سافایر سنتتیک شبیه تورمالین پارایبا

سافایر سنتتیک بدل تورمالین پارایبا
تصویر 1. این نگین برلیانی گرد 7.78 قیراط و کوسنی 4.90 قیراطی به ترتیب رنگ آبی-سبز و سبز-آبی را نشان می دهد که شبیه به تورمالین پارایبا هستند. عکس از Nathan Renfro.

اخیراً لابراتوار کارلس‌بد GIA دو سنگ قیمتی با وزن 7.78 و 4.90 قیراط (شکل 1) برای شناسایی دریافت کرد که رنگ سبز-آبی تا آبی-سبز نئونی شبیه به تورمالین پارایبا را نشان می داد. آزمایش های گوهرشناسی استاندارد ضریب شکست 1.76-1.77 و وزن مخصوص 4.00 را به همراه داشت که مطابق با کوراندوم است. بررسی میکروسکوپی نوارهای رنگی منحنی (شکل 2-بالا) را هنگامی که با نور دیفیوز شده و حالت غوطه وری در متیلن یدید مشاهده شد، نشان داد.

خطوط پلاتو هنگام بررسی سنگ ها موازی با محور بلوری اپتیکی با استفاده از نور متقاطع پلاریزه مشاهده شد. نوارهای رنگی منحنی و خطوط پلاتو ، دو فاکتور از مهم ترین شواهد برای تمایز نوع طبیعی از سافایر سنتتیک ساخته شده با روش flame-fusion بود که با استفاده از آزمایش گوهرشناسی استاندارد قابل تشخیص بودند. همچنین ابرهای مواج با بافت ریز همراه با مناطق رنگ آبی مشاهده شد (شکل 2-پایین). طیف ساطع شده صورتی ناشی از حضور عنصر کم مقدار منیزیم تنها با نور فایبر اپتیک دیده شد. این سنگ به نور فلورسنت واکنش نشان نمی داد.

تشخیص بدل تورمالین پارایبا سافایر سنتتیک
تصویر 2. منطقه بندی رنگی منحنی ظریفی در این سافایر مصنوعی سبز-آبی پر رنگ دیده شد که منشاء ساخته شده به روش گداخت شعله flame-fusion آن را تایید می کند. تصویر پایین. مناطق رنگی آبی در سافایر سنتتیک شبیه به تورمالین پارایبا، ابرهای پر مانند/نازکی را هنگام مشاهده با نور فایبراپتیک نشان می دهند. تصاویر از Forozan Zandi .

شیمی عنصر کم مقدار اندازه‌گیری شده توسط طیف سنجی فرسایش لیزری پلاسمای جفت شده القایی-طیف سنجی جرمی (LA-ICP-MS) وجود کبالت (105-158 ppmw، با محدوده شناسایی 0.652 ppmw) و منیزیم (0.52-1.05 ppmw، با محدوده شناسایی در ppm 0.044). را نشان داد، که احتمالاً عامل چنین رنگ پارایبایی خوش رنگی است. سایر عناصر کم مقدار مانند Ni، Fe، Cr و Ti زیر محدودیت شناسایی قرار داشتند.

این اولین بار بود که لابراتوار گوهرشناسی کارلس‌بد GIA سافایر سنتتیک را با رنگی شبیه به تورمالین پارایبا Paraíba بررسی می کرد.

منبع: فروزان زندی (Forozan Zandi) ، GIA ، Gems & Gemology, Spring 2019, Vol. 55, No. 1

1 دیدگاه برای “سافایر سنتتیک شبیه تورمالین پارایبا

  1. حسن اسحق پور رحیم آبادی گفته:

    دورود بر شما جناب کرمی بسیار سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *