مالاکیت چیست؟ کانی شناسی، تاریخچه و خواص مالاکیت را بیشتر بدانید

سنگ مالاکیت چیستمالاکیت (Malachite) یک کانی سبز رنگ با فرمول شیمیایی هیدروکسید کربنات مس Cu2(CO3)(OH)2 و جزو اولین کانسارهای معدنی بود که برای تولید فلز مس بکار میرفت. امروزه مالاکیت به عنوان کانسار مس اهمیت کمی دارد زیرا معمولا در مقادیر کم یافت میشود و انواع آن برای کاربردهای تزئینی دیگر با قیمتی بالاتر فروخته میشود.

ویژگی های فیزیکی مالاکیت

استالاکیت های مالاکیتمالاکیت سنگی نرم با سختی 3.5 تا 4 است. از آنجایی که مالاکیت کانسار معدنی مس است، رنج وزن مخصوص آن بالا و بین 3.6 تا 4 میباشد. این ویژگی برجسته همراه با رنگ سبز مالاکیت معدنی سبب میشود تشخیص آن آسان گردد. برجسته ترین ویژگی فیزیکی مالاکیت ، طرح های متنوع روی آن و رنگ سبز آن است که از سبز روشن تا سبز بسیار تیره که تقریبا سیاه هست دیده میشود.مالاکیت چشمی به طور معمول با شکل های استالاکتیت ها و ساختار قلوه ای یا بویتریدال (botryoidal) بر روی سطوح حفره های زیرزمینی – مشابه رسوبات کلسیت موجود در غارها – یافت می شود. هنگامی که این مواد به صفحات و تکه ها برش داده می شوند ، سطوح اره غالباً باندی (نواری) و چشم هایی شبیه به عقیق باباقوری را نشان می دهند.مالاکیت بویتریدال مالاکیت به ندرت به صورت بلوری یافت می شود، و اگر هم بدین صورت یافت شود، بلورها معمولاً شکلی سوزنی یا تخت هستند. بلورها به رنگ سبز روشن، مات، با درخشندگی شیشه ای و آدامانتین هستند. نمونه های غیر بلوری اوپک (نور را عبور نمیدهند) هستند و معمولاً درخشندگی کدر تا خاکی دارند.

جدول خصوصیات سنگ مالاکیت
ترکیب شیمیایی Cu2(CO3)(OH)2 هیدروکسید کربنات مس
سیستم کریستالی بوتریوئیدال ، استالاکتیتیک و …
رنگ سایه های مختلف سبز روشن تا سیاه
رنگ خاکه سبز روشن
شفافیت مات تا اوپک
رخ کامل در {201} و ضعیف در {010} میباشد
شکستگی صدفی تا ناصاف
جلا شیشه ای و آدامانتین
ضریب شکست نور 1.909 – 1.655
شکست دوگانه دارد
سختی موس 4 – 3.5
وزن مخصوص 4 – 3.6
فلورسانس مالاکیت سبز تقریبا ندارد

مالاکیت چگونه تشکیل میشود؟

خاک معدن مس
خاک از معدن مس در نامیبیا . این خاک مخلوط از چندین محصول فرسایشی سنگ مس مانند مالاکیت ، کریزوکلا و کالکوپیریت است. عرض دید 20 میلی متر.

تشکیل مالاکیت با انحلال سنگ معدنی سولفید شروع میشود. برای این کار محیط بسیار اسیدی با PH 2 تا 3 در آبهايی که در رسوبات سطح زمين وجود داشته و منشأ آن آب باران يا برف است نیاز است. اسیدیته با اکسیداسیون خودشان یهنی مواد معدنی سولفید مانند پیریت و کالکوپیریت تأمین می شود. این قضیه منجر به تولید اسید سولفوریک در مقادیر زیادی می شود که با آب مخلوط شده و آن را بسیار خورنده می کند.سنگ مالاکیت باکیفیت آب اسیدی به رسوب سنگ معدن حمله می کند و مس را از آن آزاد می کند. مس همراه با آب جوی با دور شدن از کانسار خورده شده اولیه، وقتی یک خنثی کننده مانند سنگ آهک لایم استون یا رگه کلسیت روبرو شود، رسوب می یابد. این مواد و دی اکسید کربن ماده ای را نیز برای یون های کربنات را فراهم می کنند. وقتی pH بیش از 5 باشد پایدار است و بالای سفره آبی رسوب کند.

معدن مالاکیت در تیمنا اسرائیل
استخراج سنگ مالاکیت در معدن تیمنا در اسرائیل رنگ آمیزی شده است. دره Timna در صحرای Negev یکی از قدیمی ترین معادن مس جهان است. استخراج مس در تیمنا تقریباً در 3000 سال پیش آغاز شد.

مالاکیت از محلول های زیرین موجود در ترک‌ها، حفرات، فضاهای بین دانه ای سنگ های متخلخل ته‌نشین میشود. این کانی غالباً همراه سنگ آهک که یک محیط شیمیایی زیرسطحی مناسب برای تشکیل مواد معدنی کربنات است ایجاد می شود. همچنین مالاکیت به صورت لکه رنگی بر روی شکستگی بیرون آمده از زمین، به عنوان یک محصول خوردگی (فرسایش شده) مس و همبسته‌های آن و همچنین به عنوان ذرات معلق در جریانها و رسوبات آبرفتی رخ می دهد.

معادن مالاکیت در کجا قرار دارند؟

مالاکیت و کریزوکولا استخراج شده در نزدیکی زاهدان - ایران
مالاکیت و کریزوکولا استخراج شده در نزدیکی زاهدان – ایران

کانی معدنی مالاکیت در نقاط کم ‌عمق زمین و در بخش‌های اکسید شده بالاتر از رسوبات مس دیده می شوند. شاید مالاکیت را بتوان پایدارترین ذخایر مس دانست که هم با جو زمین و هم با آبکره در تماس است. مواد معدنی وابسته شامل آزوریت ، بوریت ، کلسیت ، کالکوپیریت ، مس ، کوپریت و انواع اکسیدهای آهن است که ممکن است در آن مناطق ببینید. برخی از اولین ذخایر مالاکیتی که مورد بهره برداری قرار گرفتند در مصر و اسرائیل قرار داشتند. آنها بیش از 4000 سال پیش ، استخراج شده و از آنها برای تولید مس استفاده می شدند. از مواد این ذخایر همچنین برای تولید سنگهای قیمتی ، مجسمه ها و رنگدانه ها استفاده شده است. مالاکیت 3800 سال پیش با استفاده از ابزارهای سنگی و اولیه در معادن بزرگ اورم در انگلیس مورد استخراج قرار گرفته است. شواهد باستان شناسی نشان می دهد که فعالیتهای معدن در 600 سال قبل از میلاد مسیح  با تولید 1760 تن مس از مالکیت پایان یافته است.بلورهای مالاکیت کنگو چندین ذخایر بزرگ در کوههای اورال روسیه به طرز تاراج‌گونه‌ای استخراج شد و نیازهای مالاکیت را در دهه 1800 برای استفاده به عنوان گوهرسنگ و یا ساخت مجسمه را به طور فراوان تأمین کردند. امروزه از این ذخایر بسیار کمی تولید می شود. بخش عمده ای از مالاکیت هایی که امروز وارد بازار می شوند مربوط به ذخایر جمهوری دموکراتیک کنگو است. مقادیر کمتری در استرالیا ، فرانسه و آریزونا تولید می شود. به تازگی در ایران نیز مالاکیت‌های بسیار باکیفیتی یافت شده است.

استفاده از مالاکیت به عنوان رنگدانه

سنگ مالاکیت سبزهزاران سال از مالاکیت به عنوان رنگدانه با نام‌هایی چون مس سبز استفاده شده است. این یکی از قدیمی ترین رنگهای سبز شناخته شده مورد استفاده در نقاشی ها بود. کانی مالاکیت معدنی ماده‌ای عالی برای تولید یک رنگدانه پودری است زیرا به راحتی می توان آن را به صورت پودر ریز خرد کرد ، به راحتی با دیگر رنگها یا اجسام ترکیب می شود و هنگامی که در معرض نور قرار میگیرد رنگ خود را به خوبی حفظ می کند.

استفاده از رنگدانه سبز سنگ مالاکیت
نقاشی با مالاکیت: پیترو پروگوینو (حدود 1446-1523) هنگام نقاشی تولدش جهت نمایش ولادت مسیح، رنگهایی با پوشش سبز، از رنگدانه مالاکیت استفاده می‌کرد (حدود 1503). او از رنگدانه مالاکیت برای زمین چمن سبز “ورونا” شهری در شمال ایتالیا استفاده می کرد. رنگ سبز عمیق تر مالاکیت ظاهری متضاد و واضح تر به لباس های در تصویر می بخشد.

رنگدانه مالاکیت در نقاشی های مقبره های مصری و نقاشی هایی که در قرن های 15 و 16 در سراسر اروپا ساخته شده است، یافت می شود. به مرور زمان با استفاده از رنگهای سبز جایگزین، استفاده از آن در قرن 17 به طرز چشمگیری کاهش یافت. امروزه رنگ آمیزی مالاکیت توسط تعدادی تولیدکنندگان تولید میشود و برای نقاشانی که تکنیک های نقاشی تاریخی دقیق را تمرین می کنند و یا در آن مهارت دارند استفاده میشود.

مالاکیت به عنوان یک گوهر

رنگ سبز زنده، درخشش صیقلی روشن، باندها و طرح‌هایی به شکل چشم، مالاکیت را به عنوان گوهری بسیار محبوب تبدیل کرده است. از مالاکیت برای قرنها به عنوان سنگی نیمه قیمتی جهت مجسمه سازی استفاده میشد. امروزه علاوه بر آن، به صورت تراش کابوشن برای گردنبند، انگشتر و یا تراش گرد در تسبیح یا دستبند تراشیده می شود. جعبه های کوچک ساخته شده از اسلایس‌های مالاکیت جذاب و محبوب هستند. تسبیح مالاکیت برخی از دیدنی ترین مالاکیت های با کیفیت جواهری شامل همرشدی آن با سایر کانی‌های معدنی مس نظیر آزوریت (آزورمالاکیت)، کریزوکلا، فیروزه و دیگر ترکیبات ناهمگین مس-مالاکیت می باشند. استفاده از مالاکیت به عنوان سنگی قیمتی و زینتی از نظر ویژگی‌های فیزیکی آن محدود است. رخ ان کامل است و سختی پایینی دارد. اینها سبب میشوند که کاربردهای مالاکیت در جواهرسازی به مواردی محدود شود که دچار سایش و ضربه نمی شوند. همچنین این سنگ به گرما حساس است و با اسیدهای ضعیف واکنش نشان می دهد. این خصوصیات بیشتر استفاده از آن را محدود کرده و در هنگام تمیز کردن، تعمیر و نگهداری به مراقبت نیاز دارند.

مالاکیت های مصنوعی و بدلی

 

تشخیص مالاکیت بدلی غیر اصل پلاستیکی مالاکیت بدلی یا ساخته شده از مواد پلیمری نیز در ساخت جواهرآلات و تولید مجسمه های کوچک مورد استفاده قرار میگیرد. مالاکیت های مصنوعی غالباً توسط رنگ غیر طبیعی آنها شناخته می شود. نمونه های باکیفیت مالاکیت مصنوعی را میتوان براحتی تشخیص داد زیرا باندها و چشمان آنها هندسه طبیعی ندارند. یک فرد باتجربه می تواند بیشتر مالاکیت‌های مصنوعی و بدل را با چشم غیر مسلح نیز تشخیص دهد. در ایران و سرتاسر جهان مهره ها و ریسه های بدل مالاکیت گاها به عنوان مالاکیت طبیعی به فروش میرسند که اغلب هم قیمت بسیار پایینی دارند.

عکس زوم شده از مالاکیت
عکس زوم شده از اسلایس مالاکیت

مالاکیت یکی معدود کانی های معدنی سبز است که بدلیل داشتن کربناته در ترکیب خود در اثر تماس با اسید هیدروکلریک رقیق سرد، جوشش و حباب (واکنش) ایجاد می کند. برای پر کردن حفره های کوچک و بهبود درخشندگی آن، گاهی اوقات آن را با موم بهسازی میکنند. قیمت سنگ مالاکیت با تراش کابوشن اصلا میتواند بین هر گرم 3 هزار تومان تا هر گرم 60 هزار تومان بر اساس زیبایی و کیفیت و رنگ آن تعیین شود.

خواص مالاکیت در باورهای باستانی

طلسم مالاکیت
ماسک تشییع جنازه ملکه سرخ پالنکه مکزیک از موزائیک مالاکیت ساخته شده است. عکس توسط Taller de Gráfica Libre

مالاکیت یکی از قدیمی ترین سنگهای شناخته شده است که هزاران سال به عنوان سنگی با خواص درمانی و ارتقای روحی آن مورد استفاده قرار گرفته است. در ایران باستان مالاکیت با نام “دهنه سبز” شناخته شده بود. به نظر باستان شناسان، مصری ها از 4000 پیش از میلاد، معادن مالاکیت را صحرای سینا یافته بودند. در مصر باستان ، مالاکیت توسط طبقات بالای جامعه به عنوان یکی از سنگهای قدرت اصلی آنها مورد استفاده قرار گرفت و یک نیروی زمینی برای یاری آنها جهت هدایت انرژیهای بالاتر روی کره زمین استفاده می شد.خواص سنگ مالاکیت فرعونی ها غالباً قسمت داخلی سرآذين خود را با ملاکیت می چیدند و معتقد بودند که به آنها کمک می کند تا عاقلانه حکمرانی کنند. همچنین از پودر ریز خرد شده آن جهت سایه چشم درخشان استفاده میشود. این زینت سبز نه تنها زیبایی بود بلکه گزارش شده است که آینده بینی و بینش روشنی را تحریک می کند. در سوئیس و در چندین روستای ساووی در آلپ فرانسه، تصور می شود كه صلیبهای مالاكیتی برای زنان باردار موفقیت و شانس خوب می آورد و مادران خانواده های بزرگ به اینکه مجموعه های صلیب مالاكیتی خود را نشان دهند افتخار میکردند. کلکسیونرها معدقدند که این صلیب‌ها مربوط به قرن پانزدهم است.سنگ مالاکیت اسپانیایی های خرافاتی در قرن 17 میلادی باور داشتند اگر كه تكه ای از سنگ كه به گهواره نوزاد وصلشود، تمام ارواح شیطانی را دور می كند و كودك پر سروصدا ، آرام می خوابد. سنگ مالاکیت تراشیده شده اغلب برای بچه ها به عنوان یک طلسم می پوشاندند و در حالی که به آنها احساس امنیت عاطفی بیشتری می داد، آنها را از رویاهای بد نیز محافظت می کرد. مالاکیت یکی از سنگهایی است که به فرانسیس آسیزی از مشهورترین و مقدس‌ترین شخصیت‌های عالم مسیحیت اختصاص داده شده است. برخی از افسانه ها آمده است فردی که مالاکیت را همراه خود دارد به او کمک میکند تا زبان حیوانات را بفهمد، و اگر کسی به طور مرتب از یک فنجان ساخته شده از مالاکیت بنوشد ، امکان برقراری ارتباط با آنها را دارد!

خواص مالاکیت در چکرا درمانی

خواص مالاکیت چیستاین سنگ چاکراهای قلب (چهارم) و ناف (سوم) را تحت تاثیر قرار میدهد. مالاکیت موجب افزایش اعتماد به نفس و وضوح احساسی گشته و از محافظت روان و اظهار وجود را تسهیل میکند. این سنگ موجب ارتقای قدرت اراده گشته و سبب افزایش سرزندگی و بهبودی بیماری های التهابی و سم زدایی از بدن میشود. مالاکیت یکی از مهمترین سنگها جهت محافظت دربرابر انرژی های منفی است. این سنگ جاری کننده سالم ترین الگوی انرژی برای قلب است و تعادل احساسی را برای شما به ارمغان می آورد.

خواص مالاکیت در طب کهن ایرانی

مالاکیت ستونیعرایس الجواهر : در طب ایرانی برای درمان آب مروارید استفاده میکردند و معتقد بودند که گزند چشم زخم را خنثی سازد.اگر پاره ای از دهنه (مالاکیت) با مشک سود کرده سه بار در بینی دیوانه یا مصروعی بدمند یا بخور سازند نافع بود.

طبیعت آن سرد و خشک است، چشم را سود دارد و رگهای برخاسته را بنشاند و آبله از چشم زخم ببرد و روشنی بیافزاید. تنسوخ نامه و الابنیه عن حقایق الادویه /84

در جواهرنامه امده است : گفته اند دهنه (مالاکیت) ترش زهر است. اگر در دهان گیرند مضرت زهر کند (مانند زهر عمل کند) و اگر کسی را کژدم گزیده باشد آنرا بسایند به سرکه ترش و طلا کنند (بر موضع قرار دهند) درد را ساکن کند. و اگر مگس را به حجر دهنج بکشند و خرد کنند و بر موضع گزیدگی زنبور طلا کنند درد را ساکن کند. اگر کسی را زهر داده باشند مقدار نیم درنگ سنگ دهنه شیرین مصول کنند و بدهند تا بخورد مضرت زهر را دفع کند.

مالاکیت طبیعی و معدنی تامبل شده
مالاکیت طبیعی و معدنی تامبل شده

6 دیدگاه برای “مالاکیت چیست؟ کانی شناسی، تاریخچه و خواص مالاکیت را بیشتر بدانید

  1. محمود گفته:

    سلام بسیار عالی بود .استفاده کردم .ممنون
    مالاکیت در خراسان جنوبی -معدن قلعه زری هم وجود دارد.

  2. شایان گفته:

    بسیار عالی و جذاب بود.
    متشکرم که دانش خودتون رو رایگان در اختیار دیگران قرار میدین

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *