نحوه رنگ بخشی آبی به سنگ عقیق

عقیق آبی رنگ شدهدر این مقاله به روشهای بهسازی رنگ بخشی آبی به سنگ عقیق در دو طیف کم رنگ و پر رنگ می پردازیم. بدیهی است که کلیه مطالب گفته شده نیاز به حدس و خطا و تجربه فردی در طی این فرآیند دارد. این روشها اصولا هزینه بالایی نداشته و با حداقل امکانات قابل اجرا می باشند. توجه داشته باشید که هنگام فروش این نوع سنگها به مشتری حتما باید از لفظ بهسازی شده با محلول شیمیایی استفاده کنید زیرا حق مشتری است که درباره تاریخچه عقیق خریداری شده خود بداند.

رنگ بخشی آبی کمرنگ به سنگ عقیق

رنگ بخشی آبی به سنگ عقیقاین روش عالی ترین و ساده ترین روش استحصال رنگ آبی کمرنگ در عقیق می باشد. برای استحصال رنگ آبی کمرنگ، بهترین عامل رنگ بخشی محلول پتاسیم فروسیانید هست نمونه ها باید ۳ هفته در محلول قرار بگیرند، بعد از این مدت فرآیند اشباع شدگی تا عمق سنگ نفوذ می کند. بلافاصله بعد از قرار گرفتن در محلول فروسیانید نمونه ها را به مدت ۱۰ روز در محلول سولفات آهن قرار می دهیم. محلول رنگ بخشی به سنگ عقیق در روشی دیگر می توان 8 ساعت در ظرفی سربسته از سولفات جوشانده شود تا از تبخیر جلوگیری گردد. نمونه ها باهم متفاوتند و بستگی به تخلخل آنها هم دارد ولی در شرایط طبیعی حدودا ۸ ساعت که این روش مد نظر ما نمی باشد. برای نفوذ بیشتر می توان از روش شوک حرارتی و ایجاد تخلخل با فرز و اسید استفاده کرد. پس از این مرحله نمونه ها را زیر نور خورشید خشک می کنیم استحصال این رنگ به هیچ حرارت دهی اضافی احتیاج نخواهد داشت

نکاتی که باید برای رنگ کردن عقیق به رنگ آبی کمرنگ توجه داشته باشید:

راف عقیق آبی طبیعی

 • اگر به رنگ چندان قابل توجهی دست پیدا نکردید، دوباره نمونه ها رو در محلول سولفات قرار دهید و زیر نور خورشید خشک کنید.
 • محلول پتاسیم فروسیانیدی که استفاده می کنید باید رنگ قرمز و یا زرد داشته باشد .سایر محلول هایی که بیرنگ هستند برای استحصال این رنگ کاربرد ندارند.
 • محلول فروسیانید پتاسیم به شدت سمی بوده و باید نکات ایمنی را حتما در بحث تنفس رعایت کنید و از لوازم و ابزار ایمنی استفاده کنید.
 • رنگ به دست آمده مطمئنا غیر قابل برگشت خواهد بود و در گذر زمان دچار تغییر رنگ نخواهد شد.

رنگ بخشی آبی تیره به سنگ عقیق

سنگ عقیق آبی بهسازی شدهغلظت محلول و مدت زمان اشباع شدگی عقیق، برای رنگ آبی تیره فرآیند دیگری دارد. برای آبی تیره از محلول نیترات کبالت برای رنگ دهی و از محلول پتاسیم تیوسیانات thiocyanate potassium برای تثبیت استفاده کنید. عقیق آبی بدلابتدا آن را به مدت ۴۰۰ الی ۷۰۰ ساعت برای عملیات رنگ دهی قرار دهید و بعد نمونه ها رو با آب بشویید بعد از شست و شو، در دمای ۸۰ درجه یک ساعت نمونه ها را بخشکانید بعد از آن، ۱۸۰ تا ۳۰۰ ساعت برای تثبیت در محلول پتاسیم تیوسیانات قرار بدهید بعد در دمای ۱۲۰ درجه به مدت یک ساعت آن ها را بخشکانید. برای اطلاع از نحوه حرارت دهی سنگ عقیق می توانید به مقاله چگونگی گرما دادن به سنگها مراجعه کنید.

14 دیدگاه برای “نحوه رنگ بخشی آبی به سنگ عقیق

 1. حسین الهی رینه گفته:

  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم رنگ تا عمق سنگ نفوذ میکنه؟؟میخوام بدونم راف عقیق هم ممنکه رنگ شده باشه؟؟راهی هست که بشه فهمید رنگ سنگ طبیعیه یا خیر؟

  • حسن کرمی گفته:

   سلام بسته نوع جذب سنگ و روشی که بکار بره بله میتونه. راف هم بله، اول اسلایس میکنن بعد رنگ..
   تشخيصشون در حالت تراش نخورده راحت هست ولی برای تراش خورده بسیار دشوار و نیاز به طیف سنجی های پیشرفته هست. کسایی که تجربه بالایی داشته باشن از رنگ و طبع بیشتر رنگ شده ها رو میتونن تشخیص بدن با اینحال برخی هاشون نمیشه و زیر میکروسکوپ هم چیز خاصی به ما نمیگه. قیمت ارزون هم معمولا راهگشاست.

 2. جواد گفته:

  با سلام خدمت استاد کرمی
  این تصویر انگشتر عقیق آبی که در ابتدای مقاله قرار دادید که به یک تخته سنگ تکیه خورده است آیا عقیق آبی طبیعی است یا رنگ شده یا هیت شده؟

 3. ارسلان گفته:

  برای رنگ دهی آبی فیروزه ای به سنگ معمولی از همین روش میشه استفاده کرد؟

 4. مصطفی نقوی گفته:

  سلام ببخشید یه سوال داشتم
  پنج سال پیش عقیق کبود یمانی اصل خریدم آمل پس پنج سال تغییر رنگ داده علت چیست

  • حسن کرمی گفته:

   سلام این مورد گاها در طبیعی ها هم پیش میاد. علتش تخصصیه و مربوط به مراکز رنگی F-centers عقیق اون ناحیه ای که استخراج شده هست.

 5. محمد موسوی گفته:

  سلام. آیا عقیق سلیمانی همان خواص عقیق یمن و عقیق سرخ خراسانی رو دادن؟؟؟ عقیق سلیمانی دارای خواص عقیق های دیگه ست؟؟؟

  • حسن کرمی گفته:

   سلام فرمول شیمیایی و ساختار تمامی اینها یکی هست و تنها تفاوت در میانباره های اون ها هست. بنابراین اگر خواص سنگها حقیقت داشته باشه نباید فرقی داشته باشن. ولی در بحث تفاوت رنگشون، میره تو مبحث رنگ درمانی در سنگها که امری روانشناسیه.

 6. مسلم زنگنه گفته:

  سلام. من میخوام یه انگشتر عقیق آبی الماس تراش بخرم بسیار زیبا هستش. فقط میخوام بدون این سنگ عقیق آبی خواص داره یا وقتی بهسازی میشن خواصشون رو از دست میدن؟ لطفا راهنماییم کنین

  • سنگ شناس گفته:

   سلام بیشتر این قضایا بر اساس باور هستن . باور بر اینه سنگی که رنگ بشه دیگه اون خواص رو نداره.

 7. محمد گفته:

  باسلام خدمت استاد بنده تراشکار عقیق ام و خیلی از رنگ هایی که سنگ راف برام میاد رنگ سوسنی و یاسی کم رنگ هستش و ته رنگ ضعیفی از بنفش داره می خواستم بدونم آیا راهکاری برای افزایش رنگ آن به بنفش یا حداقل یاسی پر رنگ هستش یا نه چون اصلا تو این رنگی که دارم با اینکه تراش خوب و اصالت بالایی داره در فروش همیشه دچار مشکل هستم . درضمن می تونم از ترکیب رنگ ابی که در این مقاله شرح دادید استفاده کنم؟

  • حسن کرمی گفته:

   سلام اتفاقا برخی از نگین های عقیق بنفش پر رنگی که در بازار گاهی دیده میشن رنگ شدن. روش کار احتمالا همینه و ولی باید رنگ رزینی که بهش بخوره رو پیدا کنید. البته باید دید با حرارت دهی به صورت تنها رو هم تست کرد. از اونجایی که زیاد این نوع نگین هایی با این رنگ معمول نیستن من دربارش اطلاعات کاملی ندارم.

   • هآدی گفته:

    باسلام خدمت دوستان برای بهسازی رنگ عقیق محلولها رو متوجه شدم امآ مائعات حلال رو چیزی متوجه نشدم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *