سنگ حدید یا هماتیت چیست؟ خواص حدید و نحوه تشخیص آن

سنگ حدید یا هماتیتهماتیت یا حدید یکی از فراوان ترین کانی در پوسته زمین است که می توان آن را یکی از منباع و اشکال سنگ معدن آهن نام برد. استفاده از خواص سنگ حدید در گذشته و یا کاربردهایی نظیر رنگدانه سرخ از خاک هماتیت و پودر ساینده از مواردی است که موجب توجه بشر واقع شده است. در قدیم هماتیت با نامهایی چون شبانگ، خماهن و شاذنج خوانده می شد. در این مقاله می آموزیم که : سنگ حدید چه کاربردی درگذشته داشته است؟ از نظر کانی شناسی هماتیت چگونه تشکیل می شود و معادن آن در کجا قرار دارند؟ حدید صینی چیست؟ خواص سنگ حدید چه می باشد؟ مضرات سنگ حدید و خواص آن در چاکرا درمانی چگونه است؟ 

تاریخچه سنگ حدید یا هماتیت

سنگ هماتیتحدید یا هماتیت (به انگلیسی Hematite) از واژه یونانی “haimatitis” به معنی “خون قرمز” است. یکی از دلایل این نامگذاری می تواند پودر خورد شده آن باشد که آب را رنگی می کند و یا ظاهر شدن هماتیت به صورت نقاط قرمز رنگ در سنگهایی مثل سنگ خون باشد. همین نمادگرایی موجب شد که در گذشته از حدید برای دفع طلسمات خونریزی و یا در سوگواری استفاده شود. صورت نگارهای یافت شده در غارهای باستانی نشان می دهد هماتیت جزو اولین رنگدانه هایی است که در از آن در آرایش و یا نقاشی استفاده می کردند. اولین بار حدود 40 هزار سال پیش مردم باستان کشف کردند که با خورد کردن هماتیت و تبدیل آن به پودر می توانند از خاصیت رنگی آن استفاده کنند.

رنگامیزی تاریخی با سنگ هماتیت
نقاشی های باستانی با رنگدانه سرخ هماتیت، سه هزار سال پیش تایلند

از آنجایی که این ماده معدنی در سرتاسر جهان وجود داشت سبب شد تا به عنوان اولین کالای رنگدانه قرمز بین مردمان مختلف داد و ستد شود. در دوران رنسانس که هنرمندان نقاشی های رنگ روغن خود را به نمایش می گذاشتند، رنگدانه های قرمز هماتیت (حدید) یکی از مهمترین اجزای مورد استفاده آنها بود. از آنجا که رنگ قرمز هماتیت مات بود آن را با رنگدانه های سفید مخلوط می کردند تا سطح بدن که صورتی بود را بکشند.

مشخصات کانی شناسی هماتیت

سنگ حدید سیاه (هماتیت)هماتیت یا حدید یک کانی تیره رنگ با سختی موهس 5.5 تا 6.5 است که از اکسید آهن با فرمول شیمیایی (Fe2O3) تشکیل شده است. هماتیت در طیف های رنگ سیاه تا استیل، قهوه ای مایل به قرمز و خاکستری نقره ای وجود دارد. از نظر فیزیکی هماتیت یا حدید دارای رنگ خاکه قرمز خونی و فرم شکستگی نامنظم و صدفی شکل یا رشته ای (نوک تیز) و بدون کلیواژ می باشد.

سنگ هماتیت یا حدید سیاه اصل
سنگ حدید سیاه طبیعی (هماتیت) از سوییس

ساختار کریستالی هماتیت بصورت هگزاگونال شش وجهی بصورت بلورهای سیاه و براق صفحه ای شکل است که به آنها اسپکیولاریت (Specularite) می گویند. این کلمه به معنی آینه است زیرا در ایام قدیم این کانی را بعد از تراش و صیقل به عنوان آینه استفاده می کردند. سنگ حدید پراکندگی، پدیده چند رنگی و فلورسانس نداشته و به صورت غیر شفاف و مات در طبیعت یافت می شود.

جدول مشخصات حدید (هماتیت)
ترکیب شیمیایی Fe2O3
سیستم بلوری تریگونال
رنگ مشکی، خاکستری-استیل، تا حدی مایل به قرمز
رنگ خاکه قهوه ای مایل به قرمز
شفافیت اوپک
رخ
شکستگی صدفی-نامسطح
جلا فلزی
ضریب شکست نور 2.690 – 3.220
اختلاف شکست مضاعف 0.280
سختی موس 6
وزن مخصوص 5 – 5.30
فلورسانس

نحوه تشکیل سنگ هماتیت و استخراج آن

لایه های هماتیت و کوارتز
لایه های طبیعی هماتیت و کوارتز

حدود 2.4 میلیارد سال پیش زمانی که اقیانوسها مملو از آهن و درصد ناچیزی اکسیژن بود فتوسنتز سیانوباکتری ها ناشی از نور خورشید موجب شد تا اکسیژن آزاد تولید و با آهن ترکیب و طی میلیون ها سال هماتیت در طی کف اقیانوس ها تولید شود.

سنگ هماتیت یا حدید در بستر کریستال روتایل و کوارتز روتیل دار
همانطور که در این تصویر می بینید هماتیت می تواند همراه بسیاری از کانی ها ظاهر شود.

هماتیت (حدید) در اثر تصعید شدن در فرآیندی آتشفشانی تشکیل می شود و به عنوان مهمترین و فراوان ترین نوع سنگ معدن آهن در نهشته های دگرگونی مجاورتی و یا با منشا رسوبی دیده می شوند. هنگامی که توده های سیلیسی مجاور نهشت های رسوبی بزرگ توسط آب فرو می نشینند هماتیت غنی تر شده و مقدار خلوص آهن آنها بالا می رود.

سنگ هماتیت از کوه های اورال
رگه طبیعی سنگ هماتیت از کوه های اورال

همانند بسیاری از مواد معدنی دیگر هماتیت خالص نیز کمتر دیده می شود. این سنگ به دلیل شرایط هیدروترمال یا تخریبی در طبیعت می تواند همراه سیلیکا، کالسدونی، چرت و لایه های باندی سنگ جاسپر قرمز ظاهر شود.

تشخیص سنگ حدید اصل

تشخیص حدید اصلبسیاری تصور دارند که هماتیت یا حدید اصل باید حتما جذب آهنربا شود درصورتی که این تفکر نادرست است. اگرچه برخی از هماتیت ها به اندازه خیلی کمی خاصیت مغناطیسی دارند که جذب آهنربا شوند ولی این موضوع درباره همه آنها صدق نمیکند. گاهی نیز تصور می شود قطعه یافت شده به علت خاصیت مغناطیسی سنگ مگنتیت یا پیروتیت است. بنابراین باید دیگر خصوصیات سنگ مانند وزن مخصوص، رنگ خاکه یا شکل کریستال آن را نیز بررسی کنید. گاهی رگه قرمز هماتیت به همراه سنگ مگنتیت (آهنربای طبیعی) نیز یافت می شود. هماتیت یا حدید همراه مگنتیت نکته مهم اینکه سنگ حدید از آهن خالص سخت تر ولی نسبت به آن بسیار شکننده است. همچنین این سنگ در اسید کلریدریک حل می شود. چنانچه نگین یا سنگ حدید را پشت ظرف چینی بدون لعاب بکشید رنگ قرمز به اصطلاح “سرخاب” از خود باقی می گذارد. البته باید توجه داشته باشید که به نگین خود آسیب نرسانید.

انواع حدید مصنوعی و بدلی

تسبیح از جنس حدید اصلدر بازار بیشتر از خورده ریزه های هماتیت و پرس کردن آنها گردبندها یا تسبیح هایی را درست می کنند. کارخانه هایی در چین وجود دارد که ذرات و پودر هماتیت را پرس و فشرده کرده و روی آنها دعا می نویسند که من به شخصه از یکی دوستان شنیدم از این کارخانه ها بازدید داشته است. قیمت این نوع هماتیت های فشرده و حکاکی شده صنعتی بسیار پایین است و از نگینی ده هزار تومان شروع میشود. وقتی این نگین ها را زیر میکروسکوپ ببینید کاملا منافذ ریز و تخلخل ها قابل مشاهده است. یک کانی مشابه رنگ هماتیت نیز یافت می شود که به آن کاسیتریت می گویند و با حدید کاملا متفاوت است. ولی به طور کلی این کانی ارزان قیمت و نیمه قیمتی بوده و برخلاف سنگهای قیمتی دیگر بدل و مصنوعی یا سنتتیک کمتر از آن دیده شده است. هماتیت مصنوعی و بدل آهنربایی امروزه در بازار انواع مصنوعی و یا رنگارنگ هماتیت را مشاهده می کنیم که با نام های هماتیت مغناطیسی یا آهنربا به فروش می رسند که البته همان ترکیب شیمایی هماتیت ولی بصورت آزمایشگاهی تولید می شوند. البته نوعی هماتیت رنگارنگ طبیعی وجود دارد که تصویر آن را پایین مشاهده می کنید. هماتیت یا حدید رنگارنگ جالب است بدانید امروزه این سنگ را بصورت مروارید تراشیده و به عنوان مروارید سیاه نیز می فروشند که از وزن مخصوص بالای آن (5.2 – 5) می توان متوجه شد.

معادن سنگ هماتیت

سنگ آهن هماتیت روی ماتریکس
سنگ آهن هماتیت قرمز روی ماتریکس

هماتیت یکی از منابع مهم سنگ معدن آهن است بنابراین سرمایه گذاری های زیادی روی معادن آن می شود. برخی از بزرگترین معادن این کانی در حد 100 میلیون تُن سنگ آهن در سال استخراج دارند. این معادن روباز می توانند تا چندین مایل به عمق زمین ادامه داشته باشند. کانسنگ آهن هماتیت سرخ چین، استرالیا، برزیل، هند، روسیه، اکراین، آفریقای جنوبی و ایالات متحده از پیشروان تولید کانسنگ آهن در جهان هستند. سنگهای قابل برش حدید در کمبرلند انگلستان، جزیره الب، سافلند آلمان، نروژ، نیوزلند و .. یافت می شود.

سنگ هماتیت روی کره مریخ!

سیاره سرخ مریخ از جنس هماتیتهمانطور که می دانید نام دیگر مریخ سیاره سرخ است. ناسا مقادیر زیادی از هماتیت را در خاک و صخره های مریخ کشف کرده است. به همین دلیل منظره سطح سیاره مریخ در شب قرمز مایل به قهوه ای است. از آنجایی که هماتیت در بستر های رسوبی آبی شکل گرفته دانشمندان فکر می کنند که زمانی آب یا حیات روی کره مریخ وجود داشته است.

پاسخ به برخی سوالات و سوتفاهم ها درباره سنگ حدید !

سنگ حدید نر و ماده دارد؟!

خیر این اصطلاحات کاملا غیر علمی و حتی خرافاتی است که در منابع معتبر گوهرشناسی هیچ اشاره ای به آن نشده و صرفا ساخته و پرداخته کوچه بازار جواهرات ایران است! این اصطلاح بدین گونه است که تصور شده نوع تیره و مات سنگ حدید مذکر یا نر است و نوع سبک تر و روشن با جلای براق ماده است. این استدلال ها فقط برای گران تر فروختن سنگ حدید نر و کلاهبرداری است!

چطور از سنگ انگشتر حدید را شارژ و نگهداری کنیم؟

از آنجایی که هماتیت یا سنگ حدید نوعی کانسنگ آهن است بنابراین به علت اکسیده شدن یا خراب شدن نباید در معرض آب قرار گیرد. بنابراین هنگام دستشویی یا حمام حتما انگشتر حدید را از انگشت خود درآوردید. نکته بعد راجب شارژ سنگ حدید گفته می شود با نمک دریا یا نور خورشید می تواند انرژی را به آن برگرداند.

آیا برخی دعاها و اسما الهی مخصوص سنگ حدید است؟

دعای هفت جلاله روی سنگ حدیدخیر! ادعیه هایی مانند هفت جلاله و.. را می توان روی همه سنگها حکاکی کرد و صرفا در برخی روایات اسلامی توصیه به استفاده از حدید و خواص آن شده است.

حدید صینی چیست و آیا سنگی متفاوت از حدید است؟

حدید صینی درواقع همان حدید چینی (هماتیت نوع خاکستری تیره) است که در زبان عربی بدلیل نداشتن “چ” از “ص” به جای آن استفاده می کردند. با توجه به اینکه ائمه اطهار (ع) روایتهای مختلفی درباره سنگ انگشتر حدید داشته اند و منابع بسیاری از این سنگ نیز از چین وارد می شده بنابراین در دین اسلام این سنگ از اهمیت بالایی برخوردار بوده است. امروزه در بازار ایران نیز هنوز از اصطلاح حدید صینی استفاده می شود!

سنگ حدید طلایی چیه؟

سنگ حدید طلایی حکاکی شدهبرخی جواهرسازها همان حدید سیاه را با رنگهای طلایی یا نقره ای یا کربنی آبکاری می کنند و رنگ طلایی به خود میگرد که در گذر زمان نیز کمرنگ و محو خواهد شد.

آیا هرچه حدید سیاه تر و مات تر باشد یعنی اصل تر است؟

خیر همانطور که گفتیم هماتیت در رنگهای خاکستری مایل به زرد یا زرد مسی موجود است. همچنین جذب شدن حدید به آهنربا نیز معیار کاملا اشتباهی برای اصل بودن سنگ است.

مضرات سنگ حدید یا خواص درمانی آن چقدر اعتبار دارند؟

دستبند سنگ حدیدتاکنون هیچ خواص درمانی از نظر علمی برای سنگ حدید گزارش نشده و چه بسا در مواردی که شخص نیاز به دکتر داشته باشد به این سنگ اکتفا کند و سپس وضعیت بدنی وی بدتر شود که دراینصورت مضر نیز است. با این حال برخی کتب قدیمی و یا اعتقاداتی در مورد انگشتر حدید وجود دارد که بشتر اعتقادی بوده و می گویند که هنگام نماز داشتن انگشتر حدید مکروه است. شاید یک دلیل آن بدین دلیل باشد که انگشتر حدید را نباید هنگام وضو همراه داشت زیرا باعث از بین رفتن آن به مرور زمان می شود. ما آنها را در ادامه توضیح می دهیم.

نظر معصومین درباره خواص انگشتر حدید

در روایات با دستورات خاصی توصیه به استفاده از سنگ انگشتر حدید در امر دفع شر شده است. انگشتر حدید اجنه و انسان های شرور و سرکش را فراری می دهد و دور می کند. در روایات مختلفی آمده است که امام صادق (ع) توصیه های بسیاری جهت استفاده از انگشتر حدید جهت دفع هراس، اجنه، بلا و چشم زخم کرده است. در کتاب مناقب نیز آمده است که یکی از انگشتر های حضرت علی (ع) از سنگ حدید است.

باورها و اعتقادات قدیمی راجب خواص ماورائی حدید (هماتیت)

خواص سنگ حدید تیرهدر کتب خواص آورده اند که: “هرکه را علت لقوه باشد عادت کند که بیشتر در سنگ حدید نگاه کند شفا یابد و داشتن آن دفع جن کند. (التهذیب /6 /37)”

سنگ حدید دفع سحر کند و داشتن آن اصحاب ماخولیا را نیک بود و به نفس خود حرزی است و از آن خاتم های مختلف سازند که هریک از آن خواص بسیار بود. اگر از کودکان آویزند در خواب نترسند و حفظی و امانی بود ایشان را از موذیات . برگرفته از جواهر نامه و تنسوخ نامه

بلیناس گوید اگر روز سه شنبه نگینی کنند بر آن صورت مردی برهنه بر دست راست وی زنی استاده موی باز پس افکنده و مرد دست بر گردن زن نهاده و باز پس می نگرد و زیر قدم ایشان این حرف ها نبشته عَ حَ حَ حَ و بر انگشتری نهد آهنین و زبان غواص در زیر این نگین نهد تا دارد محبوب بود و آب بر آتش نریزد و آتش را نباید کشت و از سنگ حذر کند تا این خاتم دارد (عجایب المخلوقات / 148)

خواص درمانی سنگ حدید در کتب قدیمی

خواص معنوی سنگ حدید, دستبند حدیدبه گفته دیوسقوریدوس سنگ حدید دارویی لطیف کننده و از بین برنده گرمی است. اگر با عسل آمیخته شود زخم های چشم و ستبری ناهنجار پلک ها را از بین می برد و چنانچه با شیر زنان آمیخته شود برای درمان خونریزی و پرخونی چشم و سوختگی آن سودمند است.

آمیخته آن با شراب برای مبتلایان به خونریزی های شدید قاعدگی. دفع مزمن اخلاط خونی از دهان و دشواری دفع پیشاب سودمند و موثر است. خلاصه الحاوی /3/358

طبیعت آن سرد و خشک و برای بیماری های چشم مفید است و کسی که را که منی بی اختیار از وی بیرون آید نافع بود آن کس را. (جواهر نامه 270) در تنسوخ نامه ص 143 آمده است “کسی که از کثرت شراب خوردن جگر گرم شود از آن قدری به آب بسایند و به وی دهند تا بخورد آن حرارت دفع گردد و صاحب علت یراقان را نافع باشد مزاج او سرد و سرد تر است.”

خواص سنگ حدید در چاکرا درمانی

خواص سنگ حدید اصل (هماتیت)عنصر طبیعی سنگ حدید زمین است و بنابراین چاکرای اول یعنی ریشه را تخت تاثیر ارتعاشات خود قرار می دهد. پایش خون، حفاظت سطوح بدن با تقویت کننده کبد از انرژی های مسموم و هر نوع بیماری که مرتبط با خون و خونسازی در مغز استخوان باشد بکار می آید. از نظر تاثیرات احساسی سنگ حدید می تواند در زمره قویترین سنگها برای دریافت و کنترل ارتعاشات مثبت باشد. این سنگ گیجی و منگی را خنثی کرده و فرد را در تشخیص اظطرابهای عملکردی و حرکت رو به جلو با عملکرد کاربردی کمک می کند. سنگ حدید معدنی (هماتیت) از خواص روحانی و ماوارئی سنگ حدید نیز می توان به کمک به فرد در باور کردن رویاهای خود و بیان کردن آنها اشاره کرد. هماتیت برای متعادل نمودن ناحیه هاله و هم تراز کردن چاکراها مورد استفاده قرار می گیرد. این سنگ انرژی های سرگردان موجود را از طریق ساختارهای نصف النهاری تا چاکرای ریشه پایین می کشد. با این سنگ فرد تفاوت بین بصیرت حقیقی و خیالی را آموخته و به سمت اظهار وجود معنوی می رود.

72 دیدگاه برای “سنگ حدید یا هماتیت چیست؟ خواص حدید و نحوه تشخیص آن

 1. seyed mahdi mosavi گفته:

  سلام استاد کرمی عزیز
  بنده گوهر تراش هستم و در قم یک مغازه گوهرتراشی دارم
  عمده فعالیت بنده روی سنگ هماتیت هست
  هماتیت طبیعی دقیقا همین توضیحاتی که در موردش دادین
  بخاطر رنگ خاکش تراش هماتیت زحمت بسیارزیادی داره به طوری که تراش دادن یک راف کوچیک باعث میشه کل محل کاملا رنگ خاکه هماتیت رو بگیره
  سوالی که از خدمتتون داشتم این هست که چطوری با کمترین زحمتبه جلای فلزی هماتیت برسیم؟
  آیا پودر مخصوصی داره؟
  بنده برای این که نگین جلای فلزی (آینه ای) بگیره از سنباده های قهوه ای استفاده میکنم که فکر میکنم از ریزدانه های کروندوم ساخته شده
  شما راه کار سریع تر برای رسیدن به این جلا رو دارید؟

  • حسن کرمی گفته:

   درود بر شما، بله رسیدن به جلای فلزی دشوار هست و قلق خودشو داره و گاهی نیاز به حدس و خطاست. با این حال برخی راف ها (به علت ناخالصی زیاد یا خلل و فرج) هرکاری کنیم هم پولیش خوبی نمیگیرن. اگر راف خوب باشه باید چند سری از مش های متفاوت صفحه سمباده استفاده بشه. خواستید در تلگرام از قسمت ارتباط با ما پیام بدید کسی که برام تراش زده رو معرفی کنم خدمتتون براتون توضیح بده.

  • حیدر حسینی گفته:

   سنگ هماتیت رو با کوارتز یا شیشه جلا بدید بهتر از سمباده جلا میده سمباده تراش میده تا به جلا برسه اما‌کوارتز و شیشه فشرده میکنن سطح هماتیت رو تا سریع به جلا برسونن

 2. محمد جواد گفته:

  با سلام خدمت استاد کرمی، سنگ مگنتیت بهتر و گران‌تر هست یا سنگ هماتیت؟
  اگر این دو سنگ هردو سنگ آهن باشند آیا نمیشه احادیث ائمه اطهار علیهما السلام درباره ی سنگ مگنتیت هم درست باشه ؟ ممنون میشم پاسخ بفرمایید

  • حسن کرمی گفته:

   سلام
   هماتیت سختی بالاتری داره و نمونه های باکیفیتش که مناسب تراش هستن قطعا جلای بهتری نسبت به مگنتیت میدن و البته تراشش هم به علت رنگ خاکه قرمزش داستان خودشو داره. چه در بازار ایران و چه جهان هم قیمت یه هماتیت پولیش خورده از مگنتیت بیشتره. (اونا هم داستان مگنتیت جا زدن به عنوان هماتیت رو دارن!).

   سوره حدید سوره ۵۷ از قرآن است و ۲۹ آیه داره. واژه حدید به‌معنای آهن هست و نامگذاری این سوره به دلیل استفاده از آن در آیهٔ ۲۵ این سوره هست. در مورد احادیث و روایاتی که برای انگشتر حدید صینی و دفع شر و دشمن و قوت فرد گفته شده، بررسی های ما بر این بوده که احتمالا نمونه گوهری و نسبتا با ارزش از سنگ آهن یعنی هماتیت بوده. از اونجایی که پیامبر درجایی اورده که استفاده از هر چیز آهنی (که در اون زمان منظور از آهن هر چیز با جذب آهنربا بوده) در حین نماز خوب نیست و از طرفی امام علی (ع) استفاده از اون رو توصیه کرده، با توجه به اینکه هماتیت خاصیت جذب آهنربا ندارد ولی نوعی سنگ آهن زیبا و سخت و سفت هست، میشه همچین استنادی کرد که داستان در مورد هماتیت بوده. همچنین در بررسی های ما بسیاری از این مگنتیت های موجود در بازاری که در مقاله ای جدا بررسی کردیم اساسا سنگ آهنربای طبیعی بودند! که استفاده از اهنربا برای شخص به طور مداوم ممکن است مضر هم باشد. مواردی که عرض کردم در وبسایت های شیعی ذکر شده. بطور کلی نمیتوان نظر خیلی دقیقی داد.

   • محمد جواد گفته:

    خیلی ممنونم ، اطلاعات گسترده ی شما استاد عزیز که بدون چشم‌داشتی مادی فعالیت کرده و راهنمای سوال گران هستین‌ .توفیق تان روز افزون

 3. مسعود لشکری گفته:

  سلام خوب هستید
  ببخشید اگه حدید راف که مجذوب آهنربا میشه
  نگه داشتنش در بدن برای بدن ضرر داره ؟
  حدید چینی که جذب آهنربا نمیشن تاثیر خوبی داره یا این حدیدهایی که جذب آهنربا نمیشن؟
  ممنون میشم کمک کنید

 4. صدرا گفته:

  سلام بسیاری از حدید هایی که در اینترنت هست بصورت شفاف هستند و مات نیستند آیا اینها میتونه حدید باشه ؟ اگر نیست چه چیزیه

 5. محمد گفته:

  فرق بین حدید و شهاب سنگ چیه؟ یه سنگ دارم مشکوک به شهاب سنگ ولی شبیه حدید

  • حسن کرمی گفته:

   سلام از نظر ظاهری میتونن خیلی شبیه هم باشن. برا همینه که باید مقطع گیری و بافت شناسی بشه. البته موقع پولیش رنگ خاکه جدید سرخ هست و میتونه کمک کنه

 6. علیرضا گفته:

  سلام دستگاه تراش و صیقل برای سنگها رو از کجا باید تهیه کنم آیا شما دارین ؟ممنون میشم راهنماییم کنید

 7. مسعود گفته:

  سلام و عرض ادب و احترام،راف حدید مگنتیت میخواستم ببینم شما دارید یا از کجا میتونم تهیه کنم و منابع طبیعی اش بیشتر کجاست،خیلی ممنون از سایت خوبتون.

 8. راد گفته:

  به شما از من سلام و عرض ادب خدا قوتببخشید سوالی داشتم ابتدا گفتید از لحاظ علمی خواص اون ثابت نشده ولی در ادامه مطلبی گزاشتید که روی چاکراها اثر داره آخر حقیقت داره یا نه؟؟؟

 9. P.M گفته:

  درود… میخوام یه حلقه حدید سفارش بدم ولی رنگش تو عکس‌‌ها روشنه، یه جورایی مثل استیل میمونه انگار! (نمیدونم حالا تا چه حد تونستم مفهوم رو برسونم)
  بنظرتون مرغوب نیست؟

 10. حسین شایگان گفته:

  سلام.آیا تماس انگشتر با صابون یا مواد ضدعفونی کننده برای سنگ ضرر داره؟

  • حسن کرمی گفته:

   در مورد هماتیت بهتره زیاد با آب و صابون تماس نداشته باشه. با الکل احتمالا مشکلی نباید داشته باشه. ولی برخی سنگها مثل فیروزه به هیچ وجه نباید با صابون یا مواد ضدعفونی بهشون بخوره.

    • زپورآزاد گفته:

     سلام من برای خودم و دخترم گردن آویز سفارش دادم که نگین حدید داره یکی از دوستام گفتن خوب نیست همیشه همراهمون باشه آیا این درسته؟

     • حسن کرمی گفته:

      خیر. شایعه ای بیش نیست. تا کنون هیچ گزارش علمی درباره مضر بودن هماتیت برای انسان گزارش نشده!

 11. حسین شایگان گفته:

  سلام.اینکه انگشترمون رو نباید به کس دیگه ای بدیم دستش کنه چون انرژی اون کم میشه و انرژی منفی طرف بهش منتقل میشه.این مطلب صحت داره؟

 12. الهه زینلی گفته:

  سلام وقت بخیر.سنگ فیروزه چطورباید جلا داده بشه؟شما انجام میدین؟میشه راهنمایی کنید

  • حسن کرمی گفته:

   فیروزه چون نرم است باید زیاد وسواس نشان بدیم و نیاز به ابزار زبر نداره .مثلا اگر برای دور برداری عقیق از سکمنت 100 یا 120 استفاده می کنید برای فیروزه باید از مش نرم تر مثل 220 استفاده کنید . در تراش سعی میکنم هیچ گونه لرزشی در دستگاه تلاشمان نباشه تا کارهای تراش و پولیش خوب پیش بره چون فیروز یه لایه نازک روی بستر دارد همیشه سعی خواهیم کرد هر دو لایه را در نظر گرفته بهترین انتخاب را در مورد تراش و پولیش داشته باشیم از این رو کار تراش مثل کار انواع سنگها میباشد تفاوت پولیش آن کمی متمایز تر است پولیش آخر را سعی کنید با پوست چرمی و پودر سفید اجرا کنید البته نوع فیروزه هم فرق داره فیروز نیشابور سختی بیشتری به فیروزه کرمان دارد و هم خوش پولیش میباشد.
   من خودم تراشکار نیستم . ببرین بازار میزنن براتون.

 13. عسل رویا گفته:

  سلام یک سوال شرعی دارم میخوام ببینم اگربه طوراتفاقی باانگشترحدیدهفت جلاله به سرویس بهشتی یاحمام رفته باشیم ایامشکل داردچون موقعخریدبمن گفتندنبایداب بخوردوداخل حمام یاسرویس بهداشتی نبایدببرم درصورت انجام اینکاربایدسنگ تعویض بشه

  • سنگ شناس گفته:

   با سلام، اینکه حالا شاید در معرض آب به مرور زمان مقداری اکسیده بشه رو مطمئن نیستم. منتهی بطور کلی سنگها پیامبری نداشتن که شرع براشون تعیین بشه. شرع برای انسان هاست.

 14. پاک نفس گفته:

  سلام جناب کرمی
  ی سنگ دارم ، میخوام شما ببینید که چیه.
  لطفا به شماره من پیام بدید تا عکسهای اون رو براتون بفرستم.
  ممنون میشم ،درتشخیص سنگ کمکم کنید

  • سنگ شناس گفته:

   درود ، عکس و سوالتون رو در قسمت پرسش و پاسخ گوهرشناسی سایت بزارید

 15. احمد گفته:

  سلام دوستان.
  جناب کرمی عزیز
  جهت حفظ ونگهداری سنگ حدید چه کارهایی میشه انجام داد تا همیشه آن سنگ زیبایی وحالات خودش رو حفظ کنه و خراب نشه…ومنظور از استفاده از نمک دریا ونورخورشید چی میتونه باشه و چگونه استفاده کنیم
  تشکر

  • سنگ شناس گفته:

   درود، نمک و آب بیشتر امری تخریب کننده میتونه باشه برای هماتیت تا بهبود دهنده. همینکه مواد شیمیایی بهش نخوره و تمیز نگهش دارید کافیه

 16. بیتا گفته:

  سلام از کجا میشه دستبند اصل از سنگ حدید تهیه کرد؟چون متفرقه و فیک زیاد شده یه جای مطمئن میخواستم

  • حسن کرمی گفته:

   سلام از هرجا میگیرید به آهنربا نچسبه، رنگش ترجیحا سیاه باشه و سفید یا زرد نباشه، نسبت به حجمش سنگین باشه

   • بیتا گفته:

    اگر جایی در تهران میشناسید ممنون میشم بگید که اصلشو بتونیم بخریم

    • حسن کرمی گفته:

     سلام اصلش رو داریم البته کیفیت بالا. برای همین کمی قیمتش بالاست. برای درخواست میتونید به پیج اینستاگرام سنگ شناس پیام بدید

 17. یاسین گفته:

  سلام وقت بخیر
  ببخشید بنظرتون کدوم رنگش از همشون عمرش بیشتره و رنگش نمیره ؟ بین بنفشو هفت رنگو طلایی و مسی و نقره ای ؟ اگ میشه باترتیب بگین خیلی ممنون

  • حسن کرمی گفته:

   سلام، هماتیت بنفش و طلایی نداریم و اینا در اصل به روش کوتینگ رنگ میشن عزیز. رنگ مسی و خاکستری مایل به نقره ای سلیقه ایه ولی خوب هرچه رنگ روشن تر باشه احتمال دیدن لکه ها روی اون بیشتره. بنظرم حدید سیاه پررنگ ازهمه بهتره.

 18. سالار گفته:

  سلام جناب کرمی
  این نوع نگاه که خارج از اعتقادات و خرافات باشه رو دوست دارم و تا بحال راجع به سنگ ها زیاد خوندم اما این سایت هر جایش رو که میخونم مطلب خارج از منطق یا خرافاتی نداره و هرچه از مطالب سایت میخونم برام جذابیت داره
  امیدوارم در همه ی عرصه های علمی افرادی مثل شما باشند که بدور از تعصبات و خرافات جویای حقیقت باشن. اینطوری پیشرفت روز افزون خواهیم داشت
  در آخر یه سوال از شما داشتم
  بابت اصل بودن سنگ ها به هر کسی نمیشه اعتماد کرد
  آیا شما ادرسی دارید که کارشناسی سنگ رو انجام بدید؟

  • حسن کرمی گفته:

   سلام، ممنون از لطف نظر شما. بله میتونید به آزمایشگاه های معتبر مثل آزمایشگاه گوهرشناسی AGSI تهران مراجعه کنید

 19. محمد رضا گفته:

  سلام آقای کرمی وقت بخیر خیلی ممنون از متن مفیدتون.واقعا جالب بود.میخواستم بگم من یه سنگ پیدا کردم که از لهاز زاهری خیلی شبیه حدید .به چینی کشیدم فقط خط انداخت خیلی ام استهکام داره لطفا راه نمایی کنید.

  • حسن کرمی گفته:

   سلام، نمیشه صرفا بتونم با این مشخصاتی که دادید بگم. اگر به چینی بدون لعاب کشیدید و رنگ خاکه اون قرمز بود یا اگر شکل ظاهری و بلوریش شبیه حدید باشه و اون منطقه ای هم که ازش پیدا کردید کانسار آهن و آثار هماتیتی وجود داشته باشه میتونه حدید یا هماتیت باشه. البته اگر به آنربا جذب شد مگنتیت هست.

 20. حسن گفته:

  سلام وقت بخیر اگه به سنگ حدید گاهی آب زده بشه انرژی آن از دست میره

  • حسن کرمی گفته:

   سلام، چیزی که واضحه سنگها اگر از حالت فیزیکی خود تغییر کنن اون حالت و پتانسیل قبلی رو در این مسائل ندارند. برای همینه که مثلا کسایی که در چاکرا درمانی استفاده میکنند از حالت سنگ خام و حتی بدون تراشیده شده استفاده و پس از اتمام کارشون اون رو در جعبه ای نگهداری میکنن. البته درباره خواص سنگها بهتره به مقاله سنگ درمانی مراجعه کنید چون تصور عموم اینه انگشتر یا سنگ وقتی دستشون باشه انرژی یا خواص داره که این باور اشتباست.

 21. اکرم علیزاده گفته:

  سلام.عزیزم شاید دست کسی خورده که انرژیشو وارد کرده.برای اینکه اذیت نشی شارژش کن.تو نمک دریا یا ۲۰ دقیقه مقابل نور خورشید بذارش.آب هم بهش نزن.

 22. احسان گفته:

  اولین وبگاهی است که به سنگ های زینتی فارغ از تبلیغات و خرافات نگاهی علمی دارد. لذت بردم و سپاسگزارم.

   • مهدی گفته:

    من هم از شما تشکر می کنم و بهترین وبگاه در مورد سنگ های قیمتی است فقط به نظر من در مورد اظهار نظر سنگ فرق گذاشته اید مثل همین سنگ حدید خیلی پر محتوا گفتید ولی در مورد سنگ دیگر کم.انشاالله در مورد همه سنگ ها مطالب بسیار بگذارید تا ما استفاده کنیم واقعا سپاسگذارم از زحمات شما

    • حسن کرمی گفته:

     درود، سپاس از لطفتون.
     اتفاقا من عادت دارم کلیه اطلاعات رو راجب اون سنگ بنویسم. برخی از سنگها ممکنه برخی از قسمت هایشون رو در مقاله ای جدا نوشته باشم. مثل الماس و یاقوت و.. بخصوص در دسته بهسازی سنگها اونجا تخصصی تر دنبال کنید.

 23. افسانه گفته:

  سلام،وقتتون ب خیر،من سنگ حدید دارم،شبا کنار سرم میدارم،ولی گاهی حس میکنم کسانی هستند که دارن اذیت میکنند،با تکان دادن پرده اتاقم بیدارم میکنند،مگه قرار نیست این سنگ یه جور حفاطت کننده از شیاطین باشد،پس چرا نیست؟با اینکه مطمعنم سنگمو از قم،خریدم و اصله

  • حسن کرمی گفته:

   درود ، این چیزی که تعریف کردید منو یاد فیلم The conjuring انداخت😯. بهرحال این مواردی که درباره سنگها گفتن صرفا باور و اعتقاد هستن و یه چیز اثبات شده ای که نیست.
   من تخصصی در موارد ماوراءالطبیعه ندارم ولی انتظار زیادی از یه تیکه سنگ هماتیت سیاه رنگ دارید!

 24. کاظم سهرابی گفته:

  سلام چون سنگ حدید را برای مقابله وغلبه بر دشمنان و پیروزی بر آنان سفارش کرده اند. پس وقتی در نماز روبروی خدا می ایستی، بدور از ادب است که این انگشتر را بدست داشت. زیرا که معاذلله خدا دشمن ما نیست که از این انگشتر برای مقابله با او استفاده کنیم. رابطه ما با خدا فقط دوستی و محبت باید باشد.
  اما تجربه شخصی خودم را می گویم انگشترهای یاقوت کبود عقیق سیترین و حدید را تجربه کرده ام. اما تاثیر حدید از همه آنها بر تغییر عواطف و تغییر رفتارم بسیار بیشتر و آنی تر بوده. و آن رفع سریع ترس دلهره رفع دلرحمی بی مورد و… بوده و سریع تاثیرش را حدود یکساعته محسوس حس می کنید. بسیار موثر در درمان بی اعتماد بنفسی. فوبیا. ترسو و بزدلی. و دادن شجاعت و جدیت و استحکام است.

  • حسن کرمی گفته:

   البته کلیه مواردی که فرمودید میتونه تلقین هم باشه. برای من سنگها شگفتی های زمین هستند. نیازی به معجزه و خواص ندارند. سنگی که پس از هزاران سال در اعماق زمین تشکیل میشه و بدست ما میرسه خودش یک معجزه هست.

   • رضا گفته:

    سلام عرض ادب
    خواستم بدونم چرا میگن اگه هر روز این انگشتر رو دست کنیم باعث مریضی میشه؟

     • توکا گفته:

      سلام خسته نباشید مطالبتون واقعا جدید و خاص و البته پر محتوا و تخصصیه. ممنون از مطالبتون. میخواستم سوالی بپرسم اینکه عقیق یمنی ایا وجهه مشخصه خاص یا ویژگی خاصی نداره که بشه از عقیق خراسان و سایر عقیق ها تشخیصش داد؟! توی اینترنت تماما مطالب تکراری و کلی هست و هیچ جا ندیدم بسیار تخصصی در مورد عقیق یمنی صحبت بشه ممنون میشم یه مطلب کاملا تخصصی هم فقط در مورد خود عقیق یمنی درج کنید ، چون همه جا فقط اطلاعات کلی در مورد عقیق به صورت عام اورده شده. ممنون از شما

  • آناهیتا گفته:

   جسارتا در مورد دفع انرژی منفی و چشم زخم هم تأثیری حس کردید؟من خیلی در معرض انرژیهای منفی و چشم زخم هستم

   • حسین گفته:

    سلام
    سنگ و جواهرات هیچ برتری ای نمیتونن به آدم بدند فقط وسیله زینت هستند.
    هر بدی که هست از خود ماست. و هر خوبی از سوی خداوند یکتاست.

 25. مهدی سلطان گفته:

  سلام سنگ حدید راچرا میگن درزمان نماز نباید دستت باشه لطفا جواب منطقی بدهید

  • حسن کرمی گفته:

   این بحث ها اعتقادی هستن و گاهی منطق درستی پشتشون نیست. بهرحال هماتیت مشکلی با آب نداره ولی به دلیل حظور عنصر آهن نباید به صورت طولانی مدت و یا تکرار زیاد در معرض آب قرار بگیره. شاید منظورش وضو بوده بهرحال.

   • محمد جواد گفته:

    این جوابهای شما تا حدی منطقی هستند پس چطور میگین گاهی پشت بحث های اعتقادی منطقی نیست. در مقابل اعتقادات و دین سعی کنیم بیشتر سنجیده تر عمل کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *