فلورسانس زرد در توپاز بی رنگ طبیعی

توپاز بی رنگ طبیعی
توپاز بی رنگ مربعی شکل 15.4 قیراطی مورد بررسی. عکس از حسن کرمی

یک توپاز 15.4 قیراطی بی رنگ بدستم رسید که بعد از بررسی ضریب شکست (1.61) و وزن مخصوص و تعیین ماهیت آن، هنگام تابش طیف فرابنفش متوجه شدم فلورسانس زرد نسبتا قوی در طول موج بلند UV 365nm دارد که البته این موضوع امری طبیعی است. به طور کلی توپازها در طول موج بلند فرابنفش بسته به رنگ خود : بی رنگ، آبی: بی اثر تا زرد-(سبز)؛ طلایی، قهوه ای، صورتی: اغلب زرد-نارنجی هستند.

فلورسانس زرد در توپاز بی رنگ طبیعی
فلورسانس زرد در توپاز بی رنگ طبیعی 15.4 قیراطی تحت طول موج 365 نانومتر . عکس از حسن کرمی

توپاز در طبیعت معمولا بیشتر به صورت بی رنگ یافت می شود. گرچه نمونه های زرد و طلایی مایل به نارنجی طبیعی نیز متداول است با اینحال بسیار کمتر از نوع بی رنگ خود می باشند. نمونه های صورتی/قرمز و.. بسیار کمیابند. درحقیقت اغلب توپازهای رنگی موجود در بازار جهانی ، بهسازی می شوند ، این موضوع بخصوص در مورد توپاز های آبی که اغلب با روش پرتودهی بهسازی می شوند رایج است.

اینکلوژن درشت بنظر دوفازی طبیعی در توپاز بی رنگ طبیعی
اینکلوژن درشت بنظر دوفازی (وسط ) و نگاتیو کریستال (سمت راست و بالا) و دسته ای از اینکلوژنهای سیالی ریز (پایین سمت چپ) در توپاز بی رنگ طبیعی 15.4 قیراطی. عکس از حسن کرمی

در بررسی میکروسکوپی این توپاز ، اینکلوژهای دوفازی ، تک فازی و نگاتیو کریستال های فراوانی دیده میشد که در توپازهای طبیعی معمولا انتظار دیدن آنها را داریم.

3 دیدگاه برای “فلورسانس زرد در توپاز بی رنگ طبیعی

 1. مردی پور گفته:

  سلام استاد من دو تا توپاز دارم یکی آب روشن و دیگری آبی تیره سختی 8 و با فلورسانس صورتییه ضعیف، میخواستم بدون چه نوع توپازی هستند یعنی طبیعی هستن یا هیدروترمال چون هیچگونه اینکلوژنی ندارند بعید میدونم طبیعی باشن و اگر باشن بهسازی شده هستن میخواستم نظر شمارو بدونم؟

  • حسن کرمی گفته:

   سلام کلیه توپازهای آبی بهسازی شدن..
   اینکه طبیعی هست یا خیر باید با میکروسکوپ بررسی بشه و کار آسونی نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *