سنگ خون چیست؟ تاریخچه ، مشخصات و باورهای باستانی درباره سنگ خون

سنگ خون (Bloodstone) نوع سبز تیره خانواده کالسدونی و درواقع یک کوارتز کریپتوکریستالین است که نقاط پراکنده قرمز رنگ ناشی از اکسید آهن در سطح آن دیده میشود.

تاریخچه

سنگ خون چیست؟ نویسندگان اروپایی در آثار قرن هجدهم و پیش از آن از سنگ خون به عنوان “هلیوتروپ” یاد می کردند. نام “هلیوتروپ” از hḗlios و trépein یونان باستان به معنی “خورشید” و “چرخش” است. طبق گفته مورخ طبیعی باستان ، پلینی بزرگ ، این سنگ وقتی در حالت غوطه وری در آب جلو خورشید قرار گرفته شود انعکاسی قرمز بازتاب می یابد. در متون قدیمی ایرانی به آن ” قانداش ” و در عربی از آن به عنوان “حجر الدم” یاد میشد. این سنگ محبوب از سال 1912 یکی از سنگهای ماه تولد مارس و به عبارتی جزو سنگهای ماه اسفند و فروردین می باشد. مهرهای بابلی مربوط به 3000 سال قبل از میلاد ، انگشترها و آویزهای رومی از زمان عیسی مسیح و سنگ‌خون‌های حک شده توسط مسیحیان اولیه، همه نمایانگر تاریخچه دور این سنگ می باشد. فنجان ها ، کاسه ها و گلدان های نفیس ساخته شده در قرن پانزدهم و شانزدهم توسط خانواده هنرمندان لاکچری میسرونی اغلب با سنگ خون ساخته شده و در موزه های لوور ، پرادو و انگلیس به نمایش گذاشته شده اند.

یکی از نود گوهر ، کامئو و برجسته حکاکی شده از امپراتوری روم. با مجوز از موزه J. Paul Getty
یکی از 90 گوهر ، کامئو و کاروینگ شده از امپراتوری روم. تصویر برگرفته از موزه J. Paul Getty 

آلبرتوس مگنوس ؛ زرگ‌ترین فیلسوف آلمان در سده‌های میانه ، هلیوتروپ را “سنگ بابل” نامیده است و به چندین ویژگی جادویی آن اشاره کرده که از اواخر دوران باستان به آن نسبت داده شده است. پلینی بزرگ (قرن اول) ابتدا ذکر کرد که جادوگران از آن به عنوان سنگی از نامرئی استفاده می کردند. دامیگرون (قرن چهارم) در مورد ویژگی خاص سنگ خون برای ایجاد باران ، خورشید گرفتگی و خاصیت ویژه آن در پیشگویی و حفظ سلامت و جوانی نوشته است.

انگشتر سنگ خون به سبک ویکتوریایی
انگشتر بلاد استون به سبک ویکتوریایی

در کتاب جادوگری مصری The Leyden Papyrus، که در حدود 250 سال بعد از میلاد مسیح نوشته شده، سنگ خون را با عبارات زیر مورد ستایش قرار داده است:

دنیا چیز بزرگتری ندارد. اگر کسی سنگ خون را با خود داشته باشد ، هرچه بخواهد به او داده می شود. همچنین خشم پادشاهان و استبداد را آرام می کند ، و هر آنچه که صاحب آن می گوید باور خواهد شد. هر کسی نگین این سنگ را حمل کند و نامی را که بر روی آن حک شده است ، تلفظ کند ، همه درها را باز خواهد دید ، در حالی که پیوندها و دیوارهای سنگی از هم جدا می شوند. (Kunz p.61) Leyden Papyrus

جدول مشخصات

راف سنگ خون طبیعیسنگ خون یک نوع سبز تیره اوپک کلسدونی است. به طور عامیانه برخی این سنگ را هنگامی که کاملا اوپک و تک رنگ باشد جاسپر فنسی یا جاسپر خونی میخوانند. شاید به این دلیل باشد که کلسدونی اوپک بسیار به جاسپر شباهت دارد ولی از نظر علمی عدم وجود بافت دانه ای (grainy structure) در سنگ خون آن را در دسته بندی جاسپر قرار نمیدهد و “بلاد استون” یک نام دقیق تر برای این سنگ می باشد.

سنگ خون
این نمونه بلاد استون دارای کلسدونی مات و سبز کمرنگ است. هرچند آن سنگ خون سبز تیره ای نیست که ما انتظار داریم. برخی از آن به عنوان جاسپر یاد میکنند که بنظرم اشتباه میباشد. 

این سنگ دارای شکستی صدفی و سختی تقریبی 7 در مقیاس سختی موهس است. با این حال ، سختی سنگ خون معمولاً کمی کمتر و در حدود 6.5 است. این سختی کمتر و اوپک بودن به دلیل وجود کانی های معدنی و ناخالصی ها در بافت آن است که چند درصد از وزن هلیوتروپ را اشغال کرده اند. سنگ خون معمولا اوپک (نور را عبور نمیدهد) بوده ولی رگه ها و نقاط شفاف کلسدونی نیز در برخی نمونه ها دیده میشود.

جدول خصوصیات سنگ خون
ترکیب شیمیایی کوارتز کریپتوکریستالین – سیلیکاتی
سیستم کریستالی اغلب مونوکلینیک
رنگ سبز تیره با نقاط قرمز و نارنجی
رنگ خاکه بی رنگ
شفافیت اوپک تا مات
رخ ندارد
شکستگی صدفی
جلا واکسی تا شیشه ای
ضریب شکست نور 1.530-1.543
شکست دوگانه 0.003 to 0.009
سختی موس 6.5-7
وزن مخصوص 2.55-2.70
فلورسانس

علت رنگ سبز و نقاط قرمز در سنگ خون چیست؟

اینکلوژن های سنگ خون و تشخیص آن
اینکلوژن های سرخ و نارنجی و زرد در هلیوتروپ

تصور می شود که اینکلوژن‌های ریز کلریت ، آمفیبول ، اکتینولیت‌های سوزنی ، هورنبلند و پیروکسن در ایجاد رنگ پایه سبز سنگ خون نقش داشته باشد. نقاط پخش شده قرمز در سطح آن نیز مربوط به تراکم اکسید آهن – به احتمال زیاد هماتیت است. رنگ سبز جنگلی پر رنگ بلاد استون طرفداران بیشتری دارد. این رنگ سبز حتی از کریزوپراز، پراز و و کلسدونی سبز نیز تیره تر است. در این بین هر چه نقاط قرمز که به صورت اسپری در سطح آن پخش شده اند، دارای رنگی قوی تر و کنتراست بیشتری باشند، ارزش آن را بالاتر میبرند. گاهی نقاط نارنجی نیز همراه آن ، این سنگ را خواستنی تر میکند.

تصویر زوم شده روی سطح سنگ خون
تصویر زوم شده روی سطح bloodstone

گاهی آرایش این نقاط به زیبایی سنگ نیز کمک کرده و حتی آن را مناسب تراش فست و نگین یک انگشتر فاخر میکند. برخی افراد این بافت رنگی را به “خون مسیح” ربط داده و به آن اهمیت مذهبی می دهند. آنها میگویند سنگی خون وقتی بوجود آمد قطرات خون حضرت مسیح به هنگام صلیب کشیدن وی ، روی سنگ جاسپر زیر پای آن پخش شده بود. از همین جا است که نام “سنگ خون” برای آن انتخاب شده و به محبوبیت این گوهر افزوده است. ولی اینها صرفا باور بوده و به دور از حقایق علمی و زمین شناسی است.

سنگ خون در کجا یافت میشود؟

راف سنگ خون طبیعیبیشترین سنگ خونی که امروزه استفاده می شود در هند استخراج و تراش داده می شود. گفته میشود اولین منبع هلیوتروپ که با نام هلیوتروپ به اروپا آورده شد از شبه جزیره کاتیاور در منطقه غنی از منابع گجرات در شمال غربی هند بوده است. از دیگر منابع سنگ خون می توان به غرب استرالیا ، برزیل ، چین ، چک ، بلغارستان ، ایتالیا ، آلمان ، جنوب آفریقا؛ ماداگاسکار اشاره کرد. راف سنگ خون طبیعی و معدنیدر ایالات متحده ، ذخایر کمی از سنگ خون در کالیفرنیا ، نوادا ، اورگان و واشنگتن یافت شده است. ، بلاد استون در اثر نفوذ آبهای زیرزمینی غنی از سیلیس در شکستگی ها و حفره‌ها ، در اعماق کم و دمای پایین تشکیل می شود.

تراش

 

مهره سنگ خونسنگ خون با کیفیت عالی تقریباً همیشه به صورت کابوشن (گنبدی) برش داده می شود. برخی نیز به صورت مجسمه های کوچک ، کاسه و سایر اشیا تراش داده می شود. گاهی اوقات آن را به صورت سنگهای بزرگ فست تراش می دهند. مقدایر زیادی از مواد درجه متوسط تا پایین هلیوتروپ را که معمولا به صورت خرده سنگ وجود دارند در تامبلرها قرار میدهند.

گوشواره ها و سنجاق سینه عتیقه سنگ خون با نقوش سگ و بلوط

هلیوتروپ در طول تاریخ سنگی از جواهرات مردانه بوده است. غالباً با طرح نشان تراش داده می شد ، داخل حلقه سوار می شد و برای مهر و موم اسناد و نامه ها استفاده می شد. امروزه تراش دامله گنبدی و یا تخت در رکاب‌های انگشتر و دکمه های سر دست مردانه محبوب هستند. گاهی اوقات با نیم تنه یک جنگجو ، اژدها ، تاج خانوادگی ، نماد ملی یا نقوش دیگر به صورت برجسته یا حکاکی شده تراش داده می شوند.

خواص سنگ خون در دوران باستان

خواص سنگ خون چیستحداقل برای مدت دو هزار سال ، بسیاری از مردم باستان یونان ، رم و مصر بر این باور بوده اند که سنگ خون دارای “خواص درمانی و محافظتی” برای افرادی که مالک آن هستند و آن را می پوشند یا آن را با خود حمل می کنند مفید است. تصور بر این است که خونریزی و التهاب را کنترل می کند. به همین دلایل بسیاری از افراد انگشترهای سنگ خون یا آویزهای خود را به عنوان طلسم استفاده می کنند. طی چند دهه گذشته ، این اعتقادات در ایالات متحده به عنوان بخشی از جنبش عصر جدید ، احیا شده است. هیچ مدرک علمی و پزشکی وجود ندارد که این باورها ارزش پزشکی فراتر از اثر دارونما داشته باشند.

حکاکی زیرخاکی سنگ خون
یک هلیوتروپ (سنگ خون) حکاکی شده رومی. هلیوس ایزد و نماد خورشید است.

سربازان روم باستان معتقد بودند که سنگ توانایی کندی خونریزی را دارد و به همین دلیل آن را می پوشیدند. در هند معتقدند كه فرد می تواند خونریزی را با قرار دادن این سنگ روی زخمها و جراحات پس از غوطه ور كردن آن در آب سرد ، مهار كند ، كه این امر می تواند از نظر علمی این واقعیت باشد كه اکسید آهن موجود در سنگ ، قابض کننده و موثر است. افراد گنوسیسم باور ، سنگ خون را به عنوان طلسمی برای طول عمر ، ثروت و شهامت ، تقویت معده و از بین بردن مالیخولیا می‌پوشیدند.

انگشتر سنگ خون قدیمی
انگشتر نشان حکاکی شده خانوادگی فیگورال که به زیبایی تراش خورده است روی انگشتر طلای 14 عیار سوار شده است. حکاکی احتمالا قرن هجدهم یا زودتر می‌باشد ولی در قرن نوزدهم سوار شده است. 

یونانیان و رومیان باستان از این سنگ استفاده می کردند تا شهرت و محبوبیت ایجاد کنند ، استقامت داشته باشند و به عنوان افسونی در برابر گزش موجودات سمی استفاده کنند. ورزشکاران یونانی و رومی آن را به عنوان طلسم برای موفقیت در بازی هایشان استفاده میکردند.

سنگ خون به عنوان داروی داروی عشق ؟!

سنگ خون با کیفیت پایین
سنگ خون با کیفیت پایین

در هند ، نمونه هایی از بلاد استون با بهترین رنگ ها خرد می شوند ، به صورت پودر در می آیند و به عنوان داروی تقویت غرایز جنسی و هوس زا ( Aphrodisiac افرودیزیاک) استفاده می شوند. واژهٔ افرودیشاک، از نام آفرودیته، الههٔ عشق در یونان باستان اقتباس شده‌است . متاسفانه این استفاده، بازار جواهرات و گوهرها را از بسیاری از بهترین کیفیت‌های گوهری سنگ‌خون‌ تهی میکند. زیرا قیمت یک گرم داروی سنگ خون پودر شده از یک گرم تراش خورده آن فراتر است! بهرحال نمونه هایی با کیفیت متوسط دارای قیمتی مناسب هستند که میتوانید از وبسایت سنگ شناس جهت خرید سنگ خون اقدام نمایید.

خواص سنگ خون در چاکرا درمانی

طلسم سنگ خونسنگ خون دارای عنصر زمین بوده و چاکرای اول یا ریشه را قدرت میبخشد. این سنگ سبب افزایش دهنده رغبت فرد برای زندگی و استقامت در فعالیت های جسمانی می باشد. القای امید و رغبت برای مواجهه با بیماری و مرگ و میر ، امید به زندگی و نوع دوستی از دیگر ویژگی های این سنگ می باشد. هلیوتروپ تسهیل دفع انرژی های منفی است و حمایت گر پاکسازی خون و زدودن سموم از بدن می باشد.

6 دیدگاه برای “سنگ خون چیست؟ تاریخچه ، مشخصات و باورهای باستانی درباره سنگ خون

 1. قلعه جوقی گفته:

  سلام من یک سنگ گرد دارم که بیشتر قرمز کبوده و قسمتهایی هم سبز روشن و تیره داره با نقطه های قرمز که از چند نسل قبل کنار کسی که زایمان داشتن میزاشتن تا از چشم زخم دور باشند این سنگ ارزش داره یا خیر

 2. arezo گفته:

  سلام خسته نبايد من به سنگ خيلي قديمي شبيهه همن عكس بالا دارم سبز پر رنگ با داره هاي ريز قرمز رنگ از كجا بفهمم حجر الدم يا سنگ خون هست؟؟

 3. حافظ موسوی گفته:

  سنگ خون سیاه رنگ بوده و وقتی توی اب میگذاشن اب رنگ میگرفته صورتی مایل به قرمز ! این گفته کسیه که خودش تا یکماه پس از زایمانش همراهش بوده و ایشون و چند خانوم دیگه توی همان روستا استفاده کردن همان سنگ رو همشون هم زنده هستن نمیشه گفت همشون دروغ میگن یا فراموش کردن حتی شکل سنگ و غلافی که توش بوده رو هم همه با جزئیات یادشونه

  • حسن کرمی گفته:

   اون سنگی که میگین با رنگ دانه های هماتیت آغشته اش میکنن به ملت تحت عنوان سنگ خونی موکل دار میفروشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *