اخبار جواهرات

کشف دومین الماس بزرگ جهان ولی نه با آن ارزشی که تصور می کنید!

دومین الماس بزرگ جهان که به تازگی کشف شده است

دومین الماس بزرگ جهان چیست؟

در سال 2019 دومین الماس بزرگ جهان با وزن 1758 قیراط و به اندازه یک توپ تنیس در معدن كراوى بوتسوانا آفریقا یافت شد. اندازه این سنگ به طور دقیق 352 گرم و ابعاد 83 x 62 x 46 میلیمتر میباشد. البته به گفته شرکت لوکرا دایاموند (Lucara Diamond)، این الماس تاریخی برخلاف نامش نمی تواند رکورد دار قیمت باشد!

شاید این الماس در همین حالت خام و بزرگ زیبایی بی نظیری داشته باشد ولی به گفته کارشناسان به علت رنگ و شفافیت پایین، کارشناسان این شرکت آن را “Near Gem” یعنی نزدیک به یک گوهرسنگ اعلام کرده اند. همچنین آنها درباره قیمت  آن گفته اند بهتر است پس از تعیین دقیق کیفیت آن و بررسی آنها اعلام گردد. شاید اگر کیفیت بالایی داشت قیمتی فراتر از تصوارت می داشت.

دومین الماس بزرگ تاریخ با وزن 1758 قیراط

معدن کراوی (Karowe) کمپانی لوکرا به داشتن بزرگترین الماسهای جهان معروف است و بیش از 12 سنگ الماس با بزرگی بیش از 300 قیراط از این معدن یافت شده است. شاید یک دلیل موفقیت آنها استفاده از دستگاههای پیشرفته XRT جهت استخراج آنها باشد. تکنولوژی همیشه حرف اول را در یافتن سنگهای قیمتی می زند.

الماس “Lesedi La Rona” باز هم از معدن کراوی

بزرگترین الماس با تراش زمردی که توسط کمپانی گراف تراشیده شده استدر سال 2015 آنها در این معدن الماس بزرگی با اندازه 1109 قیراط که با نام “Lesedi La Rona” یافتند. این سنگ در آن زمان مقام دومین الماس بزرگ جهان بود که با توجه به کیفیت و شفافیت بالای خود توانست با قیمت 53 میلیون دلار به کمپانی گراف (Graff) در سال 2017 فروخته شود! در آپریل 2019 کمپانی گراف آن را تبدیل به بزرگترین الماسی که تا کنون با تراش زمردی چهارگوش تراشیده یعنی با وزن 302.37 قیراط تبدیل نمود! این بدین معنیست که سنگ تراشیده شده به وزنی معادل یک سوم سنگ خام اولیه کاهش یافته است.

الماس هایی که لوکرا دایموند تا به حال از این معدن کشف یا فروخته اند کدامند؟

همچنین در گذشته این شرکت الماس دیگری نیز به اندازه 813 قیراط فروخته است که رکورد قیمت را با مقدار 63 میلیون دلار شکست. لازم به ذکر است که هر دو سنگ دارای کیفیت Type-IIa بودند. هنوز حتی با یافتن این الماس عظیم این رکورد قیمت شکسته نشده است. در سال گذشته 2018 آنها توانستند دو سنگ 473 قیراطی و 327 قیراطی را از این معدن کشف کنند.

تا کنون از چهار سال گذشته دو الماس با اندازه بیش از 1000 قیراط از معدن کراوی استخراج شده است. هنگامی که ما این گوهرسنگهای عظیم را برداشت می کنیم لحظه بی نظیر و پر از امیدی برایمان است. ما احتمالا در آینده نیز از این طبیعت شگفت انگیز اینچنین گوهرسنگهایی با کیفیت و اندازه درشت از این معدن شگفت انگیز استخراج خواهیم کرد. ایرا توماس مدیرعامل شرکت لوکرا دایموند

رکورد دار بزرگترین الماس تاریخ در کجا قرار دارد؟

الماسهای کولینان یک دو دو - بزرگترین الماس جهان کولینانبزرگترین الماس جهان “کولینان” نام دارد که 3106 قیراط و در سال 1905 در نزدیکی شهر پريتوريا آفریقای جنوبی یافت شد. از این سنگ چندین جواهر بزرگ ساخته شد که دو قطعه بزرگ از آنها به نام های کولینان یک ( Cullinan I) نام مستعار “ستاره بزرگ آفریقا” در عصای سلطنتی ملکه بریتانیا و کولینان دو (Cullinan II) ستاره صغیر آفریقا مشهورند و امروزه در تاج پادشاهی بریتانیا جای گرفته اند.

برچسب ها

نوشته های مشابه

‫9 نظرها

  1. سلام الماس سیاه به مشخصات 105 قیراط 21 گرم و سختی 9/5 الی 10 چه قیمتی دارد ایا درست هست

    1. سلام، اول اینکه سختی الماس ده هست. ضمن اینکه قیمت گذاری الماس بر اساس قیراط، رنگ، شفافیت و تراش تعیین میشه بنابراین نمیشه عددی گفت. بهتره از نزدیک ببرین آزمایشگاه گوهرشناسی که بتونن اونجا دقیق بررسی کنن.

  2. للسلام تعدادی سنگ دارم میگن هیچ ارزشی نداره ولی حس ششم میگه ارزش داره چون انرژی ماورایی روحی را حس میکنم ولی کسی نیس کمک کنه

  3. سنگ سياه دارم كه معمولى نيست در روشنى آفتاب سبز تيره معلوم ميشود.
    در كدام كشور ميتوان از الماس بودنش لابراتور كرد؟

    1. میتونه حتی اوبسیدین باشه. بهتره قبل تصمیم، به یکی از آزمایشگاه های گوهرشناسی در ایران ببرینش.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن