سنگ اونیکس چیست؟ خواص سنگ اونیکس و انواع آن

سنگ اونیکسنام اونیکس (Onyx) از کلمه یونانی Nux، به معنای “ناخن” یا “سر پنجه تیز جانوران” گرفته شده است. دلیل آن این بود که سنگ اونیکس می تواند شامل رگه هایی روی خود باشد که رنگ مایه ای شبیه به رنگ پوست و گوشت انسان ها دارد. داستان از این قرار است که در بعد ظهر یک روز آفتابی ونوس (آفرودیت) الهه آسمانی عشق و زیبایی در حال چرت زدن بود. در این هنگام فرزند خردسالش به نام کوپید (دارگونه‌ى عشق‌) که در کتاب ها به‌ صورت‌ پسربچه‌ى بالدارى با تیر و پیکان‌ تجسم‌ مى‌شود، ناخن های ونوس را با یکی از پیکانهای نوک تیز جادویی او اصلاح کرد. تیکه ناخن ها قطع شده در آب رودخانه های مقدس افتادند و از آنجایی که از نوع بهشتی و آسمانی بودند به خواست خدایان به ته آب رفته و به انیکس تبدیل شدند. این سنگ در زبان به عربی جزع و به فارسی خلنگ معروف است.

سنگ اونیکس چیست؟

سنگ اونیکس چیست؟اونیکس (Onyx) نوعی کانی کالسدونی با نوارهای تقریبا موازی مستقیم مشکی سفید است که در رنگهای مختلفی دیده می شود ولی در بازار نوع سیاه یکدست آن طرفدار و فروش بیشتری دارد. سنگ اونیکس از ذخایر سیلیکا در منافذ گدازه های آتشفشانی تشکیل می شود. اگرچه در منابع دیگر کانی شناسی ذکر شده است اونیکس نوعی از عقیق است با این حال بسیاری از منابع علمی از جمله IGS بر این باورند که انیکس نوعی کلسدونی است.  در حقیقت اونیکس سیاه می تواند در مقطع نازک در حد دو میلیمتر نور را عبور داده و باندهای موازی (معمولا) نشان دهد ولی با عقیق متفاوت است. 

سنگ اونیکس
اگر طبق برخی طبقه بندی ها، اونیکس نوعی عقیق باشد، پس این نمونه قطعا واجد شرایط است. لایه چشمگیر سیاه و سفید چشم مانند کلسدونی در واقع بر روی ماتریسی از کوارتز کریستالی رشد کرده است. 7.0 x 5.8 x 5.5 سانتی‌متر، میناس گرایس، منطقه جنوب شرقی، برزیل. © Rob Lavinsky, www.iRocks.com.

خواص سنگ اونیکس از نظر ویژگی های فیزیکی عبارت انداز: شکل کریستالی هگزاگونال و بدون کلیواژ با جلای شیشه ای و شیری، سختی این کانی 6.5–7 در جدول موس، وزن مخصوص 2.55 تا 2.70 و ضریب شکست آن 1.530 تا 1.543 می باشد. این سنگ در بیشتر نقاط جهان شامل آرژانتین، برزیل، هند، بوتسوانا، ماداگاسکار، میانمار، پاکستان، سریلانکا، جنوب مکزیک، افغانستان، اروگوئه و ایالات متحده وجود دارد.

 

تشخیص سنگ اونیکس اصل از بدل و روشهای بهسازی آن

روش بهسازی سنگ انیکس سیاهپلینی بزرگ (نویسنده امپراتوری روم) در کتاب تاریخ طبیعی خود به تکنیک هایی در جهت بهبود سنگهای اونیکس به رنگ سیاه که همواره ارزش تجاری بالاتری دارند اشاره می کند. همانطور که در مقاله بهسازی رنگ سیاه عقیق نیز گفتیم روشهایی وجود دارد که انیکس ها و حتی عقیق های بی رنگ و برخی کالسدونی ها را بهسازی کرد. در این روش ابتدا سنگ را در محلول شیمیایی شکر ذوب شده (محلول کربن) غرق کرده و با حرارت دادن همراه سولفوریک اسید موجب جذب محلول سیاه به لایه های فوقانی آن شده و تبدیل یک اونیکس تماما سیاه یکدست می شود. بهسازی رنگ عقیق سیاه روشهای دیگری نیز با رنگ مصنوعی به همراه نیتریک اسید (باعث حذف رنگهای مزاحم) انجام می شود که بطور کلی در بازار با نامهای “اونیکس سیاه” فروخته می شوند. سنگهای اونیکس اصل و طبیعی می توانند دارای نوارهای سفید یا سیاهی باشند که البته تشخیص آنها در نمونه های راف ساده تر است. در نگین های آماده تشخیص اینکه عقیق سیاه رنگ شده بوده است یا واقعا انیکس کار مشکلی است. اونیکس معمولا با لایه های رنگی بسیار نازک تشکیل می شوند. اگرچه، به ندرت، آنها می توانند در طبیعت با لایه هایی با ضخامت کافی برای برش سنگ به عنوان یک رنگ سیاه ثابت وجود داشته باشند، اکثر اونیکس های سیاه یکدست امروزه فروخته می شوند در واقع کلسدونی های سیاه رنگ شده هستند.

تفاوت سنگ اونیکس و عقیق سیاه چیست؟

تفاوت عقیق سیاه با اونیکسبر خلاف تصوارت عامه سنگ اونیکس، عقیق سیاه نیست و البته در بازار سنگها دارای نامهایی چون جزع یمانی و.. رواج پیدا کرده که نامهایی علمی نیستند. عقیق سیاه معمولا نوع قهوه ای بسیار تیره بوده و رنگ کاملا سیاه درآن کمتر دیده می شود. در واقع عقیق سیاه و اونیکس هر دو نوع لایه ای کالسدونی (نوعی کوارتز میکروکریستالین) هستند که در نوع نوار و باندهای روی سنگ تفاوت دارند. عقیق دارای نوارهای دوار رو به مرکز مانند حلقه است درصورتی که انیکس دارای نوارهای موازی و مستقیم است. نوارهای اونیکس معمولا دارای رنگ سیاه یا سفید است اما میتواند مجموعه از رنگها و با سایه های آبی تا ارغوانی باشد. غالبا این باندها از روشن شروع و در قسمت تیره جدا می گردند. در عقیق لایه های بین باند ها می تونند رنگهای مختلفی داشته باشند. هنچنین در عقیق مقداری کمی شفافیت وجود داشته و رنگهای متفاوتی را سنگ می تواند داشته باشد. ولی در اونیکس عموما رنگها بصورت مات و یکنواخت (در حد یک یا دو رنگ) هستند. اونیکس معمولا مات تا اوپک است. بیشتر نمونه راف های سیاه درواقع جاسپر سیاه هستند.

تفاوت سنگ تزئینی مرمر انیکس با نوع کالسدونی آن

تفاوت سنگ مرمر انیکس و سنگ انیکسشاید تا به حال در برخی از فروشگاه های فروش سنگهای تزئینی ساختمانی یا مجسمه کلمه “مرمر اونیکس” به گوش شما خورده باشد. از نظر سنگ شناسی مرمر اونیکس به سنگ آهکی گفته می شود و یکی از کانی های کلسیت و یا آراگونیت می توانند عامل بوجود آورنده آن هستند. سختی مرمر اونیکس 3 (Mohs) می باشد این درحالی است که سنگ انیکسی که در جواهرات کاربرد دارد از جنس کالسدونی و مشابه جنس عقیق است و سختی آن حدود 7 می باشد.

سختی مرمر اونیکس پایین تر از انیکس جواهری است. مرمر اونیکس هیدروکربنات کلسیم بوده و به صورت محلول در آبهای گرم وجود دارد. هنگامی که دی اکسید کربن از دست می دهد به صورت لایه ای و یا مخروط های چکنده یا چکیده در غراها یا حفره ها و خلل و فرج سنگهای دیگر بوجود می آید. شکل ظاهری آن سفید با لکه های سبز و زرد می باشد و قیمت آنها بسیار پایینتر از نوع نیمه قیمتی انیکس است. از نظر منابع نیز ذخایر مرمر اونیکس بسیار فراوان تر از انیکس است.

تاریخچه کاربرد آن برای بشر

جواهر سنگ حکاکی شده کامئو از جنس انیکساستفاده سنگ اونیکس به عنوان سنگ محکم برای کاروینگ و یا تراش آن به شکل کابوشن یا مهره دارای سابقه بسیار طولانی می باشد. این سنگ در زمینه برجسته کاری بخصوص در جواهرات کامئو (cameo) با توجه به اختلاف کنتراست رنگ باندهای آن با زمینه مورد استفاده قرار گرفته است. برخی از این کارها با اونیکس طبیعی بوده ولی بیشتر موارد تجاری بوسیله عقیق های سیاه بهسازی شده بوده است. در اطاق کهربا در سن پترزبورگ روسیه موزائیک هایی از جنس مرمر و اونیکس بسیار مشهور است.

بشکه یا مخزن سوفیا از جنس اونیکس ؛ استامبول ترکیه
بشکه یا مخزن سوفیا از جنس اونیکس ؛ استامبول ترکیه

انیکس در انجیل نیز به عنوان سنگی مقدس برشمرده می شد. در دوره دوم ظهور پادشاهان مصر، از آن در جهت درست کردن کاسه و یا کوزه استفاده میشد. یافته های باستان شناسان استفاده از ساردونیکس را در آثار هنری مینوان؛ دوره شکوفایی تمدن یونانی های دوره 1100 تا 3000 میلادی در جزیره کرت، نشان می دهد.

ساردونیکس چیست؟

سنگ ساردونیکس چیست؟ساردونیکس نوع قهوه ای اونیکس با راه راه های سفید ناشی از کالسدونی سفید است که این رنگ قهوه ای مایل به قرمز ناشی از غلظت عنصر آهن در آن میباشند. نام آن از مجموع دو کلمه سارد (Sard سیلیس مایل به قرمز) و اونیکس (Onyx) گرفته شده است. این سنگ از زمان عصر برنز تا کنون استخراج می شده و کلمه سارد از شهری باستانی در ترکیه به نام “Sardis” گرفته شده است. البته این نکته مهم است که ساردونیکس نباید با کارنلین نارنجی پرتقالی اشتباه گرفته شود زیرا ساردونیکس دارای رنگ پر رنگ تر یا تیره تری از قهوه ای می باشد. ساردونیکس در کشورهایی نظیر ایالات متحده، روسیه، آلمان و برزیل وجود دارد و بهترین نوع آن از هند می آید که نمونه های آن به وفور در بازار ایران دیده می شوند.

خواص سنگ اونیکس در چاکرا درمانی

خواص سنگ اونیکس در چاکرا درمانیاین سنگ دارای عنصر زمین است که با توجه به تنوع رنگش می تواند چاکرای ریشه (اول)، ناف (سوم) و چشم سوم (چاکرای ششم) را تحت تاثیر قرار دهد. اونیکس سنگی متعلق به استقامت درونی است که توانایی های فرد را برای پایداری تمرکز روانی افزایش داده و وی را قادر به تحمل وظایف دشوار و حتی افسرده کننده در طول مسیر سیر تکامل می کند. انگشتر اونیکس سیاه طبیعی این سنگ می تواند به فرد در جاری ساختن انرژی تسلط بر نفس کمک کرده، عصبانیت را تسکین داده، تشویق را فرونشانده، مزاج آتشین را آرام و بهانه ای برای احساسات و اشتیاقات آتشین فراهم کند. چنانچه می خواهید در انرژی بالا مراقبه کنید و توانایی های ذهنی و جسمی بخصوص پس از بیماری را ارتقا دهید، اونیکس بهترین سنگ برای شما می باشد.

خواص سنگ انیکس در منابع کهن

سنگ اونیکس با نوارهای راه راه
سنگ اونیکس با نوارهای راه راه

در جواهر نامه آمده است که هر که جزع با خویشتن دارد بی سببی اندیشه مند و غمناک باشد. هر که آن را با خود دارد سودا بر وی غالب گردد. در جای دیگر گفته شده که چنانچه کسی این سنگ با طعام یا شرابی خورده شود خوابش نبرد. همچنین آمده است که اگر این سنگ را میان دو کسی (همراه با طلسم) قرار دهید سبب خصومت و نزاع بین دو شخص می شود! حضرت علی (ع) نیز در این باره گفته است:

این سنگ منجر به افزایش ثواب و اثر عبادت می گردد. جزع یمانی (احتمالا همان انیکس) در دست کنید که رد نمی کند مگر متمردان شیاطین را (حیله المتقین /26)

خواص سنگ انیکس (عقیق سلیمانی)در زمان قدیم ساردونیکس با رنگ قرمز سفید را به عنوان پادزهر اونیکس سیاه جهت جلوگیری از دیدن کابوس به عنوان سنگ زینتی استفاده می کردند. قبیله قدیمی Bghai میانمار مجسمه هایی از جنس اونیکس همراه با حکاکی هایی را جهت حفظ روح نیاکان خود در خانه نگهداری میکردند. آنها با غذا دادن و پیشکش کردن غذا از روح خانواده خود در دنیای دیگر محافظت می کردند.

باورهای باستانی درباره خواص سنگ اونیکس

خواص سنگ اونیکس سیاهدر فرهنگ های مختلف باورهای متفاوتی درباره خواص سنگ اونیکس و قدرتهای آن وجود دارد. انیکس یکی از سنگهایی است که در زمان باستان لقب سنگ بدشگون و شیطانی به آن داده اند و سمبل بدشانسی است! در زبان عربی نیز جزع به معنی ناشکیبایی است. دست نوشته هایی از 1875 در چین یافت شده که گفته می شود برده ها و طبقه خدمتکار و پایین این سنگ را استخراج می کردند زیرا هیچ کس نمی خواست بدشانسی و ترس و خوابهای بد و انرژی را با دست زدن به آن از دست دهد. به همین دلیل بازرگانان چینی نمی توانستن در آنجا این انیکس را بفروشند و مجبور بودند آن را به غرب برده و بدون مشکلات در آنجا بفروشند. خواص درمانی اونیکس به عنوان چشم زخم در عوض ایرانیان و هندی های باستان اعتقاد داشتند که اونیکس انسان را از چشم شر (چشم زخم) محافظت میکند و چنانچه روی شکم زن باردار آن را بگذارید سبب کاهش درد و زایمان راحت و زودتری خواهد شد. آنها همچنین می گفتند در درمان صرع نیز مفید است. در طرف دیگر یونانیان و رومیان باستان از خواص سنگ اونیکس و ساردونیکس به عنوان طلسمی برای مقابله با دشمن استفاده و آن را در مبارزات حمل می کردند. به باور آنها این سنگ تحت تاثیر مارس؛ خدای جنگ و اسطوره رومی است که شجاعت هرکول را به شخص ارزانی می کند.

14 دیدگاه برای “سنگ اونیکس چیست؟ خواص سنگ اونیکس و انواع آن

 1. محمد جواد گفته:

  خیلی ممنون از توضیحات کامل و خوب استاد کرمی، که در هیچ سایتی اطلاعات این قدر خوب که ایشان میدن من ندیدم.

 2. نسرین علیزاده گفته:

  من گردنبند سنگ اونیکس اصل از مالزی به قیمت بالا خریدم اما این سنگ برای من بدشگونی آورد چندین بار امتحان کردم اما باز هم بدشانسی آورد

  • دختر آفتاب گفته:

   باکسازیش کن .نیم ساعت بزار داخل رودخونه فقط مراقب باش اب نبره بعد اون نیم ساعت بزار زیر آفتاب به نیت از بین رفتن تمام نیروهای شر و بد

  • Shah Shahrookh khan گفته:

   من سنگ اونیکساصل دارم فوقعلاده هست خوش شانسی فقط واسم میاره و به هرچی خاستم رسیدم

 3. ارش گفته:

  من جایی رو پیدا کردم که تمام انواع اونیکس و عقیق هایی که در این مقاله در مقیاس چند صد کیلو وجود دارد و امروزم حدود سی کیلو ازونایی که قشنگ تر بودن رو گلچین کردم و اوردم خونه _ اگر کسی خریدار هست و البته قیمتش منصفانه باشه هر قدر از هر نوعش بخواد میتونم براش بفرستم ..هر جورم میخواد ازمایش کنه ،برش بزنه با اسید و میکروسکوپ و هر ابزاری دلش میخواد اسکن کنه بعد بخره _ فقط دنبال یه خریدار منصفم ..نقش و رنگ و هاش بسبار متنوعه و دقیقا همونیه که تو مقاله نوشته ….امکان اپلود عکس نیست وگرنه الان میفرستادم ..

 4. کلثوم کرمیان گفته:

  بچه بودم از رودخونه زلال سنگهای جذاب جمع میکردم
  شاید تا دو سه کیلو جمع کرده بودم
  بعد مادرم پرتشون کرده بود
  از همه جور سنگی بود

 5. اسلام شکری گفته:

  سلام. برای حفاری رفته بودم جایی که
  یه سنگ سیاه پیدا کردم که عین قیر سیاه هستش
  ولی روش لکه های سبز رنگ داره.حتی وقتی زیرش
  چراغ قوه میگیرم لبه هاش هم سبز رنگ میشه.
  لطفا راهنمایی کنید این سنگ چی هستش؟اگه قیمتی هستش که خیلی ازش سراغ دارم.
  ممنون میشم اگه جواب بدید.
  09111833674

 6. علی قاسمی گفته:

  سلام ودردود از تمام راهنماییها و صحبت کانیها،،،سنگی مرزع سیاه دیدم که هم سرما وهم گرما را جذب میکند،یخ را اب میکند و گرمای ۱۰۰۰ درجه ای را تحمل و بلا فاضله به سرما،یخ را روی ان گذاشتیم اب شد ، وبعد حرارت دادیم با گاز هوا موشکاری کربن و مایعی پس داد که شکافت دست را ترمیم وبه روز اول تبدیلکرد،،،خودم تجربه ک ردم ودست را شکافتم و از ان مایع ریختم و زخم پاره شده همچون لیذر امروزی دستم را برون بخیه به هم وبد ون اثریی به حالت اول برگر اند و خودم انرژی ان ارا هنگام جوش زخم حس میکردم،این سنگ را پادشاهاهن استفاده میکردندد و باه سنگ پادزهر معروف است؟اسم علمی ان را که میداند ان را در کاوش دفینه دراوردمپ که حکایت از اش‌کانیان یا هخامنشی داشت و خواصش ترمیم پارگی های بدن است ؟ایا این سنگ درمانی چیست ؟راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *