قلب‌ها (Hearts) و پیکان‌ ها (Arrows) در الماس

قلب ها و پیکان ها در الماس hearts & arrows
الماس با نمایش 8 پیکان از نمای table و 8 قلب کامل از نمای pavilion از یک scope آبی. عکس از مازیار ثقفی

وقتی صحبت از الماس دارای قلب‌ها (Hearts) و پیکان‌ها (Arrows) منظم می شود ذهن ما به سمت الگویی زیبا از یک الماس که ناشی از دقت بیش از حد در پولیش فست‌های الماس (زوایا و تقارن) است هدایت می شود. الگوی های قلب و پیکان از طریق یک ابزار ساده H&A scope قابل مشاهده هستند ، قلب‌ها وقتی الماس رو به پایین و از پاویلیون نگاه می کنید، قابل مشاهده هستند، پیکان‌ها هنگامیکه از بالا و تاج به الماس نگاه می کنید دیده می‌شوند. پیکانهای موجود در یک الماس خوش تراش حتی بدون استفاده از ابزار خاصی قابل مشاهده است. با این حال ، شما باید برای دیدن این الگو، الماس را بسیار دقیق ببینید و مشاهده این نما پس از سوار کردن الماس در جواهرات دشوار است. بخاطر داشتن اینکه تراش‌های الماس ایده آل همیشه قلب و پیکان را نشان نمی دهند. برخی از الماس ها با درجه تراش عالی تقارن ناقصی دارند و فاقد این الگو هستند ، اما این بدان معنا نیست که آنها زیبایی ندارند. علاوه بر این ، برخی از تراش‌های نادرست، قلب‌ها و پیکان‌ها را حتی بدون تناسب مناسب نشان می دهد. اطمینان حاصل کنید که الماس شما دارای یک تراش گرد استاندارد و 57 فست است ، نه صرفا فقط دارای یک الگوی تراش منحصر به فرد .

الگوهای قلب‌ها (Hearts) و پیکان‌ها (Arrows) دقیقاً چیست و چگونه آن را می بینید؟

قلب‌ها (Hearts) و پیکان‌ها (Arrows) در الماس
ابزاری که در تعیین قلب ها و پیکان های تراش یک الماس گرد به ما کمک می کنند

الگوهای قلب و پیکان را می توان با استفاده از ابزار H&A scope مشاهده کرد که نور ورودی به سمت الماس را فیلتر می کند. بسته به رنگ فیلامنت فیلتر ، تصویر به دست آمده می تواند آبی ، قرمز یا حتی ارغوانی باشد. وقتی از بالا (تاج) با استفاده از H&A scope الماس را مشاهده کنید ، یک الماس با تراش ایده آل باید هشت پیکان متقارن را نشان دهد. از طرف دیگر ، هنگامی که الماس از پایین (پاویلیون) مشاهده شود ، باید هشت قلب متقارن را نشان دهد. به دلیل اینکه دقت تراش مورد نیاز برای الگوی متقارن باید در سطح بسیار بالایی باشد ، الماس GIA Triple X با Hearts و Arrows گاهی اوقات “فوق ایده آل” نامیده می شود. در بازار جواهرات مدرن ، اصطلاح ” super ideal” برای تعریف الماس با عملکرد نور برتر ، کیفیت مواد و تقارن اپتیکی دقیق‌تر استفاده می شود.

خرید الماس دارای قلب و پیکان منظم چه مزایایی دارد؟

جدا از معنای نمادین عشق و عاشقانه (قلبی که تیر پیکانی از آن عبور کرده)، دو مزیت بصری در خرید الماس H&A وجود دارد. همانطور که قبلاً ذکر شد ، الگوی قلب و پیکان در الماس محصول فرعی فست‌ها است که با دقت بسیار بالا تراز شده اند. اول از همه ، یک الماس هنگامی که با استانداردهای فوق العاده ایده آل تراش داده شود ، ” الگوی کنتراست بهتری “ را نشان می دهد و این ظاهر جذاب تری ایجاد کرده که سبب می شود توجه بیننده را به آن جلب شود.

فست‌های مجازی باعث ایجاد تاثیر متقابل چند بعدی نور در داخل الماس می شود.
فست‌های مجازی باعث ایجاد تاثیر متقابل چند بعدی نور در داخل الماس می شود.

ثانیا ، فاکتورهای برلیانسی (brilliance) و چشمک زنی (sparkle) یک الماس مستقیماً تحت تأثیر فست‌های مجازی آن (virtual facets فست های غیر قابل لمس و غیر واقعی، ولی دیده میشوند) قرار می گیرد. در اصل ، می توانید به فست های مجازی مانند آینه هایی که آینه ها را منعکس می کنند فکر کنید. داشتن یک ترازبندی بهینه و جهت بندی بهتر فست های جلا داده شده منجر به فست‌های مجازی بزرگتری می شود. همچنین داشتن فست های مجازی بزرگتر منجر به انعکاس بیشتر نور و چشمک زنی و تلالو (scintillation) بهتر می شود. به همین دلیل است که یک الماس قلب و پیکانی با تراش super ideal ، براق تر و زنده تر از الماس GIA نوعی با تراش excellent بنظر می رسد.

دستورالعمل های تقارن اپتیکی درHearts و Arrows

به تصویر زیر دقت کنید و بر اساس اعداد ، عبارات ذکر شده را وصل کنید. نحوه تعیین قلب ها و پیکان ها در الماس

 1. در یک الماس H&A واقعی باید 8 قلب و 8 پیکان منظم شکل وجود داشته باشد. عدم وجود همه یا هرگونه قلب یا پیکان مجاز نیست.
 2. هر دو قلب و پیکان باید شدت دیداری یکسانی داشته باشند. یعنی نمای وضوح یک Heart باید به اندازه دیگری باشد.
 3. در حالت ایده آل ، رنگ آمیزی قلبها مجاز نیست. در حالی که این ویژگی نسبتاً جزئی است ، باید به جای 2 سایه مختلف رنگ ، یک تن رنگ را مشاهده کنید.
 4. هر دو قلب و v شکل آنها باید متقارن باشند. یعنی یک طرف قلب و شکل v باید شبیه تصویر آینه طرف دیگر باشد.
 5. محورهای اطراف قلب باید با نقاط پیکان تراز شوند. در غیر این صورت دو مجموعه شکل با هم خوب هماهنگ نشده و ریتم نمایش آنها جالب نمی شود.
 6. بین هر شکل قلب و شکل V در پایین آنها باید فاصله وجود داشته باشد. البته فاصله بین هریک از 8 قلب باید برابر باشد.
 7. عرض شانه ها در قلب نباید کمی باشد یا هیچ تغییری نداشته باشد و هریک از شانه ها نیز نباید نوک تیز باشند.
 8. الگوی V شکل در پایین قلب باید متقارن باشد.
 9. بازتاب Table الماس بین انتهای محور پیکان‌ها باید یک شکل منظم و دارای قطر متوسط باشد.
 10. هر سر پیکان و محور باید به درستی تراز شوند.
 11. اندازه محورهای پیکان و سرهای نوک تیز باید یکنواخت باشد.

استاندارد قابل قبول برای 8 قلب و 8 پیکان چیست؟

سمت چپ: خطای بسیاری دارد. سمت راست : قابل قبول

در حقیقت ، الماس کاملاً تراش خورده که 100٪ مطابق با همه این دستورالعمل ها است به ندرت وجود دارد. الماسهای گرد برلیانی پریمیوم دارای قلب و پیکان کمتر از 0.1 درصد بازار را شامل می شوند، و بعضا برخی تغييرات / مغایرات جزئی با این استانداردها را دارند. این تغییرات جزئی تا زمانی قابل قبول هستند که الماس با تمامیت دستورالعمل های ذکر شده در بالا مطابقت داشته باشد. همچنین ، گرفتن یک عکس عالی یا مشاهده الگوی قلب و پیکان یک فرایند ساده نیست. این کار به تمرین خاصی نیاز دارد ، به خصوص اگر تجربه قبلی نداشته اید. هر گونه اندک کج شدن الماس (حتی تا 0.5 درجه) یا ناهماهنگی چشم شما باعث می شود که الگو کمی کج شود. بنابراین ، هنگام بررسی فیزیکی الماس در فروشگاه ها ، این را در نظر داشته باشید.

تجزیه و تحلیل الماس های Hearts & Arrows در واقعیت

بیایید نگاهی به برخی الماس های قلب و پیکانی بیندازیم و دقت تقارن اپتیکی آنها را تحلیل کنیم. در زیر ، به طور تصادفی دو الماس از مجموعه فروشگاه معتبر جیمز آلن انتخاب شده است.

مقایسه تراش الماس دارای hearts and arrows
الماس اول: 0.70ct F color VS2 GIA certified round brilliant cut
الماس دوم : 0.57ct E color VS1 GIA certified round brilliant cut

می خواهم به الگوی قلب و پیکان برای هر دو الماس نگاه کنید. با استفاده از دستورالعمل هایی که قبلاً بیان کرده ایم ، به نظر شما کدام الماس دقت تراش بهتری دارد؟  اگر گفتید الماس شماره 2 ، حق با شماست. الماس اول دارای ناسازگاری هایی در فاصله بین V و قلب است. به بیان دقیق ، الماس شماره 1 را واجد شرایط الماس قلب و پیکان نمی دانیم.

مثالی از الگوی Arrows ضعیف

الگوی arrows ضعیف

 1. سرهای پیکان با محورها تراز / همجهت نشده اند.
 2. ضخامت محورها و تغییرات سایز آنها.
 3. مرکزی نامنظم تشکیل شده است.
 4. سرهای نوک تیز به لبه نرسیده اند.
 5. سر پیکان از دست رفته.

مثالی از الگوی Hearts ضعیف

الگوی قلب heart ضعیف در الماس

 1. چاک های نابرابر در قلب‌ها.
 2. اندازه های مختلف قلب ها به صورت جداگانه.
 3. شانه های نوک دار در ساعت 2 ، 3 ، 4.
 4. نوک های V شکل با هم ادغام شده اند.
 5. فاصله نامنظم V و قلب.

به همین دلیل است که وقتی شما الماس های تراش super ideal می خرید ، قیمت بالایی برای چنین الماس هایی در نظر گرفته می شود. فروشندگان و جواهرسازان اغلب موجودی های خود را با ترفندهای بازاریابی وهمی تبلیغ می کنند و از اصطلاحات Hearts & Arrows به اشتباه استفاده می کنند.

آیا درجه تراش “Excellent” یا “Ideal” به معنی داشتن قلب و پیکان است؟

پاسخ خیر است. همه الماس ها با درجه تراش Ideal (AGS) یا درجه تراش Excellent (GIA) به طور روتین به عنوان الماس قلب و پیکانی کیفیت بندی نمی شوند. از نظر فنی ، شکل گیری الگوی دقیق H&A (مخفف Hearts And Arrows) به دلیل توجه زیادی است که هنگام پولیش هر یک از فست‌ها جهت داشتن زوایا و نسبت های دقیق انجام می شود. این سطح دقت فراتر از معیارهای مورد نیاز برای دستیابی به رتبه تقارن “Excellent” یا “Ideal” است. یک واقعیت این است: [box type=”note” align=”aligncenter” class=”” width=””]Ideal/Excellent Cut + Symmetry + Polish ≠ Perfect Hearts And Arrows[/box] در بالا تصویری از یک الماس با تقارن اپتیکی ضعیف آمده است و به وضوح می بینید که “قلب‌ها” به خوبی در جای خود قرار ندارند. تعجب می کنید اگر بدانید این یک الماسی است که به آن Triple X گفته می شود بدین معنی که هر سه گرید تراش ، پولیش و تقارن را با درجه بندی عالی Excellent در ریپورت GIA خود دارد. الگوی H&A منظم نیازمند بررسی موشکافانه تری از دقت تراش یک الماس است. وقتی صحبت از درجه تقارن موجود در گزارش درجه بندی می شود ، الماس از نظر بصری با بزرگنمایی 10X از نظر تعدادی از ویژگی های تقارن مانند کج بودن table ، گریدل های موج دار ، اندازه فست ها و غیره مورد بررسی قرار می گیرد. سپس بر اساس یافته های گوهرشناس ، درجه ای تعیین می شود. برای اینکه الماس با “تقارن Excellent” درجه بندی شود ، هر گونه نقص تقارنی که دارد اغلب کوچک و بسیار دشوار است که با بزرگنمایی 10X تشخیص داده شود.

نحوه درجه بندی gia در بحث تقارن برگرفته از : diamondcut.gia.edu/pdf/polish_and_symmetry.pdf

به عنوان مثال ، سنگی با فست اندکی نا همتراز و غیر مرتب هنوز می تواند آن را در درجه عالی Excellent قرار گیرد. به عبارت ساده تر ، درجه بندی تقارن بر شکل کلی الماس و چگونگی همسویی فست های الماس با یکدیگر متمرکز است. این به ما نمی گوید که به چه شکل و چگونه همه فست های منفرد در یک رابطه پیچیده با هم ادغام می شوند!

 
photo from whiteflash website

از سوی دیگر ، تقارن اپتیکی که از طریق بیننده H&A مشاهده می شود ، رابطه هر فستی را که به صورت یکپارچه گرد هم می آید ، در نظر می گیرد. در واقع ، فست های مجازی (فست هایی که توسط بازتاب های داخلی الماس شبیه به تالار آینه ایجاد می شود) نقش مهمی در چینش الگوی قلب و پیکان هایی که مشاهده می کنیم ، ایفا می کنند.

قلب و پیکان در الماس triple x
Triple X GIA (شماره ریپورت #1166789377)

در صویر فوق یک الماس Triple X GIA (شماره ریپورت #1166789377) متوسط به بالا داریم که بدین شکل بنظر می رسد. با وجود اینکه دارای رتبه 3 EX است ، اما تقارن اپتیکی پایین تر از سطح انتظار است و شکل قلب و پیکان به خوبی معین نشده اند.

چرا GIA با درجه بندی H&A کارها را برای مصرف کنندگان ساده نمی کند؟

بهتر نیست آزمایشگاه های گوهر شناسی بتوانند قسمتی را برای درجه بندی تقارن اپتیکی را لحاظ کنند؟ متأسفانه چنین چیزی به این زودی اتفاق نخواهد افتاد. آزمایشگاه های مهم مانند GIA الگوهای H&A را درجه بندی نمی کنند زیرا معتقدند که این فاکتور جزء کلیدی و اصلی برای زیبایی الماس نیست.

به نظر شما چطور چنین الماسی با دو درجه EX در پولیش و تقارن ، چنین ظاهر زشتی دارد؟!
به نظر شما چطور چنین الماسی با دو درجه EX در پولیش و تقارن ، چنین ظاهر زشتی دارد؟!

حقیقت این است که حتی اگر یک الماس H&A کاملی را نشان دهد ، تضمین نمی کند که سنگ درخشان باشد یا دارای نوردهی عالی باشد. بنابراین ، تا روزی که کل صنعت بر سر اجماع درجه بندی الگوی H&A به توافق برسند ، “قلب و پیکان” یک اصطلاح بسیار سهل انگارانه است که بسیاری از جواهرسازان برای فروش موجودی خود از آن استفاده می کنند و این چیزی است که باید از آن مراقب باشید. هر جواهرفروشی که ادعا می کند به شما الماس “super ideal” می فروشد ، باید تمام اطلاعات لازم (ASET ، Idealscope ، H&A تصاویر) را در اختیار شما قرار دهد تا از ادعاهای خود دفاع کند. اگر این کار را نکنند ، می توانید مطمئن باشید که این یک تقلب و فقط یک ترفند بازاریابی است که آنها برای شکار مصرف کنندگان بی سواد استفاده می کنند.

1 دیدگاه برای “قلب‌ها (Hearts) و پیکان‌ ها (Arrows) در الماس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *