آمازونیت چیست؟ از تاریخچه تا باورهای باستانی درباره خواص آمازونیت

سنگ آمازونیتآمازونیت یک کانی سبز تکتوسیلیکات از انواع فلدسپار پتاسیم به نام میکروکلین است. این سنگ، تحت نام های مختلف ، حداقل از زمان فراعنه مصر باستان مورد استفاده قرار گرفته است زیرا جواهرات برش داده شده و جلا یافته و مهره‌های موجود در مقبره های آن دوره ، از جمله پادشاه توت‌انخ‌آمون از حدود سال 1300 قبل از میلاد یافت شده است. در سال 2006 ، دو معدن باستانی آمازونیت یا میکروکلین در کوههای کویر شرقی مصر کشف شد که اولین معادن یافت شده تاکنون بودند و قدمت آن به 1800 سال قبل از میلاد باز می گردد.

جدول خصوصیات آمازونیت
ترکیب شیمیایی KAlSi3O8
سیستم کریستالی تری‌کلینیتک
رنگ طیف رنگی از سبز مایل به آبی، سبز و به ندرت تا آبی مایل به سبز
رنگ خاکه سفید
شفافیت شفاف تا مات و اوپک
رخ از دو جهت ایده آل است. صفحاتمعمولاً در زاویه 90 درجه یا نزدیک قطع می شوند.
شکستگی ناهموار و تراشه وار
جلا شیشه ای ، گاهی مرواریدی روی سطوح رخ
ضریب شکست نور 1.530 – 1.522
شکست دوگانه -0.008
سختی موس 6.5 – 6
وزن مخصوص 2.8 –2.6
فلورسانس ضعیف – سبز زیتونی

نام آمازونیت از کجا آمده است؟

سنگ آمازونیت چیستآمازونیت یک نام مدرن یا تجاری برای میکروکلین است. این سنگ اولین بار در قرن 18 از روی رودخانه آمازون برزیل “سنگ آمازون” نامگذاری شد. این نام توسط کانی شناس آلمانی یوهان بریتهاوفت در سال 1847 ساخته شده است ، اما ما واقعاً مطمئن نیستیم که چرا او با این نام آشنا شد زیرا این سنگ نه در رودخانه آمازون و نه در جنگل آمازون یافت نمی شود. شاید از نام میکروکلین یا فلدسپار سبز بیزار بوده است ولی بنظر رنگ سبز تا فیروزه‌ای آن یادآور آب‌های سبز تا جنگل های سبز آمریکای جنوبی میباشد. این نام بعدها به آمازونیت تکامل یافت ، که برای گوهر یا یک کانی معدنی مناسب تر به نظر می رسد. در نوشته های تاریخی ، آمازونیت مدت طولانی با فیروزه و یشم اشتباه گرفته شده بود. درک کانی شناسی از آمازونیت از دهه 1790 آغاز شد ، هنگامی که فلدسپارها به عنوان یک گروه معدنی عمومی شناخته شدند.بلور آمازونیت تا سال 1830 ، به لطف دانش روز افزون در مورد شیمی و کریستالوگرافی ، کانی شناسان اورتوکلاز و میکروکلین را به عنوان گونه های جداگانه فلدسپار به رسمیت می شناختند. درک کامل تری از فلدسپارها پس از سال 1910 با معرفی روشهای انکسار پرتو X و آنالیز طیف سنجی صورت گرفت. از گذشته تا امروز برخی از فروشندگان سعی کردند با نام بردن “یشم آمازون” مقداری این سنگ را ارزشمندتر جلوه دهند. این نوع نام ” نادرست” است ، نامی که هویت متفاوت (و معمولاً با ارزش تر) مثل یشم را نشان می دهد.فروشندگانی که از سوء استفاده برای تبلیغ یک محصول استفاده کنند ، کمیسیون فدرال تجارت (FTC) یا از طرف مشتریانشان ، میتوانند با اقدامات قانونی با آنها برخورد کنند. “زمرد زرد” و “آمتیست سبز” سوء استفاده هایی هستند که در راهنماهای FTC اخیرا به آنها پرداخته شده است.

رنگ آمازونیت

راق آمازونیت باکیفیت
راق آمازونیت باکیفیت رنگ اعلی از شبه‌جزیره کولا

آمازونیت در طیف رنگی از سبز مایل به آبی، سبز و به ندرت تا آبی مایل به سبز رخ می دهد. این رنگ ها با اشباع زیاد می توانند کمرنگ ، تقریباً پاستیل یا زنده باشند. رنگ آمونازیت اغلب توسط رگه ها و اجزای کوارتز سفید یا فلدسپات گسیخته می شود. البته برای سالهای متمادی ، علت رنگ آمازونیت رمز و راز بود. برخی تصور می كنند كه این رنگ به دلیل مس است زیرا ترکیبات مس اغلب دارای رنگهای آبی و سبز هستند. یک مطالعه در سال 1985 نشان می دهد که رنگ آبی-سبز از مقادیر سرب و آب موجود در فلدسپات حاصل می شود. یک مطالعه اخیر در سال 2010 همچنین نقش آهن دو ظرفیتی را در رنگ سبز نشان داد. چندین مطالعه دیگر موادی چون روبیدیوم، سرب و تالیم در مقادری بسیار ناچیز در فلدسپار را نشان میداد. این مطالعات و فرضیه های مرتبط نشانگر ماهیت پیچیده رنگ در آمازونیت و به عبارتی اثر جمع چندین عامل متقابل و ضروری است.

انواع آمازونیت

آمازونیت کلکسیونی معدنی
بلورهای آمازونیت همراه با کوارتز دودی

آمازونیت بسیار رنگارنگ است و اغلب در خوشه های بلوری زیبا مشاهده می شود. این امر باعث می شود که در نظر کلکسیونرهای سنگهای معدنی بسیار محبوب شود. برخی از محبوب ترین نمونه های آمازونیت از استان تلر ، کلرادو ، جایی که کریستال های آمازونیت اغلب با بلورهای بزرگ منشوری کوارتز دودی همراه هستند دیده میشوند. نمونه های هنری بزرگ غالباً هزاران دلار به فروش می رسند ، اما می توانید نمونه های جذاب و کوچک را با قیمت مناسب تر خریداری کنید. آمازونیت اغلب با سایر کانی‌های معدنی جالب توجه مانند آلبیت فلدسپار ، کليولانديت ، کوارتز و تورمالین شورل(سیاه) رخ می دهد.

معادن آمازونیت

سنگ معدن آمازونیت
راف های سبز آبی روشن آمازونیت از پاکستان

آمازونیت در بخشهای مختلف جهان در ذخایر کوچک یافت می شود. این منابع در ایالات متحده ، افغانستان ، استرالیا ، برزیل ، کانادا ، چین ، اتیوپی ، ماداگاسکار ، نامیبیا ، نروژ ، لهستان ، روسیه و سوئد شناخته شده اند. در سیستان و بلوچستان نیز نمونه های بسیار خوبی از این کانی دیده شده است. بلورهای خوش فرم آمازیت معمولاً در پگماتیت ها ، رگه‌ها و حفره های دیگر یافت می شود. اینها مکانهای زیرزمینی است که بلورهای معدنی بدون مانع رشد می کنند. بعضی اوقات به عنوان سنگ های حجیم یا سنگ زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. قطعات معدنی از نوع آمازونیت گاهی در هنگام استخراج پگماتیت استخراج می شود.

استفاده از سنگ آمازونیت در جواهرات

انگشتر آمازونیتآمازونیت بیش از 2000 سال است که به عنوان یک سنگ زینتی مورد استفاده قرار می گیرد. در کاوش های باستان شناسی مصر باستان و بین النهرین (منطقه ای که بخش هایی از عراق امروزی ، کویت ، سوریه و ترکیه را در بر گرفته است) یافت شده است. امروزه از آمازونیت به ندرت به صورت انبوه برای تولید جواهرات موجود در بازار استفاده می شود. زیرا تولید کنندگان در یافتن مقادیر مورد نیاز با کیفیت گوهری و همچنین به دلیل اینکه مشتریان جواهرآلات با آمازونیت آشنایی ندارند مشکل دارند. آمازونیت در بازارهای صنایع دستی و تراشکاری محبوب ترین است. برای پیدا کردن آن ، سعی کنید از یک نمایشگاه سنگهای قیمتی و معدنی ، یک فروشگاه سنگ ، فروشگاه کریستال ، نمایشگاه تراشکاری سنگ یا یک بازار کاردستی آنلاین مانند Etsy دیدن کنید. از این سنگ برای تراش کابوشن ، ساختن مهره ها یا تولید سنگ های ریز استفاده می شود.

دوام در آمازونیت

گوشواره آمازونیتقبل از خرید یا پوشیدن جواهرآلات آمازونیت ، ابتدا باید بدانید که سختی موهس این سنگ 6 تا 6.5 است. این اجازه می دهد تا توسط بسیاری از اشیاء که ممکن است در هنگام پوشیدن روزمره با آن روبرو شوند ، خراشیده شود. آمازونیت بهتر است در گوشواره ها و آویزها است. اینها قسمتی از جواهرات هستند که در مقایسه با انگشتر یا دستبند با سایش و ضربه کمتری روبرو می شوند. مسئله دوام دوم رخ آن است. آمازونیت دارای دو جهت کلیواژ کامل است و اگر انگشتر یا دستبند خود را در با یک جنس سفت برخورد کند می تواند به راحتی در آن جهات شکسته شود. برخی از سازندگان جواهرات تراش کابوشن آمازونیت را در یک قاب محافظ قرار می دهند. بدنه به گونه ای طراحی شده است که تاثیر ضربات را از زوایای زیادی کاهش دهد. حاشیه های محافظ می توانند احتمال شکستگی را به شدت کاهش دهند. اگر این موارد را از قبل می دانید ، می توانید جواهرات این سنگ را با احتمال کمتر ناامیدی انتخاب کرده و بپوشید.

افسانه‌های باستانی درباره خواص ماورائی آمازونیت

آمازونیت به عنوان سنگ شجاعت شناخته شده است. گفته می شود که سپرهای آمازونی ها ، یک قبیله قدرتمند از سربازان زن را زینت داده است. اگرچه به اسطوره شناسی مشهور است ، اما برخی از شواهد نشان می دهد که آنها یک جامعه زن‌سالار عصر برنز بوده‌اند. افسانه ها ادعا می کنند که برخی از این جنگجویان یک سینه خود را با سنگ آمازونیت زینت داده‌اند تا در مهارت های تیراندازی با کمان خود موثرتر باشند و برای جلوگیری از ابتلا به عفونت ، زخم های خود را با این سنگ مالش دادند.

 
مجسمه جنگجو آمازون
مجسمه جنگجو آمازون در پارکی در سامسون ترکیه

یک افسانه برزیلی ادعا می کند که زنان آمازون به مردانی که از آنها ملاقات کرده اند ، سنگ های سبز ، که تصور می شود آمازونیت است ، داده اند. برای مصریان ، آمازونیت نماد شانس و باروری بود. به منظور تقویت قابلیت های تولیدمثل برای کسی که این سنگ را میپوشد، به صورت طلسم هایی کوچک کنده کاری میشدند. در “کتاب مرگ” از مصر باستان ، فصل هفتم ، “حكم اوسیریس” ، بر روی لوحهای آمازونیت حک شده است. بسیاری از اشیاء آمازونیت در مقبره پادشاه توتان‌ خامن‌ یافت شد ، از جمله جواهرات ، مهره ها و انگشتر نقره سوسک سرگین غلطان با سنگ آمازونیت.

کریستال آمازونیت سبز آبی
راف بلوری amazonite از PEAK Colorado

همراه با لاجورد و کارنیلیان ، ماسک طلای معروف فرعون توت‌انخ‌آمون نیز با آمازونیت تزئین شده است و رنگ خیره کننده آبهای گرمسیری را به اهرام مقدس می آورد. غالباً به عنوان یک شی شانس آور قوی مورد توجه قرار می گرفت ، همچنین یک عنصر متمایز در طراحی جواهرات ، به ویژه با سرخپوستان باستان بود ، که از سختی متوسط آمازونیت استفاده می کردند و آن را به شکل بیضی و گرد برای ایجاد حلقه ، آویز و گوشواره و یا کاروینگ استفاده میکردند.

خواص آمازونیت در چاکرادرمانی

خواص سنگ آمازونیتآمازونیت چاکراهای چهارم (قلب) و پنجم (گلو) را تقویت و بدین‌ترتیب موجب تسهیل رهایی از ترس ناشی از قضاوت درونی و یافتن آزادی های درونی میشود. آمازونیت همچنین کمک میکند تا فرد پیام‌های انرژی وار طبیعت، پیرامون دانش ذهنی و برتر را جذب کند. گفته میشود از اگر این سنگ در مراقبه (جنبه تلقینی) استفاده شود سبب کمک به جوان سازی سلولی ، معالجه آسیب دیدگی ، نقرس و آرتروز میگردد.

2 دیدگاه برای “آمازونیت چیست؟ از تاریخچه تا باورهای باستانی درباره خواص آمازونیت

  1. مصطفی بهرامی راد گفته:

    سلام و عرض ادب خدمت استاد گرامی. توضیحات مثل همیشه عالی. سپاسگزارم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *