آموزش بهسازی رنگ سیاه عقیق با استفاده از محلول کربن

بهسازی رنگ سیاه عقیق

برای شبیه شدن رنگ سنگ عقیق به انیکس آنها را با یک فرآیند ساده سیاه میکنند البته روش دیگری هم برای رنگ بخشی هست که تمامی طیف های رنگی را شامل می شود، برای بهسازی رنگ سیاه عقیق رنگ بخشی از جوهر های مخصوص سنگ و یا از رزین اپوکسی استفاده کرد.

البته باید بدانید این روش برای عقیق های دندریتی و خزه ای نیست. رنگ سیاه برای تمامی نمونه های عقیق با هر رنگی قابل اجراست ولی بطور مثال عقیق قرمز را نمی توان سبز کرد و یا عقیق آبی را نمی توان زرد کرد. همین نکته برای رنگ سیاه نیز قابل تعمیم است.

آموزش بهسازی رنگ سیاه عقیق

عقیق سیاه رنگ شده

ابتدا عقیق بی رنگ یا قهوه ای مان را در محلول کربن قرار می دهیم. برای اینکار می توانید از شکر ذوب شده استفاده کنید، شکر ذوب شده درواقع همان کربن مورد نیاز است و باید تا حد ممکن غلیظ و بدون آب ذوب شود. در ضمن قراردادن در محلول کربنی باید حرارت دهی بشود.

دمای ۶۰ تا ۷۰ در مدت زمان 2 ساعت برای اینکار کافی خواهد بود. برخی برای ثبات رنگ بیشتر 24 تا 48 ساعت نیز نگهداری می کنند که بستگی به نوع و جنس عقیق شما دارد. این آزمایشات معمولا با تجربه و حدس و خطا برای شما تعیین می گردد.

سپس آن را خارج و در دمای 80 درجه خشک می کنیم. بعد از اتمام اینکار عقیق را در اسید سولفوریک قرار میدهیم. اسید سولفوریک باید گرم باشه و دمایی در حدود ۴۰ تا ۵۰ درجه داشته باشه زمان دو ساعت کافی خواهد بود، البته سایز عقیق هم تاثیر گذار هست.

بهسازی رنگ عقیق سیاه

بعد از قرار دادن در اسید باید حرارت دهی کرد، عقیق رو با گرمای غیر مستقیم تا ۱۵۰ درجه گرما دهی میکنیم. بیشتر از ۱۵۰ درجه رنگ های تیره تر و کمتر آن رنگ های روشن تر حاصل میشود. می توانیم بطور متوسط در 120 درجه به مدت 6 ساعت حرارت دهی کنیم.


سوالاتی که ممکن است درباره عقیق رنگ شده سیاه بپرسید:

انگشتر عقیق سیاه
  • بهترین راه گرما دادن به سنگ عقیق چطور است؟ میشه از گچ های ریختگی برای نرسیدن شوک به عقیق استفاده کرد. بهتره به مقاله آموزش گرما دادن به سنگ جهت بهسازی اون مراجعه کنید تا قضیه روشن تر شه.
  • روش های دیگر برای بهسازی رنگ سیاه عقیق چطور؟ حتی رنگ های قهوه ای هم با این روش حاصل میشه طیف رنگ قهوه ای تا سیاه از نیترات کبالت هم میشه برای رنگ سیاه استفاده کرد نیترات فریک هم طیف رنگ عقیق سیاه کمرنگ به آن می دهد.
  • آیا می توان از نیترات کبالت، نیترات فریک بجای اسید سولفوریک و شکر استفاده کرد؟ نه بطور کلی فرآیند فرق داره، برای اینکار ابتدا اون رو داخل اسید هیدرو کلریدریک قرار میدیم و بعد همراه محلول نیترات کبالت اون رو حرارت میدیم. مقدار حرارت باعث رنگ های مختلف خواهد شد.
  • اسید شویی یعنی چه؟ یعنی قبل از رنگ دهی داخل اسید قرارش میدن، محلول هایی مثل آکوارگیا و یا اسید نیتریک و یا اسید سولفوریک و اسید هیدروکلریدریک جوهر نمک همون اسید هیدرو کلریدریک هست، محلول آکوارگیا یا همان تیزاب از ترکیب جوهر نمک و نیتریک اسید به وجود می آید.

نکاتی که باید هنگام بهسازی رنگ کردن عقیق توجه کنید:

نکات رنگ کردن عقیق سیاه

😥 هنگام رقیق کردن اسید، باید قطره قطره اسید را وارد آب کرد باید اسید را به آب اضافه کنیم و نه آب را به اسید. در غیر اینصورت، پاشش اتفاق می افتد و احتمال آسیب رسیدن به چشم و پوست بدن هست.

😨 در حین کار ماسک های مخصوص، دستکش، پنس پلاستیکی و همینطور تهویه را فراموش نفرمایید.

😎 عقیق های کمرنگ رنگ دهی میشن، طبیعتا عقیق های دندریتی و خزه ای و برخی دیگر به رنگ دهی نیاز نخواهند داشت. برخی عقیق ها خیلی کم تر از ۲ ساعت باید در اسید قرار بگیرند بیش از 2 ساعت، رنگ سوخته به عقیق میدهد.

2 دیدگاه برای “آموزش بهسازی رنگ سیاه عقیق با استفاده از محلول کربن

  1. حسن تیرانداز گفته:

    سلام برای ثابت کردن رنگ مشکی سنگ پله چیکار باید کرد?سنگ مرمر مشکی

  2. حسین گفته:

    سلام استاد شما راهی برای سفید کردن عقیق دارید راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *