سنگ درمانی چیست؟ خواص سنگ های قیمتی از نظر علمی و تحقیقاتی

تاریخچه سنگ درمانیسنگ درمانی علمی جدید نبوده و از زمان باستان تا کنون در زندگی بشر کاربرد داشته است. در ایران، هند، چین و روم باستان نیز طبیبان از خواص درمانی سنگها مطلع بودند. در ایران میتوان از ابن سینا یاد کرد که ازخواص سنگ های قیمتی برای درمان کردن استفاده میکرد. پر ارزشترین و مهمترین کتب گوهرشناسی ایران، کتاب الجماهر في الجواهر تالیف ابوریحان بیرونی و رساله تنسوخ نامه ایلخانی تالیف خواجه نصیر الدین طوسی می باشد. ارسطو فیلسوف مشهور یونانی درباره این موضوع صحبت کرده است. برخی از تمدن های باستانی نیز اعتقاداتی در مورد خواص ماورائی سنگها داشتند و از آنها در طی نبرد، سفر و حتی مرگ استفاده میکردند. مصریها از لاجورد برای گذر به زندگی پس از مرگ استفاده میکردند و چینی ها از یشم. در کتابی معروف مثل “فیزیکا” که در قرون وسطی (قرن دوازدهم میلادی) درباره خواص سنگ های قیمتی و نیمه قیمتی پرداخته است. چارسلوس، مشهورترین پزشک اروپا در قرون وسطیبود که به تاثیر کانی های معدنی مختلف و خواص درمانی آنها پرداخت. وی پس از کسب تجربه در این علم دریافت که از گوهرسنگ های ساییده و یا خردشده در بهبود بیماری ها میتوان استفاده نمود.

ورود گوهر درمانی در علم نوین

گوهر درمانی از نظر علمیصدها سال قبل اهل فن از فوائد سنگها و جواهرات مطلع بودند و دریافته بودند که این سنگها دارای خواص مغناطیسی و درمانی هستند، و حال در عصر حاضر با تکنولوژی پیشرفته ای که بشر بدست آورده، از نور و اشعه در علم و صنعت و طب استفاده می شود. امروزه در پاره ای از کشورها دوره هایی خصوصی تحت عنوان گوهر درمانی (Gem Therapy) انجام میگردد. با اینحال این علم هنوز جای بحث و تحقیق بسیار دارد. در دانشگاه ها و مجامع علمی ، به صورت انفرادی مقاله هایی منتشر شده که البته نتایج آنها نیز دارای اما و اگر است . 

نفوذ خرافات در بحث سنگ درمانی

خواص سنگها و خرافات در آنمتاسفانه امروزه در کشور عزیزمان شاهد هستیم تعبیرها و تفاسیر مختلفی در مورد خواص شگفت انگیز و درمانی سنگ ها و گوهرها وجود دارد. عده ای با راه انداختن کسب و کار ادعای شناخت خواص درمانی سنگ ها را دارند. در مقابل عده ای از سوی دیگر بام به پایین افتاده اند و از بیخ و بن منکر این موضوع می شوند. اگر گوهر ها بطور اصولی و منطبق بر موازین خاص فیزیکی و شیمیایی و به دور از خرافات و یا شیادی به کار گرفته شوند می توانند به کمک علوم پزشکی و بهداشتی آمده و در مداوای پزشکی مؤثر واقع شوند. دقت کنید که کریستال درمانی (Crystal healing) و ماساژ با سنگ داغ (Stone massage) تفاوت های ماهوی و اساسی با علم Gem therapy دارند و هیچ گونه ارتباطی بین موارد ذکر شده وجود ندارد.

اثر تلقین در شفا با بلورها (crystal healing)

در ادامه خواهیم گفت که شفا با بلورها با مبحث سنگ درمانی متفاوت است ولی بهتر است اول از قدرت ذهن و تاثیر اعتقاد و تلقین در مبحث crystal healing بگوییم.رهرچند برخی اصرار دارند اثر تلقین رو در سنگ درمانی نادیده بگیرند ولی یک تحقیق جالب در سال 2001 ، فرانسوی ها و و همکارانشان در کالج گلد اسمیتس لندن، مقاله ای رو در کنفرانس سالانه انجمن روانشناسی انگلیس در گلاسگو درباره بهبود با کریستال ها ارائه کردند که در وبسایت Livescience نیز منتشر شد.رنگ درمانی با سنگهای سفید در این مطالعه از 80 نفر داوطلب خواسته شد بلورهای کوارتز را در دستان خود گرفته و با آن مراقبه کنند. و سپس تاثیرات حسی را ذکر کنند. همچنین به نصف افراد از قبل گفته بودند که در طی این آزمایش تاثیر احساس گرما یا سوزن مانند به بدن را بعد از مراقبه ذکر کنند. نکته جالب این بود که نصف بلورها بدل (مثل شیشه) بود و کوارتز نبودند و درواقع دارونما بودند که به صورت تصادفی هر دو گروه  پخش شده بود .  بعد از اینکه به مراقبه پرداختند نتایجی که محققان دریافتند جالب بود. در نتایج برخی نوشته بودند که احساس گرما و برخی هم حالت سوزن مانند به بدن رو حس میکردند بخصوص اونهایی که از قبل بهشون گفته شده بود میزان تاثیر بیشتری رو ذکر کردند. محققان با مقایسه نتایج دیدند که گزارش تاثیر دریافتی کسانی که بلور کوارتز واقعی گرفته بودند، تفاوتی با گروهی که شبهه بلور کوارتز گرفتند وجود ندارد.گوهر درمانی چیست؟ تعداد زیادی از افراد از هر دو گروه حس گرم شدن با بدل و شبهه بلور کوارتز رو داشتند. در پرسشنامه قبل از مراقبه کسانی که به قدرت شفای بلورها اعتقاد داشتند پرسیده شده بود. “جالب اینکه آنهایی که به قدرت خواص سنگها داشتند دو برابر بیشتر حس میکردند! که این برای کوارتز بدلی هم همینطور بود.” آنها در گزارش نتایج اوردند که استفاده از سنگها بدین طریق درمان اولیه نمیتواند باشه (در کنار درمان اصلی باید انجام بشود) و اگر هم حس موقتی بهتری به شما دست داد دلیل به بهبود نیست. افراد باید به دکتر مراجعه کنند.

دو باور متضاد درباره خواص سنگ های قیمتی

خواص علمی سنگهادو گروه در این باره وجود دارد: گروه اول کسانی که منکر خواص سنگ های قیمتی هستند. جواب دادن به این دوستان بسیار ساده تر از قانع نمودن افراد گروه اول می باشد. مبحث بسیار ساده است : «ماده و انرژی» چنانچه دوستان منکر قوانین فیزیک باشند حرفی نیست اما چنانچه فیزیک و شیمی مورد قبول سروران باشد بسیار ساده میتوان گفت هر ماده ای دارای انرژی خاصی است و توانایی تاثیر گذاری بر مواد و انرژی های اطراف را دارد. با این حال، بسیاری از گوهرهای قیمتی مانند یاقوت و.. دارای خواص شیمیایی و فیزیکی ثابت و پایداری هستند. یاقوت مانند اورانیوم نیست که پرتوزا باشد. ساختار آن ثابت و خنثی است. بنابراین بحث فقط در مورد نور عبوری از این گوهر به سطح بدن مطرح است. گروه دوم با داشتن اطلاعات ناقص و خواندن چند کتاب و احیانا جستجو در سایت های اینترنتی، مطلب را جمع آوری و به نام علم Gem Therapy به خورد خلق الله می دهند. که نمونه های فراوانی در همین محیط مجازی مشاهده می شوند.

عوارض یا تبعات استفاده از گوهر درمانی

کانی های معدنی خطرناک و سمیهمانطور که سنگها دارای انرژی و خواص ثابت شده و مثبتی برای بدن می باشند می توانند در صورت استفاده غلط و نابه جا بسیار خطرناک بوده و اثرات جبران ناپذیری برای بدن به جای بگذارند. شما اگر سرب را روی بدنتان به مدت طولانی قرار دهید احتمالا چار مشکلاتی خواهید شد. با این حال بحث در این مورد مربوط به کانی های سمی مثل آزبست یا کانی هایی هست که ذرات آنها تنفس یا خورده شود. تا کنون گزارشی از استفاده زیاد از یاقوت یا گوهرهای این چنینی و خطر و عوارضشان در هیچ منبع علمی تایید نشده است. برخی میگویند مثلا اگر دوز یاقوت زیاد شود فلان میشد. اثبات؟؟! توجه: بحث چاکرادرمانی اغلب نظریه و جای تحقیق بسیار دارد و ما نیز ای نظریات رو شرح میدهیم. نه چیزی رد میکنیم و نه قبول.

چاکرا درمانی در بحث خواص سنگ ها

هفت چاکرای بدن از این قسمتدر بدن مراکزی وجود دارد که به آنها مراکز انرژی یا چاکرا می گویند. بیماری ها در اثر بسته شدن این مراکز انرژی جدید پدید می آیند. کانی ها و سنگ های با ارزش قادرند تا این گرفتگی ها را از بین ببرند (از لحاظ روانی و انرژی حیاتی را به صورت منظم و با ارزش در ما جاری کنند. افرادی که مدیتیشن یا تمرکز می کنند روی این نقاط آگاهی دارند و انرژی های درونی را از این نقاط بیرون داده و آزاد می کنند. در مبحث Gem therapy چند نکته مهم وجود دارد:

  • شناخت کامل آناتومی بدن شامل عضلات، اندام های داخلی و کارکرد هر یک، اندام‌های خارجی، سلسله اعصاب، رگ ها ، لنف ها و…
  • شناخت چاکرا های هفت گانه اصلی و چاکرا های فرعی و شناخت مناطق کنترل هر چاکرا در بدن و نحوه کارکرد آنها
  • شناخت انواع گوهر و تاثیر آنها بر هر یک از اندام های فیزیکی یا هر چاکرا با توجه به فرمول شیمیایی و…
  • آشنایی با نحوه چینش های اصلی 21 گانه درمانی ، چینش های ریلاکس و ماساژ و چینش های ترکیبی
  • انتخاب نوع چینش و سنگ با توجه به سن ، وزن ، فشار خون، سابقه بیماری و نوع مشکلی که مراجعه کننده از آن رنج می برد

دو اصل بسیار مهم و اساسی درباره گوهر درمانیسنگ درمانی در چاکرا

اصل اول سنگ درمانی در نهایت یک طب مکمل مانند طب سوزنی می باشد. گوهر درمانگر پزشک نیست و یکی از مهم ترین اصول در این علم این است که درمانگر به هیچ عنوان حق دستکاری در ترکیب داروهای تجویز شده توسط پزشک مراجعه کننده را ندارد این بزرگ ترین و نابخشودنی ترین اشتباه هر درمانگر در هر نوع طب مکمل اعم از طب سوزنی ، ماساژ درمانی و…. می باشد. گوهر درمانگر باید شناخت کامل از آناتومی بدن، رگ ها، لنف و سلسله اعصاب و حتی تا حدی از بیماری ها و داروها داشته باشد. بسیاری تصور میکنن که اگر گوهرها در مسائل روانی ، اثر تلقینی دارند پس میتوان به آن اکتفا و درمان شد. باید بدانید که در درمان بیماری های روانی باید حتما نزد پزشک متخصص بروید زیرا ممکن است زمانی برسد که دیگر دیر شده باشد! اصل دوم سنگها در قالب جواهرات مانند انگشتر و گردنبند و…. یا بصورت قرار گرفتن در جیب و…. دارای هیچ گونه خاصیتی نمی باشند! چنانچه یک سوزن یا صد سوزن در جیب حمل شود دارای هیچ خاصیتی نمی باشد. فقط چنانچه در مکان مشخص و توسط متخصص استفاده گردد دارای خواص درمانی برای جسم می باشد.

تقسیم بندی گوهرسنگها در علم سنگ درمانی

سنگهای هفت چاکرا
البته باید دقت کنید سنگهای مختلفی میتوانند برای چاکراهای متفاوت استفاده شوند و اینطور نیست که بگوییم این سنگ مخصوص فلان چاکرا است. بطور مثال میتوان یک یاقوت قرمز را با دو عدد اماتیس جایگزین کرد. البته این امر به سن ، وزن ، سابقه بیماری و…. بستگی دارد.

در علم Gem therapy گوهرها به سه دسته اصلی تقسیم می‌شوند:

  • گوهر های درمانگر که به اصطلاح گوهر های انرژی مثبت گفته می شوند.
  • گوهر های جذب انرژی های زائد که به اصطلاح گوهر های انرژی منفی گفته می‌شوند.

کریستال هایی از جنس کوارتز بی رنگ که می‌تواند خام (در صورت دارا بودن شرایط استاندارد) یا برش خورده به شکل اوبلیس. سنگهای این بخش در موارد درمانی کاربرد نداشته و تنها در بخش ماساژ و ریلاکس استفاده میشوند لازم به ذکر است در علم Gem therapy گوهرهای مورد استفاده حتما باید دارای استانداردهای خاصی در زمینه وزن و نوع برش باشند.

تفاوت crystal healing و سنگ درمانی

ماساژ درمانی با سنگ های قیمتی
تصویر یک دختر آسیایی در حال ماساژ درمانی با سنگ یشم

در کریستال هیلینگ از کریستال ها یا سنگهای خام و برش خورده جهت دریافت انرژی استفاده میشود که این امر در یوگا، ریکی و… کاربرد فراوان دارد. در سنگ درمانی از انواع گوهرهای برش خورده طبق وزن و برش خاصی جهت بهبود یا درمان بیماریها ، ماساژ و ریلاکس استفاده میشود. خیلی ساده میتوان گفت سنگ درمانی، علمی شبیه به طب سوزنی می باشد که با تحریک کانال های انرژی و سلسله اعصاب عمل می کند.

فرافیزیک و ماوراء الطبیعه دو مبحث کاملا متفاوت می باشند . فرافیزیک یا متا فیزیک یک علم کاملا اثبات شده می باشد که دارای کرسی های متعدد تدریس در دانشگاه های معتبر جهان می باشد . بنابراین خواهشمندم از طرح‌ هر گونه مطلب ماورا طبیعه و بدون رفرنس علمی خودداری بفرمایید.

گوهر درمانی دارای دو بخش مجزا می باشد: بهبود و ماساژ  بطور کلی هم در ماساژ و هم در درمان یا بهبود دو دیدگاه وجود دارد که البته این دو دیدگاه خیلی بیشتر در بخش ماساژ نمود پیدا می کنند.خواص سنگهای معدنی ديدگاه فيزيكي: در ديدگاه فيزيكي انرژی سنگ ها و گوهرها باعث افزايش جريان خون می شوند و در نتيجه تغذيه و اكسيژن رسانی در سلول های بدن زياد شده باعث دفع سموم از بدن نيز می گردد. ديدگاه غير فيزيكی یا فرا فیزیکی: در ديدگاه غير پزشكی سنگ ها و گوهرها طوری قرار مي گيرند تا مسيرهای انرژی ( مريدين ها) و مراكز انرژی (چاكراها) را پاك و بالانس كنند. البته درماساژ با گوهر هدف هر دو ديدگاه رفع اسپاسم هاي عضلانی، ترميم بافت هاو انعطاف پذيری بيشتر عضلات هدف اصلی است. در علم گوهر درمانی نیزدرمانگر یا ماساژور پس از دریافت این اطلاعات از مراجعه کننده نسبت به انتخاب گوهر، نوع چینش و منطقه ی چینش اقدام می کند. لازم به توضیح است که درجه انرژی گوهرها بسیار متفاوت از هم می باشد. 

بررسی تحقیقاتی خواص سنگ های قیمتی در علم نوین

خواص علمی سنگ هابسیاری از سلولها، حاوی بلورهایی هستند که به آنها بلور مایع می گویند. این بلورها، در غشاهای سلولی، غلاف های میلین اعصاب و بسیاری از نقاط دیگر به طور پراکنده یافت می شوند. هنگامی که تحت فشار قرار گیرند، در پاسخ، پدیده «پیزوالکتریک» از خود به نمایش می گذارند که به نظر می رسد مستقیما در فرایند شفابخشی تأثیر داشته باشد. جریان های الکتریکی که در درون بدن انسان در حرکت می باشند در داخل و اطراف بدن، میدانهای مغناطیسی خاصی به نام میدان های بیومغناطیسی (Biomagnetic Fields) به وجود می آورند. هر ارگان، فرکانس ویژه خود را دارد که بیانگر وضعیت سلامت آن است. اما در شرایط بیماری، این فرکانس دچار تغییر می شود. مجموعه تمامی میدان های بیومغناطیسی بدن، تشکیل یک میدان بیومغناطیسی تجمع یافته بزرگ را می دهد که بدن انسان را احاطه می نماید و در واقع بسیار مشابه با همان پدیده ای است که هاله نامیده می شود.

(Gas Discharge Visualization (GDV
تصویر چاکراهای بدن با GVD
تصویر چاکراهای بدن قبل (سمت چپ) با بعد آن (سمت راست) پس از یک ساعت جلسه متعادل سازی انرژی

در سال ۱۹۹۶ پرفسور Korotkov وسیله جدیدی را برای تحریک، ثبت و تجزیه تحلیل تصاویر الکترو فتونیک اختراع کرد و تکنیک خود را GDV نام نهاد. با استفاده از دستگاه GDV یک میدان الکترو مغناطیسی پر ولتاژ تولید می شود و تداخل حاصل از این میدان با میدان حیاتی و پردازش تصاویر حاصل از این تداخل اطلاعات مفیدی از وضعیت سلامتی، وجود استرس و عدم تعادل در حوزه زیستی بیماران به دست می دهد. از سال ۲۰۰۲ بیوالکتروگرافی با دستگاه GDV به دنیا معرفی گردید که ابتدا در روسیه، و سپس به اروپا و آمریکا راه پیدا کرد. همزمان با همین موج نوین، در ایران نیز از سال ۲۰۰۴ در مرکز تحقیقاتی طب مکمل و جایگزین واقع در بیمارستان میلاد تهران، با کمک دستگاه GDV ثبت انرژی اطراف بدن در تعداد بسیاری از افراد داوطلب انجام شده و نتایج تحقیقاتی جالب توجهی توسط تیم پزشکان این مجموعه علمی، آموزشی، پژوهشی به دست آمده است.

الکتروبلور درمانی

خواص سنگ های قیمتیبه نظر دکتر Mark G . Leste الكترو بلور درمانی نوعی بازسازی انرژی است که مثل یک عمل انرژی – پزشکی عمومی است. Harry Oldfield محقق افیزیکدان زیست شناسی که در سال ۱۹۸۳ الكتروبلور درمانی را اختراع کرد او بعد از سی سال تحقیق و پژوهش در زمینه میدان انرژی(energy field) به اختراعات متعددی از جمله ساخت میکروسکوپ , Oldfield دوربین (PIP) (Oldfield) و… دست یافت. مهمترین اختراع Oldfield تکنیک شناخته شده به عنوان عکاسی تداخلی چندگانه (Polycontrast Interference Photography) یا به اختصار (PIP) میباشد. PIP که در ۱۹۸۹ اختراع شد بنظر می رسد که می تواند از انرژی آنچه که گفته می شود هاله، چاکراها و کانال های انرژی عکس بگیرد. وسیله مذکور شامل یک چشم مصنوعی (یک دوربین ویدیویی دیجیتال) است که به یک مغز مصنوعی (یک کامپیوتر) پیوند یافته است و یک برنامه کامپیوتری تخصصی برای تشخیص و کد رنگ پیچیده ترین انواع نوری که از بدن انسان ساطع می شود، طراحی شده است. خواص الکتروبلور درمانی سنگها روی سلامتیبرای مثال بیمار ۴۰ ساله در شکل بالا  مبتلا به HIV + است. تصویر اول قبل از درمان، تراکم شدید انرژی در طول ستون فقرات به رنگ قرمز نشان داده شده است. تصویر دوم، پس از ۴ جلسه گرفته شده، نشان می دهد که تراکم انرژی تقریبا از بین رفته است. بیمار تا حدود زیادی بهبود یافته است. در سال ۲۰۱۴ دروبین Oldfield برای ضبط و اندازه گیری انرژی فرکانس های مستند در سنگ ها و آثار کشف شده از اهرام بوسنیائی مورد استفاده قرار گرفت.

استفاده از لامپ های گوهردرمانی بر روی بدن

اجزای لامپ گوهر درمانیدکتر Jon Whale حدود سه دهه است که در زمینه تاثیر گوهرها بر روی بیماریها پژوهش می کند. وی معتقد است که فعالیت بیولوژیکی به طور مستقیم به دما وابسته است و بیماری ها را به دو دسته تقسیم کرد: یکی بیماری هایی از قبیل عفونت های موضعی، آسیبها، سوختگیها، التهابات موضعی دمای بالاتری را نسبت به قسمت های دیگر بدن از خود نشان می دهند. در اینجا نیاز به کاهش انرژی و درمان سرد با استفاده از گوهرهایی مانند زمرد، توپاز، سافیر و… می باشد و در پاره ای دیگر مانند آنفولانزا، آسم، ادم، MS، دیابت، افسردگی، سرطان، هپاتیت و غیره نیاز به افزایش انرژی و درمان گرم با گوهرهایی مانند یاقوت، الماس، سیترین و… است (دقت کنید که درمان چنین بیماری هایی با سنگ هنوز اثبات نشده). دمای این بیماری ها را می توان با سنسورهای الکترونیکی حساس تا یک صدم درجه سانتی گراد اندازه گیری و ثبت کرد، و سپس نوع گوهر تاثیر گذار را مشخص کرد. این تکنولوژی به وسیله دکتر Jon Whale از مرکز پزشکی Whale برای استفاده در رابطه با لامپ گوهر درمانی الکترونیکی ابداع شده است.

درمان با سنگ عقیق کارنلین
درمان آسم با الماس و عقیق کارنلين. دستگاه Caduceus Lux III تنظیم به صورت خودکار لامپ الکترونیک گوهر در تصویر مشخص است.

لامپ های گوهر درمانی الکترونیکی Caduceus Lux III انرژی را در فرکانس های مختلف با استفاده از گوهرهای با کیفیت بالا، مانند الماس، یاقوت، سافیر و زمرد، افزایش داده و توان تأثیر گذاری گوهر را تقویت می کنند. سنسورهای انرژی بیولوژیکی پزشکی Whale می توانند دقیقا عدم تعادل انرژی، در سرتاسر بدن را اندازه گیری کنند و سپس لامپ های گوهر الکترونیکی فرکانس های ارتعاشی سلول را در صورت لزوم تنظیم کنند. خواص علمی سنگهای قیمتیاندازه گیری سطوح انرژی مختلف بیمار قبل و بعد از درمان مؤید اثر بخشی درمان است. بر خلاف بسیاری از درمان های سیستماتیک مانند داروهای که تمامی بدن را تحت تأثیر قرار می دهند، درمان لامپ گوهر الکترونیکی می تواند یک اندام خاص و یا یک منطقه از بدن را هدف قرار دهد. همچنین ممکن است به تعادل انرژی بخش های مختلف بدن بپردازد. در ضمن باید تأکید کرد که نباید لامپ گوهر درمانی الکترونیکی Caduceus Lux را با رنگ درمانی، نور درمانی، یا بلور درمانی اشتباه کرد و هر کدام نتایج متفاوتی ارائه می دهند. برای مثال لامپهای نور رنگی بسیاری از بیماریهای پوستی را تشدید و گرمای ساطع شده توسط آنها پوست را خشک می کند. لامپ رنگی را نمی توان برای درمان اندام های داخلی استفاده کرد و خطر آسيب، سوختگی و برق گرفتگی وجود دارد.

بررسی خواص سنگ ها و فرکانس آنها روی سلامتی بدن

تاثیر رنگ و فرکانس در خواص سنگهابا پیشرفت تکنولوژی و تجهیزات پژوهشگران به این نتیجه رسیدند، که گوهرها با رنگ و فرکانس منحصر به فردشان هر کدام خواص درمانی مشخصی دارند. برای مثال یاقوت با فرکانس ۶۲۵ نانومتر خاصیت درمانی گرم، خشک کننده، نیرو بخش، تحریک کننده، عقیق با فرکانس 610 nm خاصیت درمانی خنک کننده، مرطوب و ضد آلرژی، سیترین با فرکانس 590 nm خاصیت درمانی گرم، نیرو بخش، پاکسازی کننده، زمرد با فرکانس 565 nm خاصیت درمانی سرد، ترمیم کننده، ضد درد، توپاز با فرکانس 470 nm خاصیت درمانی سرد، شل کننده عضلات، آرام بخش، ضد عفونی کننده، الماس با فرکانس 485 nm خاصیت درمانی تحریک کننده، نیرو بخش، ضد افسردگی، سافیر با فرکانس nm۴۰۰ خاصیت درمانی آرام بخش، تسکین دهنده، ضد درد می باشد.جدول خواص سنگها منابع: دکتر میترا حاجی زاده، طب انرژی و کاربردش در پزشکی امروز مجله سال سوم، شماره ۱۱ و ۱۲.

Carole P. (2009), Electricity for Health in the 21st Century, Natural Health Productions, ISBN: 09687103-0-1. Hedaoo D.S., (2012). GEMSTONE THERAPY: AN OVERVIEW.Arts, Science and Commerce College,Chikhaldara. Bouligand, Y. (1978). “Liquid Crystals and their Analogs in Biological Systems,” Liquid Crystals, solid State Physics, pages 259-294. Bundzen P., (2002). Korotkov K. New computer technology for evaluating the psycho-physical fitness of athletes. Physical Education and Sport. Warszawa, 46 (1), 392-393.Lester M.G., (1999). Electro-Crystal Therapy. Positive Health.41. Oldfield H., (2006). THE HUMAN ENERGY FIELD AND THE INVISIBLE UNIVERSE. Subtle Energies & Energy Medicine. Volume 17. Number 2 Page 95. Mann J & Lincoln. J., (2014). Frequencies Documented in Stones & Artifacts From Bosnian Pyramids As Energy Photos. Whale J., (2009). THE CATALYST OF POWER THE ASSEMBLAGE POINT OF MAN. Third Edition Blaen A., (2001). Gem Lamp Therapy for Health. Positive Health.61.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *