آموزش پولیش سنگ های قیمتی و روش صیقل دادن آنها

آموزش صیقلی کردن سنگپولیش در لغت، به معنای جلا دادن و آراستن می باشد. اصطلاح سنگهای پولیش شده یا گوهرهای تامبل (Tumbled Gemstone) اغلب به قطعه سنگهای کوچک گرد شده و صیقلی گفته می شود. ماده اولیه فرآیند پولیش سنگ های قیمتی شامل خرده سنگهایی است که ابعادی در حدود ۱ تا ۵ سانتی متر دارند و با گذر از مراحل سایش، صیقل دادن سنگ های قیمتی و جلا دادن سنگ به وسیله پودر پولیش پتانسیل خوبی جهت استفاده در تهیه زینت آلات و لوازم تزئینی پیدا می کنند. این سنگها می توانند ارزش افزوده خوبی به همراه داشته باشند؛ تا جایی که عرضه و فروش آنها در مکانهایی مثل فروشگاههای هدیه و لوازم تزئینی نمایشگاهها و موزه های علوم طبیعی، غارها و دیگر اماکن دارای جاذبه های علمی – طبیعی حرفه اقتصادی به همراه خواهد داشت. با توجه به ارزش افزوده حاصل از پولیش سنگ های قیمتی و نیز پتانسیل های صنعتی و معدنی موجود، می توان علاوه بر جنبه اشتغالزایی، جنبه های گردشگری و صادراتی آن را نیز باید در نظر گرفت. آنچه در این مقاله می آموزیم: چه کسانی توانایی پولیش سنگ های قیمتی را دارند؟ انواع دستگاه پولیش سنگ های قیمتی چیست؟ مواد و ابزار جانبی برای کار با دستگاه تامبلر چه هستند؟ چگونه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی را پولیش دهیم و چه مراحلی را باید برای این کار طی کنیم؟ موارد احتیاط و دستور العمل ها هنگام پولیش دادن سنگها و یا صیقل دادن آنها چه می باشند؟

فهرست مطالب

 پولیش سنگ های قیمتی چیست؟

سنگهای پولیش شدهعبارت سنگهای پولیش شده Tumbled Gemstones به قطعه های کوچکی از سنگها یا کانی ها گفته می شود که مراحل گرد و صیقل را در دستگاه پولیش سنگ طی کرده اند. اغراق نیست که این قطعه ها را در گروه گوهرها و جواهرات قرار داد. اغلب سنگهایی که اطراف ما یافت می شوند، قابلیت پولیش را ندارند و کانی هایی به گوهرهای پولیش شده تبدیل می شوند که معمولا از نظر رنگ، شفافیت و جلاپذیری مطلوب باشند. از موارد استفاده این سنگها، می توان به تهیه زینت آلات و لوازم تزئینی اشاره کرد؛ هر چند خود نیز به تنهایی می توانند هدیه گرانبهایی به شمار روند. از جمله سنگهایی که دارای قابلیت استفاده در قرآیند تامبل کردن هستند می توان به فیروزه، جاسپر، عقیق، آمیتیست، رز کوارتز، مالاکیت، هماتیت، ابسیدین و … اشاره کرد. در کنار ابزارها و مواد اولیه اصلی، لوازم فرعی دیگری نیز مورد نیاز بوده که دسترسی به آنها برای هر کسی به آسانی میسر است.

چه کسانی قادر به پولیش کردن سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی هستند؟

آموزش پولیش کردن سنگ و تراشبرای انجام پولیش سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی به دانش و تخصص خاصی نیاز نیست و همه افراد در هر سنی که باشند، قادر به انجام آن خواهد بود. پولیش سنگها می تواند سرگرمی مناسبی برای کودکان باشد. در بازدید از موزه ها و نمایشگاههای علوم طبیعی، همواره با گروهی از کودکان مواجه خواهید شد که هیجان زده در حال جست و جو و کنکاش، مقایسه نمونه ها و اجسام مختلف هستند. بسیاری از زمین شناسان هم اولین بار در کودکی، با دیدن سنگ های پولیش شده مجذوب این علم شده اند. یک دستگاه پولیش سنگ می تواند هدیه مناسبی برای یک کودک کنجکاو باشد. در کشورهای دیگر مدل های متنوعی از این نوع دستگاهها که تماما پلاستیکی هستند، برای استفاده کودکان بالای ۱۰ سال طراحی شده اند. شاید به همین دلیل باشد که آنها در تجارت چند میلیارد دلاری سنگهای قیمتی گوی سبقت را از کشور ما ربوده اند! والدین و مربیان آموزشی می توانند با فراهم کردن زمینه فعالیت کودکان در این کار، علاوه بر افزایش مهارت های تجربی، مهارت های رفتاری آنان را نیز پرورش دهند با نگاهی اجمالی به ابزارها و مواد مورد نیاز متوجه می شویم که فراهم کردن آنها با توجه به پتانسیل های معدنی و صنعتی کشور به سادگی امکان پذیر بوده و علاوه بر اشتغال زایی و ایجاد ارزش افزوده در زمینه سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی، می تواند در امر آموزش و جذب گردشگر نیز موثر باشد.

روشهای پولیش کردن و دستگاه های تامبلر

سنگهای تامبل شده و صیقلیبه طور کلی ۲ روش اصلی برای انجام این کار وجود دارد؛ تمام ابزارها و مواد اولیه این روش ها مشابه بوده و تفاوت اصلی آنها در نوع دستگاه پولیش سنگ است؛ الف) دستگاه تامبلر پولیش دورانی ب) دستگاه تامبلر پولیش لرزشی. در روش استفاده از دستگاه پولیش دورانی باید حدود یک ماه منتظر نتیجه نهایی بود، اما در روش استفاده از دستگاه پولیش لرزشی می توان مدت زمان انتظار را تا ۵۰ درصد کاهش داد. خوشبختانه به دلیل این که تمام فرآیند به وسیله دستگاه انجام می شود، فرد می تواند با برنامه ریزی اولیه، تنها بخشی از اوقات فراغت خود را به این کار اختصاص دهد و نگرانی از بابت تداخل با فعالیتهای روزمره را نداشته باشد، یعنی این کار می تواند جنبه سرگرمی داشته باشد یا به عنوان شغل جانبی. برای تهیه سنگهای پولیش شده دستگاه ها، ابزار و مواد مختلف، اما ساده ای مورد نیاز است. ابزارها و مواد اولیه اصلی مورد نیاز برای تهیه سنگهای پولیش شده عبارتند از:

 • خرده سنگهایی که دارای قابلیت صیقلی شدن و جلاپذیری باشند
 • دستگاههای پولیش کننده در دو نوع دورانی و لرزشی
 • شن های ساینده یا همان پودر پولیش سنگ
 • پودر پولیش صیقل دهنده و همچنین صابون جهت جلا دادن سنگ

دستگاه تامبلر لرزشی جهت پولیش سنگها

دستگاه تامبلر لرزشیدستگاه لرزشی دارای یک ظرف کاسه مانند است. مرحله سایش سنگها با هدف گرد شدن زوایای آنها، در این نوع دستگاهها کوتاه است. دستگاه لرزشی می تواند مدت زمان فرآیند پولیش را به میزان ۵۰ – ۴۰ درصد کاهش دهد که این مورد، مزیت بزرگی است. نیاز به مواد ساینده و جلا دهنده آن کم است و همچنین این امکان را دارد که سنگ هایی با جنس شکننده و حساس را با سرعت آرام پولیش نماید. تنها موردی را که می توان عیب این دستگاه برشمرد، این است که میزان گردشدن زوایای سنگ ها در این دستگاهها کمتر است. هرچند باید این مورد را در نظر داشت که هزینه مواد ساینده و فرایند جلا دادن سنگ باکیفیت ممکن است به مرور کار را گران کند که این دستگاه کمتر از این مواد نیاز دارد. در مجموع انتخاب نوع دستگاه مورد استفاده به جنس سنگها و مقدار آن و نیز سرعت مورد نیاز بستگی دارد. البته ما در این مقاله به بررسی تولید سنگهای پولیش شده به روش دستگاه دورانی خواهیم پرداخت.

دستگاه تامبلر دورانی پولیش سنگ های قیمتی

دستگاه پولیش دورانیدستگاه پولش دورانی دارای یک ظرف استوانه ای شکل است که سنگ ها به همراه آب و مواد ساینده، در جریان مراحل پولیش در داخل آن قرار می گیرند و به وسیله یک موتور الکتریکی که با برق شهری تغذیه می شود، به چرخش در می آید. (شکل ۲) از معایب این دستگاه می توان به زمان بر بودن هر مرحله کار اشاره کرد. مصرف مواد ساینده و جلا دهنده آن نیز زیاد بوده و پولیش سنگهایی با جنس حساس و شکننده در این دستگاهها مشکل است. گاهی هم در طول کار مواد داخل استوانه به بیرون نشت پیدا می کنند.

معرفی ابزارها و مواد مورد نیاز پولیش سنگهای قیمتی

داشتن اطلاعات بیشتر درباره آنها کمک می کند تا در پایان فرآیند پولیش سنگ های قیمتی، به محصول قابل قبولی دست یافت. علاوه بر دستگاه پولیش کننده، مواد و ابزار دیگری نیز برای این کار لازم است که عبارتند از:

 • قطعه سنگهای کوچک اولیه
 • ترکیبات ساینده، صیقل دهنده و مواد جلا دادن سنگ
 • قطعات ضربه گیر و پر کننده حجم

قطعه سنگهای اولیه

سنگهای مناسب پولیش کردننکته کلیدی که همواره باید در انتخاب، جمع آوری یا خریداری سنگ ها به خاطر داشت؛ کیفیت مواد اولیه است. چون همواره کیفیت مواد اولیه مساوی کیفیت محصولات خواهد بود. سنگهای دارای حفره، ترک و شکستگی عمیق برای این منظور مناسب نیستند. انتخاب برخی سنگ ها برای این کار، چیزی جز هدر دادن وقت به همراه نخواهد داشت. سنگ های رسوبی مثل ماسه سنگ، سنگ آهک، شیل و موارد مشابه که جنس آنها نرم است یا به طور ضعیفی سیمان شده اند، مطلوب نیستند. سنگهای دگرگونی که حاوی میکا بوده یا بافت دانه ای دارند نیز برای این کار مناسب به نظر نمی رسند، این سنگ ها به جای این که سائیده شوند خرد خواهند شد. اغلب سنگ های آذرین نیز برای این کار مناسب نیستند، چون حاوی کانی های مختلف، با سختی های متفاوت هستند. به طور کلی همواره سنگهای با سختی بیشتر درخشندگی بیشتری خواهند داشت و سنگهای با سختی کمتر درخشندگی کمتر. در جدول زیر نمونه هایی از کانی های مناسب برای این روش نام برده شده است.

انواع سنگهای تامبل شده دیگر  انواع کوارتز تامبل شده
مالاکیت (Malachite) جاسپر (Jasper)
همایتیت (Hematite) عقیق (Agate)
ابسیدین (Obsidian) آمیتیست (Amethyst)
فیروزه (Turquoise) رز کوارتز (Rose Quartz)
اُپال (Opal) اونتورین (Aventurine)
سنگ ماه (Moon stone) کارنلین (Carnelian)

شن ساینده جهت پولیش سنگ های قیمتی

پودر پولیش سنگ های قیمتی یا شن سایندهشن های ساینده ای که در پولیش سنگ های قیمتی مورد استفاده قرار می گیرند، با ایجاد خراش روی سنگ ها رفته رفته آنها را می سایند و گرد و هموار می کنند. انواع مختلفی از پودر پولیش ، برای این منظور وجود دارد که علاوه بر جنس در اندازه دانه ها نیز با یکدیگر متفاوت هستند

 • ساینده دانه درشت (90 یا 60)
 • ساینده دانه متوسط ( 120 یا 90)
 • ساينده دانه ریز (500 یا 200)

اعداد به کار رفته در نام ساینده ها به اندازه دانه ها اشاره دارد. مثلا ذرات ساینده دانه درشت از الک ۶۰ مش عبور می کنند، اما از الک ۹۰ مش عبور نمی کنند و بقیه نیز به همین ترتیب هستند. ترکیبات مختلفی که به عنوان پودر پولیش مورد استفاده قرار می گیرنده شامل کاربید سیلیکون، کاربید بور، اکسید آلومینیوم، اکسید سریم و اکسید کروم هستند.

پودر پولیش یا صیقل دهنده سنگ

پودر پولیش صیقل دادن سنگ های قیمتیپودرهایی که جهت صیقل دادن سنگ های قیمتی استفاده می شوند بسیار ریز دانه هستند و برای از بین بردن خراش های بسیار ریزی که بر اثر سایش با شن های ساینده روی سطوح سنگ ها ایجاد شده است، استفاده می شوند. اغلب از پودر اکسید آلومینیوم می توان جهت صیقل دادن سنگهای قیمتی استفاده میشود. ترکیبات دیگری نیز به عنوان پودر پولیش سنگ وجود دارد که عبارتند از اکسید قلع اکسید سریم و تریپولی.

قطعات ضربه گیر و پرکننده حجم

این قطعات که در مجموع به نام Tumbling Media شناخته می شوند، مواد غیر سنگی هستند که به همراه سنگها درون استوانه دستگاه پولیش کننده قرار گرفته و مانع وارد شدن ضربات شدید به قطعه سنگها می شود همچنین به عنوان پر کننده حجم استوانه استفاده می شوند. در مواردی که قطعه سنگها از نظر اندازه یکدست باشند، این قطعات در رساندن ساینده ها به تمام سطوح سنگ مؤثر خواهند بود. این قطعات به ۲ نوع هستند؛ گلوله های پلاستیکی و مهره های سرامیکی

مواد سرامیکی و پلاستیکی پولیش سنگهای قیمتیگلوله های پلاستیکی جهت پولیش سنگ

گلوله های پلاستیکی اغلب در مراحل پایانی کار استفاده می شوند تا به عنوان ضربه گیر مانع وارد شدن ضربات شدید به قطعات سنگی شوند. در مراحلی که مقدار قطعه سنگ ها برای پر کردن 2/3 حجم استوانه کافی نیست، از این قطعات به عنوان پرکننده استفاده می شود. می توان پس از پایان هر مرحله، قطعات پلاستیکی استفاده شده را نگهداری کرد تا مجددا مورد استفاده قرار گیرند.

مهره های سرامیکی جهت پولیش سنگ های قیمتی

مهره های سرامیکی نیز اساسا برای افزایش محتوای استوانه ها کاربرد دارد. مهره های سرامیکی در اندازه های کوچک نیز ضربه گیر خوبی خواهند بود. مهره های سرامیکی بر خلاف گلوله های پلاستیکی به آسانی با آب تمیز می شوند و می توان در مرحله بعدی کار که ساینده های دانه ریزتر به کار می رود از آنها استفاده کرد (شکل ۴

آموزش پولیش سنگهای قیمتی با دستگاه تامبلر دورانی

فرآیند تهیه سنگهای پولیش شده، بسیار سرگرم کننده و البته آسان است. در ابتدا قطعه سنگهای اولیه از نظر سختی بررسی می شوند، تا دارای درجه سختی یکسان و نیز در اندازه های مختلف باشند. سپس 2/3 تا 3/4 از حجم استوانه دستگاه با سنگ پر میشود. همواره باید در نظر داشت که بیش از نصف حجم استوانه پرشود تا عملکرد خوبی داشته باشد. از طرفی پر کردن بیش از 3/4 حجم، آن را سنگین می کند و موتور دستگاه توان کافی برای ایجاد سرعت مناسب را نخواهد داشت. در جدول زیر مقدار مواد پودر پولیش ساینده بر اساس حجم استوانه دیده می شود: مقدار مواد پولیش سنگ مراحل بعدی پولیش سنگ های قیمتی به 5 روش کلی تقسیم می شوند:

1- پولیش سنگ های قیمتی با استفاده از پودر پولیش ساینده دانه درشت

مرحله اول پولیش شن ساینده دانه درشتبه مقدار کافی شن ساینده یا پودر پولیش دانه درشت به استوانه اضافه کرده، که با توجه به حجم استوانه و مقدار سنگ موجود، این میزان متغیر است. سپس به قدری آب درون استوانه ریخته شود که به ته استوانه رسیده و سنگ ها را نیز در بر بگیرد، اما لازم نیست آنها را کاملا بپوشاند. اکنون باید لبه های داخلی و خارجی استوانه را با استفاده از دستمال، تمیز و خشک کرد. وجود تکه ای شن ساینده یا آب در لبه های استوانه، در طول کار موجب نشت مواد داخل استوانه به بیرون از آن می شود. درپوش استوانه را بگذارید تا کاملا به دقت مهروموم گردد. استوانه را در جای خود روی دستگاه قرار داده و دستگاه را روشن می کنیم. پس از حصول اطمینان از کارکرد عادی دستگاه، از این به بعد باید روزی یک بار آن را کنترل کرد تا در حین کار، مشکلی پیش نیاید. در این مرحله، دستگاه به مدت ۷ شبانه روز به طور مداوم کار می کند. پس از باز کردن درپوش استوانه، محتوای آن را درون یک صافی ریخته و با استفاده از جریان ضعیف آب شستشو می دهیم. پس از شستشوی سنگها، آنها را بررسی می کنیم تا از نظر گردشدگی و هموار بودن قابل قبول باشند. شکل گیری سنگها تنها در این مرحله بوده و تا پایان نیز شکل اصلی آنها به همین صورت خواهد بود. در صورتی که تشخیص داده شود سنگها باید بیشتر از این گرد شوند باید این مرحله را تکرار کرد. باید در نظر داشت شن های ساینده پس از ۷ روز استفاده مداوم، خاصیت سایندگی خود را از دست می دهند و استفاده مجدد از آنها نتیجه مطلوبی را نخواهد داشت. با تکرار این مرحله، حجم سنگها تا ۳۰ درصد کاهش و برای تکمیل ظرفیت استوانه باید از سنگ های جدید یا قطعات پلاستیک و سفالی استفاده کرد. (شکل 1)

2- سایش سنگ جهت پولیش با استفاده از پودر پولیش دانه متوسط

قبل از شروع این مرحله باید استوانه و نیز سنگهای ساییده شده را کاملا تمیز کرد. وجود ذره ای شن ساینده دانه درشت (پودر پولیش) تمام سنگها را خراش خواهد داد. همانند مرحله قبل، پس از قرار دادن سنگ ها درون استوانه، باید پودر پولیش دانه متوسط و آب را به مقدار کافی اضافه کرد و درپوش استوانه را مُهر و موم و دستگاه را روشن کرد. این مرحله نیز ۷ شبانه روز زمان می برد. با پایان این مرحله و شست و شوی سنگها، تا وقتی که مرطوب هستند، باید ظاهری تقریبا درخشان داشته باشند؛ در این صورت سنگها برای مرحله بعدی آماده هستند.

3- پولیش سنگ های قیمتی با استفاده از شن ساینده دانه ریز

پولیش سنگ با ساینده ریزموارد ذکر شده در مرحله قبل در این مرحله نیز انجام می شود، با این تفاوت که در این مرحله، از ساینده ریز دانه استفاده می شود. این مرحله نیز به مدت ۷ شبانه روز زمان می برد. پس از شستشوی سنگ ها برای حصول اطمینان از این که برای مرحله بعد آماده هستند، می توان یک آزمایش کوچک انجام داد. یک حوله کهنه با نمد را برداشته و آن را مرطوب می کنیم. مقداری پودر صیقل دهنده روی آن پاشیده شود. سپس یکی از قطعه سنگ ها را با قدرت روی پودر صیقل دهنده مالش میدهیم، اگر سطح سنگ درخشش واضحی پیدا کرده باشد، برای مرحله بعد آماده است. در صورت درخشان نبودن، این مرحله باید تکرار شود و هر دو روز یک بار سنگها بررسی شوند تا نتیجه مطلوب حاصل شود.

4- صیقل دادن سنگ

در این مرحله پس از پر کردن استوانه ها که همانند مراحل گذشته انجام می شود، از پودر صیقل دهنده استفاده می کنیم. مدت زمان این مرحله ۱۰ شبانه روز است. در پایان، سنگ ها باید پس از شست و شو و خشک شدن، درخشنده و براق باشند. در صورتی که آنها به این سطح از درخشندگی نرسیده باشند و لایه نازک کدری روی آنها مشاهده شود، لازم است مرحله بعد را انجام دهید. در غیر این صورت کار خاتمه یافته است.

5- جلا دادن سنگ پولیش شده

جلا دادن سنگ با صابوندر این مرحله برای براق کردن و جلا دادن سنگ های قیمتی پولیش شده باید از صابونی که فاقد مواد ساینده است، استفاده کرد. صابون های مایع که حاوی روغن هستند نیز مناسب نیستند و موجب مات و کدر شدن سطح سنگ می شوند. این مرحله ۱ تا ۲ روز زمان لازم دارد و آخرین مرحله فرآیند پولیش به حساب می آید. روش شرح داده شده مخصوص دستگاه دورانی و در مقیاس های کوچک است. در روش استفاده از دستگاه لرزشی، مرحله سایش حدود یک هفته زمان می برد و برای مراحل صیقل و جلا دادن سنگ تنها یک تا دو روز کافی است.

نکات مهمی که باید همواره در پولیش سنگ بخاطر داشت

رعایت یک سری نکات می تواند مانع وارد شدن خسارات غير قابل جبران شود. این نکات عبارت انداز:

 • تمیز کردن سنگها و نیز استوانه و بقیه ابزار در پایان هر مرحله
 • نداشتن ترک و حفره در سنگ های اولیه، که در صورت وجود موجب نگهداری پودر سایندها در سنگ و در نتیجه خراش سنگ ها خواهد شد.
 • برای دوام دستگاه پولیش سنگ باید هر هفته یک بار آن را روغن کاری کرد و طی آن باید مراقب بود که روغن روی تسمه دستگاه نریزد تا موجب چسبندگی یا لغزندگی آن نشود. پر کردن بیش از حد استوانه ها می تواند مانع عملکرد صحیح دستگاه و فرسودگی زود هنگام آن شود.
 • برای مصرف ترکیبات پودر پولیش سنگهای قیمتی و ساینده ها، صیقل دهنده و جلا دهنده از دستورالعمل و برنامه مشخصی استفاده شود. نباید بیش از حد لازم از این ترکیبات استفاده کرد؛ چون موجب سایش بیش از حد سنگ ها خواهند شد.
 • محلول حاصل از شست و شوی سنگها را نباید در مجاری زهکش خانگی ریخت، چون موجب مسدود شدن آن می شود و باز کردن آن با محلول های تمیز کننده کار دشواری است.

سنگهای پولیش شده نهایی

همچنین مسائل جانبی که در کار با دستگاه تامبلر جهت پولیش سنگ های قیمتی بهتر است رعایت شود:
 • دستگاه در مکانی قرار داده شود که صدای آن مزاحم فعالیتهای روزانه نشود و نیز در مسیر رفت و آمد نباشد. مکان هایی مثل زیر زمین یا گاراژ برای این کار مناسب هستند. برای جلوگیری از تخریب و محافظت از سطحی که دستگاه روی آن قرار می گیرد می توان از یک قالیچه یا حوله کهنه استفاده کرد.
 • تبدیل سنگهای زاویه دار و ناهموار به یک قطعه گوهر صیقلی و براق، کاری زمانبر است و باید اجازه داد تا هر مرحله به طور کامل انجام شود. گاهی نیز لازم است مراحل را تکرار کرد، لذا داشتن صبر و حوصله، اصلی اساسی است.
 • استفاده از وسائل ایمنی مانند دستکش و عینک برای جلوگیری از آسیب های احتمالی، هرگز فراموش نشود.
 • استفاده از تجربیات کارشناسان سنگ شناس می تواند در دستیابی به نتیجه مطلوب کمک شایانی باشد.

در ویدئو زیر، آموزش پولیش کردن سنگ ها را در تمامی مراحلی را که توضیح داده ایم در 5 مرحله و طی یک ماه بطور خلاصه نشان داده ایم:

توجه : این فیلم در یوتیوب است و برای دیدن آن حتما از vpn استفاده نمایید. منابع: ملیحه ظفری مقدم؛مدیریت زمین شناسی و اکتشافات معدنی  Rock tumbler and grits

65 دیدگاه برای “آموزش پولیش سنگ های قیمتی و روش صیقل دادن آنها

 1. سعید گفته:

  سلام وقت بخیر
  اسم این پودرها و چیزایی که داخلش برای پولیش استفاده میکنه چیه و از کجا میشه خرید

 2. مهدی تاجیان گفته:

  عالی بود و برای من که یک معلم هستم این مقدار دانستنیها خیلی مفیدوجامع بود.خداخیرتون بده .لذت بردم.

 3. بیتا گفته:

  سلام، این دستبندهای که از مهره های سنگی ساخته شده و ادعا شده که سنگ هستن، واقعا سنگی هستن؟ یا سنگ مصنوعی ان؟ اگه سنگ هستن چرا قیمتشون اینقدر کمه..

 4. Amir گفته:

  سلام قیمت این دستگاه چقدرهست من به تازگی در فریدونکنار دور از دریا متوجه سنگهای شفاف که نیاز به سیقل و پولیش دارن شدم از تمام رنگها مثلا رنگ شیری که در اون نور چراغ قوه قشنگ میپیچه و شفاف بودنش مشخص هست رنگ شیری داره یا رنگهای سفید که برق میزنه یا اگه بخوام یه دستگاه معمولی تهیه کنم و این سنگهای به نظرم خصوصا سبزهای کدر یا سنگی پیدا کردم یشمی اصلا با دهها سنگ مقایسه کردم رنگ آبی کمرنگ که نور کم می‌شد فکر میکردم سبز کمرنگ هست اما آبی خیلی کمرنگ و سنگ مات بود اما مقایسه کردم این سنگ رو با صابون شستم انگشت دست رو روش می‌گذاری قشنگ احساس میکنی سنگ چرب و نرم هست انگار نرم تر از سنگهاس و چرب شدن اون تمامی نداره هر کسی انگشت روش بکشه متوجه احساس نرمی و مقایسه با سنگهای دیگه که سخت هستن میشه من نیاز به یه دستگاه دارم که سنگها رو داخلش به مقداره بیشتر بریزم هم منبع درآمدی باشه اونها که مثلا خوب شفاف هستن ارزش کم یا با ارزش هستن سنگهایی که کاملا رنگ طلا دارند کمرنگ تر یا پررنگ تر و طلایی رنگ با رگه هوی بسیار زیبا انگار نقاشی شدن سنگهی شیری و سبز و مشکی بسیار فراوان هست میشه بفرمائید از کجا تهیه کنم دستگاهي که را حجم بالاتر تولید کنم و سنگهای با ارزش رو با بقیه جدا کنم و برای بازاریابی برای برش و استفاده در برخی از ست فروشی ها مانند گردنبند و گوشواره انگشتر استفاده‌ میشه از همین سنگهای بی ارزش اما پولش خورده که خودشون تراش میدن برای سفارشی که دادن حتی به چین هم صادر میکنن بعد از طرح دادن‌ میشه راهنمایی کنيد برای خرید کامل این دستگاه و لوازمش چقدر هزینه واز کجا تهیه کنم اندازه بیشتری رو پولیش کنم ممنون متشکرم

  • حسن کرمی گفته:

   سلام باید اول مشخص بشه نوع سنگ چیه بعد به فکر دستگاه باشید.. اینا تامبلر هست که نوع چینی و ایرانیش در بازار موجوده و حدودای سه چهار میلیون تومان هست.

  • رضا گفته:

   سلام خوندن متن شما چقدر لذت بخش بود آقا امیر. شاید بهاطر اینکه همه سنگبازا این فرق و زیبای سنگها وجه مشترکشون هست😅 کاش میتونستم راهنماییت کنم ولی تجربه کافیش رو ندارم

 5. رضا.م گفته:

  سلام. درود بر شما . ممنون از این که این مطالب با ارزش و آموزش های مفید را گذاشته اید. من اکثر مواقع آخر هفته ها را برای اینکه حال و هوایی عوض کرده باشم با ماشین یا موتور تریل به در و دشت میرم. عموما هم سمت حوض سلطان قم ، ورامین و گرمسار و گاهی اوقات کوهستان یخاب و انارک و … . در این مدت سنگ های بسیار زیبا و متفاوتی دیده ام که شکسته شده آنها فوق العاده چشم نواز هستند! مدتی هست که اطلاعات عمومی ام را دارم افزایش میدم و تازه فهمیدم تعدادی اون سنگ هایی که نگاه کرده و دور انداختم انواع عقیق بوده ! حالا سوالم اینه که اگر من یه دستگاه تامبلر بگیرم و در کنار کارم این حرفه را به عنوان شغل دوم یا یه جورایی سرگرمی انجام بدم، ایا در کل ارزش صرف وقت و هزینه را داره ؟ اینو بخاطر این میگم چون در چند تا کامنت خوندم که پودر و شن های سایش گران شده و شاید صرف اقتصادی نداشته باشه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  • حسن کرمی گفته:

   سلام یه روش هست در دستگاه تامبلر فقط از یه پودر سبز (که در ایران هم موجوده) استفاده میشه کلا که بصرفه تره (ولی به اون کیفیتی که در این مطب گفتیم نمیشه بهرحال) و قابل قبوله. تامبل کردن سرگرمی خوبی هست و در تعداد زیاد هم بله میخرن بخصوص کسانی که تو کار آکواریوم هستن یا کسایی که سنگ دکوری علاقه دارن..

 6. مسلم گفته:

  سلام برای برطرف شدن زمردرافی که به مرورزمان کدرشده چه کاربایدکرد؟

  • حسن کرمی گفته:

   زمرد واقعی به علت سختی نسبتا خوبش به این سادگیا کدر نمیشه. ولی بهرحال باید بدین تراشکار ماهر اون رو پولیش سطحی بده

 7. باخیش گفته:

  سلام وعرض ادب مطالبتون ساده وکامل هست
  پسرمن ۷ساله شه وبه سنگها خیلی علاقه داره سنگهای زیبا وارزشمندی روجمع کرده بنظرتون چجوری میتونم مسیری روفراهم کنم که به علایقش برسه وهم درآینده ان شا الله شغل پردرآمدی داشته باشه

  • حسن کرمی گفته:

   سلام میتونید یه تامبلر بگیرید و از همین حالا صیقل کردن سنگها حتی سنگای تو رودخونه رو بیاموزه. قطعا امری جذابه.

   • سعید گفته:

    با سلام و عرض ادب خدمت شما
    بنده توی یه کارخونه کار میکنم و با انواع دستگاههای سنگزنی و cnc کار کردم و چون درآمدم خیلی راضی کننده نیست چند وقته تصمیم گرفتم یه کارگاه گوهر تراشی راه بندازم. یعنی یه کارگاه با انواع دستگاههای مختلف و چندتا کارگر. جوری که سنگ کلوخه راف بخرم و صفر تا صد کار رو توی کارگاه انجام بدم. اما متاسفانه کسی نیست که کارشناس این کار باشه و بتونم اطلاعات کافی رو ازش بگیرم و بدونم از کجا شروع کنم درآمدش چقدره و ….
    اگه استاد عزیز بتونن راهنماییم کنن ممنون میشم
    اگه بتونید توی تلگرام یا از طریق ایمیل برام توضیح بدین یه عمر دعاگوی شما هستم
    ۰۹۱۹۵۷۴۷۶۰۷

 8. سامان گفته:

  باسلام خدمت استاد عزيز خسته نباشيد حدود چندسال پيش ماضيه يه رودخانه تو شمال كشور يه سنگ سفيد پيدا كردم با ابعاد بزرگ و مستطيلي شكل تخيلي سنگين
  بعد از شكستن سنگ متوجه لإيه هايي داخلش شدم كه خيلي زيباست

  اين سنگ شفافه وسختيش مثل كلسيته لطفا منو راهنمايي كنيد چطوري ميتونم بفهمم چه سنگيه وچه ارزشي داره باتشكرفراوان

  • حسن کرمی گفته:

   سلام والا نمیشه با این توصیفات گفت. شاید نوعی فلدسپار باشه..

   • سامان گفته:

    چطوري ميتونم با شما تماس داشته باشم اين شماره واتساپ بندست اگه پيام بديد ميتونم عكسش رو براتون بفرستم٠٩١١٥٤٧١١٨١

    • حسن کرمی گفته:

     عکسش رو به اینستاگرام sangshenas بفرستید دایرکت شاید تونستم کمکی کنم.

     • سامان گفته:

      سلام روزبخير استاد دايركت فرستادم عكساشو لطفا مشاهده بفرماييد

     • سامان گفته:

      سلام استاد اگه ممكنه بعد ديدن عكسا تو دايركت همينجا بهم جواب بدين سپاس

 9. سید محمد حسن تهامی کربلایی گفته:

  سلام درود خدمت رفقای عزیز. یک عدد دستگاه cnc roland egx350 ساخت کشور ژاپن به همراه فرز انگشتی درجه یک ساخت کره و فرز دوطرفه محک با انواع قلمها و وسایل تراش و حکاکی سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی برای فروش دارم. اگر مورد استفاده کسی است لطفا با آدرس تلگرامیه @alsadat313 با ما تماس بگیرید. موفق باشید

 10. سعيد گفته:

  سلام و درود فراوان
  بنده مدتيست در خصوص موادي براي رفع خط و خش شيشه ساعت، ظروف كريستالي و بلوري ارزشمند و … مطالب زيادي رو خوندم ولي متاسفانه هيچ كدوم راهنماييم نكرد، تا اينكه به مطالبي در زمينه پوليش سنگهاي قيمتي برخوردم، اگه ممكنه راهنماييم بفرمائيد، فكر ميكنم پودر ساينده مثل اكسيد آلومنيوم، اكسيد سريوم با مش بندي بالا براي كارم مناسب باشه، يني دقيقا همون ماده اي كه در مرحله پرداخت نهايي سنگهاي قيمتي (با سختي شيشه) استفاده ميشه احتمالا، اگه راهنماييم بفرمائيد و اينكه چطور ميتونم مقداري خريداري كنم واقعا كمك بزرگي فرموديد. پيشاپيش بينهايت سپاس

  • حسن کرمی گفته:

   درود. من تصورم اینه که شیشه وقتی خش بیوفته روش ، ماندگاره اساسا. یعنی بعید میدونم مثل سنگ بشه پولیش دادش و خش رفع شه! و ممکنه حتی خش هاش با اکسید آلمینیوم بیشتر هم شه(چون باید سابیده شه) . مثلا همین شیشه عینک رو درنظر بگیرید. نهایت اسپره مخصوصش میتونه تمیزش کنه ولی خش رو نه. اون خش گیر هایی که قدیم برای CD میزدیم رو هم امتحانی کنید.

 11. علی طاهری گفته:

  سلام خسته نباشید میخواستم ببینم منبعی رو میشناسید که مایع ارسیکس(arsics)که برای صیقل دادن سنگ در دستگاه تامبلر استفاده میشه رو بتونیم خریداری کنیم

 12. امير طامه گفته:

  درود بر شما روزگاران خوش استاد در صورت امكان بفرماييد ؟ مقدارى سنگ كلوخه از قبل يشم، اميتيس، عقيق، فلورين و كوارتز دارم مى خواهم اينها را مى خواهم خُرد و براق كنم دوستانى را مى شناسيد دستگاه تا مبلر داشته و با دريافت كار مزد انجام دهند ، با سپاس

 13. Martin گفته:

  دوستان سلام بنده به دوستانی که در ضمینه سنگ شناسی و سنگ تراشی و سیقل دهی و در کل کار با سنگهای خام قیمتی کرده اند یا سابقه ای در این ضمینه دارن به ایمل بنده جهت همکاری پیام بدن در ضمن سنگهای قیمتی و خام در هر حجم و اندازه بعد از کارشناسی و تأئید خریداری می‌کنیم
  martinmamosi@yahoo.com

  • مصطفی گفته:

   سلام. خسته نباشید. جسارتا مالک معدن کوارتز های رنگی هستم. جاسپر. فیلنت و … با رگه های فوق زیبا. اگر مورد نیازتون بود به قیمت مناسب در خدمتم.

   • حسن کرمی گفته:

    سلام با اینستاگرام @sangshenas پیام دایرکت بدین و در ارتباط باشین.

  • محمد گفته:

   سلام.از همه مدل سنگ اصل اصل دارم ‌عقیق‌‌‌‌ چند مدل..زمرد.یاقوت..یشم.کهربا.

   • حامد گفته:

    درودبرشما وقت بخیر. من خریدار سنگ های راف هستم ترجیحا از معدن دار. خودم تراش میدم. اگر فروش دارید لطفا بهم ایمیل بزنید تا شماره تماس بدم و جهت خرید باهم در ارتباط باشیم.
    این ایمیل من هستش: Hamed8434@yahoo.com
    باتشکر و سپاس

  • ابوالفضل گفته:

   سلام. بنده یه شهاب سنگ دارم برای فروش اگر خریدار هستین هماهنگ کنیم

 14. رضا گفته:

  سلام
  ارزان ترین ابزار برای شروع کار تراش سنگ و جلا دادن چیست برای سرگرمی در منزل یک راهنمایی بفرمایید تا ما هم آشنا بشیم . اصلا بگید ابزاری غیر الکتریکی هم وجود دارد یا خیر

  • حسن کرمی گفته:

   سلام همین دستگهای تراش محک بسته به نوع قدرت می تونن وقت و سرگرمی خوبی باشه در خونه. منتهی برای پولیش دادن مخصوصا وقتی تعداد سنگها زیاده از تامبلر استفاده کنید خیلی بصرفه تر هست. اما برای صرفا یک یا دو سنگ بخواین تمیز کنین از همون دستگاه تراش محک استفاده کنید.. غیر الکتریکی هم نمیشه.. یه راه ارزون اینه از همون بدنه آب هویچ گیرای قدیمی استفاده کنین جهت چرخش و چندتا سمباده بزارین رو هم روش و سنگها رو تمیز و صاف کنین 😊

 15. سالار گفته:

  سلام برای تمیز کردن گارنت سبز از چه روشی باید استفاده کرد که به سنگ هم آسیب وارد نشود و کدر هم نشود

  • حسن کرمی گفته:

   سلام کلا برای پولیش گارنت یا تورمالین یک قاشق پودر آلمینیوم اکساید کیفیت بالا در دو یا سه قاشق آب بصورت دوغاب درست کنید. برای صفحه دیسک سنباده هم این نمونه رو جستجو کنید در گوگل Phenolic Resin master Lap Faceting Lapidary Cabochon Gemstone و سنگ رو به آرومی و بعد رو دور سریع بکشید.. بهترین نمونه سمباده برای اینکار tin lap هست که خیلی گرونه.

 16. صمد نوبخت گفته:

  سلام از کجا دستگاه تلمبار خریداری کنم و قیمت چند است

  • حسن کرمی گفته:

   سلام نمونه های ساخت داخلی گوهر صنعت الان در حد 2 میلیون هستند و پودر مخصوص خودشون رو هم موجود دارند. در اینستاگرام آیدی gohar.sanat در ارتباط باشید.

 17. مصطفی گفته:

  سلام دوست عزیز. سوال من اینه که بعد از اتمام کار این پودر سبز داخل خلل و فرج لبه‌های سنگ میمونن و هرچقدرم که با برس بشوریم پاک نمیشن. باید چیکار کرد

  • حمید گفته:

   با سلام
   برای سنگهایی که خلل و رج دارند به جای پودر سبز باید از پودر سفید اکسید آلمینیوم استفاده کنید.

 18. فرزام گفته:

  سلام. ممنون از اطلاعاتی که ارائه دادین. برای من خیلی خیلی جالب بود. اما دو تا سوال داشتم.
  اول اینکه آیا هر نوع سنگ رو میشه با این روش پرداخت سطح کرد؟
  دوم اینکه آیا برای یه فرد تازه کار که میخواد به صورت حتی جزئی وارد این بازار بشه توجیه اقتصادی وجود داره؟ منظورم اینه که بازار فروشش خوبه یا نه؟
  و در آخر یه خواهش داشتم. اگه براتون امکان داره یه پست در مورد توریع جغرافیای سنگ های موجود در ایران بگید مثلا چه نوع سنگی در جنوب کشور پیدا میشه یا چه سنگهایی با قابلیت تامبلینگ در شمال تا تهران وجود داره.
  ممنون.

  • حسن کرمی گفته:

   سلام
   1- اساسا سنگهایی که سختیشون در رنج عقیق هست با این روش خیلی راحت پولیش می شن. مشخصا سنگایی که سختیشون بالا هست رو نمی شه به این سادگی صیقل داد.
   2- ببینید اگر دسترسی به منابع سنگ مثل عقیق شجر یا.. دارید خوب اونوقت بصرفه درمیاد. درغیر این صورت مگر اینکه بتونید راف سنگها رو ارزون از کسی بخرید.. در کل برای فروش یا مجازی هست یا واقعی که بحث تراش هم هست. صرفا همه خریدار سنگ صیقلی که نیستند.. امروزه بخاطر گرون شدن دستگاه ها و قطعات و سمباده به خاطر ارز بسیاری از کسایی که در این کار هستن دارن به زور ادامه می دن.
   3- در رابطه با اینکه چه چیزهایی یافت می شه خوب ببینید شما باید اول بدونید که شکل این سنگها در طبیعت چجوره . یعنی اینها در طبیعت اغلب بصورت سنگ کلوخ معمولی دیده می شن. و شایده ببینید و از کنارشون رد بشید. بنابراین باید مطالعه کنید و زمین شناسی هم بکار شما میاد. در ایران سنگهای عقیق و جاسپر از مازندران بگیر تا شوش خراسان جنوبی و سمنان فراروانه. البته بهترین جاها مناطقی مثل خراسان جنوبی( جاده فردوس،سه قلعه و..) و یا سراب و سمنان و سیستان و بلوچستان هست که منبع سنگ هستن و به راحتی پیدا می شه. سنگهای جالبی هم در کرمان هست ولی منتهی باید دانش و همچنین تجربه در یافتن اونها باشه وگرنه مثل پیدا کردن سوزن در انبار کاه هست…

 19. یاسان گفته:

  سلام
  تشکر از مطالب علمی ،جامع وب شما درباره سنگ های قیمتی .

 20. مه لقا متکی گفته:

  سلام
  خیلی عالی
  به این اطلاعات نیاز داشتم
  دست مریزاد

 21. مرتضی حسن زاده بافقی گفته:

  با درود و مهر.
  باتوجه به توضیحات کامل و هیجان انگیزتان چنانچه بخواهیم یک دستگاه تامبر تهیه کنیم می توانیم به ما کمک کنید(منظور خرید از طریق همین وبسایت )

  • حسن کرمی گفته:

   سلام ما چیزی نمی فروشیم با این حال می تونید از نمونه های تامبلر لرزشی که توسط شرکت گوهرصنعت ساخته شده و پودر سبزس رو هم خودشون می دن خرید کنید بازخورد خوبی ازش شنیدم. متاسفانه با این وضعیت دلار قیمت پودرا خیلی رفته بالا و نمی صرفه. از اینجهت این نمونه رو برای پولیش بگیرین بصرفه تر هست. این شمارشونه 09304963969
   یا در اینستاگرام آیدی gohar.sanat در ارتباط باشید.

   • مرتضی حسن زاده بافقی گفته:

    با درود و مِهر برشما و ممنون از توجه و پاسخگوئیتان🌸
    بدرود بزرگوار

 22. فروغ گفته:

  خیلی ممنون از سایت جذاب و فوق العاده زیبای شما.. واقعا لذت بردم مرسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *