بهسازی سنگ فیروزه به روش تثبیت سازی

سنگهای فیروزه بهسازی شده به روش تثبیتیکی دیگر از روش های بهسازی سنگ فیروزه به روش تثبیت سازی (turquoise stabilization) است. این روش بر روی فیروزه های نوادا بسیار انجام می شود و پر کاربرد میباشد. بر خالف تصور برخی باید گفت نوادای آمریکا یکی از بهترین و باکیفیت ترین فیروزه ها را دارد ولی گاهی بیش اندازه روی برخی نمونه ها بهسازی انجام می شود و این باعث شده تا همه فیروزه ی آمریکا را فیروزه غیر طبیعی و ساختگی بدانند.

انواع فییروزه آمریکایی
انواع فییروزه آمریکایی

همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید فیروزه های موجود در تصویر از معادن مختلف آمریکا جمع آوری شده اند. وجود ترک ها و میکرودرز های فراوان در برخی فیروزه های آمریکا باعث بهسازی بیشتر در این گوهر شده خلل و فرج ریز موجود در این فیروزه با روش تثبیت سازی بهسازی شده اند. البته این نکته را باید ذکر کرد که برروی فیروزه علاوه بر روش پلیمراسیون و تثبیت سازی روش وکسینگ و اویلینگ وترکیب و رنگ کردن و پشت گذاری هم انجام می شود که در بحث های بعدی آنها را به طور کامل منتشر می کنیم.

روند کار بهسازی سنگ فیروزه به روش تثبیت سازی

روش کار بسیار شبیه پلیمراسیون هست در روش تثبیت سازی از دو ماده استفاده می شود برای ترمیم ترک ها یکی اپوکسی و پلی استرن و دیگری سدیم سیلیکات تثبیت سازی هم با پر کردن ترک ها باعث بهبود کیفیت فیروزه و هم باعث استحکام بیشتر گوهر فیروزه میشود. فیروزه کم کیفیت نوادا به تصویر بالا دقت کنید. به نظر شما کسی حاضر می شود چنین فیروزه ای را بخرد؟! درواقع این سنگ میتواند با بهسازی شکلی بسیار زیباتر و درنتیجه ارزش افزوده بالاتری بگیرد. قبل از شروع باید توجه کنید که بهسازی سنگ فیروزه به روش تثبیت بعد از تراش و قبل از پولیش حتما باید انجام بشود. روش کار با چسب اپوکسی و پلی استرن که نوعی پلاستیک دقیقا شبیه بهسازی فیروزه به روش پلیمراسیون است. ولی در روش تثبیت استفاده از سدیم سیلیکات حتما باید از وکیوم استفاده کرد تا مواد دقیقا درزها را پر کنند.

آماده سازی فیروزه برای تثبیت سازی
این تصویر آماده سازی فیروزه برای تثبیت سازی را نشان می دهد

برای اینکار سنگهای فیروزه را تا دمای ۵۰ درجه حرارت دهی میکنند و همزمان با پمپ وکیوم سدیم سیلیکات را به درزه ها هدایت میکنند. فیروزه که درون سدیم سیلیکات یا اپوکسی قرار گرفته و همزمان با دمای ۵۰ درجه حرارت دهی می شود، رنگ آنها بعد از یک ساعت بهسازی و در واقع تثبیت سازی می شود. اگر در توجیه نحوه اختلاط اپوکسی یا.. مشکلی دارید قسمت سوالات متداول و یا مقاله بهسازی فیروزه به روش پلیمراسیون را مطالعه نمایید.

قیمت سنگهای فیروزه بهسازی شده به روش تثبیت سازی

قیمت سنگهای فیروزه بهسازی شده به روش تثبیت همانطور که در تصویر بالا مشاهده میکنید قیمت سنگ فیروزه بهسازی شده به روش تثبیت میتواند بسته به کیفیت خود متغیر باشد و گاهی تا 50 دلار نیز فراتر رود. بنابراین زیبایی و کیفیت کار تعیین کننده قیمت میباشد. هرکدام از مراحل که به درستی انجام نشوند سبب میشود که رنگ فیروزه ثبات نداشته و یا رنگی کاملا مصنوعی از خود به جای بگذارد.

سوالات متداول:

فیروزه باکیفیت نوادا آمریکا
فیروزه باکیفیت نوادا آمریکا (Royston Ribbon Turquoise from Nevada)
 • آیا فیروزه آمریکا از نظر کیفیت بهتر از فیروزه نیشابور هست؟
 • پاسخ: خیر کیفیت یکسانی دارند و حتی ممکن است برخی نمونه های آمریکایی نیز کیفیت به مراتب بالاتری داشته باشند. منتهی از نظر طرح و یا تناژ رنگ، نمونه های با کیفیت فیروزه های نیشابور محبوبیت بالایی دارند.
 • آیا بهسازی یا احیای فیروزه باعث می شود قیمت فیروزه بالا برود؟
 • پاسخ: قطعا باعث بالارفتن قیمت می شود
 • فیروزه را قبل از تثبیت سازی به صورت تایل برش میزنند؟
 • پاسخ: بله برای تثبیت سازی برخالف پلیمراسیون نمونه های راف را بهسازی انجام نمیدهند.
 • زمانی که در اپوکسی می ماند چقدر طول میکشد؟
 • پاسخ: دقیقا مانند روش پلیمراسیون ۲۴ تا ۴۸ ساعت است.
 • دستگاه وکیوم را می شود خودمان بسازیم؟
 • پاسخ: بله خیلی ساده هست، فقط یک پمپ لازم دارید و یک محفظه دردار فلزی که فشار را بتواند تحمل کند. سپس با یک پمپ هوای داخل محفظه را وکیوم میکنید.
 • چرا فیروزه را بهسازی میکنند؟ آیا طبیعیش بهتر نیست؟تسبیح های فیروزه بهسازی شده و احیا شده کرمان
 • پاسخ: خب فیروزه طبیعی که هم رنگ خوبی و هم درخشش بالا داشته و عیب های ظاهری اندکی داشته باشد کمیاب است، برای همین سنگهای فیروزه را قبل از توزیع در بازار مصرف بهسازی میکنند.
 • به ازای یک کیلو فیروزه چقدر محلول سدیم سیلیکات لازم است؟
 • پاسخ: فقط به اندازه ای که روی فیروزه را بپوشاند لازم است.
 • سدیم سیلیکات محلول نیست، پودر هست. یک نوع مواد شیشه مانند بوده. یعنی سدیم سیلیکات و اپوکسی راقاطی کنیم بریزیم را فیروزه ها یا می توانیم اپوکسی را جدا و پودر سدیم را جداگانه استفاده کرد؟
 • پاسخ: خیر سدیم سیلیکات یک پودر است که باید روی فیروزه و داخل درزه ها بریزید. اپوکسی یک نوع چسب هست که با پلی استر مخلوط می شود و یک لایه محافظ دقیقا مثل روش پلیمراسیون دور فیروزه تشکیل می دهد برای پلیمراسیون هم می توانید از وکیوم استفاده کنید که باعث میشود نفوذ رزین اپوکسی در نمونه ها بالا برود.
 • چسب اپوکسی با رزین اپوکسی فرق میکنه؟
 • پاسخ: بله فرق دارند
 • تثبیت سازی چیزی مثل چسب و رزین در سنگهای مرمریت هست اما در مقیاس ظریف تر درسته؟
 • پاسخ: بله دقیقا، منتهی در مرمریت زیاد نمود ندارد ولی در فیروزه و لاجورد و… بسیار نمود دارد و باید با ظرافت انجام بشود.

2 دیدگاه برای “بهسازی سنگ فیروزه به روش تثبیت سازی

 1. حسین ریوندی گفته:

  سلام میشه یه شماره تلفن واسه من بذارید تماس بگیرم درمورد بهسازی فیروزه به روش پلیمراسیون چند تا سوال مهم دارم ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *