سنگ جاسپر چیست؟ خواص سنگ جاسپر ، تشخیص، معادن و انواع آنها

سنگ جاسپرواژه جاسپر در زبان یونانی (iaspis) معنی سنگ خال دار و عجیب و غریب شناخته می شود. درگذشته نام دیگر سنگ جاسپر در زبان فارسی یشب (yashp) بود ه است. از نظر تاریخی آن را می توان به عنوان یک سنگ جواهری در تاریخ آذربایجانی، فارسی، عبری، آشوری و یونانی دانست که طرفدارن زیادی داشته است. جاسپر سبز در حدود 4 و 5 هزار سال قبل از میلاد مورد استفاده قرار می گرفته است. از زمان قدیم بر این اعتقاد بودند که این سنگ دارای قدرت می باشد و دارای خواص شفا بخش می باشد. بر این مبنا مصریان باستان از ژاسپر در عروسی ها و در ساخت طلا و جواهرات استفاده کرده اند. در این مقاله می آموزیم که این سنگ چه ویژگی هایی دارد؟ معادن سنگ جاسپر در کجا قرار دارند؟ تشخیص سنگ جاسپر چگونه است؟ انواع سنگ جاسپر کدام است؟ خواص سنگ جاسپر چیست؟ پس با سنگ شناس همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.

سنگ جاسپر چیست و چگونه در طبیعت تشکیل میشود؟

سنگ جاسپر چیست؟جاسپر (jasper) یا ژاسپر در واقع به مجموعه ای از کوارتز های ریزبلورین یا کلسدون با مواد معدنی دیگر گفته می شود. جاسپر سنگی با سختی 7 – 6.5 در مقیاس موس و یک سنگ متخلخل است که تقریبا دارای رنگ های مختلف است و از مواد معدنی رسوبات و یا خاکستر ها تشکیل شده است. این سنگ در طول زمان و در جریان رسوبگذاری سیلیکات ها و خاکستر های آتشفشانی ایجاد شده است. به طور کلی جریان گرمابی آتشفشانی در تشکیل و ایجاد این سنگ موثر بوده است. جاسپر ذاتا اوپک بوده و نورگذری ندارد. شاید لایه ای نازک از آن بتواند نیم اوپک باشد. تقریبا 20 درصد این سنگ را درونگیر های از مواد غیر از کوارتز یعنی کانی های معدنی طبیعی یا اکسید آنها تشکیل داده اند.

ژاسپر زنبوری
ژاسپر زنبوری (Bumblebee Jasper) نمونه ای خاص با ترکیب رنگ های زرد – نارنجی – مشکی که با دلیل شباهت با رنگ بندی بدن زنبور عسل به این نام گفته میشود.
جدول خصوصیات سنگ جاسپر
ترکیب شیمیایی اکسید سیلیکات SiO2
رنگ در تمامی رنگها دیده میشود
شفافیت اوپک
کلیواژ ندارد
فلورسانس ندارد
ضریب شکست 1.540 (+/-)
سختی موس 7 – 6.5
وزن مخصوص 2.91 – 2.58
سیستم کریستالی تریگونال

این سنگ سیلیسی معمولا به رنگ زرد، قهوه ای و یا سبز دیده می شود. اما گاها به رنگ آبی نیز می توان آن را یافت کرد که به عنوان نادرترین سنگ جاسپر شناخته می شود. علت رنگ قرمز ژاسپر وجود وفور ماده معدنی آهن در ساختار آن است که سبب میشود برخلاف گونه های کوارتز دیگر دارای رنگ خاکه رنگی باشد، اگرچه اغلب دارای رنگ خاکه سفید یا بدون رنگ است.

معدن سنگ جاسپر در ایران و جهان

معدن سنگ جاسپر در کوه های اورال
تصویر مربوط به کوه های اورال غنی از ذخایر ژاسپر است تا جایی که گاهی زیر پاهایتان آنها را میبینید!

از معادن بزرگ این سنگ میتوان به معادن هند، ونزوئلا، فرانسه، آمریکا، روسیه، و آلمان اشاره کرد. سنگ جاسپر در رگه ها و ترکهای سنگهای آتشفشانی و اغلب همراه سنگهای عقیق و یا کالسدونی یافت میشود. رگه های ژاسپر گاها در سنگهای آذرین بوقوع می پیوندند، برای مثال جاسپر قرمز و زرد در رشته کوه های شرقی زاکسن ارزبرگ آلمان و در گرانیت یافت میشوند. در ایران نیز به جرات میتوان گفت در بیشتر نقاط کشورمان سنگ سنگ جاسپر مخصوصا همراه عقیق یافت میشود. نمونه هایی در ایران از این سنگ وجود دارد که دارای رنگها و تنوع اشکال زیبایی روی آن هستند و پتانسیل بالایی را جهت تراش و کاروینگ بوجود می آورند. به طور کلی این سنگ دارای قیمتی ارزان بوده و در حجم های بالا قیمت سنگ جاسپر به ازای هر کیلو، بسته به کیفیت میتواند از 10 تا 150 هزارتومان در بازار باشد. به همین دلیل این سنگ بهسازی یا مصنوعی یا تقلبی ندارد.

تراش

این سنگ دارای سطحی صاف و شکننده است و اغلب برای مواردی همچون تزئینات و ساخت زیورآلات مورد استفاده قرار می گیرد. به علت ساختار همگن خود میتواند دارای رنگی یکدست باشد که برای تراش کاروینگ و مجسمه های کلکسیونی بسیار مناسب باشد. گاهی نیز دارای رنگهای مختلف و رگه هایی است که زیبایی خاصی به سنگ جاسپر میدهند. تراش های کابوشن، کاروینگ، مهره تراشی از جمله تراش های متداولی هستند که بر روی این گوهر انجام میشود.

تشخیص سنگ جاسپر و تفاوت آن با عقیق چیست؟!

تشخیص سنگ جاسپر اصل و تفاوتش با عقیقهمانطور که می دانیم کوارتز شامل دو گروه ریز بلوری و بلورین است که کلسدونی که جاسپر و عقیق زیر گروه آن هستند از نوع کریپتوکریستالین (cryptocrystalline) میباشند. جدای از بحث نحوه تشکیل این دو سنگ،  مهم ترین تفاوت آنها در این است که جاسپر کاملا اوپک (نور را از خود عبور نمیدهد) است ولی عقیق مات بوده و نور تا حدی میتواند درون سنگ را روشن کند. بیشتر اشتباهات در تشخیص سنگ جاسپر مربوط به نوع هایی با رنگ یکدست آن است زیرا اگر با طرح های دوار عقیق آشنا باشید این دو سنگ را اشتباه نخواهید گرفت.

انواع سنگ جاسپر کدامند؟

انواع سنگ جاسپر چیست؟ژاسپر انواع گوناگونی دارد از رنگهای خاص مانند آبی و زرد تا نوع های مختلفی که معمولا این تنوع مواد معدنی مختلف در آن به علت پر شدن ترک ها حین تشکیل سنگ جاسپر ناشی از فعالیت های زمین ساختی هستند. پس از این فعالیت ها طی یک مدت طولانی، این ترک ها دوباره باز میشوند و فضاهای خالی آنها با ژاسپر بیشتری پر میگردد. این فرآیند تشکیل جاسپر که بارها تکرار شده و میتوانند مواد ریزبلورین کوارتز یا کلسدونی را نیز شامل شود. در اینجا به معرفی چندی از نمونه های معروف آن خواهیم پرداخت.

ژاسپر گل شقایقی (poppy jasper)

سنگ جاسپر گل شقایقیاین نمونه بیشتر دارای خال های قرمز مانند است که در میان آنها سایه هایی به رنگ زرد، سیاه یا قهوه ای وجود دارد. این سنگ در بیشتر کشورها نظیر کانادا، هند، ایالات متحده، قزاقستان، روسیه، اروگوئه، ماداگاسکار، برزیل، مصر و استرالیا یافت میشود.

جَسپیلیت (Jaspillite)

جسپیلیتاین نوع ژاسپر همانند فرآیند تشکیل سنگ چرت بوجود می آید ولی غنی از آهن هست. این باندها ترکیبی از هماتیت و کوارتز هستند.

جاسپر پلنگی (Leopard Jasper)

جاسپر پلنگیاین نمونه همانطور که از نامش پیداست دارای طرح هایی از چشم ها یا خال هایی با رنگهای مختلف در سطح سنگ شبیه پلنگ میباشد. این سنگ معمولا در برزیل، مکزیک و برخی نقاط آفریقا یافت میشود.

سنگ ماریام جاسپر (Mariam Jasper)

سنگ مریم جاسپر طبیعیماریام ژاسپر یا سنگی که در ایران به اسم “سنگ مریم” (احتمالا ریشه عربی) شناخته می شود و به دلیل طرح خاصی که دارا میباشد دارای طرفتاران بسیاری است. این طرح ها از پوسته فسیل های دریایی در میلیون ها سال پیش ناشی میشوند. رنگهای قهوه ای و نارنجی آن در کوه های هیمالیا وجود دارد.

سنگ جاسپر قرمز یا سرخ (Red Jasper)

جاسپر قرمزرنگ جاسپر قرمز به علت وفور اکسید آهن در آن است. این نوع در اغلب کشورها نظیر برزیل، ایالات متحده و.. یافت میشود. از خواص جاسپر قرمز جهت ارتقای قدرت استقامت و انرژی، ترغیب بهبودی از ضعف جسمانی یا بیماری، سودمند در تولید بافت عضلانی، قادر به ارتقای اثر تمرینات در چاکرا درمانی و حمایت از دستگاه های گردش خون و تنفس استفاده میشود. جاسپر قرمز چاکرای ریشه (اول)، طحال و اندام جنسی (دوم) را فعال کرده و ما را در رها کردن وابستگی به تجربیات منفی احساسی و جنسی یاری کرده و به تنظیم آزاد سازی انرژی حیاتی نهفته کمک می کند.

سنگ جاسپر آبی (Blue Jasper)

جاسپر آبیسنگ ژاسپر آبی نمونه ای کمیاب در بین سنگ های ژاسپر این سنگ شباهت زیادی به لاجورد دارد و در بازار ایران ناشناخته است. یک باور قدیمی وجود دارد که میگوید جاسپر آبی سنگی برای جهان دیگر است!

ژاسپر جنگل بارانی (Rainforest Jasper)

Rainforest Jasperاین نوع ژاسپر که از نظر شکل و رنگ سبز خود همانند یک جنگل بارانی است درواقع ابتدا یک گدازه ریولیتی بوده که حین فرآیند سرد شدن، حباب هایی درون آن گیر افتاده و با مواد معدنی سیلیسی و کوارتز یا جاسپر پر شده و بنابراین در نواحی آتشفشانی دیده میشود. بسته به محل تشکیل این سنگ میتواند شامل فلدسپار یا نفولیت باشد. این نوع در برزیل و آفریقای جنوبی یافت میشود. از خواص جاسپر جنگل بارانی میتوان به حمایت انرژی وار از سلامت کبد و سم زدایی بدن اشاره کرد. این سنگ تمامی چاکراها را تقویت و تسهیل کننده ارتباط عمیق با طبیعت است. این سنگ باعث نیرو بخشی و انرژی، حمایت از امیدواری مجدد و یاری دادن در غلبه بر غم و اندو و افسردگی میشود.

ژاسپر موکائیت (Mookaite Jasper)

انواع جاسپر موکائیتموکائیت در غرب استرالیا یافت میشود که نام خود را نیز از آن منطقه (به معنی آب جاری Mooka) گرفته است. این سنگ با رنگ ارغوانی خود مشهور است. البته شما می توانید آن را در ترکیب رنگهای زرد، قهوه ای،سفید، کِرمی، نارنجی و قرمز نیز ببینید. این سنگ تقویت کننده تمامی چاکراهای بدن و سبب سلامتی کبد و سم زدایی بدن میشود. گفته میشود این سنگ دارای خواصی چون امیدواری مجدد، نیروبخشی و انرژی، یاری دادن در غلبه بر غم و اندوه و افسردگی میشود. این سنگ همچنین ما را با طبیعت ارتباط داده و جاری کننده انرژی دانش حیوانی یعنی غریزه است.

ژاسپر تجملی (Fancy Jasper)

سنگ جاسپر تجملیاین نمونه طیف وسیعی از رنگها را ارائه میدهد. ظاهر آن شبیه سنگ خون ولی با رنگهایی زیباتر شامل قرمز، یاسی، سبز و ارغوانی روشن است. این سنگ در آفریقا، برزیل و هندوستان یافت میشود. این سنگ دارای عنصر زمین است و به واقع گرایی و سازماندهی ذهن و حل مشکلات کمک می کند. گفته شده از خواص سنگ جاسپر تجملی می توان در یاری دادن بر غلبه بر بی خوابی، سلامت عمومی بدن و تسکین ترس استفاده نمود.

جاسپر منظره (picture jasper)

سنگ جاسپر منظرهاین نوع ژاسپر دارای الگوهای برنزی یا قهوه ای رنگ است که تداعی یک منظره طبیعی را برایمان دارد. این نوع که در دنیا طرفداران بسیاری دارد دارای اینکلوژن ها و رگه ها و دندریت هایی است که مناظری جالب را میتواند برایمان به تصویر بکشد. این سنگ بصورت ابتدایی در آمریکا بویژه ساحل اوراگون یافت میشود. از خواص سنگ جاسپر منظره میتوان به ارتقای انرژی چاکرای چشم سوم (ششم) و ریشه (اول) اشاره نمود. این سنگ به فرد در ارتباط مجدد احساسی با انرژی های طبیعت و زندگی در تعادل کمک کرده و موجب هماهنگ شدن با نقاط انرژی خیز در میان نواحی الکترومغناطیسی زمین و ساختارهای انرژی حوزه های مختلف میشود. این نوع جاسپر دارای خواص درمانی رشد و درمان استخوان است.

جاسپر اقیانوسی (ocean jasper)

ژاسپر اقیانوسی از ماداگاسکاراین نمونه در معدن Morovato در شمال شرقی ماداگاسکار وجود دارد و بصورت ترکیبی از کالسدونی و کوارتز و جاسپر سبز تیره و سفید است که اغلب این سنگ جنبه تزئینی استفاده میشود.

خواص سنگ جاسپر در باورهای باستانی

خواص سنگ جاسپردر فرهنگهای مختلف از خواص سنگ جاسپر برای مقاصد درمانی و یا گاهی طلسم استفاده میشد. در مصر مومیاییان را همراه با آن دفن می کنند و معتقدند که این سنگ گذرگاه ایمنی را برای بعد از مرگ ایجاد می کند. مصریان باستان جواهرات جاسپر را به عنوان حرز ( طلسم) می پوشیدند، چرا که این باور وجود داشت که این سنگ باعث افزایش انرژی جنسی می شود. همچنین بومیان آسیا و نیز بومیان هندی آمریکا، آن را به عنوان سنگ جادویی باران و دارای قدرت بسیار زیاد درمانی می شناختند. باور این بود که چنانکه کسی سنگ جاسپر را همراه خود داشته باشد از ارواح و جادوگران مصون میماند. آنها از خواص جاسپر زرد برای سفر چه بصورت فیزیکی و چه روحی و از خواص جاسپر قرمز به عنوان سنگ تجدید حیات و نوآوری استفاده میکردند.سنگ جاسپر سبز جالینوس از پزشکان یونان باستان یک انگشتر جاسپر با تصویر حکاکی شده از مردی همراه با بوته گیاهی روی آن همراه خود داشت و باورد داشت از خواص درمانی جاسپر میتوان در تشخیص بیماری ها و قطع جریان خون استفاده کرد. همچنین میگفت اگر کسی جاسپر سبز را بصورت گردنبند آویزان کند سبب ارتقای نیروی جسمانی میشود. ژاپنی ها در عصر آهن از مهره های انواع جاسپر برای تزئین بت ها و خدایان خود استفاده میکردند. سنگ جاسپر سرخ (قرمز) بر طبق انجیل، جاسپر هدیه مستقیمی از سوی خدا بوده و اولین سنگ بنای اور شلیم می باشد. در فرهنگ عبری و یهودی به این سنگ Yashpheh گفته میشد و جاسپر یکی از دوازده سنگ مقدسی بود که خاخام ها روی سینه بند ملیله دوزی شده خود میگذاشتند. باور بر این بود که هارون برادر حضرت موسی (ع) در زره سینه بند خود از جاسپر قرمز به عنوان سنگ اول Odem و از جاسپر زرد به عنوان سنگ دهم Tarshish استفاده میکرد.

38 دیدگاه برای “سنگ جاسپر چیست؟ خواص سنگ جاسپر ، تشخیص، معادن و انواع آنها

 1. Rocky گفته:

  سلام
  جناب کرمی، بنده چند ماهی میشه که متوجه شدم که، به گوهرشناسی و سنگهای قیمتی علاقه پیدا کردم، به نظره شما اگر بخوام به طور حرفه ایی فعالیت کنم، اولین فاکتور و اولین قدم برای شروع چی میتونه باشه؟ مثلا مثله شما بشم؟ ممنون میشم راهنمایی کنید؟.

  • حسن کرمی گفته:

   درود، بهتره یک دوره گوهرهای رنگی طی کنید و بعدش ابزار رو تهیه و روی گوهرها مطالعه کنید. دقت کنید صرفا با مدرک گرفتن شما گوهرشناس نخواهید شد . این یک علم وارداتی هست و باید بتونید بروزترین مقالات رو ترجمه و مطالعه کنید.

 2. عرفان گفته:

  من یه سنگ جاسپر دارم شکلش مثل گوشت هست و رگه های سفید دارد ایا ارزشی دارد

 3. میثم گفته:

  سلام من یه نمونه سنگ جاسپر دارم که بصورت تخم مرغی تراش خورده(یک جفت هست)
  رنگ سنگ ترکیبی از قهوه‌ای،جگری،نارنجی،طوسی،زرد می باشد،
  که شبیه اشکال هندسی روی سنگ هستن،
  تو لنز گوگل زدم میگه جاسپر بامبو میخواستم بدونم اصن داریم همچین چیزی؟؟

  • حسن کرمی گفته:

   سلام اگر منظورتون جاسپر بامبل بی Bumblebee Jasper هست از نظر علمی درواقع جاسپر نیست و این فقط یک اسم تجاری برای ترکیب کلسیت فیبری و پیریت و مواد دیگست.

 4. فرهاد عقیلی گفته:

  سلام من متولد آبان هستم برای من سنگ جاسپر مناسب تر است یا یشم یا سیترین

 5. مهدی افشار گفته:

  سلام عزیز جان
  من یه سنگ دارم خیلی شبیه به این سنگ جاسپره خیلیم زیباست شما میتونی تشخیص بدی؟

 6. یاس گفته:

  سلام ، می‌تونید مستند‌هایی درباره سنگ‌ها و گوهر ها ، فرآیند تشکیلشون درطبیعت بهم معرفی کنید. مستند ایرانی یا خارجی . یا محقق به نامی که مقالاتی در این باره داشته باشند .

 7. سکوت گفته:

  سلام من مقدار زیادی سنگ جاسپرم سیاه پیدا کردم مایل به خرید هستید

 8. سهیل گفته:

  با سلام و درود
  من یک علاقه مند به سنگ هستم که به نوعی مشتری نیز به حساب میام.
  مقصودم از جمله بالا این هست که با این عنوان همیشه یکی از دغدغه هام خرید سنگ اصل که اولا واقعا سنگ باشه در درجه دوم طبیعی و بهسازی یا رنگ نشده باشه چون معتقدم تمام زیبایی به طبیعی بودن ذاتی اون سنگ هست.
  بخصوص اون دسته از افرادی که از سنگ ها با توجه به هویتی که دارن در جهت انرژتیکی و درمانی استفاده میکنند حق دارند که بدونن چیزی که میخرن به لحاظ طبیعت بدون ذره ای دستکاری می باشد.
  میخواستم از شما خواهش کنم در زمینه تشخیص این موارد راه نمایی جامع و اساسی بفرمایید.
  پیشاپیش سپاس

  • حسن کرمی گفته:

   سلام از روی عکس نمیشه تشخيص داد مواردی که گفتین.. همیشه از فروشنده ای بخرین که گارانتی بازگشت از نظر اصالت داشته باشه. همچنین اون شخص بازخورد خوبی در بازار داشته باشه.

 9. Amir گفته:

  سلام تعداد بسیار بالای جاسپر مریم. جاسپر قرمز شبیه ب روسی. عقیق راف دارم هر کی خواست ب بهترین قیمت می فروشم تهداد سفارشات از 50 تا 500 کیلو بستی ب کار دارند. خواستین بگین انواع جاسپر و شجر.

 10. مصطفی ظریف گفته:

  سلام
  من هر نوع سنگی را بصورت کره میتراشم و صیقل میکنم تا قطر 15 سانت فعلا
  اگر کسی نیاز داره لطفا تماس بگیره 09395086723 ظریف

  • میلاد گفته:

   س. من سنگی دارم صورتی رنگ نور را عبور می‌دهد با سر چاقو هر کار کردم خط نینداخت دارای رنگ خاکه سفید است آیا به نظر شما چاسپر میتونه باشه وچطور می‌توان فهمید چه نوع سنگی ممنون…….

 11. ناشناس گفته:

  سلام من جاسپر قهوه ای و اونتورین نارنجی(دلربا نیست) دارم هر دو حس پلاستیک میده

 12. نعمت گفته:

  با سلام به میزان تقریبی ده تن جاسپر با رنگهای مختلف دارم . اگر کسی خواست یا مشتری داشت در خدمت هستم

 13. حمید گفته:

  سلام وقتتون بخیر
  من اصفهان هستم اگه من سنگ جاسپر قرمز یا مشکی بخوام از کجا باید تهیه کنم ؟ ممنون میشم راهنماییم کنید

  • سنگ شناس گفته:

   سلام بستگی به زیباییشون داره.. نمونه هاییی هست از ژاسپر که مثلا فقط بدرد تراش مجسمه های بزرگ یا صندلی پارک میخورن. نمونه هایی هم هست که دکوری یا برخی تراش های دستبند مناسب هستند

   • مریم بیگی گفته:

    سلام وقت بخیر!
    من قطعه سنگی دارم که شباهت زیادی به جاسپر داره ولی گاهی ظنم به رگه های آمیتیست هم میره من چطور میتونم عکسش رو براتون ارسال کنم و محبت کنید راهنماییم کنید برای تشخیصش؟

    • سنگ شناس گفته:

     سلام در قسمت پرسش و پاسخ گوهرشناسی سایت قرار بدید سوال و عکس رو.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *