الماس سیاه چیست؟ نحوه تشخیص، انواع و قیمت سنگ الماس سیاه

الماس سیاهسنگ الماس سیاه بر اساس نوع تبلور، سایز بلوری و عناصر کمیاب آن، در چهار زیر مجموعه با نام های بورت” ، کربنادو”، استوارتایت و فرامسایته قرار می گیرند. بستر دایموند سیاه کیمبرلیت نیست ، بلکه در سازنده های دیگری قرار میگیرند و عمدتاً در نهشته‌های آبرفتی یافت می‌شود، جایی که در مناطق استوایی با ارتفاع متوسط مانند جمهوری آفریقای مرکزی و برزیل، جایی که اکثریت قریب به اتفاق الماس‌های کربنادو در آن یافت شده‌اند، برجسته‌تر است. رنگ طبیعی آن سیاه یا خاکستری تیره است و از سایر الماس ها متخلخل تر است. در این مقاله ضمن بررسی ویژگی و ساختار انواع طبیعی، مصنوعی و بدل الماس سیاه به مقایسه روش های شناسایی آن با استفاده از میکروسکوپ الکترونی و طیف سنجی رامان و بزرگترین سنگهای الماس سیاه پرداخته شده است.

الماس سیاه از نوع کربنادو چیست؟

الماس سیاه کربنادو چیست؟گونه گوهری و با ارزش الماس سیاه از نوع کربنادو است. کربنادو (carbonado) فرم پلی کریستالی الماس است که از تبلور الماس، گرافیت و کربن آمورف در کنار هم به وجود آمده است. تخلخل کربنادو از ۱ درصد تخلخل کم) تا ۱۰ درصد تخلخل زیاد است که متغیر بودن وزن مخصوص این گونه را توجیه می کند.

امروزه میدانیم رنگ الماس سیاه به علت وجود مقادیر زیادی ابرهایی از اینکلوژنهای معدنی ریز شامل سولفیدها، گرافیت، مگنتیت، هماتیت و کانی های حاوی آهن، پیریت در سرتاسر سنگ است. این الماس سیاه می تواند دارای کلیواژها، ترکها و لکه های سیاه ناشی از گرافیت زایی باشد. رنگ طبیعی الماس سیاه گاهی می‌تواند در اثر تابش طبیعی هنگام رشد نیز باشد. امروزه با پرتودهی مصنوعی نیز این رنگ ایجاد میشود.

رنگ بدنه الماس سیاه میتواند بی نزدیک به بیرنگ، قهوه ای تا سبز زیتونی باشد که اینکلوژن ها یا ناخالصی های سیاه درون آن به قدری زیادند که رنگ آن را تیره و پاکی آن تا اوپک برود . این رنگ معمولا سیاه و گاهی خاکستری و سایه های مختلف سبز تا قهوه ای گاهی خالدار باشد. به دلیل همین ناپاکی بیش از حد، تراش الماس سیاه دشوار است و نیاز به دقت فراوان دارد.

اینکلوژن های الماس سیاهکربنادو نخستین بار در سال ۱۸۴۳ در اندازه های مختلف در ذخایر آبرفتی برزیل کشف شد و تا سال ۱۸۴۶، پس از استخراج، به عنوان باطله دور انداخته می شد! در سال های بعد، این باطله ها به هلند فرستاده شد و در آنجا کاربرد آن به عنوان ساینده معرفی شد. در اواخر قرن نوزدهم میلادی، نمونه های بزرگ و با کیفیت کربنادو با قیمت قیراطی ۱۸۵ دلار به فروش رسید.

الماس های سیاه از نوع کربنادو چگونه تشکیل شده اند؟

الماس سیاه طبیعی
نگین سنگ الماس سیاه طبیعی

چیزی که الماس را تعریف میکند کربن و مقدار ناچیزی ناخالصی هست که به فرم کوبیک رشد می کند. کربونادو که از حضور میکرو الماس هایی ( با اندازه کمتر 20 میلیونم متر)، عدم مواد دیگه در اعماق جبه زمین، مثل دیگر الماس ها است دارای وجود ناچیزی از نیتروژن و هیدروژن و asbornite که فقط در شهاب سنگها یافت میشود. به همین دلیل برخی دانشمندان معتقدند که کربونادوها در کیمبرلیت ها پیدا نمی شوند و از شهاب سنگها تحت حرارت بالا و یا تصادم شهاب سنگ الماسی به زمین تشکیل شده اند که بنابراین میتوانند در ذخایر رسوبی نیز دیده شوند. برخی محققان معتقد هستند که از انفجار سوپرنوا و پرتاب قطعه های بزرگ و تصادم آنها به زمین در 2.6 تا 3.8 میلیارد سال پیش آمده اند که از نظر سنی دلیلی است بر اینکه چرا تا کنون در برزیل و آفریقای مرکزی پیدا یافت شده اند. درباره منشا کربنادو فرضیات بسیاری مطرح است که میتوانید در این مطلب مطالعه نمایید.

انواع دیگر الماس سیاه کدامند؟

انواع تراش الماس سیاهبورت از انواع تیره رنگ الماس است که تبلور ضعیفی داشته و معمولا به صورت دانه های گرد و کروی شکل یافت می شود. این گونه الماس که غالبا نیمه شفاف تا او پک هستند، به دلیل کوچک ماندن اندازه آن در حین شکل گیری، ارزشی به عنوان گوهر سنگ ندارد. فرامسایت نوع بسیار دانه ریز بورت است. انسجام و تراکم بلورها در فرامسایت تا اندازه ای بالاست که برش آن با اره های الماسی امکانپذیر نیست. استوارتايت گونه ای دیگر از بورت است که به دلیل وجود عنصر مگنتیت در ساختار شیمیایی آن، خاصیت مغناطیسی دارد. استوارتایت ساختاری کم تخلخل دارد که خود باعث کاهش وزن مخصوص آن از ۳٫۵۲ (وزن مخصوص الماس سفید) به ۳٫۴۲ شده است. در جدول زیر ویژگی های این نوع الماسها بیان شده است.

جدول مشخصات انواع الماس سیاه
  وزن مخصوص میزان تخلخل
کربنادو 3.51 – 3.42 کم تا زیاد
بورت 3.52 (متغیر) کم تا زیاد
استوارتایت 3.45 کم تخلخل
کربنادو 3.51 – 3.42 کم تا زیاد
فرامسایت 3.52 بسیار کم

کاربرد، بهسازی و ارزش الماس سیاه

ارزش الماس سیاهدر سده گذشته الماس سیاه پیش از آنکه به عنوان یک گوهر شناخته شود، به علت ساختار بلوری متفاوت و دوام یا سختی اندکی بالاتر آن از الماس معمولی، در صنایع مختلف از جمله حفاری و سایندگی مورد استفاده قرار گرفته است. سنگ الماس سیاه که در مقایسه با الماس سفید و سایر رنگ های آن از قیمت بسیار کمتری برخوردار بوده، با هدف تولید لاین های جواهری مقرون به صرفه و خاص به بازار معرفی و در مدت کوتاهی با استقبال بالایی به خصوص در صنعت مد و فشن روبرو شد که در نهایت منجر به ارتقا ارزش و قیمت آن گشت. انواع انگشتر الماس سیاهسنگ الماس سیاه که در گذشته ۱۰ درصد قیمت الماس سفید را داشت، امروزه در بازار های جهانی با قیمت ۵۰ تا ۸۰ درصد قیمت الماس سفید به فروش می رسد. اما نکته قابل توجه این است که همزمان با افزایش قیمت الماس سیاه، انواع مصنوعی، بهسازی شده و بدل آن نیز به صورت فراوان در بازار های ایران و جهان پخش شده است که تشخیص آن ها از یکدیگر از اهمیت بالایی برخوردار است. در الماس های غیر سیاه هرچه مقدار درونگیرها و اینکلوژنهای آنها کمتر باشد و سنگ شفاف تر، قیمت آن بیشتر است. ولی در مورد الماس سیاه برعکس بوده و هرچه ناخالصی های درون آن بیشتر و سنگ تیره تر باشد ارزش آن میتواند بالاتر رود. به همین دلیل است که برخی الماس های کم کیفیت سفید که دارای مقداری ناخالصی هستن را به روش های مختلف مثل پوشش سطحی یا پرتو افشانی به رنگ سیاه اوپاک بهسازی میکنند.

بهسازی الماس سیاه
فرآیند آنیلینگ این الماس “سفید شیری” 0.085 قیراطی با ترک خوردگی زیاد را به یک الماس سیاه از طریق گرافیت زایی شکستگی های سطحی آن تبدیل کرده است. عکس: الیزابت شریدر/ GIA

امروزه بیشتر الماس‌های سیاهی که برای جواهرات و حلقه‌های نامزدی فروخته می‌شوند بهسازی شده اند. بسیاری از آنها به صورت الماس های خاکستری، به شدت ناپاک و دارای شکستگی بوده اند که تحت بهسازی آنیلینگ با دمای بالا/فشار پایین قرار می گیرند، که شکستگی ها را گرافیت زایی و آنها را سیاه می کند. پرتودهی مصنوعی الماس های بی رنگ نیز می تواند رنگ سبز بسیار تیره ای ایجاد کند که الماس سیاه به نظر می رسد.

آیا الماس های سیاه گران قیمت هستند؟

جواهر دستبند با نگین الماس سیاهجواب آن هم بله است هم خیر. در واقع الماس های سیاه بهسازی شده خیلی هم ارزان بوده و هم اکنون اگر در سایت هایی مثل ebay نیز جستجو کنید الماس سیاه 1 قیراطی بهسازی شده قیمتی حدود 200 – 100 دلار دارد و برای انگشتر همراه نگین آن معادل 1000 – 200 دلار را دارد.(معمولا نگین های سیاه را روی رکاب سفید مانند طلای سفید سوار میکنند تا کنتراست و اختلاف رنگ آن بیشتر مشخص شود) این در حالی است که برای نمونه های طبیعی و بدون دستکاری شده الماس سیاه با شناسنامه و تاییده GIA قیمت آنها برای الماسی بین 1 تا 3 قیراطی حدود 3000$ – 1500$ است. انگشتر الماس سیاه طبیعی بدون بهسازی با اندازه یک قیراط نیز میتواند قیمتی معادل 3000$ – 2500$ داشته باشد. متغییر بودن قیمت به علت متفاوت بودن کیفیت آن است.جدول قیمت الماس سیاه چیزی که قیمت یک الماس سیاه فنسی را میتواند بالا ببرد زیبایی و اشباع بودن رنگ آن میباشد. GIA در گرید بندی الماس های سیاه، بدین شکل توصیف می گردد که Fancy black و درمورد رنگ آنها فقط گزارش میشود طبیعی است یا بهسازی شده.

انواع مصنوعی الماس سیاه

ساخت الماس مصنوعی
تصویری از عبارتHPHT Processed روی کمربند الماس به صورت لیزری و بسیار ریز که نشان میدهد الماس با فرآیند HPHT ساخته شده است.

تولید و رشد الماس های مصنوعی با دو کاربرد صنعتی و گوهری، از سال ۱۹۹۰ آغاز شد و تا به امروز ادامه دارد. سرعت تولید، کیفیت بالا، تنوع رنگ و قیمت کمتر الماس های مصنوعی در مقایسه با الماس های طبیعی باعث سرمایه گذاری و تمرکز بسیاری از مراکز تحقیقاتی بر تولید الماس مصنوعی شده است . از روش های تولید مصنوعی الماس سیاه در آزمایشگاه، می توان به روش های قدیمی نظير HPHT اشاره کرد که در آن الماس تحت فشار و حرارت بالا، در یک آلیاژ فلزی ذوب شده مانند آهن، نیکل و کبالت ساخته می شود. LPHD و CVD از روش های جدیدتر تولید مصنوعی الماس هستند که در هر دو روش، الماس از یک مخلوط گازی هیدروکربنی و در یک محفظه خلا شکل می گیرد. تولید الماس های مصنوعی NPD از سال ۲۰۱۲ آغاز شد NPD یا الماس های نانو پلی کریستالی، طی فرایند تفجوشی و با تبدیل مستقیم گرافیت خالص ، تحت فشار و حرارت بالا، به الماس تولید می شود. لازم به ذکر است که با توجه به پلی کریستالی بودن الماس سیاه طبیعی، NPD ها بهترین جایگزین مصنوعی کربنادو هستند.

انواع بدل الماس سیاه

انگشتر اسپینل سیاهپس از آنکه سنگ الماس سیاه در بازارهای جهانی مورد استقبال واقع شد، تولید بدل های آن نیز آغاز شد. بدل های الماس که فرمول های شیمیایی و ساختار داخلی کاملا متفاوت از الماس دارند، غالبا تفاوت های قابل توجهی نسبت به الماس طبیعی در ویژگی های نوری، سختی و چگالی دارند، که شناسایی و تشخیص آن ها را برای گوهرشناسان آسان می سازد. به عنوان مثال، سنتتیک اسپینل ، یاقوت بی رنگ و یگ (ایتریوم آلومینیم گارنت) درخشندگی بسیار کمتر از الماس دارد GGG ( گادولیوم گالیوم گارنت) و کوبیک زیرکونیا وزن مخصوصی بالاتر از الماس را نشان می دهند. در این میان، سنتتیک مويزانایت با فرمول شیمیایی SiC، سختی بالاتر از ۹، وزن مخصوص ۳٫۲۲ و ضریب شکست – 2.691 ۲٫۶۴۸ بیشترین شباهت را به ویژگی های الماس طبیعی دارد. موزانایت سیاه بدل الماسیکی از روش های تفکیک سنتتیک مويزانایت از الماس، انکسار مضاعف آن است که تنها در صورت شفاف بودن نمونه قابل مشاهده است. نکته قابل توجه این است که سنتتيک مويزانایت سیاه، اوپک بوده و هیچ انکساری را از داخل سنگ نشان نمی دهد که تشخیص چشمی آن را از الماس سیاه دشوار می سازد. لازم به ذکر است که اخیرا در بازار های تهران و ایران، توزیع سنتتیک مویزانات سیاه با شناسنامه های خارجی و تحت عنوان الماس سیاه طبیعی بسیار زیاد شده است. بدل دیگری که در سال ۲۰۱۳ به عنوان بدل الماس سیاه معرفی شد، بورون کارباید با فرمول شیمیایی B2O3، سختی بالاتر از ۹ و وزن مخصوص ۲٫۴۳ است. تفاوت قابل توجه وزن مخصوص الماس و بورون کارباید تفکیک این دو از یکدیگر را بسیار آسان می کند. توليد بورون کار باید از سال ۲۰۰۶ با هدف مصارف مهندسی و علوم مواد آغاز شد، که با استقبال بازار جواهرات از الماس سیاه، کاربرد گوهری نیز پیدا کرد.

روش تشخیص سنگ الماس سیاه کربنادو

روش تشخیص الماس سیاهاز آنجایی که کربنادو فرمی پلی کریستالی دارد، طیف رامان آن می بایست علاوه بر پیک الماس، پیک های متعلق به گرافیت و کربن آمورف را نیز نمایش دهد. عدم حضور پیک های دیگر در طیف رامان میتواند نشان دهد که این نمونه الماس طبیعی بوده اما یک کربنادو یا الماس سیاه طبیعی نیست. به عبارت دیگر میتواند نوع la باشد که با فرایند بهسازی الماس رنگ آن تغییر کرده است.

تشخیص سنگهای الماس های سیاه بدل

بدل های الماس سیاه، با استفاده از چگالی به آسانی قابل تفکیک اند، اما در صورت سوار بودن نمونه گوهری بر روی جواهر، می توان بدون پیاده کردن سنگ، نمونه را با استفاده از میکروسکوپ الکترونی و یا طیف سنجی رامان بررسی و آنالیز کرد. همچنین دقت و توجه به جلای الماس سیاه و بدل های آن بسیار کلیدی است، چرا که کربنادو ها پس از تراش، هرگز جلای فلزی یا نیمه فلزی پیدا نمی کنند.

روش تشخیص الماس مصنوعی

تشخیص الماس سیاه مصنوعی زیر نور فلورسانستشخيص الماس های مصنوعی HPHT و CVD نیز با استفاده از طیف سنجی رامان و با مطالعه پیک های حاصل از حضور عناصر نیتروژن و بورون به آسانی میسر می باشد. این در حالی است که NPD ها به دلیل سایز نانو کریستال های تشکیل دهنده اش، امکان گرفتن اطلاعات دقیق از طیف سنجی رامان را ندارند. به منظور تشخیص NPD ها، طیف سنجی مادون سرخ و بررسی رفتار آن ها زیر نور فلورسانس پیشنهاد می شود NPD ها زیر نور فلورسانس، شکلی دانه ای و کاملا متفاوت از سایر الماس ها (طبیعی یا مصنوعی) نشان می دهند .

بزرگترین الماس سیاه در جهان

بزرگترین سنگ خام الماس سیاه
Sergio diamond

تصویر بالا بزرگترین راف کربونادو و الماس سیاه به اسم سرجیو “Sergio” با وزنی معادل 3167 قیراط است. این سنگ در سال 1895 در باهیا برزیل یافت شده که در نهایت با قیمت 6400 پوند به یک لندن نشین فروخته شد. قیمتش برای آن موقع نیز ارزان است نه؟ این بزرگترین الماس سیاه است ولی با ارزش ترین الماس جهان نیست. الماس سیاه اورلو در تصویر بالا یکی از الماس های سیاه طبیعی معروف با نام The Black” “Orlov رو میبینید که از هند است و فقط 67.5 قیراط بوده و بیشتر 2 میلیون دلار ارزش دارد. این الماس که که اسم “چشم براما (خدای هندی)” را به یدک میکشد در حقیقت از یک الماس خام 198 قیراطی تراشیده شده است. در اوایل قرن 19 میلادی این سنگ در چشم بت خدای براما بوده که آن را کنده و دزدیده اند. بعد از تراش این الماس چندین صاحب مانند دو پرنسس روسی داشته که یکی از آنها با نام Nadia Vygin-Orlov بوده و نام فامیلی خود را روی این الماس گذاشته است.

بزرگترین الماس سیاه تراشیده شده

بزرگترین الماس سیاه تراش خورده جهان انیگما
الماس انیگما، بزرگترین الماس سیاه کربنادو تراش خورده جهان

در تاریخ 20 بهمن 1400 با پیشنهاد نهایی 4.3 میلیون دلاری، یک خریدار ناشناس بزرگترین الماس سیاه تراش خورده جهان (کربنادو) با وزن 555.55 قیراط معروف به “انیگما Enigma” شد. به گفته نماینده فروشنده ، زمانی که این الماس در دهه 1990 به طور ناشناس خریداری شد، بیش از 800 قیراط معادل 160 گرم تخمین زده شد. بعداً به شکل 55 وجهی متمایز خود تراش داده شد ، کاری که به دلیل استحکام فوق‌العاده سنگ سه سال طول کشید. بزرگترین الماس سیاه تراشیده شدهاین الماس با نام The Spirit of de Grisogono رکورددار یکی از بزرگترین و گرانبها ترین الماس سیاه تراشیده شده است که با وزنی معادل 312.24 قیراط از سنگ خام 587 قیراطی تراشیده شده است. این سنگ که غرب آفریقای میانه بدست آمده است در نهایت توسط یک ماهرترین جواهرساز دنیا به نام “Grisogono” به سبک امپراتوری مغول هندی تراشیده شده است. رکاب آن از جنس طلای سفید با 702 عدد الماس ریز معادل 37 قیراط سوار و مزین شده است.

یکی از بزرگترین الماس های سیاه
Daniel Paillasseur صاحب این الماس سیاه میگوید هنگامی که اولین بار آن را دیدم می دانستم مال من است!

البته الماس سیاه دیگری نیز وجود دارد که البته در صفحه بزرگترین الماس های جهان قبلا توضیح داده ایم. این الماس با نام Korloff Noir با وزن 88 قیراط است که قبل از تراش 421 قیراط بوده است. نام خود را از خانواده سلطنتی روسی Korloff -Sapojnikoff به ارث برده است که مالک آن بوده اند. در سال 1978 یک جواهرساز فرانسوی آن را خریداری کرد و هم اکنون نزد کمپانی Korloff بوده که آن را 37 میلیون دلار بیمه کرده اند! منابع:

Determining the Value of Black Diamonds

Heaney, P., Vicenzi, E., DeStrange, S., 2005, Diamonds: The mysterious origins of Carbonado and Framesite, Elements, vol 1, 85–89 Knnn, P., Gnar, D., Ball, S.,Carbonado from Venezuela, Mineralogical Society of America, 251-255 Nassau, K., McClure, S., Elen, S., Shigley, J., 1997,Synthetic Moissanite: a new diamond substitute, Gems & Gemology, Vol 33, 260-275 Choudhary, G., 2013, Boron Carbide: A New Imitation of Black Diamond, Gems & Gemology, vol. 49, no. 3 Garai, J., Haggerty, S., Durygin, A., 2006, Investigating the optical properties of carbonado-diamonds. Florida International University Press Johnson, B., Soe Moe, K., 2014, Fancy Black NPD Synthetic Diamond, Gems & Gemology, vol. 50, no. 1

72 دیدگاه برای “الماس سیاه چیست؟ نحوه تشخیص، انواع و قیمت سنگ الماس سیاه

 1. محمدرضا گفته:

  ممنونیم ازتوضیحات مفید شمااقای دکترشماکلاسهای آموزشی هم برقرار میکنید یادرمازندران جایی برای آموزش گوهر شناسی می‌شناسید معرفی بفرمایید باتشکر ویژه ازشما بزرگوار. یاحق

  • حسن کرمی گفته:

   لطف دارید. خیر دوره ای ندارم. هر مؤسسه یا آموزشگاهی میتونه مفید باشه. بقیه اش مطالعه و تجربه و پژوهش خودتونه.

   • شباب گفته:

    استاد بنده پیج تحقیقاتی سنگ دارم و باعث افتخارمه بتونم از تجربه شما استفاده کنم دوستان زیادی تو پیج احتیاج ب کارشناس و آزمایشگاه مطمئن دارند چطور میتونم ب شما معرفی کنم؟؟ خودم هم احتیاج ب شناسنامه برای چند قطعه سنگ دارم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 2. حمید رضا گفته:

  سلام،و عرض ادب،قربان بنده یک سنگ سیاه پیدا کردم،اون جا بیشتر سنگ های فسیل پیدا میشود،این سنگ یک پوسته قهوه ای. سوخته بمانند شکلات دارد،که قسمتی از پوسته جدا کردم سنگی سیاه داخلش است وزنش 186گرم،است و.چکالی ک من گرفتم 0/37بود سنگ سیاه است انگار برامدگی دارد،نمیدونم چجوری توضیح بدم،اما پوسته صاف صاف میباشد،اگر شما وقت دارید،راهنمایی بفرمایین سپاس از توجه ای که داشتید،درپناه خدا باشید

 3. مهدی گفته:

  سلام آقای کرمی
  من ی سنگ سیاه با چگالی دوبل سنگ معمولی و با سختی خیلی بال به طوری که با یک تبر فولادی به لبه نازک آن ظربه شدید زدم طوری نشد و لبه تبر را برگردوند و یه سایه کوچک ار جنس تبر روی سنگ نقش بست یعنی رنگ جای زربه رنگ جنس تبر در آمد واین سنگ. را اطراف بوین زهرا پیدا کردم
  ازتون خواهش میکنم راهنماییم کنید

  • حسن کرمی گفته:

   سلام الماس شکنندست و این تست ها بی فایده هست. باید یه کارشناس از نزدیک بررسی کنه سنگتون رو. تست سختی با سایش هست و مثلا الماس باید براحتی روی یاقوت خش بندازه.

 4. حمیدرضا گفته:

  سلام اقای کرمی من تو‌نقطه ای که جز خاک‌هیچ چیز نبود مقدار زیادی سنگ‌پیدا کردم که در یک‌نقطه تکه‌تکه‌شده بود و به اطراف هم‌پرت شده‌بود سنگ‌کاملا مشکی و براف هستش و درون اون هم دارای حباب های کوچکه لطفاً راهنماییم کنید تا از ارزش این سنگ‌مطلع شم‌‌

   • محمد گفته:

    سلام‌آقای کرمی
    امکان داره که الماس سیاه داخل سنگ بزرگی از جنس کوارتز بوجود آمده باشه ؟

   • علیرضا گفته:

    سلام اقای کرمی عزیز، من علاقه ی زیادی به فسیل دارم در حال کندو کاو بودم تو منطقه ای که با یه سری سنگهای توپی شکل که خاک بودن که پخته سده بودن بر خوردم یکی از توپی هارو شکستم داخلش گل بود و تعدادی کانی ریزززز به رنگ مشکی، که مثلا داخل هر توپی چند عدد کوچک‌وجود داشت، چون دنبال این چیزا نبودم برش نداشتم، الان سایتتون رو دیدم کنجکاو شدم برم بردارم ببرم نشون گوهر شناس بدم💪

 5. بازیار. گفته:

  مقاله عالی.
  نیاز به راهنمایی و کمک اساسی.
  یک مورد کاملا متفاوت

 6. بهزاد نظری گفته:

  باسلام،دوستان دقت کنند که بیشتر سنگهای سیاهی که پیدا میکنید از نوع بازالت،جاسپر،عقیق وسنگهایی که ترکیب منیزیم دارند ،هستند،ماهیت یک سنگ رو سختی و چگالی تعیین میکنه،اگه سختیش از عقیق و سنگهای مذکور بالا بود اون وقت روش کار کنید و ببرید آنالیز ،اما اگه دید یه عقیق تیز یا کوارتز با کشیدن روی سنگ سیاه به راحتی خراش انداخت پس مطمئن باشید نمیتونه الماس باشه…اینم یکی از تجربه‌های بنده که تا به حال چندین میلیون خرج موسسات گوهرشناسی کردم،بدون جسارت،باتشکر…😃😂

  • مهدی کرامتی جمال گفته:

   از فردا ملت سنگ سیاه به روزگار ایران نمیذارن😍هموطنان نازنین رو میبینم هر کدوم با یه سنگ سیاه ور سینه کردن راسته گوهر شناسی کرج😉😉

 7. محمدنوری گفته:

  سلام وعرض ادب من یک تیکه الماس سیاه حدوده( ۵۵۰۰ ) قیراطی دارم درصورت امکان برای شناساندن جهانی ان برام لطف فرموده کمکهای لازم روبفرمایبن باتشکر.

 8. حسینی گفته:

  سلام اقای کرمی توی ایران مگه الماس وجود داره که خیلی ها میگن ما پیدا کردیم؟

 9. شیرین گفته:

  باسلام وعرض ادب
  من یه سنگ الماس سیاه دارم که از دانشگاه هم براش شناسنامه گرفتم فقط قیمت رو نمیدونم کیفیت خوبی هم داره میشه در مورد قیمت راهنمایی بفرمایید

 10. وحید گفته:

  سلام.یه سنگ پیدا کردم که مقدار زیادی چیزی شبیه الماس سیاه کوچک بهش چسبیده یا داخلش فرو رفته لطفاً راهنمایی کنید ممنون

 11. کورش گفته:

  سلام و خسته نباشید .
  من سنگی پیدا کردم که ابعاد آن ۴۰ در ۴۰ و قطر آن ۱۰ سانتیمتر است .
  این سنگ کاملا سیاه است و نسبت به ابعاد آن بسیار سنگین به نظر میاد و بسیار هم مقاوم است به طوری نمیشود آن را شکست . لطفاً راهنمایی کنید

  • حسن کرمی گفته:

   الماس بودن هیچ ربطی به شکنندگی نداره. یشم نفریت شکنندگیش از الماس خیلی کمتره . اون بحث سختی هست در الماس که بالاست..

 12. آرش گفته:

  آقای کرمی من نه مریضم نه توی توهمم شاید باورتون نشه ولی من یه الماس سیاه واقعی پیدا کردم که چیزی حدود 1600قیراط وزنشه
  3ساله سردر گمم

 13. مهدی گفته:

  سلام مهدی هستم از لرستان من چند ماه گذشت یه سنگ سیاه پیدا کردم که خیلی محکم وسخت هست یه جورایی بش نگاه می‌کنی متوجه شکل و کنده کاری انجام شده روی سنگ میشی.و می‌زارم رو یخ آب میشه لطفاً راهنمای بفرماید ممنونم

  • حسن کرمی گفته:

   سلام گذاشتن سنگ روی یخ و سریع ذوب شدنش دلیل به الماس بودن نیست . باید ببرین آزمایشگاه گوهرشناسی

 14. اسماعیل گفته:

  سلام عرض ادب من چندی پیش در عمق چهار متری سنگی پیدا کردم که نصبت به سنگهای دیگه سنگینتره و داخلش چیزی شبیه اکلیل هستش و رنگ سیاه داره ولی اون چیزی شبه اکلیل براق هستش و دست میکشم به دست میچسبه حتا اهن رباه هم زدم نچسبید میشه راهنمایم کنین کجا باید ببرم ببینم چی هستش این سنگ

   • فراز شیرزاد گفته:

    سلام و خسته نباشید
    من دوتا انگشتر دارم که از مادر و پدر بزرگم به من رسیده که رو یکیش یه سنگ سیاه کوچولو که وقتی نور میدم نور بنفش پخش میکنه ولی تو حالت معمولی نمیدونستم اصلا سیا سیاه بود
    بعدا فهمیدم این اصلا سیاه نیست
    نور میندازی ابی یا ینفشه.. میخام بفروشم ولی حتا نمیدونم چیه و کجا باید برم.. به مدت ده ثانیه فندک اتمی روش گرفتم و هیچ تغییری نکرد مطمعن شدم سنگ و پلاستیک چیزی نیست

 15. برسام گفته:

  بسیار عالی
  من یک قطعه سیاه رنگ کاملا اوپک دارم که چگالی 5.9 داره – تو مایه های شیشه های سرب دار سنگین یا کوبیک زیرکونیوم- سختی هم فکر کنم بالا باشه چون با یاقوت طبیعی هم نتونستم روش خط بندازم (خیالتون راحت ازین دستگاه های بوق دار نزدم 🙂 )
  چجوری میتونم اصلتش رو تشخیص بدم که شیشه است یا زیرکونیوم ؟ رفرکتومتر تا 1.80 بیشتر نشون نمیده و این قطعه OTL هست

  • حسن کرمی گفته:

   سلام چگالی نباید بگیرین. وزن مخصوص و درواقع دانسیته نسبت به آب باید گرفت که اونم نیاز به کیت دانسیته و یه ترازوی خیلی دقیق هست…

 16. yasamin گفته:

  من سنگی سیاه پیدا کردم آیا الماس سیاه است و چگونه عکسش بفرستم

 17. H.ahmadi گفته:

  درود در ایران کربونادوها اکتشاف میشوند ?!
  اگر بله است کربون سنگی هم در ایران انجام می‌گیرد ?

  • حسن کرمی گفته:

   کربونادوها هر جایی میتونن باشن. سوال دومتون رو متوجه نشدم

 18. حسین گفته:

  سلام یک سنگ دارم مثل شهاب سنگ میمونه میشه براتون عکس بفرستم کمکم کنید

  • ادی گفته:

   من ی سنگ سیاه که شهاب بود ودرحال سوختن که زمانیکه به زمین خورد یکپارچه اتیش بود وبا کلی خاک که روش ریختم خاموش شد ولی تا۲ روز داغ بود ونمیشد برش دارم نظرتون چیه الان چند ساله دارمش حدود نیم کیلو هم وزنشه

  • علی گفته:

   درود عالی بود اما سوالی کردم خیلی وقته جواب ندادید .سپاسگذارم

 19. حسن احمدی گفته:

  سلام چندتا سنگ سفید رنگ و سیاه وهمرنگ همه عکس‌های موجودشما برای تشخیص جنسشون باید چیکار کنیم اگه نیاز عکس‌ها را نگاه بنداز ارسال میکنم

 20. رحیمی گفته:

  سلام خسته نباشید من چندتا الماس سیاه دارم دوتا 5یه 7یه72قیراطی در حال حاظر در شیراز هستند و شناسنامه دارند که دنبال خریدار هستیم
  mahdi1375139411@gmail.com

 21. ارشاد گفته:

  من سنگهای زیادی از نزدیک دیدم و از خیلی جهات به سنگهای با ارزش شباهت دارن..

 22. Eee گفته:

  سلام من یه سنگ سیاه رنگ دارم ک آتیش میگیرم زیرش از خودش صدای در میاره ب شکل این ک بشه گفت چک چک میکنه رو شیشه امتحان کردیم خط مینداره البته براده شیشه رو میشه دید عکس میشه فرستاد براتون

 23. علیرضا گفته:

  سلام یک نگین دارم بسیارقدیمی وخوش تراش وبا مشخصاتی که شما گفتین میخونه چطور میتونم بفهمم که الماسه اصله

  • سنگ شناس گفته:

   سلام شما نمیتونید از روی ظاهر بفهمید. هیچکس نمیتونه. باید حتما در یک آزمایشگاه گوهر شناسی داخلی معتبر چک بشه با ابزار.

 24. magsod گفته:

  من از ساحل دریا سنگی سیاه به وزن 9گرم پیدا کردم که با عکسهای الماس سیاه یکی هست براق و جلای فلزی به آهن ربا اصلا نمیچسبه خیلی محکم هست لطفا راهنمایی کنید

 25. علیپور گفته:

  ممنون از شما . واقعا همونی بود که می خواستم،کامل و بدون نقص

 26. ثریا گفته:

  مقاله بسیار جامع و کاربردی ای بود. پس با این حساب الماس های طبیعی سیاه رنگ با کیفیت خیلی کمیابند

  • امیرعلی گفته:

   با سلام استاد سنگ سیاه قدمت دار حکاکی شده که تشخیص آن برام سخته چطور میتونم تصویر اونو براتون بفرستم یکی میگه سنگ درمانه یکی میگه جنس شهابه واقعا نمیدونم چی هست ممنون میشم راهنمایی کنید

  • مهدی گفته:

   من یه سنگ دارم بسیار زیباست حدود ۱ کیلو وزنش بسیار شکننده بعداز هفته ها تحقیق وآزمایش در دانشگاه های معتبر متوجه شدم آجر هست

  • گودرز م گفته:

   سلام و عرض ادب دارم خدمت دوست واستاد بزرگوار جناب کرمی. از توضیحات بسیار زیبای شما در ارتباط با الماسهای سیاه و سفید واقعا لذت بردم بنده به نوبه خود به عنوان کسی که 12 ساله در شناخت سنگها فعالیت دارم سپاسگزارم با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *