این سنگها شهاب‌ سنگ نیستند! تفاوت سنگهای معمولی با شهاب سنگ

این سنگها شهاب سنگ نیستندآیا تصور دارید یک شهاب سنگ پیدا کرده اید؟ یافتن اجرام آسمانی بسیار دشوار است زیرا سنگهای مشابه آنها در زمین بسیار اند. از سنگهای آهن مانند هماتیت تا مگنتیت تا سنگهای طبیعی آندزیت، لیمونیت، بازالت قهوه ای، گابرو، سنگ لوح و… تا آلیاژها و مواد ساخت دست بشر مانند سرباره کوره ذوب با جلای فلزی همه میتوانند شما را در تشخیص شهاب سنگ واقعی به اشتباه بیاندازند. ابتدا نگاهی به معروف ترین مشابهات شهاب‌سنگ و نحوه تشخیص تفاوت سنگهای معمولی با شهاب سنگ ها می اندازیم:

سرباره (Slag)

این سنگها شهابسنگ نیستندسرباره محصولی غیر فلزی از پسماندهای کوره های ذوب فلزات در صنعت میباشد. سرباره ها میتوانند سطوحی براق و یا حبابی شکل داشته باشند. سرباره ها از نظر ظاهری نزدیک ترین ماده به شهاب‌سنگ ها هستند. سطح سوخته مانند لعابی آنها میتواند بسیار شبیه شهاب سنگ باشد. دقت کنید که سطح ذوب شده شهاب سنگها بدلیل وجود آهن در آنها معمولا سیاه است البته میتواند مایل به سبز یا قهوه ای و حتی بی رنگ نیز باشد. سنگ سربارهاین موارد در سرباره های کوره ذوب نیز دیده میشود. باید دقت کنید که پوسته ذوب شده شهاب سنگ معمولا دارای ترکهای ریز مانند چرم است. شهاب‌سنگ‌های آهنی و سنگی میتوانند دارای پوست ذوب شده باشند ولی تعداد بسیار اندکی از شهاب سنگهایی که تازه افتاده اند میتوانند بدون پوسته سوخته باشند. همچنین سطح بسیاری از شهابسنگها میتوانند در اثر هوا زدگی دستخوش تغییر شوند.

شهاب سنگ با پوسته هوا زده
پوسته سوخته این شهابسنگ طی زمان طولانی و هوا زدگی از بین رفته است.

اکسیدهای آهن (Iron Oxides)

هماتیت جایگزین شده پیریت
در این تصویر هماتیت را میبینید که جایگزین پیریت شده است. هیچ شهاب سنگی را پیدا نمیکنید که ساختار چهارگوش یا مکعبی چسبیده در سطح بیرونی خود داشته باشد.

هوازدگی سنگهای حامل آهن در خود روی سطح زمین اکسید های آهن مانند هماتیت (Hematite) و هیدرات اکسیدهای آهن مانند لیمونیت (Limonite) یا گوتیت (Goethite) تولید کند. جذب آهنربای هماتیت و شهابسنگتا کنون بسیاری به من پیام میدهند که شهاب سنگ یافته اند ولی ساختار آنها بیشتر شبیه گوتیت و هماتیت بوده است. نکته مهم در تفاوت سنگ هماتیت و لیمونیت با شهاب سنگ ها در رنگ خاکه آنها است.رنگ خاکه هماتیت و مگنتیت رنگ خاکه هماتیت مایل به قرمز تیره و لیمونیت مایل به زرد است. مگنتیت دارای رنگ خاکه سیاه است. این در حالی است که اثر خاکه شهاب سنگ ها روی سطح سرامیک بدون لعاب معمولا قهوه ای یا بیرنگ میباشد.رنگ خاکه شهاب سنگ نکته بعدی و بسیار مهم این است که هماتیت را وقتی پولیش دهید جلایی فلزی از خود نشان میدهد. بسیاری تصور میکنند این جلای فلزی مربوط به انواع شهاب سنگ مریخی، آهنی و یا یوریلایتس است. مگنتیت نیز میتواند با هماتیت ترکیب شود و اینکه خود مگنتیت خاصیت مغناطیسی دارد و میتواند براحتی با شهاب سنگ به اشتباه گرفته شود. 

آلیاژهای آهن دار (Ferro Alloys)

آلیاژهای آهن – منگنز – کروممیوم
این تصویر آلیاژ آهن-منگنز-کرومیوم است که دارای سطحی اکسیده شده و تیره می باشد. اگر به لبه ها دقت کنید روکش اکسید شده آن در اثر سایش پاک شده است.

آلیاژهای آهن – منگنز – کروممیوم ( Ferrochromanganese) از موارد معمول دیگر هستند که بافت آنها میتواند ما را با شهاب سنگهای واقعی به اشتباه بیاندازد. این آلیاژ ها از پسماندهای ساخته شده توسط بشر در صنایع تولید استیل هستند.

آلیاژ شبیه شهاب سنگ
در تصویر نمونه شکسته شده دیگری را می بینید که درونش با رنگ نقره ای، درخشان، بافت دانه ای معروف به “شکری” را نمایان کرده است.
حفرات آلیاژ مصنوعی شبیه شهابسنگ
این نمونه نیز دارای حفره های کوچک خاصی مانند آبدانک است که تقریبا هیچوقت در شهابسنگ ها دیده نمیشود.

فرو سیلیسیم (Ferrosilicon)

فرو سیلیسیمفرو سیلیسیم آمیژانی است از آهن و سیلیسیم که در کوره قوس الکتریکی تولید میشود. آنها میتوانند بین 15 تا 90 درصد سیلیکن داشته باشند بنابراین چگالی آنها از 2.33 تا 7.87 میتواند برود. گاهی کارشناسی و آنالیز آنها دشوار است بخصوص اگر حاوی نیکل نیز باشند.

سنگهای آتشفشانی (Volcanic Rocks)

بازالت قهوه اییکی از مشکلات یافتن شهابسنگ در مناطق اقیانوسی وجود سنگهای آتشفشانی فراوان با رنگی تیره است. در تصویر سمت راست بازالت داری حفرات آبدانه مانند را میبینید. بسیاری از بازالت ها را نیز میتوان در شکلی بدون حفرات و رنگی تیره نیز یافت.

اسکوری - سنگ آتشفشانی
در این تصویر اسکوری (Scoria تفاله سبک وزن آتشفشانی) را میبینید. بافت حفره اى اسکورى و پاميس در اثر آزاد شدن گاز در حين انجماد گدازه بوجود مى آيد.

آندزیت ها نیز نوعی سنگ آتشفشانی هستند که وجود فنوکریستهای پلاژیوکلاز، پیروکسن و گاه الیوین در خمیره‌ای غنی از پلاژیوکلاز میتواند ما را با پیروکسین ها و الیوین موجود در شهاب‌سنگ‌ها به اشتباه بیاندازد. آندزیت‌ها پس از بازالتها فراوان‌ترین سنگ‌های آتفشانی محسوب می‌شوند و میتوانند شبیه شهابسنگهای ماه باشند

سنگ آندزیت
سنگ آندزیت که میتواند شما را در تشخیص شهاب سنگ به اشتباه بیاندازد.

آهن ساخت بشر (Man Made Iron)

دیده شده که افراد چیزهای زیادی از جنس آهن و یا استیل را در صحرا پیدا میکنند. ممکن است بگویید چگونه در صحرا یا کوهستان یافت میشود؟ یک مثال اینکه برخی از این تفاله ها ممکن است حین عبور کامیون حمل بار از آن مسیر افتاده باشد. تمامی این نمونه های آهنی ساخت بشر قابلیت جذب آهنربا دارند هرچند که عدم وجود نیکل و یا بافت آنها میتواند دلیلی باشد که از نوع شهاب سنگ های آهنی نیستند. لازم به ذکر است آهن طبیعی در پوسته زمین کمتر دیده میشود که برای تست این موضوع باید بدانید انعطاف پذیری آن بالا بوده و برخلاف شهاب سنگ تمایل کمتری به شکسته شدن دارد.تشخیص فلز ساخت انسان با شهابسنگ دراین تصویر بالا سمت چپ فلز ساخته دست بشر را میبینید که شکل آن شبیه ايروديناميک شهاب سنگ واقعی است. پایین سمت چپ نیز شکل منظم کره ای را دارد. شهاب سنگهای شکل های نا منظمی دارند و تقریبا هیچ شهاب سنگی را نمیتوانید بیابید که شکل گوی بی نقص داشته باشد. بیاد دارم یک نفر نیمه گلوله توپ جنگی را در بیابان یافته بود و با توجه به وزن بسیار سنگینش تصور داشت شهاب‌سنگ است!سرباره سرب لازم به ذکر است moki marble یا تیله های موکویی از ته نشین شدن جریان های آبی زیر زمین اکسید آهن و شن و ماسه شکل و سفت شدند. گاهی اوقات نمونه پهن و غیر دوار از این سنگها دیده میشود که ممکن است با شهاب سنگ اشتباه گرفته شود. silica nodule ها از جمله این اشکال گرد میباشند.توپی سنگ مرمر

ندول سیلیکا
ندول سیلیکا

جوزفنیت (Josephenite)

جوزفنیت
نمونه غیر معمول بزرگی از جوزفنیت میبینید که بشدت خاصیت مغناطیسی دارد.
 

جوزفنیت که با نام آواروئیت (Awaruite) نیز مشهور است یک کانی کمیاب آهن-نیکل (Ni3Fe) است که به طور طبیعی در شهر جوزفین ایالت اورگن آمریکا و دیگر مناطق یافت میشود. برخی مشخصات شهاب‌سنگ‌های آهنی را دارد و خاصیت شدید مغناطیسی بودن و شناسایی نیکل در آن از دیگر ویژگی های این کانی میباشد. اگرچه مقدار نیکل یافت شده در آن بسیار بیشتر از مقدار نیکل در شهاب سنگ های آهنی است. همانطور که در تصویر نمونه های آواروئیت میبینید بافت آنها شبیه به شهاب‌سنگ آهنی نیست.

آواروئیت
در این تصویر ماده براق درونی کمتر دیده شده آواروئیت را مشاهده میکنید.

تکتایت ها (Tektites)

تکتایتتکتایت ها نوعی شیشه غیر معمول هستند که از برخورد شهاب‌سنگ‌های بزرگ به سطح زمین بوجود میآیند. سنگ های زمینی از شدت سهمگین برخورد ذوب و به مناطق دوردست پرت میشوند. طی این مسافت طی شده در جو زمین و سطح ذوب شده آنها، سبب میشود که شباهت زیادی به شهابسنگها داشته باشند. تکتایت ها در انواع شکلهای مختلف و رنگهای متفاوتی وجود دارند و میتوانند حفرات ریز داشته یا نداشته باشند. معمولا خطوط خراش يخزاری روی سطح و شکل اشکی شکل معمول را در این نمونه ها مشاهده میکنید.

سنگهایی با عدم وجود ذرات فلزی (Metal Grains)

بزرگترین گروه شهاب سنگ‌ها کندریت‌ها هستند که دارای ذرات ریز پراکنده فلزی آهن-نیکل در ماتریکس خود میباشند. این درحالی است که اغلب سنگهای معمولی بافتی صاف و بدون ذرات فلزی هستند. اگر شهاب سنگ قدیمی باشد و سطحش هوازده باشد باید با صفحه الماسی برشی نازک به آن زده و سپس بافت درونی آنرا با میکروسکوپ بررسی کنید.

بافت فلزی شهاب سنگ
در این تصویر، عکس شماره 1 بافت فلزی ندارد و شهابسنگ نیست. البته شهاب سنگ های میتوانند بافت ذرات فلزی نیز نداشته باشند. بافت دانه های براق شماره 2 در اینجا شهاب سنگ می باشد.

گاهی لازم است با صفحه الماسی یک تیکه از سطح خالص آن را پولیش و صیقل دهید. بدین ترتیب بافت آن نمایان میشود. حال به تیکه پولیش خورده اسید بریزید. اغلب شهاب سنگ خورده نمیشود ولی آلیاژ فلزی خورده (سوراخ) میشود. دقت کنید که تست نیکل نیز باید روی قسمت پولیش خورده انجام گردد. اگر شهاب سنگ تازه به سطح زمین رسیده باشد و دارای پوسته سوخته و ذوب شده باشد احتملا شواهد کافی وجود دارد که نیازی به بررسی بافت درونی آن نباشد.

گدازه و توف آتشفشانی

بافت توف آتشفشانی
بافت توف آتشفشانی

شهاب سنگها یک تیکه و جامد هستند، سطح آنها نقاطی وجود دارد ولی درون آنها متخلخل و توخالی نیست و محکم میباشد. توف یک نوع سنگ متشکل از خاکستر آتشفشانی است که در هنگام انفجار آتش‌فشانی از زمین خارج می‌شود و از انباشته شدن آنها روی هم سنگهایی با اشکالی که در تصویر میبینید بوجود میآید.

پوسته گداخته شهاب سنگ به اشتباه
این صرفا پوسته سرد شده لاوا است که تفاله آتشفشانی هم به آن میگویند. اگر دقت کنید در آن ناحیه حفرات ریز سطح بالاییش خیلی کمتر قسمت داخل آن میباشد (بر خلاف شهابسنگها).

شهاب‌سنگ چه رنگی است؟

این سنگ نمیتواند شهابسنگ باشدشهاب‌سنگ‌ها در سایه رنگهای خاکستری تا قهوه ای هستند و به ندرت سطح بیرونی آنها مایل به قرمز نیز دیده میشود. چنانچه سطح گداخته شده شهاب سنگ آهنی طی مدت طولانی از بین رود، آهن موجود در سطح و درون آن میتواند در معرض هوازدگی زنگ بزند و کل سنگ رنگی متمایل به قهوه ای زنگ زده متمایل گردد. چنانچه نمونه سنگ شما مانند تصویر بالا درونش متمایل به قرمز باشد احتمالا نمیتواند شهاب‌سنگ باشد.رنگ شهاب سنگ

برخی واقعیت ها درباره شهاب‌سنگ‌ها

 • شهاب سنگها برخلاف سیارکها روی سطح خود دهانه برخوردی (craters) ندارند.
 • سنگهای زمینی نیز میتوانند گاهی سطحی “شبیه” به ذوب شده داشته باشند که بیشتر در اثر تاثیرات محیطی و شیمیایی می باشد. همچنین اگر پوسته آنها خیلی ضخیم باشد احتمالا شهابسنگ نیستند.پوسته شبیه به شهابسنگپوسته ضخیم شهاب سنگ
 • شانس یافتن شهاب سنگ بسیار اندک است. شانس یافتن شهاب سنگ ماه یا مریخ تقریبا 1 در 1000 است.
 • شهاب سنگها به جز نمونه های بزرگ فرورفتگی شبیه اثر انگشت ندارند. اگر شهابسنگ بزرگ باشد ولی این ویژگی را نداشته باشد احتمالا شهابسنگ نیست. همچنین هر فرو رفتگی شبیه اثر انگشت به معنی فرازمینی بودن آن نیست.
اثر انگشت شبیه شهابسنگ
این سنگ اندزیت بازالت است و اثر انگشت های ان فقط شبیه شهاب سنگ است.
 • اگر کسی گفت که دستگاه فلزیابش میتواند سنگ حاوی نیکل را پیدا کند ؛ دروغ میگوید. آنها نمیتوانند مقدار کافی نیکل با آهن را برای شهاب سنگ بودن بگویند.
 • اگر نمونه تان سنگی و دارای سوراخ های بزرگی باشد، پس آن یک شهاب سنگ نیست. البته شهاب‌سنگهای آهنی میتوانند دارای سوراخ باشند.سوراخ های شبیه به شهابسنگاین سوراخ ها شهابسنگ نیستنداین سوراخ سنگ ها شهابسنگ نیستندسوراخ سنگ زمینیسوراخ های بزرگ در سنگ یافته شده
 • شکل شهاب سنگها زاویه دار، نوک تیز نیست. اگر نمونه نوع شهاب سنگ سنگی است و آهنی یا سنگی – آهنی نیست و دارای سطح بیرونی راف و بلوری است ، پس احتمال کمتری دارد شهابسنگ باشد. یخی را تصور کنید که در آب می اندازید. بعد از مدتی تمام زوایای آن از بین میرود. شهاب سنگ در هنگام عبور از جو نیز همین اتفاق برایش می افتد. با این حال ممکن است شهاب سنگ در اثر برخورد با زمین شکسته شده و قسمت های نوک تیز ایجاد شود.شهاب سنگها زاویه هندسی زیاد ندارند
 • اگر کسی گفت که دستگاه فلزیابش میتواند سنگ حاوی نیکل را پیدا کند ؛ دروغ میگوید. آنها نمیتوانند مقدار کافی نیکل با آهن را برای شهاب سنگ بودن بگویند.
 • اگر نوع سنگی است(نه آهنی) و دارای قسمت هایی قلنبگی مانند و برآمدگی است پس احتمالا یک شهاب سنگ نیست. سنگهای زمینی با برآمدگی بالاسنگهای زمینی شبیه شهاب‌سنگ
 • شهاب‌سنگ‌ها مانند قلوه سنگ های رودخانه نیستند. بسیاری از سنگهای رسوبی دارای تخلخل بالایی هستند، این درحالی است که شهاب سنگها توخالی و متخلخل نیستند.
 • اگر شکل سنگ چهارگوش، مستطیل و یا دارای دو قسمت موازی بود پس احتملا یک شهابسنگ نیست.سنگهایی که شهاب سنگ نیستند
 • اگر خیلی دو طرفش تخت (مسطح و نازک) است پس یک شهابسنگ نیست.سطح شهاب سنگ تخت نیست
 • اگر سنگ شما شیشه ای و دارای حفراتی بود شهاب‌سنگ نیست. حتی اگر جذب آهنربا شود میتواند صرفا سرباره باشد.
 • اگر حالت چرخشی، برگ وارگی، ویژگی های تابشی، دایره های هم مرکز یا لوله مانند بود پس یک شهاب‌سنگ نیست.سطح شهابسنگ پیچشی نیست
 • اگر نمونه لایه ای، ورقه ای یا هر نوع صفحات موازی و خطی داشت قطعا شهاب‌سنگ نیست. لایه های سنگ در کره زمین به علت جاذبه بوجود می آیند. بیشتر شهاب سنگ ها از چیزهایی (سیارک) خیلی کوچک بوده و می آیند که جاذبه در آنها قابل ملاحظه نیست. اگر جاذبه ای نیست پس لایه ای هم نیست. البته استثناهایی در شهابسنگهای خیلی قدیمی وجود دارد که مربوط به هوازدگی در مدت خیلی طولانی است.شهاب‌سنگها لایه ای نیستنداین سنگها شهاب سنگ نیستند
 • هرگونه رگه بخصوص چسبیده به سطوح مساوی و مسطح نشان میدهد نمونه شما شهابسنگ نیست. در این تصاویر میبینید که رگه ها در حقیقت ترکهایی بوده اند که با کوارتز پر شده اند. البته رگه های ذوب شده در تعدادی شهاب‌سنگ یافت شده ولی هرگز به صورت خطی نیستند. برخی از آنها رگه فلزی دارند.شهاب سنگ رگه نداردرگه های سنگهای منشا زمین
 • اگر ترک بست و یا ترک پر شده بود احتمالا شهاب سنگ نیست. اگر شهابسنگی ترک ببندد هنگام عبور از جو، آن قسمت ترک بسته شده شکسته و جدا میشود. برخی شهابسنگهای کندریتی معمولی اگر که در روی زمین با گذر زمان به دلیل حضور آهن زنگ بزنند ترکشان میتواند با رنگ زنگ زدگی نمایان میشود.ترک سنگ های شبیه به شهابسنگ
 • اگر نمونه تان شامل کانی های معدنی کشیده یا تکه ای باشد یا دارای سنگ آواری و هر کانی دانه ای که دارای شکل زاویه دار یا خطوط موازی باشد احتمالا سنگتان شهاب سنگ نیست. این سنگ شهابسنگ نیستشکل ناخالصی های سطح شهاب سنگ
 • اگر گرد و کروی بود ، بسیار بعید است که شهاب‌سنگباشد هرچند که همیشه استثنا وجود دارد و تا کنون فقط چند نمونه خیلی گرد یافت شده است.سنگ زمینی گردشهاب سنگ گرد نیستاین سنگها نمیتوانند شهاب سنگ باشند
 • اگر واقعا دارای سختی بالایی بود احتمالا شهاب سنگ نیست. عدم وجود کوارتز در شهاب سنگ (که از معمول ترین سنگهای روی زمین هستند) معمولا سخت نیستند (زیر سختی 7)
 • اگر میتوانید آن را بشکنید یا خم کنید، شهاب سنگ نیست. شهابسنگ‌های آهنی بسیار سخت میشکنند مگر اینکه زنگ زده باشند.
 • اگر چیزهای گرد روی سنگ بود لزوما کندرول نیستند. سنگهای زمینی نیز میتوانند چیزهای گرد روی خود داشته باشند.کندرول در شهاب سنگاین گردی های سطح شهابسنگ نیستاین کندرول ها شهابسنگ نیستند
 • میکا درون شهاب سنگ یافت نمیشود.
 • کمتر از 0.3% شهاب سنگها داری مگنتیت و هماتیت هستند.
 • اگر سنگتان دارای بِرش (breccia)؛ سنگی مانند کنگلومرا که دارای قطعاتی از سنگهای دیگر است ولی دارای زاویه، مانند شهاب‌سنگ‌های ماه باشد، لزوما سنگ آسمانی یا سنگ ماه نیست.حفرات روی شهاب سنگتشخیص حفرات شهاب سنگتشخیص حفرات شهاب سنگ هااینها شهاب سنگ ماه نیستند
 • اگر دارای سوراخ های زیادی باشد، احتمالا شهاب‌سنگ نیست. تعداد خیلی اندکی از شهابسنگ های سنگی دارای سوراخ یا حفره هستند. اگر هم داشته باشند بسیار پراکنده و کوچک هستند. تشکیل حفره ها نیازمند گاز است، که یعنی باید ذوب شوند. بیشتر شهابسنگ ها ذوب نمیشوند.  با این حال شهابسنگهای آهنی میتوانند دارای سوراخ باشند.سوراخ خیلی زیاد در شهاب سنگ
سوراخ های مربوط به بازالت
سوراخ های مربوط به سنگ آتشفشانی بازالت
 • چنانچه توده‌هاى مواد معدنى‌ مانند كوارتز و كلسيت‌ یا اصطلاحا بادامك‌ (e‏l‏u‏d‏g‏y‏m‏a‏) در نمونه تان دیدید احتمالا سنگ‌ آذرين‌ بوده و شهابسنگ نیست. البته به طور نادر حفرات کوچک برخی شهابسنگهای داغ در صحرا میتوانند با مواد معدنی پر شوند.شکل بادامکی سنگهای زمینی
 • اگر دانه های شنی معدنی از ماتریس سنگ متمایز شده یا از حفره خارج شده اند ، احتمالاً این یک شهاب سنگ نیست. در بسیاری از سنگهای زمینی رسوبی، سنگ آواری ها سخت تر از ماتریکس اصلی سنگ هستند. این موارد در شهابسنگ های اصلی دیده نمیشود.سنگهای رسوبی در تشخیص شهاب سنگ
 • اگر نمونه سنگ تان شبیه فلز بود یا جلای فلزی داشت ولی کوچکترین جذب آهنربا نداشت احتمالا شهاب سنگ نیست. تعدادی از نمونه های کمیاب شهاب سنگ آکندوریتی جذب آهنربا ندارند ولی بیشتر سنگهای زمینی نیز جذب آهنربا ندارند.
 • اگر دراز و نازک باشد شهاب سنگ نیست. اگر شهابسنگ با ابعاد دراز و باریک از جو عبور کند به دلیل عدم آیرودینامیک پایدار شکسته و تکه تکه میشود.سنگهای دراز شهاب سنگ نیستندتشخیص شهاب سنگ از سنگ زمینی
 • تقریبا در شهاب سنگها (به جز تعدادی نادر) کوارتز یافت نمیشود. کمتر از 1% شهاب‌سنگ‌های کندریتی انستاتیت شناخته شده که در آنها ممکن است سیلیکا یافت شود. دقت کنید که کوارتز میتواند روی شیشه براحتی خش بندازد بنابراین این تست میتواند به شما در تشخیص شهاب سنگ کمک نماید.
 • تقریبا اغلب شهاب سنگ ها جذب آهنربای معمولی و ارزان قیمت میشوند. این به دلیل آهن و نیکل در سطح آنها است. سنگهای زمینی میتوانند به دلیل مگنتیت خاصیت مغناطیسی داشته باشند. نیازی نیست از آهنرباهای خاص و قوی مانند نئودیمیم استفاده کنید. آهنرباهای گرد چسبیده به فریزر نیز کافی هستند.تشخیص جذب آهنربا شهاب سنگ
 • اگر نمونه تان جذب آهنربا نداشت و یا جذب داشت ولی در قسمت شکسته شده یا پولیش داده شده اش بافت (خورده یا ذرات) فلزی درخشان نداشت احتمالا شهاب سنگ نیست. هرچند سرباره نیز دقیقا میتواند همان بافت فلزی را داشته باشد.
 • شهاب‌سنگ‌ها به دلیل وجود نیکل و آهن سنگین تر هستند. هرچند نمونه های کمیاب آنها (آکندریت) میتوانند چگالی کمتری داشته باشند. مشکل اینجاست که برخی از سنگهای زمینی نیز میتوانند چگالی زیادی داشته باشند.
 • اگر دارای شکلی واقعا عجیب و غریب و خنده دار بود احتمالا شهاب سنگ نیست! (اینها را از کجا پیدا میکنن؟)این سنگهای عجیب شهاب سنگ نیستنداین سنگهای عجیب شهاب سنگ نیستنداین سنگهای عجیب شهاب سنگ نیستنداین سنگهای عجیب شهاب سنگ نیستند
  این سنگهای عجیب شهاب سنگ نیستند
  این سنگهای عجیب شهاب سنگ نیستند
 • اینکه صرفا سنگی متمایز با سنگهای دیگر آن منطقه یافته اید دلیل به شهاب‌سنگ بودنش نیست. سیل و طغیان رودخانه و یا یخ‌رود میتواند سنگهایی متمایز از جاهای دیگر را با خود به جای دیگر ببرند.سنگهای متمایز شهاب سنگ نیستند
 • اگر در راه آهن و خطوط ریلی سنگ متمایزی یافتید میتواند صرفا از بار قطار افتاده باشد. همچنین لازم به ذکر است سنگهای کنار ساحل نیز مکان مناسبی برای یافتن شهاب سنگ (بخصوص کندریتی معمولی) نیستند زیرا آب سبب شسته شدن و از بین رفتن پوسته سوخته آنها میشود و شبیه دیگر سنگها میشوند. هرچند شهاب سنگ های آهنی میتوانند آثار زنگ زدگی داشته باشند.
 • اگر تعداد زیادی از قطعه سنگ شکسته شده مشکوک به شهاب‌سنگدر یک مکان دیدید احتمالا شهابسنگ نیست! . شهابسنگها از ارتفاع بالا با سرعت به زمین برخورد میکنند و قطعات شکسته تا مایلها میتواند دور پرت شود.تعداد زیادی شهاب سنگ در یک جا امکان پذیر نیستاحتمال اینکه قطعات شکسته شده در یک مکان بیابید بسیار کم است (مگر اینکه در گل نرم ، شن و.. فرود آید). شهاب سنگهای یافت شده اغلب کوچک (کمتر از ده کیلو) هستند و یا بدلیل شدت برخورد به چندین تکه تقسیم میشوند.
 • هیچکس از روی عکس نمیتواند نظر دقیق درباره شهاب‌سنگب دهد. مگر اینکه نشانه هایی بدیهی از زمینی بودن داشته باشد. شهاب‌سنگ‌های ماه و مریخ از روی عکس قابل تشخیص نیستند هرچند که شانس یافتن آنها بسیار نادر است.

من به چشم خودم دیدم از آسمان افتاد!

آیا مطمئن هستید؟ تا کنون موارد زیادی از این قبیل به من گفته اند ولی جالب اینکه بعد از آزمایش شهاب سنگ نبود. بعدا مشخص میشود که یکی دیگر تعریف کرده است که دیده و افتاده! . سرعت شهاب واره ها هنگام وارد شدن به جو زمین بین 14 تا 15 کیلومتر بر ثانیه است. هرچه بیشتر وارد جو شوند سرعتشان کمتر میشود. رد گیری دقیق آنها با چشم بسیار سخت و گاهی غیر ممکن است. وقتی شهاب سنگ ها برخورد کنند محل فرود آنها مقداری چال میشود. پوسته آنها معمولا در حال سوختن است و در لحظه برخورد بدلیل شوک ضربه ، احتمالا منفجر میشود. احتمالا اگر در آن لحظه آنها را ببینید باید صدای فش فش و تپ تپ سوختن پوسته آن بگوش رسد. هرچند که چنانچه اطراف سنگ در حال آتش گرفتن بود احتمالا آتش بطور طبیعی بوجود آمده و سنگ را داغ کرده است و شهاب‌سنگ نمیباشد. دقت کنید گاهی شیئ فرود آمده میتواند صرفا از قطعه ای از یک راکت آزمایشی باشد! منابع: Some Meteorite Realities

72 دیدگاه برای “این سنگها شهاب‌ سنگ نیستند! تفاوت سنگهای معمولی با شهاب سنگ

 1. سیدمحمد گفته:

  سلام استاد لطفا ممکنه عکس یک سنگی که در کویر قم دیدم را خدمتت ارسال کنم نظرتون رو بفرمایید تمام مطالب شمارا مطالعه کردم و این سنگ با اینها تفاوت داره و با مطالبی که راجب سنگ کربنادو خوندم بسیار مطابق هست

 2. یوسف معصومیان گفته:

  سلام ممنون بزرگوار که اطلاعات خود درمیان میگذارید

 3. حمزه گفته:

  سلام و درود..چند تا سنگ پیدا کردم سبز تیره مایل به مشکی که داخلشون سیلیکات به رنگ طلایی دیده میشه… گوشه ای از یکیشون رو سمباده زدم و داخل سنگ مشکی ذغالیه… یکیشون رو گذاشتم داخل جوهرنمک و رنگ پوسته اش خراب شد و شد شبیه سنگ های معمولی….لطفا بگید جوهر نمک پوسته شهاب سنگ را از بین می‌برد.. چون سنگ هماتیت و مگنتیت گذاشتم هیچ تغییری نکردن…. ممنون

   • رضا گفته:

    سلام اگر شهاب سنگی به زمین کشاورزی شخم زدن بخوره که خیس باشه ممکن هست رنگ پوسته ان سغید بشه چون یکم ازش شکستم و داخلش مشکی مایل به قرمز هست بیشتر مشکی و بلوری هست

 4. بهزاد نظری گفته:

  سلام
  دوستان میتوانید با سرچ در گوگل در بخش تصاویر به زبان انگلیسی مثل lunar meteorite به راحتی تصاویر شهابسنگها رو ببنید و یاد بگیرید ،در ضمن همه شهابسنگ ها با ارزش نیستن،از فلزی پالاسیت،از سنگی ها ماه و مریخ و سلام ،عمر خودتون رو تلف نکنید ،فقط یاد بگیرد داشتن اطلاعات ضرری ندارد اما امید کاذب به کشف راحت و فروش آسون شهابسنگ نباشید،امروز تو این دنیا برا به دست آوردن هرچیز باید الکی پولهای کلان خرج کنی،بخصوص این آنالیز گرها واقعا خیلی پول بزرگی می‌خوان مثلا ۱۵میلیون میگیرن بعد ده دقیقه میان میگن شهاب نیست ،انکار به قلب آدم خنجر میزنن،پس مراقب باشید به تور نیوفتید😉💖

 5. امیر گفته:

  با سلام پدر من در منطقه پاژ خراسان سنگی پیدا کرده بود که دقیقا شبیه عکس سنگ scoria که شما گذاشتید هست و اعتقاد داشت شهاب سنگ است و البته خاصیت آهنی هم ندارد ولی با این وجود سوال من این است که در منطقه پاژ مشهد که آتشفشانی نیست این سنگ آنجا چکار می کرده؟!

 6. محمد حسین گفته:

  عرض سلام و ادب و احترام خدمت شما بزرگوار
  توضیحاتتان بسیار عالی و آموزنده بود .
  حقیر یه قطعه سنگ شبیهه تصویری که حضرتعالی گذاشتین و این نوشته را زیرش نوشتین(پوسته سوخته این شهابسنگ طی زمان طولانی و هوا زدگی از بین رفته است) هنگام خاکبرداری پیدا کردم و واقعا رطوبت زمین تا حدود زیادی بهش اسیب زده چگالیش تقریبا 4/07 و جذب اهنربایی ضعیفی داره . نا گفته نماند هنگام برخورد ظاهرا شکسته و یه وجهش صیقلی و کرویه ولی بقیه بدنه معلومه جدا شده .

 7. مرتضی گفته:

  سلام
  هبهاب چه نوع سنگی هست؟ برخی از سایت ها و صفحات دیدم راف این سنگ شکل عجیب و غریبی هم داره برام سواله که چه نوع سنگیه؟

 8. رضا گفته:

  سلام من یک سنگ سیاه دارم شکسته شده یک طرفش سوخته قهوه‌ای رنگ است آهنربل در بعضی جاها میچسبد وزنش در دست میگیری سنگین است مثل سنگ های عادی نیست

 9. ارمان گفته:

  سلام. ضمن تشکر از مطالب ارزنده شما. یک سوال دارم ممنون میشم پاسخ بدهید. در یک منطقه تعدادی سنگ کمبرلیت پیدا کردم حاوی ریزدانه های الماس. که پس از خرد کردن سنگها و ماسه شویی. جداسازی کردم.، نمونه های یی هنوز در همان محل پراکنده موجوده. سوالم اینه :ایا امکان داره در اون نواحی معدن کمبرلیتی الماس وجود داشته باشه؟ ضمنا سنگها در زمینی مسطح پیدا کردم. تو رودخانه فصلی و.. نبوده.لذا تصور نمیکنم باثر سیلاب از جایی دیگه به اونجا رسیده باشه

 10. امین گفته:

  درود. ضمن تشکر ازاینکه صادقانه، اطلاعات ارزشمندی را باشتراک گذاشتید. یک اشکال جزیی در ارائه تصاویر وجود دارد. وان اینکه، در تصاویر برخی سنگها را با ارائه توضیحاتی گفته شده اینها شهاب سنگ نیستند، و به هیچ منبع ومأخذی که مشخص کرده سنگ مورد نظر شهاب سنگ نیست اشاره نشده، بالاخره واقعیت اینه که مطالب علمی با ذکر منابع، بطوری که برای دانش اموز قابلیت بررسی عمیق تر در منبع اصلی فراهم کند معتبر است.من علاقهمند به به این دانش هستم و برای. لذلذا علاوه برسایت شما چند سایت مراکز علمی خارجی نیز بازدید میکنم. که برا مثالها ونمونه های معرفی شده علاوه بر توضیح، به منبع و ماخذ اشاره شده، جالب اینجاست که دوتا از عکسهایی که سایت شما گفته شهاب سنگ نیست. دقیقا همون عکس سایت شما را شهاب سنگ معرفی نموده، لذا ضمن پاسداشت از زحمات شما. ممنون میشوم منبع کارشناسی تصاویر درج شود.

  • حسن کرمی گفته:

   سلام منبع این نوشته و همه تصاویر درج شده از منبع نوشته شده در انتهای مطلب اومده. ممکنه سنگی شبیه اینها باشه که جای دیگه شهابسنگ گفته شده باشه ولی باید به جزئیات توجه کرد و یک رگه یا یک نشانه کوچک گاها مربوط به زمینی بودن سنگ هست حتی اگر 90% سنگ شبیه شهابسنگ باشه.

   • کیوان گفته:

    سلام . ایا سنگ هماتیت با جوهر نمک یا همون اسید کلریدریک واکنش نشون میده .

 11. هادی گفته:

  درودبراستادبزرگوار.نون پدروشیرمادرحلالتون. واقعالذت بردم ماشاالله به این همه علم و دانش

 12. پیام گفته:

  سلام استاد میشه بگین شهاب سنگای آکندریت چند درصد نیکل دارن؟؟

  • حسن کرمی گفته:

   سلام بله میتونه، منتهی یافتن سیلیکا (کوارتز) در شهابسنگ نیاز به یک پتروگرافر ماهر با ابزار و دانشش در بررسی یه مقطع نازک هست نه اینکه براحتی مثلا کوارتز کریستالین ببینید داخلش. اگر با چشم براحتی دیدید، احتمالا نمونه شما زمینیه.

   • اسماعیل گفته:

    سلام خسته نباشید من موقع افرود تو دل کویر شهاب سنگ بزرگی پیدا کردم که از هم پاشیده بود وسط این سنگا سنگی پیدا کردم که رنگش با بقیه متفاوت بود نه سرخه نه سورتیه نه قهوه ایی مایله به این سه رنگ داستانش چی هست چرا مشکی نیست مثل مابقی شهابسنگ ها

 13. محمد گفته:

  سلام من تمام تست هایی که باید برای یک شهاب سنگ واقعی باشه انجام دادم و حتی هم از شما هم از دیگر کارشناسان برای اینکه شاید شهاب سنگ نباشد .تحقیق کردم الان دیگر مطما هستم که شهاب سنگ واقعی دارم .اما حیف تو این کشور خریدار واقعی پیدا نمیکنم .اگر وجود داره خریدار لطفا راهنمایی کنید.از شما استاد عزیز بابت مطالب آموزنده ودقیقتون کمال قدر دانی و تشکر دارم .

  • سعید گفته:

   سلام و عرض ادب …متن پیج رو کاملا خوندم و عکسهارو دیدم…حالا ما یه سنگی داریم که اولا شبیه سنگهای داخل پیج شما وسایر پیج ها نبود …و دوما پیش تعدادی گوهر شناس نشان دادیم تشخیص ندادند…چه طوری میتونم عکس و مشخصاتشو براتون ارسال کنم؟ ممنون🙏

   • حسن کرمی گفته:

    درود ، متاسفانه از رو عکس میتونه خطای زیادی داشته باشه (مگر نشانه های زمینی بودن اون قطعی باشن) . بهتره ببرین از نزدیک یک مرکز معتبر بررسی کنه.

 14. سعید گفته:

  با عرض سلام و خسته نباشین. راه تشخیص بازالت مریخی با زمینی از کجاشه

  • رسول جعفری گفته:

   سلام جناب مهندس عزیز ، خیلی از مطالب آموزنده شما سود برده و به اطلاعاتم اضافه شد و متشکرم.
   سوالی داشتم در مورد پالاسیت آلوین ،،آیا در سنگهای زمینی هم الوین یافت میشود ، دوم اینکه چه نوع اسید در تشخیص نیکل شهاب‌سنگ استفاده کنم. باتشکر فراوان .

   • حسن کرمی گفته:

    سلام بله. الوین اساسا یک گروهی از کانی های سنگ ساز ارتوسیلیکات در طبیعت هست و نوع گوهریش همون زبرجد (پریدوت) هست.
    در مورد سوال دوم، از ماده دی‌متیل‌گلیوکسیم استفاده میشه که حساس به نیکل هست و در صورت وجود نیکل، پنبه آغشته شما در تماس با سطح نمونه، قرمز-صورتی میشه.
    منتهی نکته ای که هست اینه که اگرچه نیکل در 95% شهابسنگ ها هست ولی وجود اون صرفا نمیتونه به ما بگه نمونه شما شهاب سنگ هست. در طبیعت و در سنگهای معدنی هم میتونه یافت بشه.
    برای همینه که نیازه توسط یک متخصص در لابراتوار مقطع شناسی و بررسی بشه.

 15. سیداکبر گفته:

  سلام استاد خسته نباشید
  آیا سنگی (شبیه به عقیق) وجود داره که به عنوان مثال در مجاورت گرمای شدید قرار گرفته باشه و ترکهای عمیق و نیمه عمیق هم خورده باشه ولی بعداز اینکه روی رکاب نقره سوار بشه، خودش رو ترمیم و بازسازی کنه؟
  لطفا به این سوال من جواب بدید چون تو سایتهای مختلف رفتم چیزی دستگیرم نشد و آخرش گفتم از شما بپرسم.

 16. بابک گفته:

  سلام و عرض ادب .من خیلی اتفاقی از این سایت دیدن کردم و از قدرت نگارش ومیزان آگاهی که دریافت کردم خیلی لذت بردم وظیفه ی خودم دونستم به اندازه ی سهم خودم نهایت تشکر و قدردانی رو داشته باشم.و برای دانشمندی مثل شما آرزوی سلامتی و کامیابی داشته باشم

 17. مه رو ارج گفته:

  سلام وقت بخیر.ببخشید من کوهنورد هستم و در ارتفاعات سنگ خیلی گردی پیدا کردم که تابحال تو کوه ندیده بودم.دارای فرورفتگیهایی هست. اما اهن ربا جذب نمیکنه. و روش یه پوسته ی خیلی خیلی نازک داده که یه حاهاییش هم از بین رفته . سنگ رو تو نور میگیریم حالت برق زدن داره. ممکنه شهاب سنگ باشه؟کجا میتونم عکسش رو ارسال کنم‌براتون؟

 18. عادل گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  استاد من چند تکه سنگ دارم بعضیاشون خوب به آهنربا میچسبن بعضیاشون
  هم خیلی کم جذب آهنربا میشن
  میشه عکساشونو بفرستم ببینیشون🙏🏻🌹🌹🌹

 19. مهدی گفته:

  سلام وقتتون بخیر من یه تیکه سنگ با چگالی بالا دارم که جذب اهن ربا داره و از روی عکس هایی که گذاشتین بسیار شبیه شهاب سنگه چطوری میتونم نظر کارشناسیتونو داشته باشم؟

 20. محمدقادری گفته:

  باسلام خدمت استادگرامی من یک سنگ دارم وخیلی شبیه شهاب سنگ است و وزن آن 1/5کیلواست خواستم بدونم اگرامکان داره براتون یه عکس بفرستم که بتونید راهنمایم کنید

  • گیلانیا گفته:

   سلام
   من عشق شهاب سنگ زده به سرم ،خیلی دنبالشم،البته کارم هم اکتشافه و همیشه تو کوهم، سایت شما رو دنبال میکنم و لذت میبرم
   دمتون گرم
   از آگاهی ومیزان آموزش این نوشته خیلی لذت بردم وظیفه ی خودم دونستم نهایت قدردانی رو داشته باشم
   دمتون گرم
   لطفا نمونه های شهابسنگها رو هم بذارین

 21. طوفان گفته:

  سلامت و عرض ادب خدمت استاد بزرگوار . بابت مطالب بسیار مفید و اموزنده ای که ارایه کردین نهایت تشکر رو دارم . استاد تقریبا بالای ۱۰۰ تا سنگ کوچک و کمی بزرگ با اشکال مختلف به شکل ادم فضایی ها در هنگاه خاک برداری در یه منطقه کوهستانی مشاهده کردیم و زیر یا دو گوشه ،بعضی ها هم کلی شبیه ملات سفید با مقاومت و سختی خیلی بالا در سنگ ها دیدیم .حتی با فرز دستی با صفحه برش متاسفانه حتی نوک سوزنی ساییده نشدن و بعد سایش همه سنگها که تقریبا رنگ متفاوتی دارن نقطه یا روی سنگ سیاه شکل میشه دریغ از نوک سوزنی از ساییده شدن . واقعا برام چند مدته عجیب جای سوال شده که چی میتونن باشن یا سنگ به این سختی و مقاومت جنسش چیه . اگه ممکنه یه تصاویر سنگهارو بفرستم یا یه ای دی یا ایمیل محبت کنین با شما در ارتباط باشم . با تشکر

  • حسن کرمی گفته:

   سلام، تعدادشون که زیاده بهتره ببرید پیش یه کارشناس از نزدیک بررسی کنه..

 22. azim Ghasemzadeh گفته:

  سلام . بنده چندتا سنگ دادم میخوام بدونم آیا شهاب سنگه یا نه چطور میتونم عکسشو واستون بفرستم

 23. علیرضا درخشیده گفته:

  سلام ودرود خدمت استاد. ..چندتکه سنگ دارم میخواستم بدونم چی هستن آیا ارزش دارن یا فقط فکرم رو مشغول کرده ام بیهوده. .

 24. اهوا گفته:

  باسلام به اساتبد محترم و متصدی بزرگوار
  بنده تعداد زیادی شهاب سنگ دارم از نوع کندرایتی ،اکندرایتی، اهنی،پالاسیت، هماتیت ک در سالهای اخیر با عشق و علاقه ای ک داشتم بیشتر این شهابها را از کویر گرم و خشک جمع اوری کردم کوچک و بزرگ تصمم گرفتم یه چندتایی از این شهابها را با وجود کارشناسی و همه اقدامات قانونی برای تشخیص و هویت اصلی بودن ان با مشتری واقعی با کمال احترامات کنار میام و به فروش میرسانم البته به شرط شهاب بودن در خدمتم ادرس ایمیل بنده far99966@gmail.com میتونید با این ادرس با بنده تماس بگیرید توضیحا بیشتر و لطفا ایمیل بزنیدو برای تشخیص شهاب بودن میتونیم از همین سایت سنگ شناس حصوری جهت ازمایش کلی استفاده نماییم یا هر ازمایشگاهی ک شما در نظر بگیرید بنده با کمال میل همکاری می نمایم بشرطی ک خریدار واقعی باشد بند هر تعداد شهاب شنگ ک میگن کم یاب هست رو دارم فقط خریدار واقعی میطلبم

 25. زیبا رحیمی گفته:

  با سلام وخسته نباشید من چند قطعه سنگ در رودخانه فصلی پیدا کرده ام خیلی شبیه عکس هایست که گذاشتید ایا این سنگ ها به درد میخورن یا خیر

  • سنگ شناس گفته:

   سلام ببینید شهاب سنگ که بحثش جداست. ولی اگر بحث گوهری هست باید بدونید که یک گوهر درصورتی با ارزش هست که زیبا باشه، جلا و درخشندگی داشته باشه، کمیاب باشه یا سختی بالایی داشته باشه.

 26. تارا گفته:

  سلام بسیار جالب و قابل توجه است ولی درک مسائل شهاب شناسی بسیار درایت و توجه بالایی میخاهد گفته استاد محترم هر سنگی شهاب نیست از استاد محترم راهنمایی میخام چند نمونه سنگ دارم میخام عکسهاشونو ببینه و نظر بده

  • سنگ شناس گفته:

   سلام در قسمت پرسش و پاسخ گوهرشناسی سایت افزدون سوال رو بزنید و عکس و توضیحات رو ارسال کنید

  • علی گفته:

   سلام یکی از دوستان ما هنگام چاه کنی در مزرعه خود چند گوی سنگی به اندازه پیک پونگ در عمق سه یا چهار متری پیدا کرده اگه امکانش باشه تصویرش را ارسال می کنم لطف میکنید کمکم کنید اینا چی هستند.

 27. یاسین بختیاری گفته:

  سلام استاد کرمی.من در بخش گوهر شناسی از شما سوالی پرسیدم ولی پاسخ ندادید.لطفا پاسخ دهید.با تشکر از زحمات شما

  • سنگ شناس گفته:

   سلام من به هر دو سوال شما پاسخ دادم! موضوع یکی از سوالات شما “تشخیص شهاب سنگ” مربوط به دو روز پیش و دیگیری “آیا این یک شهاب سنگ است” مربوط به چهار روز پیش
   ضمن اینکه در اینباکس ایمیلتون نگاه کنید هستش.

 28. سیروس سلیمانی گفته:

  سلام
  من یه شهاب سنگ دارم امکان داره عکس براتون بفرستم .

  • سنگ شناس گفته:

   درود در قسمت پرسش و پاسخ گوهرشناسی سایت سوالتون رو قرار بدید.

 29. Mo9190 گفته:

  سلام خسته نباشید من تهدادی سنگ با ارزش و چند تا سنگ دارم که خیلی نزدیک به شهاب سنگ هستند لطفا یک راهنمایی کنید این سنگ هامو نشونتون بدم که راحت از دست ندمشون لطفا جواب بدید؟

  • سنگ شناس گفته:

   سلام تصاویر واضح و توضیحات تکمیلی رو به قسمت پرسش و پاسخ گوهرشناسی سایت بفرستید

 30. Yaalimadad گفته:

  سایت بسیار مفید و موثری است اگر در شبکه های اجتماعی امکان چت و ایجاد گروه باشد بنظرم فوق العاده موثر و مفید خواهد بود

 31. احمد گفته:

  سلام من یک سنک به وزن ۱۷۰۰گرم که همه خصوصیات شهاب سنگ رادرمقاله نوشتیدرا دارد ولی به علت شرایط بدمالی نمیتونم هزینه ای براازمایشگاه یا تست کارشناس بپردازم کسی هست براحمایت مالی برای شناسنامه گرفتن اول بیادخودش ببینه هرتستیم که بلده روش انجام بده مطمعن شدهزینه کنه براش

   • سنگ شناس گفته:

    سلام نوع کربنی با خلل و فرج کم تو این رنج میتونه باشه. ولی مهم ترین چیز بافت شناسی هست که آزمایشگاه سنگ شناسی مشخص میکنه.

   • علیرضا گفته:

    با سلام بنده یه سنگ پیدا کردم در عمق ۴ متری زمین که حدود یکیلو بیشتر است رگه های طلا در ان دیده میشود وشباهت زیاد به سر یه بچه بز رو دارد اهن ربا رو که نزدیک سنگ میبرم اهنربا رو دور میکند و نمیگذارد نزدیکش شود وقتی هم پیدایش کردم سه سنگ به ابعاد ۴۰ در ۱۵ بصورت مثلث چیده بودن سنگ مورد نظر در وسط قرار داشت که همگی هستند

    • عبدالله گفته:

     جناب علی آقاجایی که شمافرمودیداین چیزایی که پیداکردین نشانه دفینه یازیرخاکی هستن بزرگوار.

    • سروش گفته:

     خب خدا رو خوش میاد وقتی از آهن ربا خوشش نمیاد هی اون و میبری نزدیکش!؟
     خوشت میاد کسی با خودت این کار رو بکنه!

 32. Hamid. گفته:

  سلام ‘بنده تعدادی سنگ کوچک در اطراف کوهی پیدا کردم که از ظاهر انگار از سنگ و آهن هستند به شکلی تقریبلا گرد جذب آهن رو با نمی شن روی پاین پوسته رویی کمی نشانه سوخ کمی و براقی دارند. میدونم که از رو تعریف نمی تونید تشخیص بدهید اما کمی راهنمایی کنید ممنون میشم . عکس خاستید بگید شماره بدید واتساپ میفرسم مشکل نداره ممنون از عزیزان.

  • سنگ شناس گفته:

   سلام تصویر و توضیحات رو در قسمت انجمن پرسش و پاسخ گوهرشناسی در منو بالا بگذارید پاسخ خواهم داد.

 33. علی موسوی نسب گفته:

  سلام، احتمال اینکه به دیواره سنگی کوه خورده و متلاشی شود، هست یا نه؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *