هشت وجهی خود نشان می دهد. (اعتبار عکس: Jian Xin (Jae) Liao.)

نیویورک – این موسسه در آخرین شماره مجله تحقیقاتی خود گزارش داد که دو سنگ به عنوان الماس طبیعی که به دو آزمایشگاه مختلف GIA ارسال شده بودند، مویزنایت هستند. طبق یادداشت آزمایشگاهی که توسط کورتنی راب و سارا آردن در Gems & Gemology پاییز 2022 نوشته شده است، مشتری اخیراً یک بلور کریستال سبز مایل به آبی 7.42 قیراطی را برای شناسایی الماس رنگی و گزارش منشاء شناسی به آزمایشگاه نیویورک ارسال کرده است.

لابراتوار این سنگ را به عنوان یک کریستال مویزنایت مصنوعی شناسایی کرد که به شکلی شبیه بلور الماس طبیعی کاروینگ شده بود.

آنها در این باره ذکر کردند که مویزنایت مصنوعی را می توان به راحتی با الماس طبیعی اشتباه گرفت، هم به این دلیل که می تواند از نظر فیزیکی شبیه آنها باشد و هم وزن مخصوص بسیار نزدیکی دارند. راب و آردن در مقاله خود گفته اند در حالی که مویزنایت طبیعی وجود دارد، اما کریستال های آنها کوچک و خرده ریز هستند. هیچ نمونه ای “با کیفیت گوهری” از مویزنایت طبیعی که قابلیت تراش در جواهرات را داشته باشد، تاکنون یافت نشده است.

نمونه ابتدا با استفاده از طیف‌سنجی فروسرخ تبدیل فوریه (FTIR) به عنوان مویزنایت سنتتیک شناسایی شد. داده‌های به‌دست‌آمده یک طیف مویزنایت متمایز را با پیک‌های 2079، 2297 و 2392 نشان می‌دهد. همچنین این یافته با تجزیه و تحلیل طیف رامان تأیید شد، که پیک های قوی 767، 788 و 798 نشان داده شده با مویزنایت سنتتیک همسو است.

راف الماس هشت وجهی طبیعی معدنی اصل
الماس های اکتاهدرال طبیعی که تا حدی توسط ماگمای کیمبرلیتی بازجذب شده اند، می توانند شکل ها و بافت های متنوعی داشته باشند، همانطور که در این الماس سبز طبیعی که به نام “ماتریوشکا” شناخته می شود، با نقاط و لبه های بازجذب شده و نقاط برجسته سه گوش بر روی وجه آن دیده می شود. اعتبار عکس: Jian Xin (Jae) Liao


نکته جالب توجه این است که مویزنایت مصنوعی به شکلی در آمده است که GIA آن را “اکتاهدرال اندکی گرد شده با لبه های پلکانی برجسته” می نامد. اکتاهدرال (هشت وجهی) به سیستم بلوری کوبیک تعلق دارد، اما هر دو کاربید سیلیکون طبیعی و مصنوعی – که شامل مویزنایت می شود – به سیستم تریگونال تعلق دارند و همیشه اشکال کریستالی منشوری هگزاکونال تا تخت را نشان می دهند.


به همین دلیل، GIA به این نتیجه رسید که راف مویزنایت مصنوعی ارائه شده در یک شکل هشت وجهی با جزئیات لبه های پلکانی و بافت زبر – برای تقلید از ظاهر یک الماس هشت وجهی طبیعی، همانطور که در بالا مشاهده شد ، کنده کاری شده است.

در مقاله جداگانه Lab Notes توسط Shoko Odake در همان شماره Gems & Gemology توضیح داد که چگونه آزمایشگاه GIA در بمبئی، هند، اخیراً یک سنگ 1.71 قیراطی با تراش برلیانی مربعی اصلاح شده برای خدمات مشابه دریافت کرده است.

الماس جعلی مویزنایت حکاکی شده gia
این سنگ1.71 قیراطی با تراش مربعی برلیانی دارای حکاکی لیزری GIA جعلی روی گریدل خود است. عکس از Sushant Shinde. 

کمربند آن با “GIA” و عددی که با شماره گزارش موجود برای یک الماس 1.71 قیراطی با همان تراش مطابقت داشت، نوشته شده بود، اما فونت آن با فونتی که برای حکاکی لیزری واقعی GIA استفاده می شد متفاوت بود. پس از بررسی گوهرشناسی و طیف سنجی، GIA توانست تایید کند که این سنگ در واقع یک مویزنایت سنتتیک است.

GIA در مقاله خود گفت که این مثال به عنوان یک هشدار و یادآوری عمل می کند که در هنگام شناسایی سنگ های قیمتی محتاط باشد زیرا چنین فرآیندهایی می توانند برای فریب مشتریان و “آسیب رساندن به یکپارچگی تجارت جواهرات” استفاده شوند.

منبع: Lab Notes section of the fall 2022 issue of Gems & Gemology.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *