سنگ آمیترین چیست؟ خواص سنگ آمترین و خصوصیات آن

تاریخچه سنگ آمیترین

سنگ آمیترینبر اساس داستان ها قبیله آیورِئو (Ayoreo) در شرق بولیوی از 500 سال پیش با سنگ آمیترین آشنا بوده اند. احتمالا اولین متون ثبت شده از کریستال های کوارتزی با دو رنگ ارغوانی و زرد به صورت رسمی توسط کانی شناسان آمریکایی به سال 1925 میلادی برمیگردد. در سال 1960 یک کشورگشای اسپانیایی معدنی در بولیوی یافت که بعدها که آن را به ملکه اش داد. بعد از ازدواج با یک پرنسس به نام آناهی (Anahi) این معدن را به نام وی گذاشت. گزارشهایی از تولید سنگ قیمتی کوارتز دو رنگ در همان سالها از مناطق برزیل، بولیوی و اروگوئه رسید که از آنجا که به معدن خاصی در استخراج آنها اشاره نشده بود، برخی تصور داشتند ممکن است این نوع آمترین ها مصنوعی یا نوع آمیتیست های بهسازی شده و یا بصورت غیر قانونی استخراج شده باشند.

معدن سنگ آمترین آناهی (Anahi) بولیوی
معدن سنگ آمترین آناهی (Anahi) بولیوی

در سال 1989 تغییراتی در قوانین حقوقی معدن کاری بولیوی ایجاد شد که اجازه برداشت از محل ذخایری که سالیان دراز بصورت غیر قانونی برداشت میشد را توسط یک کمپانی در چند هزار هکتار داد. این شرکت در ابتدا برای پایه گذاری اعتماد و قابل قبول بودن تجارت جهانی سنگهای آمیترین و سیترین خود از زمین شناسان و گوهرشناسان دعوت کرد تا خودشان از آن مکان استخراج کنند و طبیعی بودن و اصالت تولید آنها تایید شود. امروزه معدن آناهی(Anahi) مهمترین تولید کننده و ذخایر انواع کوارتز نظیر آمیترین شفاف و آمیتیست و سیترین را داراست.

خصوصیات سنگ آمیترین چیست؟

سنگ آمیترین چیست؟آمیترین (به انگلیسی Ametrine) سنگی از انواع کوارتز با ترکیب دو رنگ ارغوانی و زرد است که دارای سختی 7 در مقیاس موس (Mohs) میباشد. سنگ آمیترین یک نوع کوارتز دو رنگ (Bicolor) بوده و با ترکیب بنفش یا ارغوانی آمیتیست و زرد یا طلایی سیترین به همراه رنگ کوارتز شفاف (بی رنگ) بشکل چسبیده در یک بلور زیبایی خاصی به این گوهر داده است.

جدول خصوصیات سنگ آمیترین
ترکیب شیمیایی سیلیسیوم دی اکسید SiO2
اثر خاکه بدون رنگ
جلا شیشه ای
کلیواژ ندارد – شکستگی صدفی
سختی موس 7
وزن مخصوص 2.7 – 2.6
سیستم کریستالی هگزاگونال

منابع آن کمیاب و فقط در یک معدن در دنیا بصورت تجاری از آن تولید و فقط چند دهه است که به مقدا کم عرصه تجارت سنگهای قیمتی وارد شده است. ترکیب سنگهای مشهوری چون آمتیست و سیترین در یک سنگ موجب شده در بازار تجارت گاها به جای استفاده از نام آمیترین از نام هایی چون “آمیتیست – سیترین”، “آمیتیست دورنگ”، “bolivianite”، “کوارتز دورنگ” و “trystine” استفاده شود. نام تجاری بولیویانیت bolivianite مربوط به آمیترین هایی است که از معادن کشور بولیوی می آیند.

معادن و شرایط تشکیل

کلاستر کریستال آمیترین طبیعی زیباتشکیل سنگ آمیترین در طبیعت نادر است. تقریبا تمام سنگهای تولید شده آمترین که بصورت تجاری به فروش می رسند از معدن جنوب بولیوی می آیند. این معدن فعالیت خود را از سال 1989 میلادی شروع کرده است. معدن آناهی (Anahi) یک معدن سنگ آهک دولومیتی و خط الراس مکانی است که این سنگها گسلیده و سیلیکایی می شوند. بیشتر سنگهای آمیترین در عمق زمین این معدن و مقدار کمی از سطح استخراج می شوند. فعالیت های هیدروترمال سبب هموار کردن رشد کوارتز درون حفرات و ترکهای سنگهای آهک دولومیتی میگردد. دیواره این حفرات پوشیده از لایه ای ضخیم و بزرگ از کوارتز که درون آنها کریستال های کوارتز شکل دار به طرف مرکز حفره رشد کرده اند. مقداری از این کریستال ها آمیترین و بقیه بعدها طی فعالیت های هیدروترمالی دست خوش تغییر میگردند.

چه عاملی باعث رنگ شگفت انگیز این سنگ می شود؟

رنگ آمترین طبیعیرنگهای آمیتیست و سیترین به علت ناخالصی آهن با حالت های اکسیداسیون مختلف همراه کوارتز است. قسمت ارغوانی رنگ آمیترین به دلیل جایگزینی یون Fe+3 در ساختار Si+4 کوارتز و سپس اکسیداسیون آن و چهار ظرفیتی شدن یون Fe+4 است که علت آن در طبیعت گسیل تشعشعات ناشی از سنگهای مجاور خود (واپاشی پتاسیوم -40) میباشد. قسمت طلایی رنگ نیز به علت عنصر Fe+3 است. اگر یک سنگ آمیترین خوش فرم و باکیفیت را در راستای عمود بر محور C-axis بلور برش دهیم بازتاب رنگهای قسمت آمیتیست و سیترین آن مانند الگویی هندسی از خطوط زاویه دار مانند شیرینی پای برایمان منعکس و نمایان میشود. خطی ارتباطی مستقیمی قسمتهای آمیتیست و سیترین را جدا کرده است. این ترتیب برای قسمت تورمالین دو رنگ که ناشی از کریستالیزه شدن آن است متفاوت است.

بهسازی و نحوه تشخیص سنگ آمیترین مصنوعی و سنتتیک

سنگهای آمیترین سنتتیکآزمایشات و تحقیقات در سال 1981 نشان داد که بهسازی به روش تابش پرتو و حرارت دهی روی سنگ آمیتیست میتواند رنگ قسمت بنفش آن را به زرد تغییر و شکل و شمایلی مشابه سنگ آمیترین طبیعی داشته باشد. در سال 1994 یک آزمایشگاه در روسیه مقادیری از کوارتز دو رنگ را از محلول های قلیایی با استفاده از فرآیند هیدروترمال تولید نمود. سنگ مصنوعی آمیترین این آمیترین های مصنوعی به برخی کشورها صادر و با نام آمیترین طبیعی به فروش می رسند. البته کسانی که در این کار حرفه ای هستند با نگاه کردن به نمونه های سنتتیک و تحلیل شیمیایی EDXRF (تمرکز بر روی مقدار زیاد عناصر K, Mn, Fe, Zn)، تست FTIR مقدار جذب طیف فروسرخ الکترومغناطیسی آن، تست میکروسکوپ پلاریزان کونوسکوپ برای تعیین محور اپتیکی بلور کوارتز و تستهایی از این قبیل متوجه غیرطبیعی بودن آنها میشوند.

الگوی میکروسکوپی در آمیتیست برزیلی
.Brewster fringes that indicate Brazil-law polysynthetic twinning of the violet r growth sectors Photomicrographs by K. Schmetzer, in immersion

معمولا سنگ آمیترین طبیعی دارای رنگی ملایم است و نمونه های سنتتیک دارای ترکیب رنگ بنفش پر رنگ و یا زرد – طلایی واضح و روشن هستند.در این تصویر آمیتیست طبیعی برزیلی را زیر نور پلاریزه در راستای محور c بلور شده می بینید که محل تلاقی و زوایای خطوط سیاه “دوقلو” مختص خود را دارند. در آمیترین های طبیعی بولیوی فقط بخش آمیتیست آنها اینچنین ساختاری داشته و بخش سیترین آن همچین ویژگی ای ندارد. این درحالیست که در آمیترین های سنتتیک این ویژگی خطوط “دوقلو” وجود ندارند.

تراش سنگ آمیترین و قیمت آن

تراش سنگ آمیترینامروزه برخی از جواهر سازان هنوز مانند تورمالین های دو رنگ ، سنگهای آمترین را با رنگهای 50/50 درصد آمیتیست و سیترین، بصورت تراش زمردی چهارگوش مستطیلی می تراشند. وقتی پای تراش سنگ در اندازه فست درمیان باشد فقط تیکه کوچکی از سنگ دو رنگ آمیترین را نشان می دهد، بنابراین این دلیلی است که چرا محدودیت ذخایر و تولید انواع سنگهای جواهری و با کیفیت معدن آناهی بولیوی پر اهمیت هستند. هدف این است که قسمت طلایی و بنفش این سنگ به خوبی مشخص شود زیرا ذات آمترین نیز همین است. هرچند این گوهر یک سنگ نیمه قیمتی محسوب می شود ولی قیمت آمیترین ها از سایر کوارتز ها بالاتر و با ارزش تر میباشند. امروزه این سنگ در اندازه های مختلف در مارکت های آنلاین یافت می شوند. قیمت آنها نسبت به کمیاب بودن ذخایر خود ارزان است. قطعا آمیترین می تواند جایگزین مناسبی برای سنگی گران چون تورمالین دورنگ باشد. البته از حق نگذریم زیبایی آمترین نیز در نوع خود بی نظیر است.

نحوه نگهداری

سنگ آمترین تامبل شدهتغییرات دمای غیر منتظره میتواند به سبب ترک در سنگ آمیترین بشود. برخی از آمترین ها با در معرض قرار گرفتن در نور شدید در طولانی مدت ممکن است رنگ پریده و کمرنگ شوند. این سنگ همچنین در برابر هیدروفلوریک اسید، آمونیوم فلوراید و محلول های قلیایی آسیب پذیر است. جهت تمیز کردن با محلول صابونی و آب گرم شسته شود. شوینده های اولتراسونیک مشکلی برای این سنگ ایجاد نمی کنند مگر در موارد خاصی که آمترین رنگ شده و یا از نوع پر شده با مواد از طریق ترک ها باشد. تمیز کردن با بخار توصیه نمی شود و به طور کلی این کانی نباید در برابر حرارت قرار گیرد.

خواص سنگ آمیترین

خواص سنگ آمیتریناز خواص سنگ آمیترین در جهت تحریک سوخت و ساز بدن و گوارش و ارتقای کارکرد مغز استفاده میشود. آسنگ میترین چاکرای ناف (زرد – سوم) و تاج (بنفش – هفتم) را فعال کرده و هماهنگی با الهام قلبی را تسهیل میسازد. این سنگ موجب غلبه بر ترس و نا امنی شده و قدرت وجودی فرد را بازیابی میکند. این سنگ معنویت فرد را به سمت هماهنگی با ذهن سوق می دهد و اغلب جریانی عمیق از اندیشه ها و بصیرت های درونی را سازماندهی می کند. آمترین به خلاقیت، یادگیری مسائل، پر انرژی و فعال و پرکار ماندن ذهن کمک می کند. این سنگ همچنین در ترک عادت های بد و اعتیاد می تواند به فرد کمک کند. آمترین به فرد کمک می کند تا بر ترس از اقدام و پیشرفت غلبه کند. این سنگ می تواند فرد را در غلبه به خود تخریبی و اتلاف وقت همیاری کند. این میتواند کمک فوق العاده ای برای کسانی باشد که به آسانی توسط دیگران تحت تاثیر قرار میگریند و می تواند به فرد کمک کند تا احساسی قدرتمند از قدرت ظرفیت درونی را پرورش دهد.

2 دیدگاه برای “سنگ آمیترین چیست؟ خواص سنگ آمترین و خصوصیات آن

  1. کیمیا پارساپور گفته:

    ممنون استاد کرمی🍃💎
    بابت اطلاعات مفید و عالی🎋

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *