سنگ خورشید یا سان استون (Sunstone) چیست؟

سنگ خورشید یا سان‌استون (Sunstone) درمیان طراحان خلاق جواهرات و به خصوص در میان مردم مناطقی که در آن به صورت تجاری استخراج میشود، از محبوبیت خاصی برخوردار است. این یک سنگی نیست که در هر فروشگاه جواهر دیده می شود. بسیاری از خریداران جواهرات هرگز این سنگ را ندیده اند اما به محض اینكه به شخصی سان استون را نشان دهید اغلب مجذوب آن شده و می خواهند آن را امتحان كنند. سنگ خورشید یا سان استون چیست اگر یک جواهرفروش لحظه ای برای آموزش به خریدار در مورد پدیده اونتورسنسی آن آموزش دهد میتواند براحتی آن را بفروشد.

جدول خصوصیات سنگ خورشید
ترکیب شیمیایی (Ca,Na)((Al,Si)2Si2O8)
سیستم کریستالی تری‌کلینیتک
رنگ بی‌رنگ، زرد، قرمز، سبز، آبی و بدنه هلویی رنگ
رنگ خاکه سفید
شفافیت شفاف تا مات
رخ عالی روی دو جهت
شکستگی ناهموار و تراشه وار و صدفی
جلا شیشه ای
ضریب شکست نور 1.548 – 1.525
شکست دوگانه 0.007-0.011
سختی موس 6.5 – 6
وزن مخصوص 2.65–2.62
فلورسانس ندارد

تاریخچه سنگ خورشید

راف طبیعی سان استون (سنگ خورشید)
راف طبیعی سان استون (سنگ خورشید)

سنگ خورشید حداقل برای چند صد سال شناخته شده است. ذخایر سان‌استون اورگن توسط بومیان آمریکایی کشف شده است که سنگهای قیمتی را جمع می کنند ، آنها را به صورت گنجینه نگه داشته و یا معامله میکنند. گاهی اوقات مرده های خود را با یک کیسه کوچک از سنگ دفن می کردند. ذخایر سنگ خورشید در نزدیکی دریاچه بایکال در روسیه در اوایل دهه 1800 و ذخایر جنوب نروژ در اواخر دهه 1800 معدنکاری شدند. برخی از آنها هنوز در این مناطق تولید می شوند. در ایالات متحده ، استفاده عادی از سنگ خورشید توسط گوهرتراشان در اوایل دهه 1900 آغاز شد. در آن زمان کمپانی تیفانی ( Tiffany & Company ) معادنی را در نزدیکی جامعه Plush اورگن ثبت کرد. در آنجا اولین معدن تجاری سان استون در ایالات متحده افتتاح و جواهرات با تراش دامله و فست این سنگ تولید کردند. آنها سنگ های شفاف را “الماس مخملی” می نامیدند.

سنگهای باکیفیت سان استون
نگین های باکیفیت سان استون از ایالت اورگن آمریکا

ظاهرا تلاش‌های آنها برای سنگ خورشید انتظارات تیفانی را برآورده نکرده است زیرا آنها تولید را متوقف و معادن خود را فروختند. در اوایل دهه 1980 ، ذخایر جدید سنگ خورشید قادر به حفظ عملیات معدنکاری تجاری در ایالت اورگن کشف شد. کنگره آمریکا در سال 1987 بصورت رسمی نام “سان استون اورگن” را سنگ این ایالت نامید و این شهرت، توجه جامعه گوهرتراشان ایالات متحده را به این سنگ برانگیخت.

سان استون ؛ سنگی از جنس فلدسپار

سنگهای معدنی سان استون (سنگ خورشید)گروه فلدسپار بسیار گسترده است. دو شاخه اصلی از درخت خانوادگی فلدسپار وجود دارد. فلدسپارهایی که حاوی پتاسیم هستند و نوع دوم که حاوی مخلوطی از کلسیم و سدیم هستند. سان استون جزو شاخه فلدسپار حاوی پتاسیم است. اینها ارتوکلاز هستند ، که شامل انواع سنگهای قیمتی مون شامل استون ، سان استون ارتوکلاز و میکروکلین که شامل نوع گوهری آمازونیت است. شکل بدون پدیده خاصی از ارتوکلاز فلدسپار در موارد نادر در جواهرات استفاده میشود. گاهی اوقات به صورت تراش فست ، رنگ آن معمولاً زرد شفاف است. گونه های گوهر در این خانواده فلدسپار شامل لابرادوریت و الیگوکلاز هستند.

سنگ‌خورشید ؛ گوهری با درخششی خاص

سان استون (Sun Stone) یا “سنگ خورشید” نوعی فلدسپار پلاژيوكلاز شفاف تا ماتی است که میانباره‌های ریز معدنی درون آن وقتی در مقابل نور قرار گیرند درخشش و جرقه خاص فلزی مانند به نمایش میگذارد. این اجزاء معدنی معمولاً دارای جهت گیری مشترک بوده و نوری که وارد سنگ می شود از زاویه مشترک از آنها منعکس می شود.

اینکلوژنهای سان استون
اینکلوژنهای سان استون در مقابل نور و انعکاس آنها که در تصویر میبینید

این باعث ایجاد درخششی از ذرات در چشم ناظر می شود که آنها را با زاویه مناسب نوری مشاهده می کند. این ویژگی نوری با عنوان “آونتورسنس (aventurescence)” شناخته می شود. اونتورسنسی خودش نوعی “اثر شیلر” است ولی با جرقه و تلالو بیشتر که معمولا ما در اونتورین و فلدسپار آونتورین که همان سان استون است میبینیم. پدیده آونتورسنسی نور تولید شده توسط سان استون را می توان با سه عمل مختلف مشاهده کرد:

  • حرکت سنگ در نور
  • حرکت موقعیت نور
  • حرکت چشم ناظر

سنگ خورشید همچنین به عنوان “هلیولیت (heliolite )” و معمولاً اگر پدیده اونتورسنسی داشته باشد با نام “فلدسپار آونتورین” شناخته می شود. ارتوکلاز و پلاژیوکلاز گوهری نیز از این نام بی بهره نمانده است. این سنگ را به صورت دامله ، مهره و مجسمه های کوچک برش خورده تراش میدهند. از شفاف ترین قطعه ها برای تولید گوهرهایی با تراش فست استفاده می شود.

اینکلوژنهایی که سبب مرغوبیت سنگ میشوند

اینکلوژنها ذرات مواد خارجی گیرافتاده درون یک سنگ هستند. آنها باعث کاهش وضوح سنگ می شوند و معمولاً مرغوبیت آن را کاهش می دهند. با این حال ، برخی از میانباره‌های موجود در سنگ خورشید می توانند کیفیت و مرغوبیت یک گوهر را تقویت کنند. این اجزاء صاف ، صفحه ای شکل ، بسیار بازتابی هستند و دقیقاً در امتداد محور کریستالوگرافی میزبان خود قرار گرفته اند.

اینکلوژنهای سنگ خورشید
اینکلوژنهای صفحات ریز و همجهت سان استون که سبب انعکاس نور ورودی به سنگ و ایجاد پدیده اونتورسنسی میشود. عکس از gia

این جهت گیری مشترک آنها را قادر می سازد تا هنگام حرکت سنگ زیر نور ، نوعی خاص از درخشندگی و انعکاس تولید کنند. این درخششهای نور معمولاً بیننده را خوشحال می کنند و مطلوبیت سنگ را افزایش می دهند. این پدیده می تواند به اندازه کافی قوی باشد که ناظر را شگفت زده و مجذوب خود کند. اینکلوژنهای موجود در سنگ خورشید معمولاً صفحات بسیار ریز مس ، هماتیت یا گوتیت هستند که در سایز کوچک درخششی طلایی و یا مایل به قرمز دارند. آنها معمولاً به موازات یکی از صفحات کریستالوگرافی درون سنگ هم‌جهت می شوند.

اینکلوژنهای مس در سنگ خورشید
اینکلوژنهای مس در سنگ خورشید

میانباره‌های موجود در سان‌استون می توانند آنقدر کوچک باشند که برای چشم غیرمستقیم قابل مشاهده نیستند ، یا می توانند به اندازه کافی بزرگ باشند که به وضوح قابل مشاهده باشند. هرچه بزرگتر باشند تلالو و برق بهتری منعکس میکنند. البته حتی درصورت بزرگ بودن اغلب درصورت مشاهده از بغل خیلی نازک هستند. نگین‌های سان‌استون تراشیده به صورت دامله با تعداد کمی از میانباره‌ها ، پدیده تلالو آونتورسنسی ضعیفی دارند و برعکس. گاهی اوقات نیز این اینکلوژنها بسیار ریز هستند ولی چناچه تعداد و تراکم آنها زیاد باشد نور ورودی به آنها سبب انعکاس و رنگین تابی خاصی به گوهر میشود.

انواع رنگ سنگ خورشید

انواع رنگ در سان استون یا سنگ خورشیدسنگ‌خورشید در طیف وسیعی از رنگ ها رخ می دهد که از بی رنگ شروع می شود و تا زرد ، نارنجی و قرمز دامنه می یابد. رنگ ، تا حدودی با فراوانی و اندازه صفحات کوچک مس درون سنگ مشخص می شود. این ذرات رنگ صورتی یا مایل به قرمز را به سنگ منتقل می کنند. برخی از استثناها به رنگ سبز پررنگ یا مایل به آبی رنگ هستند. رنگ می تواند در یک سنگ واحد متفاوت باشد. بعضی از سنگ ها شیب غلظت رنگ را به نمایش میگذارند. آنها ممکن است از یک طرف سنگ صورتی و به تدریج به رنگ نارنجی در طرف دیگر آن متمایل شوند. سایر سنگ ها دارای تغییر رنگ تند هستند. این سنگ ها ممکن است دارای تکه های سبز در تماس با نواحی قرمز باشند. برخی از سان‌استون‌های استثنایی دارای ویژگی چند رنگ نمایی هستند – رنگ آنها بسته به جهت مشاهده در یک یا سه رنگ متفاوت دیده میشود.

معادن سان‌استون

راف سنگ خورشیدمعروف ترین ذخایر سان استون در ایالات متحده در اورِگِن واقع شده است. تعدادی از ذخایر سنگ خورشید در اورِگِن به اندازه کافی بزرگ هستند که می توانند عملیات معدنکاری را متحمل شوند. آنها در جریان های بازالت خاصی در لیک کانتی و شهرستان هارنی یافت می شوند. در آنجا سان‌استون به شکل درشت بلور در بازالت ظاهر می شود. جریان‌های بازالت اورِگِن که حاوی سنگ‌خورشید است ، عمدتا در اراضی عمومی قرار دارد و بسیاری از مناطق پربار یا امیدوارکننده با مطالبه معدن نگه داشته می شوند. دایره مدیریت زمین آمریكا یك ناحیه در لیک‌کانتی را به عنوان یك منطقه شکار سنگ عمومی رزرو كرده است كه در آن هر كسی می تواند وارد آن شود ، به دنبال سنگ خورشید باشد و آنچه را كه برای استفاده شخصی پیدا می كند ، نگه دارد.سنگهای سان استون دو رنگ گردآورندگان باید قوانین جمع آوری BLM را رعایت کرده و از اراضی مجاور که ادعاهای معدنکاری در آن ثبت شده است ، دور بمانند. جمع آوری در زمین با ادعای معدن فعال فقط می تواند با اجازه مالک انجام شود. سان‌استون در استرالیا ، کانادا ، چین ، کنگو ، هند ، مکزیک ، نروژ ، روسیه ، سریلانکا ، تانزانیا ، ایالات متحده (اورِگِن ، نیویورک ، ویرجینیا ، پنسیلوانیا) و سایر مناطق یافت شده است. سنگ‌خورشید های استخراج شده از هند دارای رنگ بدنه قهوه‌ای – قرمز و تلالویی آفتابی دارند.

ارزش‌گذاری و قیمت سنگ خورشید

سنگ جواهری سان استون اورگن
این سنگ خورشید چند رنگ از اورگنبا وزن 29.39 قیراط هم اکنون با قیمتی معادل 3 هزار و 174 دلار برای فروش قرار گرفته است.

ارزش سنگ خورشید با کیفیت گوهری با توجه به رنگ ، شفافیت و کیفیت آونتورسنسی آن تعیین می شود. سنگهای بی رنگ و زرد معمولاً ارزانترین نوع آنها هستند و ارزش آنها در رنگهای صورتی ، نارنجی و قرمز افزایش می یابد. سان‌استون‌های قرمز روشن ، سبز و دو رنگ (bicolor) زیبا بالاترین قیمت را دارند. سنگهای شفاف با اونتورسنسی خوب ، جزو دسته هایی با قیمت پریمیوم هستند. سان‌استون تقریباً برای هر بودجه ای مناسب است. تراش‌های دامله کوچک با رنگ نارنجی دلپذیر و حرکات زیبا را می توان با قیمت کمتر از 50 دلار خریداری کرد. هرچند همین مقدار هم با توجه به پول ریال ایران حدود یک میلیون تومان میشود! . سنگهای قرمز روشن و دورنگ جذاب که بصورت تراش فست حرفه ای تراشیده شده اند، می توانند هر قیراط بیش از 500 دلار بفروش برسند.

سان استون رنگین کمانی
ارتوکلاز شفاف یا سان استون رنگین‌کمانی . در این نمونه خاص که دارای طرح مشبکی است علاوه بر پدیده آونتورسنسی دارای پدیده آدولارسنسی که در سنگ ماه نیز میبینیم را همزمان نشان میدهد.

اگرچه اونتورسنس همان چیزی است که به طور سنتی برای سان‌استون و آونتورین معروف است ولی پلاژیوکلاز با کیفیت گوهری و پاک و “بدون اونتورسنسی” از ایالت اورِگِن آمریکا با عنوان “Oregon Sunstone” فروخته میشوند. پلاژیوکلاز با کیفیت گوهری و “با اونتورسنسی” آشکار و واضح از مکزیک تحت عنوان سان استون طلایی یا  “Golden Sunstone” فروخته میشوند.

“تراش” همه چیز است

تراش دامله سنگ خورشید
تراش دامله سنگ خورشید با پدیده آدولارسنسی شدید از اورگن آمریکا

استادکارانی که سنگ خورشید را میتراشند قبل از شروع کار باید سنگ را بررسی کنند. اگر سنگ با جهت گیری تصادفی برش داده شود ، احتمالا اوتورسنسی کمتر از حد مطلوب خواهد بود. حداکثر انعکاس و درخشش تقارنی در یک تراش دامله هنگامی بدست می‌آید که موازی با جهت صفحات ریز بالا و پایین سنگ تراش داده شود. در این جهت ، تراش دامله معمولاً حداکثر رنگ را هنگام مشاهده از بالا نشان می دهد و اثر شیلر در کل سنگ متقارن است. بعضی از گوهرتراشان از سنگ خورشید با سایز بالاتر از سه اینچ برای حجاری های کوچک و مجسمه ها استفاده می کنند. مهره‌های سنگ‌خورشید نیز محبوب هستند. برای مهره ها، سان استون از هر دو ذرات مس که درون آن قرار دارد ، اثر آونتورسنسی را نشان میدهد.

کاروینگ روی سان استون بای کالر
کاروینگ استادکارنه روی سان استون بای کالر

به عنوان یک نوع فلدسپار ، سنگ خورشید دارای سختی 6 در مقیاس سختی موهس و رخ کامل از دو جهت است. این باعث می شود که گوشواره ها ، سنجاق سینه ، آویزهای کوچک و سایر جواهرآلاتی که در معرض سایش با سنگی دیگر نیستند ، ایده آل باشند. در هنگام استفاده از انگشتر بهترین حالت این است که لبه ها با دیواره های حفاظی مناسب پوشیده شوند تا سنگ از ضربه محافظت می شود.

تراش فست یا دامله

تراش فست سنگ خورشید
تراش فست سنگ خورشید دو رنگ بسیار باکیفیت

سان استون های اورگن شفاف با تراش فست بسیار زیبا میشوند. هرچند که بسیاری از انواع سنگهای قیمتی که توسط اینکلوژن‌های درونی خود پدیده نوری تولید می کنند (مانند پدیده ستاره‌ای توسط یک یاقوت کبود استار ، چاتویانس یا کریزوبریل ، یا اونتورسنسی آونتورین) به صورت دامله (بیضی گمبدی) تراش داده می شوند تا به بهترین شکل ممکن آن پدیده را نشان دهند. نمونه های سنگ خورشید با پدیده نوری زیبا معمولاً بصورت دامله تراشیده می شوند. نور حادثه باعث ایجاد درخشش بر روی دامله گنبدی شکل می شود که در نور به جلو و عقب کج شده است. هنگامی که زاویه بین چشم ناظر و سنگ برابر باشد با همان زاویه نور فرودی (اما در جهت مخالف) ، ناظر درخشش نور روشنی را میبیند. این زمانی است که بازتاب کاملی از ذرات میانباره‌ها مشاهده شود.

سان استون های سنتتیک و بدل

آندزین زرد و قرمز
آندزین بدون بهسازی زرد کم رنگ از مغولستان همراه با اندزین بهسازی شده با رنگ  قرمز پررنگ. سه بارخانه راف در سمت چپ، اندزین طبیعی بدون بهسازی تبت هستند.

بهسازی شناخته شده ای درباره این سنگ وجود ندارد. در اوایل دهه 2000 ، موادی به عنوان سنگ خورشید تبتی یا آندزین تبتی به بازار عرضه شد و جنجالی را شروع کرد. کارشناسان چندین آزمایشگاه گوهرشناسی این سنگها را مورد بررسی قرار دادند ، از مناطقی که گفته می شود منبع آنهاست بازدید کرده و اخیرا توسعه فرآیندهای بهسازی گوهرها را بررسی کردند. دلربای مصنوعییافته های آنها حاکی از آن است که این سنگها از مغولستان آندزین کم رنگ بوده است که با تزریق مس درون آنها، بهسازی شده‌اند تا رنگ آمیزی شاداب و زنده داشته باشند. درباره بدل سنگ خورشید نیز شاید نزدیکترین آن دلربا باشد که نوعی ماده شیشه ای حاوی ذرات مس میباشد و به عنوان بدل سان استون و بخصوص آونتورین معروف است.

باورهای باستانی درباره خواص سنگ خورشید

مردم باستان معتقد بودند که سان‌استون زمانی بخشی از خورشید را تشکیل می داد و در طی یک گرفتگی کامل خورشید روی زمین می افتد. در یونان باستان ، سان‌استون نماینده خدای خورشید بود ، زندگی و وفور را برای همه افرادی که بخت و اقبال داشتند اعطا میکرد. اغلب در تزئین اجاق ها و بشقاب ها استفاده می شد و اعتقاد بر این بود که با سم مقابله می کند و قدرت را افزایش میدهد. در فرهنگهای شرقی اعتقاد بر این بود که خوشبختی برای صاحبش می آورد.خواص سنگ خورشید در هند باستان ، سنگ خورشید به عنوان محافظت از نیروهای مخرب سایر قلمروها مورد احترام قرار گرفت. این سنگ توسط سرخپوستان کانادایی در آیین های خود استفاده می کردند تا روح را بوسیله ارتباط با نور شفابخش سفید طلایی خورشید راهنمایی می کند. نشستن در آفتاب که با دایره ای که از سنگهای سان‌استون احاطه شده بود ، درمانی قدیمی برای روماتیسم بود. باور بر این است تماس بدنی با یک نمونه بزرگ باعث تسکین درد پا و مشکلات ستون فقرات نیز می شود.

خواص سنگ‌خورشید در چاکرا درمانی

سنگ خورشید در صورت استفاده به صورت مراقبه میتواند چاکراهای دوم (خلاقیت و اندام جنسی) و چاکرای سوم (ناف) را تقویت کند. این سنگ سبب پرورش نگرشی مثبت و خیرخواهانه شده و بر عدم اعتماد بر نفس غلبه میکند. سان‌استون میتواند شعله رهبری را در وچود کسانی که با آن زینت میکنند و یا آن را همراه دارند برافروزد. سنگ خورشید سنگ قدرت شخصی و آزادی و هوشیاری فراگیر است. از خواص سنگ خورشید میتوان به گرم کردن بدن، تقویت دستگاه درون ریز و تولید مثل ، افزایش سوخت و ساز بدن و سرزندگی اشاره کرد. .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *