گارنت رودولایت (Rhodolite Garnet) چیست؟

گارنت رودولایت چیست؟رودولایت ها از انواع گارنت های قرمز مایل به ارغوانی هستند که ترکیبی از آلماندین و پیروپ می باشند. به دلیل رنگ زیبای صورتی مایل به قرمز که شبیه گلبرگ های گل رز است، نام آن از کلمه یونانی “rhodon” به معنای گل رز نامگذاری شده است. امروزه این سنگ قیمتی بادوام به گوهری محبوب در جواهرات تبدیل شده است. برای کسانی که بودجه کمتری برای خرید یک سافایر ارغوانی دارند ، گارنت های رودولایت گزینه بسیار خوبی برای انگشتر نامزدی هستند. این سنگ همچنین سنگ ماه تولد دی ماه (ژانویه) می باشد.

مشخصات گارنت رودولایت

اگرچه متون گوهرشناسی به طور سنتی گارنت های رودولایت (Rhodolite Garnet) را یک قسمت آلماندین و دو قسمت پیروپ توصیف می کنند، گارنت ها هرگز فقط دو نوع را در ترکیب باهم ندارند. مقادیر کمی از دیگر گارنتها، مانند گروسولار و اسپسارتیت، همیشه در رودولایت ها وجود دارد. در واقع، هر چه محتوای اسپسارتیت بیشتر باشد، رنگ رودولایت روشن تر است. با این وجود، چیزی که رودولایت ها را از دیگر گارنتها متمایز میکند، رنگ قرمز مایل به ارغوانی آنها است.

گارنت رودولیت
گارنت های رودولیت قبل و بعد از تراش

رنگ رودولایت ها از قرمز مایل به ارغوانی ، تا تقریباً ارغوانی خالص متغیر است و نمونه هایی شبیه رنگ آمیتیست در کارولینای شمالی و هند یافت شده است. با این حال، بیشتر رودولایت‌های با کیفیت گوهری دارای رنگ قرمز مایل به ارغوانی هستند. البته همه گارنت های قرمز ارغوانی رودولایت نیستند. ابتدا یک آنالیز شیمیایی لازم است تا مشخص شود که آیا سنگی با آن رنگ مخلوط آلماندین-پیروپ است یا خیر.

جدول مشخصات گارنت رودولایت
ترکیب شیمیایی (Fe,Mg)3Al2Si3O12
سیستم کریستالی ایزومتریک
رنگ قرمز-ارغوانی، بنفش-قرمز، ارغوانی مایل به قرمز
شفافیت شفاف
رخ ندارد
شکستگی صدفی
جلا شیشه ای
ضریب شکست نور 1.745-1.761
اختلاف شکست مضاعف 0.026
سختی موس 7.5 – 7.5
وزن مخصوص 3.79-3.80 (تانزانیا); 3.83-3.89 (زیمبابوه)؛ 3.84-3.89 (کارولینای شمالی).
فلورسانس

تاریخچه سنگ گارنت رودولایت

هیدن و پرت در مقاله خود در سال 1898 با عنوان “درباره رودولایت، نوعی جدید از گارنت”، گارنت رودولایت را به عنوان نوعی بسیار زیبا و جدید از گارنت که در منطقه محدودی از غرب کارولینای شمالی یافت می شود، توصیف کردند. در کتاب نویسندگان آمده است که گارنت رودولایت علاقه و تحسین غیرمعمولی را در بین کانی شناسان ایجاد کرده است.

گارنت رودولایت
photo by sennineskojewelry.com

آنها همچنین مکان نوع گارنت رودولایت را به نوعی که در شهر ماکون، کارولینای شمالی در رودخانه ای به نام Mason’s Branch قرار دارد، ارائه می دهند. این رودخانه به سمت جنوب غربی از Lyle Knob جریان دارد که از کوه‌های Cowee بیرون آمده است. این اطلاعات بینشی در مورد تاریخچه و محل کشف گارنت رودولایت می‌دهد.

در اطراف دره Cowee گل های کاتاوبا رودوندرون رشد میکنند که طیف رنگی آنها بسیار شبیه به سنگی بود که در آنجا کشف شده است. در حالی که هیدن و پرت محل نوع و نامگذاری نوع این گارنت ” خرزه هندی Rhododendron یا رز رنگی” را تعیین کردند، نامگذاری این نوع به نام “رودولایت” همیشه مورد استقبال گوهرشناسان قرار نگرفته است زیرا نام آن بسیار نزدیک به یک کانی منگنز سیلیکات با نام “رودونایت” است. با توجه به فقدان هر گونه ساختار علمی یا هر گونه ساختار دیگری در ایجاد نام های انواع سنگ های قیمتی، حتی امروزه این حوزه از نامگذاری گوهرشناسی همچنان مشکل ساز است . بدین ترتیب با گذشت زمان، نام گارنت رودولایت اکنون به خوبی برای گارنت‌هایی استفاده می‌شود که یک ترکیب دوست‌داشتنی «صورتی-قرمز» و مخلوطی از پیروپ-آلماندین هستند که ممکن است نزدیک‌تر به پیروپ با چگالی نزدیک به 3.84 و ضریب شکست نزدیک به 1.76 باشند.

معادن گارنت رودولیت

راف گارنت رودولایت
راف گارنت رودولایت آفریقایی نسبتا پاک. هر گرم آنها حدودا 11 دلار ارزش دارد.

گارنت رودولایت برای اولین بار در اواخر قرن 19 در دره Cowee در کارولینای شمالی توسط معدنچیان محلی کشف شد. در مونتانا، توسط یک زمین شناس محلی در اواخر قرن بیستم کشف شد. در اورگان، در دهه 1990 توسط معدنچیان محلی کشف شد. منابع اصلی برای رودولایت‌های مرغوب شامل زیمبابوه ، سریلانکا ، ماداگاسکار ، تانزانیا ، هند – اوریسا ، میانمار – مونگ هساک ، است. سایر منابع گوهری قابل توجه شامل موارد زیر است:
افغانستان؛ اتریش؛ کانادا؛ چین؛ اتیوپی؛ کنیا؛ موزامبیک؛ میانمار (مونگ هساک)؛ روسیه.
ایالات متحده: آلاسکا; کارولینای شمالی (قرمز گل خرزه هندی، یاسی، صورتی).

قیمت گارنت رودولایت

قیمت گارنت رودولیت
رودولیت هایی با وزن 6 تا 10 قیراط ، بسیار پاک و رنگی vivid که با چنین قیمتهایی توسط وبسایت theraregemstonecompany.com به فروش می رسند.

رودولایت ها معمولاً به صورت سنگ های بسیار کوچک، 1-2 قیراط و کمتر یافت می شوند. با این حال، نمونه های کشف شده در آفریقا ، گوهرهایی با وزن بیش از 75 قیراط بدست آمده است. در موسسه اسمیتسونیان (واشنگتن دی سی) اندازه های 74.3، 22.1 قیراطی (تانزانیا); 16.5 قیراطی (کارولینای شمالی) وجود دارد.

بنابراین وزن عامل مهمی در قیمت گارنت های رودولایت باکیفیت دارد. همچنین رنگ اشباع تر و پاکی بالاتر نیز در قیمت گذاری آنها مهم است. گارنت های رودولایت با کیفیتی نسبتا خوب یک قیراطی می تواند قیراطی حدودا 10-20 دلار داشته باشد. همین گارنت در کیفیت رنگ vivid و پررنگ ، کاملا پاک و وزن بین 5 تا 10 قیراط ، به ازای هر قیراط 100 تا 200 دلار معامله می شود.

تشخیص گارنت رودولایت

اینکلوژنهای تشخیصی گارنت رودولایت
تصویر اول، لایه‌های نازک رنگی تداخلی را نشان می‌دهد که معمولاً در سری‌های گارنت پیروپ-آلماندین که با استفاده از نور فایبراپتیک مایل تصویربرداری شده‌اند، یافت می‌شوند. تصویر دوم یک نگاتیو کریستال نازک را نشان می دهد که احتمالاً با فاز گاز یا مایع یا با هم پر شده است. تصویر سوم بلورهای بی رنگ شفاف را نشان می دهد که احتمالاً آپاتیت هستند.

رودولایت ها ممکن است واکنش قوی تا بسیار قوی به مغناطیس داشته باشند. اگرچه آزمایش واکنش های مغناطیسی مبنایی برای شناسایی مثبت گوهر نیست، اما می تواند به جداسازی سریع بین جواهرات با ظاهر مشابه کمک کند. بررسی دقیق ضریب شکست، وزن مخصوص و درنهایت اینکلوژنها و آنالیز شیمیایی می تواند به ما در تشخیص گارنت رودولیت کمک کند.

رودولایت‌های با کیفیت گوهری معمولاً دارای اینلکوژنهای قابل مشاهده با چشم غیر مسلح نیستند. با این حال تحت بزرگنمایی میتوان اینکلوژنهای جذاب آنها را مشاهده کرد.

اینکلوژنهای روتایل در گارنت رودولایت
در این تصویر روتایل های سوزنی‌مانند جهت‌دار در یک شبکه سه‌بعدی درون گارنت رودولایت با روش فتومیکروگرافی ثبت شده‌اند. این ویژگی‌های درونی معمولاً در گارنت‌های رودولایت و سایر گارنت‌های سری پیروپ-آلماندین یافت می‌شوند.

سنگهای یافت شده از کوه‌های نورث پار، تانزانیا (N = 1.765؛ SG = 3.88) ممکن است کالرچنج (تغییر رنگی) را نشان دهند، آبی در نور روز تا قرمز ارغوانی در نور رشته‌ای، شبیه به الکساندریت. توجه داشته باشید که برخی از گارنت‌های دارای تغییر رنگ استخراج‌شده در منطقه موروگورو تانزانیا در سال 1988 مدت‌ها به عنوان رودولایت در نظر گرفته می‌شدند، اما بعداً مشخص شد که پیروپ-اسپسرتیت هستند، که یک نوع معمول‌تر برای گارنت‌های کالرچنج می باشند. نمونه‌های نادری از استار (اثر “آستریزم”) ممکن است در رودولایت‌های شرق آفریقا رخ دهد.

آیا گارنت رودولایت سنتتیک داریم؟

زمین شناسان گارنت های آلماندین-پیروپ را از طریق روش هیدروترمال برای اهداف تحقیقاتی سنتز کرده اند. در حالی که برخی از این مواد ممکن است برای فروش به عنوان سنگ های قیمتی ظاهر شوند، این فرآیند برای تولید معمولی رودولایت تجاری بسیار گران است. با پاکی استثنایی رودولایت‌ها، گوهرشناسان باید به دنبال نشانه‌های آشکار رشد هیدروترمال، مانند صفحات بذر (هسته اولیه)، تحت بزرگنمایی بالا باشند.

گاها ممکن است در فروشگاه های آنلاین سنگهای به اصطلاح “رودولایت مصنوعی” را برای فروش پیدا کنید. با این حال، این محصولات اغلب واقع بدل آنها هستند، مانند شیشه های نانوسیتال یا کوبیک زیرکونیا (CZ) و نه رشد یافته در آزمایشگاه. رودولایت ها به طور معمول هیچ نوع بهسازی ندارند. با این حال، در آزمایشی از سال 1997، رودولایت ها به رنگ نارنجی و قرمز مایل به قهوه ای درآمدند (رنگ نامطلوب) .

مراقبت از جواهر رودولایت

گارنت رودولایت طبیعی
گارنت رودولایت طبیعی باکیفیت

با عدم وجود رخ و سختی 7-7.5، رودولایت ها سنگ های بادوامی را برای هر نوع جواهرسازی هستند. با این حال، هنگام تمیز کردن این جواهرات مراقب باشید. اگر چه رودولایت ممکن است هیچ اینکلوژن قابل رویت با چشم غیر مسلح نداشته باشد، اینکلوژنهای کوچکتر ممکن است به دلیل گرمای شدید (شک حرارتی) یا امواج فراصوت ترکیده و جواهر را بشکند. از سیستم های تمیز کردن مکانیکی خودداری کنید و به جای آن از یک برس نرم، مواد شوینده ملایم و آب گرم استفاده کنید.

2 دیدگاه برای “گارنت رودولایت (Rhodolite Garnet) چیست؟

  1. پارسا گفته:

    عرض سلام و احترام خدمت جناب مهندس کرمی.خیلی ممنون از توضیحات و اطلاعات کامل و ارزشمند شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *