سنگ رز کوارتز چیست؟ خواص کوارتز صورتی و ویژگی های آن

مشخصات سنگ رز کوارتز

سنگ رز کوارتز یا کوارتز صورتی چیست؟کوارتز صورتی یا رز کوارتز (Rose Quartz) نوع صورتی پر رنگ و مات تا خیلی کم رنگ کوارتز است. این سنگ دارای سیستم کریستالی هگزاگونال (تریگونال) و منشوری شکل ولی غالبا بصورت توده های فشرده در رگه های هیدروترمال و پگماتیت وجود دارد. این توده ها معمولا دارای ترک و یا ناخالصی هایی در خود می باشند. رز کوارتز سنگی شکننده و دارای شکستگی صدفی و بدون کلیواژ ، وزن مخصوص آن 2.6 تا 2.7 ، سختی 7 و خط ساییدگی آن نیز سفید است. کوارتز صورتی در بسیاری از نقاط جهان وجود دارد. بسیاری از کوارتزهای صورتی که امروزه فروخته می شوند از برزیل، هند، آفریقای جنوبی و ماداگاسکار هستند. بقیه منابع عبارت اند از نامبیا، موزامبیک و سریلانکا و داکوتای جنوبی ایالات متحده می باشند.

آیا کوارتز صورتی شفاف نیز وجود دارد؟

سنگ رز کوارتز شفاف کوارتز صورتی به علت اینکلوژنها یا فیبرهای فرا ریز میکروسکوپی نوع صورتی دومورتيريت درون آن موجب می شوند که به جای شفاف بودن، مات و نیمه مات جلوه دهد. البته به طور خیلی کمیاب برخی کوارتزهای صورتی بدون شکل که در حفره های پگماتیت به کانی معدنی تبدیل شده اند شفاف می باشند. کوارتز صورتی شفاف گمان می رود رنگ این نوع رز کوارتز های گرانبها و شفاف (بخصوص در برزیل) از تشعشات پرتو ناشی شود. این نوع رنگ معمولا بدون ثبات است و به مرور زمان در معرض نور و حرارت کمرنگ و رنگ پریده می شود. کوارتز با رنگ صورتی شفاف کمیاب است با این حال در چند نقطه جهان وجود دارند. برخی می گویند به جای نام “رز کوارتز” باید آنها را “کوارتز صورتی” نامید زیرا رنگ آنها متفاوت است.

رنگ کوارتز صورتی و پدیده استار در آن

رنگ صورتی رز کوارتزچندین نظریه درباره رنگ صورتی کوارتز وجود دارد. بیش از صد سال است که در بسیاری از نوشته های کانی شناسی از نویسنده های متعدد علت رنگ صورتی رز کوارتز را ناشی از جاینشانی عناصر تیتانیوم و روتیل های اکسید تیتانیوم TiO2، منگنز و آهن دانسته اند. نوعی رز کوارتز کریستالی نادر در معادن میناس گرایس برزیل و ايالات متحده وجود دارد که عامل رنگ آنها آلومینیوم یا فسفات بوده و نسبت به نو حساس و حالت محو شدگی دارند. برخی دیگر عامل تشعشعی را که در کوارتز دودی و آمیتیست نیز به همینگونه هست برای رنگ صورتی این سنگ برمی شمارند که فقط گزارش هایی از نمونه هایی در برزیل به این نوع یافت شده است. رز کوارتز در دمای بالاتر 500 رنگ خود را از دست و بیشتر شبیه دودی می شود تا صورتی. بنابراین با توجه به نحوه تشکیل این سنگ در دمای بالا از احتمال کمتری برای عامل رنگش برخوردارد است. کوارتز صورتی استار در این بین چنانچه کریستال های سوزنی نازک روتیل (Rutile) درون برخی از آنها زیاد باشد، پدیده نوری زیبای آستریزم یا همان استار شش پر را مشاهده می کنیم. حالت شش پر استار با توجه به طیف نوری تابیده شده بر روی آن و محل قرارگیری سنگ جلو چشم بیننده ممکن است متفاوت باشند. این شاخه های استار با یکدیگر زاویه شصت درجه را تشکیل میدهند. کوارتز های استار تنها در چند منطقه از دنیا یافت می شوند. کوه های Vorondolo جنوب شرقی ماداگاسکاریکی از این مناطق است. در سال 1990 تحقیقات جدیدی صورت گرفت و چند نفر به سرمایه گذاری روی پدیده استار کوارتز صورتی علاقمند شدند. آنها رز کوارتزهایی را از نقاط مختلف جهان جمع آوری و به آرامی درون اسید هیدروفلوریک با دمای 100 درجه سلسیوس حل کردند. آنها قصد داشتند که سیلیکون دی اکسید کوارتز و هر ماده معدنی در آن را حل و از بین ببرند. با تکرار حدس و خطا روی نمونه های مختلف، آنچه بعد از فرآیند اسید ماند فیبرهای صورتی رنگ خیلی نازک و درهم پیچیده بود. علت رنگ صورتی رز کوارتز و فیبرهای دومورتیریت آنها بوسیله دستگاه های میکروسکوپ الکترونی، اسپکتروسکوپی رامان و طیف سنج مادون قرمز، اندازه گیری جذب نور و ضریب انکسار اشعه ایکس فیبرها را مورد آزمایش قرار دادند. آنها یافتند که این فیبرها بوروسیلیکات و دارای مشخصاتی بسیار مشابه دومورتیریت هستند. این سرمایه گذاران باور داشتند که علت رنگ صورتی و استار در رز کوارتز فیبرهایی هستند که آنها آن را “didi dumortierite” نامیدند. حین تشکیل رز کواتز در دمای بالا که موجب سازماندهی یونها در ساختار شبکه ای آن می شود سپس بعد از کاهش دما جاینشانی این اینکلوژنهای ریز بهم پیوسته و فیبرهای دومورتیریت تشکیل می شوند.

آیا نمونه سنتتیک و مصنوعی کوارتز صورتی نیز وجود دارد؟

راف و سنگ خام کوارتز با رنگ صورتیدر برخی آزمایشگاه ها کوارتز صورتی تولید شده است ولی نمونه های سنتتیک و مصنوعی غالبا در بازار جواهرات و گوهرسنگها از اهمیت کمتری برخوردارند. درواقع ذخایر معدنی این سنگ بسیار فراوان و نسبتا ارزان است. این قضیه موجب می شود که تمایل کمتری برای تولید کوارتز صورتی مصنوعی نسبت به دیگر سنگهای قیمتی و گرانبها وجود داشته باشد. رنگ آن در دمای بالاتر از 500 درجه سانتیگراد رنگ پریده تر می شود ولی دوباره با تشعشات می تواند رنگ خود را بازیابی کند. اکسیده کردن آن نیز همین اثر کمرنگ تر کردن را دارد. این سنگ ممکن است با آمیتیست رنگ پریده و کمرنگ اشتباه گرفته شود. کوارتز صورتی را نباید به مقدار طولانی در معرض تابش خورشید قرار دهید زیرا سطح آن تیره می شود.

تراش رز کورارتز و کاربرد آن

انگشتر کوارتز صورتی زیباکوارتز صورتی بصورت کابوشن، مهره، فست و با اندازه های 8 میلیمتر یا بیشتر تراشیده می شود تا غلظت رنگ صورتی آن چشم گیر باشد. نمونه های معمول این سنگ را جهت پیکر تراشی حجمی، قلبی، گوی و از این موارد بخصوص در چین مورد استفاده قرار می گیرند. به علت براق نبودن رز کوراتز ، عدم شفافیت (غالبا)، نمایان نشدن رنگ و کنتراست آن روی پوست برخی افراد معمولا تراش های فست سنگهایی مانند یاقوت صورتی، رودولیت، مورگانیت و اسپینل می توانند جایگزین خوبی برای این سنگ در جواهرات باشند. تراش کابوچن و گوی رز کوارتز در برخی از رز کوارتزها تراکم خوبی از شبکه اینکلوژن ها به هم راستا با شکل کریستالی هگزاگونال دیده می شود. درصورتی که آنها را با تراش کابوشن و عمود بر پایه محور C تراشیده شوند می توانند پدیده آستریزم یا ستاره ای را به نمایش بگذارند. بهترین نمونه های استار دارای رنگی درخشان و خلوص بالای صورتی، واضح، متقارن و در وسط (ستاره) قرار دارند.

گرانترین سنگهای رز کوارتز در جهان!

گرانترین سنگ رز کوارتز در جهاناز آنجا که رز کوراتز به معمولا قطعه ای ارزشمند و کلکسیونی نیست با این حال به طور نادر هنگامی که به صورت کریستالی و شکل و رنگ عالی رشد کند در بین کلکسیونرها خواستار پیدا میکند. کی از قطعاتی که با قیمت بسیار بالایی فروخته شده است “La Madona Rosa” یا ” The Pink Madonna” نام دارد که در ژوئن 2013 با قیمت 500 هزار دلار در حراجی Heritage فروخته شد. این کوارتز صورتی در سال 1950 از معدن سپوکایا (Sapucaia) در میناس جرایس برزیل کشف شده است. اندازه آن 39cm ارتفاع و 20cm عرض می باشد. وسط این قطعه با ارزش کوارتز دودی خوشه ای است که اطرافش را کوارتز صورتی با رنگ درخشان و پررنگ احاطه کرده است.

سنگ کوارتز صورتی زیبا کلکسیونی در موزه اسمیتسونیان
سنگ کوارتز صورتی زیبا ” The Van Allen Belt” کلکسیونی در موزه اسمیتسونین واشنگتون دی سی

” The Van Allen Belt” نیز نام یکی دیگر از قطعات مشهور رز کوراتز است که در میناس جرایس برزیل یافت شده و شامل کلاستر کوارتز دودی با نوار تسمه مانندی از رز کوارتز است که دور آن را محاصره کرده است. این قطعه در موزه اسمیتسونین واشنگتون ایالات متحده قرار دارد.

خواص کوارتز صورتی در چاکرا درمانی

خواص رز کوارتز رز کوارتز بعد معنوی در عشق را تقویت می نماید بنابراین از نظر چاکرا درمانی نیز ارتعاشات آن چاکرای چهارم یعنی قلب را تقویت می کند. خواص رز کوارتز در چاکراها بدین گونه است که چاکرای تاج، چشم سوم و گلو را تحریک و آنها را وارد هماهنگی و اتحاد با قلب می نماید. رز کوارتز سنگ عشق، اعتماد و امید است و مراقبه نمودن با این سنگ سبب پوششی از عشق در اطراف فرد و فعال کردن قلب است. جالب است بدانید رز کوارتز رنگ سال 2016 نیز بوده است! خواص کوارتز صورتی به عنوان جذب عشق خواص کوارتز صورتی به عنوان یکی از سنگهای متعلق به ارتعاشات زاییده مرکز زمین، قلبش شخص را با انرژی های جهان و طبیعت افزایش میدهد. ارتعاشات عاشقانه آن میتوانند به سطح سلولی نفوذ کرده و سلول را برای شادی و طول عمر به جای ناامیدی و مرگ، از نو برنامه ریزی کنند. این سنگ سبب رها شدن شخص از کشمکش و تنش روانی، حل و فصل خشم و تنفر، دور کردن ترس و بدگمانی و زخم های گذشته، تولد دوباره امید و ایمان می شود.

خواص رز کوارتز در باورهای قدیمی

ونوس روی جسد آدونیس
تابلو ونوس در حال آمدن بر روی جسد آدونیس

در افسانه های یونانی آماده است هنگامی که آرس؛ خدای جنگ به علت حسادت به آدونیس؛ جوان زیبارویی که آفرودیت (الهه زیبایی) عاشق او بود حمله کرد (در شکل یک گراز)، آفرودیت به کمک آدونیس رفت و هنگامی که زخمی شد از سرازیر شدن مخلوط خون او و کشته شدن آدونیس، سنگهای کوارتز سفید به صورتی تبدیل شدند! در مقبره های مصر باستان، صورتک هایی از جنس رز کوارتز یافت شده است که احتمالا جهت زیبایی استفاده می شدند. مصریان و رومیان باستان اعتقاد داشتند که می توان از خواص کوارتز صورتی به صورت ساییدن آن روی چهره، پوست خود را پاک و زیباتر کرده و چین و چروک را از بین می برد. امروزه در آسیای شرقی نیز برخی کلنیک ها با قرار دادن رز کوارتز پولیش شده صورت خود را ماساژ می دهند.

خواص کوارتز صورتی جهت جوان سازی پوست
یک دختر جوان در کلینیک معدنی که بوسیله طب چینی و ماساژ با استفاده از خواص رز کوارتز در حال جوان سازی صورت خود است.

رز کوارتز احتمالا از 600 سال قبل از میلاد مسیح برای جذب عشق استفاده می شد. گفته میشود این سنگ سبب شفا یافتن بعد از جراحت و بیماری می شود. ساحران استرالیایی با قرار دادن کوارتز صورتی در آب، مایعی مقدس به نام کوارتز آبگونه درست می کنند که باور دارند اکسیر تمام دردها است! برخی نیز باور داشتند این سنگ ضد زهر و مسمومیت است.

34 دیدگاه برای “سنگ رز کوارتز چیست؟ خواص کوارتز صورتی و ویژگی های آن

 1. مریم گفته:

  سلام، من گردنبندی با این سنگ از پیجی سفارش دادم و میگن وقتی رسید و میخوای استفاده کنی باید پاکسازیش کنی وگرنه انرژی منفی داره و امکان داره سردردو.. بگیری، کمی ترسیدم راستش، شما راجب پاکسازی و شارژ اطلاعی دارید و تایید میکنید؟

 2. Sakura گفته:

  سلام ببخشید درسته میگن اگه سنگ رزکوارتز رو توی آفتاب بذاریم رنگش میپره؟

  • Sara گفته:

   درود وقتتون بخیر میخواستم بدونم قیمت هر گرم سنگ کوارتز شفاف تو ایران و خارج حدودا چقدره؟

   • حسن کرمی گفته:

    بسته به کیفیت اون و شکل بلوری اون میتونه خیلی تفاوت داشته باشه… بطور معمولا گرمی 4-5 هزار تومان هست. تراش خورده اون گرمی 20-30 تومن حدودا.

 3. Linda گفته:

  من یه سنگ رز کوارتز دارم بعد یه قسمت از داخلش شبیه رنگین کمون هست میشه بگین اصل هست یا نه. ؟
  بعد یکم کدر شده پاکش کنم خط روش نمیفته؟!

  • حسن کرمی گفته:

   در اثر ترک داخلی گاهی این قضیه پیش میاد و طبیعیه. رز کوارتز مشکلی با تمیز کردن نداره و سنگ مقاومی هست.

 4. Samaneh گفته:

  من یکی از فامیلامون تو شمال همین سنگو پیدا کرد من تو گوگل که زدم خوندم کاملا شبیهش بود خواستم ببینم قیمتش چقده؟

 5. دنیز گفته:

  میشه بگین ارزش سنگ رز کوارتز بیشتره یا فلوریت و کدوم فواید بهتری داره؟ توصیه شما چیه ؟ ممنونم اگه پاسخ بدین

 6. مریم گفته:

  سلام ببخشید رنگ زرد این سنگ یعنی «سیترین» دارای ارزش زیادیه یا رنگ صورتیش ؟

 7. ناصر گفته:

  سلام.من از بستر رودخانه ای در کرمانشاه چند قطعه سنگ صورتی پیدا کردم .سنگها شفاف هستند
  و انگار از حباب‌های بسیار ریز تشکیل شده نمیدانم چیه.حدود ششماهه سنگ جمع میکنم بین تمام اون همه سنگ فقط چهار پنج قطعه از این سنگ توس بوده.ک

 8. سجاد گفته:

  سلام من تو یه غار رفتم پر بود از این نوع سنگ ها امکانش هست معدن باشه؟ اگر امکانش باشه بعد ماه رمضان برم براتون عکس بفرستم میتونید از رو عکس تشخیص بدین این چه سنگیه ؟؟؟؟

  • سنگ شناس گفته:

   سلام اگر مقدور باشه در قسمت پرسش و پاسخ گوهر شناسی سایت عکس و توضیحات رو بفرستید ببینم

 9. عارف گفته:

  راستش من دنبال سنگ اصل هستم رزکوارتز و مون استون ولی نمیتونم اعتماد کنممک از کجا بخرم،،

    • narges bagherian گفته:

     سلام یه سوال داشتم ت خیلی از سایت ها راجع به سنگ اصلی و سنگ های فرعی ماه های تولد خوندم سوالم اینه که اگر سنگی جزئ سنگ اصلی یا فرعی ماه تولدمون نباشه اشکالی داره که استفاده بشه؟

 10. حسن گفته:

  سلام من یک سنگ صورتی پیدا کردم که کریستالی نبود ولی بردمش پیش یکی گفت کوارتز هست.سوالم این بود که این سنگ غیر از نوع کریستالیش نوع غیر کریستالی هم داره یا نه.با تشکر

  • حسن کرمی گفته:

   سلام، اگر منظورتون حالت دفورمه و غیر اون بلوری هست بله.. میتونه مثل سنگ معمولی باشه اصلا.

   • سینا گفته:

    سلام من توی اینستاگرام سنگ رز گواترزو دیدم شبیه انگار گوشت بود چطوری میشه اون سنگ با اون شکل شباهتو تهیه کرد چون تا الان هرچی دیدم صورتی معمولی بوده

    • حسن کرمی گفته:

     نمونه هایی دیدم از همدان اون شکلی. ولی شکل گوشت که با ارزش نیست. رز کوراتز باید صورتی، بدون ترک و شفاف باشه واسلام.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *