پرهنیت (prehnite) چیست؟ خواص سنگ پرهنیت و ویژگی های آن

سنگ پرهنیتپرهنیت (Prehnite) گوهری با سختی 6 تا 6.5 است که معمولا در رنگهای مایل به سبز تا زرد و اغلب با تراش دامله در جواهرات استفاده می شود. این سنگ می تواند جایگزینی مقرون به صرفه به جای سنگهای سبز کمرنگ تا زیتونی رنگ باشد. از آنجایی که پرهنیت نوع سنتتیک نداشته و بهسازی خاصی هم روی آن انجام نمی شود، می‌توانید با خیال راحت از این سنگ استفاده کنید.

تاریخچه

پرهنیت (Prehnite) اولین بار در سال 1788 توسط آبراهام گوتلیب ورنر به افتخار سرهنگ هلندی، هندریک فون/وان پرهن (Prehn) نامگذاری شد. فون پرهن فرمانده نیروهای نظامی مستعمره هلند در شبه جزیره صخره‌ ای دماغه امید نیک (1779-1780) آفریقای جنوبی بود تا اینکه از کار برکنار شد. او یک طبیعت شناس و کلکسیونر سنگهای معدنی بود که اولین نمونه های کانی همنام خود را کرادوک شهری در استان کیپ شرقی آفریقای جنوبی به اروپا آورد. معلوم نیست چگونه این کانی مورد توجه ورنر قرار گرفت. ادعا شده است که پرهنیت اولین کانی معدنی است که برای یک شخص نامگذاری شده است. در سال 1813، ریچارد چنویکس مقاله طولانی (100 صفحه) نوشت و نامگذاری کانی ها را برای اشخاص محکوم کرد.

پرهنیت چیست؟

سنگ پرهنیت چیست؟پرهنیت گوهری شکننده با شکستگی ناهموار و درخشندگی زجاجیه تا مرواریدی است. سختی آن 6 تا 6.5 در مقیاس موس، وزن مخصوص آن 2.80-2.90 و رنگ آن از سبز روشن تا زرد و همچنین بی رنگ یا سفید متغیر است. در آوریل 2000، پرهنیت نارنجی نادر در مناطق معدنی منگنز کالاهاری، آفریقای جنوبی کشف شد. پرهنیت عمدتاً مات و به ندرت شفاف است. بهسازی خاصی برای این سنگ شناخته نشده است. پرهنیت اغلب دارای اینکلوژنهای اپیدوت است.

از نظر شیمیایی پرهنیت یک بی سیلیکات کلسیم و آلومینیوم با فرمول: Ca2Al(AlSi3O10)(OH)2 است که در ساختار آن به طور محدود ممکن است Fe3+ جایگزین آلومینیوم شود. از نظر بلوری پرهنیت در سیستم کریستالی اورتورومبیک متبلور می شود و اغلب به صورت توده های استلاکتیکی یا بوتریوئیدی شکل می گیرد و فقط بالاترین قسمت بلورهای کوچک به صورت وجه دار هستند که تقریباً همیشه منحنی یا ترکیبی است. به ندرت بلورهایی متمایز و کاملاً مجزا که سطح مقطعی مربع مانند تشکیل می دهد ، نمونه هایی که در معدن جفری در آزبست، کبک، کانادا یافت می شوند.

جدول مشخصات پرهنیت (Epidote)
ترکیب شیمیایی Ca2Al2Si3O10(OH)2
سیستم بلوری اورتورومبیک
رنگ سبز کم رنگ، زرد، سبز مایل به زرد، سبز چمنی، همچنین خاکستری، سفید یا بی رنگ
رنگ خاکه سفید
شفافیت مات
رخ خوب
شکستگی شکننده، ناهموار
جلا مرواریدی-زجاجی
ضریب شکست نور 1.611 – 1.673
اختلاف شکست مضاعف 0.021 – 0.039
سختی موس 6 – 6.5
وزن مخصوص 2.80 – 2.95
فلورسانس ندارد (کلی)

تراش

پرهنیت به دلیل رنگ های دوست داشتنی سبز و سبز آبی تا زردش به عنوان یک سنگ دامله در میان علاقه مندان محبوب است. مواد کاملا شفاف و بدون ناخالصی یا ترک کمتر دیده میشود اما ممکن است در بلورهای آزبست، کبک آفریقای جنوبی یافت شود. نمونه های مات مایل به زرد تا مایل به سبز از استرالیا به صورت فست تراش خورده و رنگی غنی و ظاهری جذاب با ظاهری نرم و مخملی ایجاد می کنند. برخی از پرهنیت های چشم گربه ای نیز گزارش شده است.

معادن

بلورهای پرهنیتپرهنیت یک کانی ثانویه یا هیدروترمال است که در رگه ها و حفره های سنگ های آتشفشانی مافیک وجود دارد. در چین به دلیل تشکیل ندولی که اغلب به شکل یک خوشه انگور سبز است به آن یشم انگوری نیز می‌گویند. اگرچه پرهنیت زئولیت نیست، اما همراه با کانی هایی مانند داتولیت، کلسیت، آپوفیلیت، استیلبیت، لومونتیت و هیولاندیت در رگه ها و حفره های سنگ های بازالتی، گاهی اوقات در گرانیت ها، سینیت ها یا گنیس ها یافت می شود. این کانی به عنوان شاخص رخساره های دگرگونی پرهنیت-پمپلیت است.

ذخایر اصلی گوهری پرهنیت در آفریقا (نامیبیا، آفریقای جنوبی)، اروپا (آلمان، اسکاتلند، فرانسه)، ایالات متحده آمریکا (نیوجرسی، پنسیلوانیا، ویرجینیا)، استرالیا (استرالیای غربی، قلمرو شمالی) واقع شده است. در دشت بازالت اطراف Wave Hill در قلمرو شمالی مرکزی استرالیا به صورت گسترده پرهنیت باکیفیت یافت می شود. نهشته های استرالیا در رخنمون های پراکنده آتشفشان های فلات آنتریم در سن اولیه کامبرین (حدود 570 میلیون سال) رخ می دهد. آتشفشان ها از بازالت عظیم، حفره ای و آمیگدال با جریان های جداگانه تا ضخامت 60 متر تشکیل شده است.

خواص پرهنیت در چاکرا درمانی

راف پرهنیتپرهنیت چاکراهای ناف (سوم) و قلب (چهارم) را تحت تاثیر قرار میدهد. این سنگ به ویژه در تلاش برای ایجاد تعادل ذهن و بدن، افکار و تجربیات، رویاها و واقعیت استفاده می شود. انرژی آن در التیام آسیب های ناشی از عشق از دست رفته و روابط از دست رفته قدرتمند است. این سنگ قلب را با اراده پیوند می دهد، پرهنیت پریشانی، عصبانیت و نگرانی را تسکین می دهد. پرهنیت به فرد وجود قدرتی شخصی و درخواست به خدمت عشق در آوردن آن دریک زمان را یاد آور میشود. پرهنیت یک پاکسازی کننده برای انرژی های دستگاه گوارش و همچنین کلیه ها، غدد فوق کلیوی، کبد و مثانه می باشد.

1 دیدگاه برای “پرهنیت (prehnite) چیست؟ خواص سنگ پرهنیت و ویژگی های آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *