سنگهای قیمتی

سنگ یشم چیست؟ تشخیص سنگ یشم اصل ، خصوصیات، انواع و خواص آن

سنگ یشم چیست, خواص یشم, قیمت یشمسنگ یشم (جید) نامی است که بین دو کانی متفاوت مشترک است، نفریت یک سیلیکات منیزیم و کلسیوم و جیدیت یک سیلیکات آلومینیوم و سدیم. در گذشته از خواص سنگ یشم برای ارتباط با عالم کیهانی و یا حتی پزشکی نیز استفاده می شد. این کانی با ساختار بلوری درهم پیچیده و متصل به هم موحب شده تا در حکاکی و کاروینگ بسیار مناسب باشد و در رنگهای باکیفیت قیمت سنگ یشم اصل بسیار بالا ببرد.

در این مقاله می آموزیم که : قیمت سنگ یشم اصل چگونه تعیین می شود؟ انواع سنگ یشم چیست و منابع آن در دنیا به چه صورت می باشند؟ تاریخچه سنگ جید چگونه است؟ روش تشخیص سنگ یشم اصل از بدل چگونه است؟ خواص سنگ یشم در چاکرا درمانی چیست؟ پس با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم.


نام یشم یا جید (Jade) از کجا آمده است؟

خنجر یشم, تاریخچه یشمهنگامی که آمریکای مرکزی و جنوبی توسط اسپانیا تصرف شد این نام از واژه اسپانیولی Piedra de jada به معنی “سنگ افسردگی” گرفته شد. در زبان چینی مترادف آن “YU” خوانده می شود که رایج نیست.

ضرب المثلی در بین چینی ها معروف است که می گوید:

طلا گرانبها است ولی یشم بی قیمت (قیمت نمی شه روش گذاشت) ضرب المثل چینی

از نفریت در دوران باستان و ماقبل تاریخ به علت داشتن سختی بالا همچون استیل به عنوان سلاح و ابزار چاقو تیز و جنگی استفاده می شد که به همین دلیل در مشرق زمین به “سنگ تبر” معروف بود.

تاریخچه سنگ یشم

قوری از جنس یشم, یشم کلکسیونی
یک قوری کلکسیونی از جنس جید چین که در می 2018 در نمایشگاه موزه لندن به نمایش گذاشته شده است.

در مشرق زمین سنگ یشم همواره معنایی عرفانی داشته تا جایی که اولین حکاکی های یافت شده روی یشم مربوط به دوران نوسنگی بوده است. بیش از پنج هزار سال قبل از میلاد چینی ها از سنگ یشم به علت سختی مناسب از آن در مجسمه سازی و ابزار و جواهرات استفاده می کردند.

در واقع از آنجایی که سنگ جید دارای رنگهای متفاوت و همچنین بعد از صیقل دادن دارای جلا و درخشانی خاصی پیدا می کند در جواهر سازی چه به عنوان دستبند و چه مهره استفاده می شد. حکاکی روی سنگ یشم در هر فرهنگی معنای متفاوتی دارد.

مجسمه سنگ یشم

مسلمانان آیات کتاب خود را روی آن حکاکی می کردند و در مکزیک و آمریکای جنوبی جایگاه ویژه ای داشت و آن را نماد آب و زندگی می پنداشتند. در چین نیز از اشکال مختلف سنگ یشم به منظور بخت خوب، طول عمر و عشق استفاده می شد.

تاریخچه سنگ یشم در ایران

انگشتر یشم زیبا, سنگ یشم ایرانسنگ جید یک کالای وارداتی بود و اشیا حکاکی شده از جنس یشم در آثار قدیمی گواه از روابط بالای ایران و چین بین قرن 14 تا 17 میلادی داشت که نمونه معروف آن پسری سنگیست که در گیلان یافت شده است.

دانگشتر یشم اصلر تخت جمشید نیز جامی پایه دار از یشم با کتیبه ای با نام خشایارشاه پیدا شد که روی لبه آن دوازده سر قو حکاکی شده است.

از هزاره قبل از میلاد تا همین دوران معاصر یشم سین کیانگ (که قبلا جزو قلمرو ایران بود)، معروفترین ، بهترین و بزرگترین مکان یشم جهان می بوده است در حالی که در ایران این کانی گوهرهای بسیاری چون زمرد ، مروارید و یاقوت … را به عنوان خود داشت، در چین این یشم سین کیانگ بود که مورد طلب خرد و کلان قرار داشت.

از خاندان های سلطنتی تا هر کسی که توانایی مالی داشت (همچو امروزه)، به دنبال به دست آوردن قطعه از یشم = نماد بهشت می بوده است و این یکی از دلایل مهمی می بوده است که چینیان چشم طمع به سرزمین بزرگ و ثروتمند سین کیانگ داشتند ؛ و از برای به دست آوردن آن جانفشانیها کردند

انواع سنگ یشم

انواع سنگ یشمبطور کلی یشم دو گروه یشم جیدیت (Jadeite) و نفریت (Nephrite) که نوع ارزان یشم و از گروه هورنبلند است تقسیم بندی می شوند. یشم به رنگهای سبز، سیاه، بنفش، سرخ، اسطوخودوسی و آبی وجود دارد. اما بیاییم در ابتدا با خصوصیات این نوع کانی بیشتر آشنا شویم.

خصوصیات سنگ یشم جیدیت چیست؟

سنگ جیدیتاین کانی تا قبل از سال 1750 در چین ناشناخته بود. نام جیدیت (Jadeite) از Jade مشتق شده است و نوعی پیروکسین اشباع شده از سیدیم و آلومینوم با فرمول شیمیایی [NaAl[Si2O6 می باشد و درواقع با ارزش ترین نوع بلورهایی با ساختار داخلی درهم تنیده میکروکریستالین است. در ویدئو زیر دلیل سخت بودن یشم را با دوبله فارسی در یوتیوب مشاهده نمایید:

سختی یشم جیدیت بین 6.5 تا 7 در مقیاس موس بوده و داری کلیواژ ناقص با فرم شکستگی آن سوزنی شکل و شکننده است که این نقاط شکستگی مات بوده ولی درصورت جلا دارای درخششی روغنی یا مرواریدی می شود.

جدول خصوصیات سنگ یشم
ترکیب شیمیایی سدیم سیلیکات آلومینیوم NaAlsi2o6
رنگ سبز و رنگهای دیگر
رنگ خاکه سفید
شفافیت مات تا اوپاک
رخ خوب – شکستگی استخوانی و شکننده
جلا روغنی
ضریب شکست نور 1.688 – 1.652
شکست دوگانه 0.02
سختی موس 7 – 6.5
وزن مخصوص 3.48 – 3.24
سیستم کریستالی منو کلینیک و متراکم دانه ای
فلورسانس در جید متمایل به سبز خیلی ضعیف و نور متمایل به سفید

انواع رنگ در سنگ یشم جیدیت چیست؟

دستبند یشمی اصل, انواع رنگ یشم
دستبند جیدایت ارغوانی و سبز از برمه

تنوع رنگ در یشم جیدایت بالاست و به رنگهای سیاه، سبز، سفید، زرد، قهوه ای و حتی زرد دیده می شود. جیدیت با رنگ سبز زمردی و نیمه شفاف به یشم سلطنتی نیز معروف است و در برمه وجود دارد. عامل ناچیز کروم باعث رنگ سبز می شود.

رنگهای قرمز تا نارنجی آن مدیون لکه های اکسید آهن در ترک ها می باشد. به عنوان مثال جیدیت اسطوخودوسی توسط منگنز رنگ شده است و در ژادئیت با کیفیت زیر منبع نور این رنگ بصورت زمردی پدیدار شده و ارزش آن را بسیار بالا می برد.

یشم سفید

یشم با ارزش سفید رنگی است که به یشم ختن هم معروف می باشد و در چین به آن ” دمبه گوسفند ” می گویند، از ارزش والایی برخوردار است از آنرو که هم رنگ سفید دلنشینی دارد و هم جلایی چرب است . جیدیت اغلب بصورت کابوشن (14*10 میلیمتر) تراشیده میشود. پدیده چند رنگی و همچنین پراکندگی نور را ندارد و میزان ضریب شکست نور آن بین 1.654 تا 1.667 کی می باشد. به طور کلی می توان آن را نیمه شفاف تا اوپاک در نظر گرفت.

انواع کیفیت راف جیدیت

انگشتر یشم, یشم زنانه

 • امپریال جیدایت (Ahye Kyauk Stein) : که همانطور از اسمش پیداست به یشم سلطنتی و با کیفیت ترین آن معروف است و داری رنگ سبز واضح و زنده (vivid) با خلوص بالا است و در قطعات کوچک استفاده می شود.
 • جیدایت تجارتی (At The Kyauk) : که در حکاکی در نگین گردنبند یا اشیا زینتی کاربرد دارد.
 • جیدایت Utility (At The Kyauk) : که از آن در حجاری یا تراش مجسمه ها و غیره استفاده می شود.

انواع بهسازی جیدیت

سنگ یشم خامکیفیت جادئیت را با استفاده از تثبیت بخشی و بهسازی می توان افزایش داد. از نظر کیفیت رنگ و ساختار سنگ جیدیت به چندین دسته تقسیم بندی می شود:

 • دسته A : این دسته نوع خوب جیدیت بوده که بسته به شفافیت و رنگ آن میتواند قیمت بالایی داشته باشد.
 • دسته B : که اغلب به علت ساختار و رنگ نه چندان خوب ارزش فرآوری و بهسازی نداشته و صرفا در سطح آن واکس و مواد پلیمری تزریق کرده و پاکی و شفافیت آن بهبود زیادی میابد.
 • دسته C: این دسته غالبا بصورت صنعتی رنگ می شوند. در بهسازی نوع قرمز جادئیت قرمز آن را حرارت دهی می کنند ولی ریسک آن بالاست و ممکن است حتی شفافیت اولیه آن از بین رفته و به رنگ قهوه ای مرده تبدیل شود.
 • دسته B-C: در این دسته از دو روش بالا استفاده شده و هم بشکل صنعتی رنگ شده و بعد به آن تزریق می کنند.
 •  دسته D: این نمونه مانند سنگ اوپال بصورت دوبلت ساخته می شود و قسمت بالایی و نما را ژادئیت و پایین آن را پلاستیک می گذارند.

معادن جیدیت در جهان

معادن سنگ یشم جیدیتباکیفیت ترین نوع یشم جیدیت در برمه میانمار است و از معادن مهم و اقتصادی یشم سبز در شمال برمه می توان اشاره کرد. جیدهای این منطقه بر اثر فشار بسیار بالای کوه های هیمالیا تشکیل می شوند و متامورفیزه شده اند. ذخایر ثانویه نیز در میان لایه هایی از سنگهای رسوبی تشکیل شده از کنگلمرا و ماسه سنگ در بستر رودخانه وجود دارد.

اندازه قلوه سنگهای ژادئیت در اینجا ممکن است در حد شن ریزه یا تخته سنگهای چندین تُنی و بسیار بزرگ نیز باشد. با وجود کنترل شدید دولت برمه با اینحال بیشتر این یشم ها به چیانگ مای چین قاچاق یا تایلند قاچاق و درآنجا معامله می شوند. در دیگر نقاط دنیا می توان به آمریکا (کالیفورنیا)، ژاپن، گواتمالا و CIS اشاره کرد.

سنگهای مشابه جیدیت

بسیاری از سنگهای سبز ممکن است با یشم اشتباه گرفته شود از جمله سلیمانیت، پرنیت، پکتولیت که در آلاسکا وجود دارد، وزوویانیت (ایدوکراز) که در کالیفرونیا یافت می شود، کوارتز کلسدونی، تالک، گروسولاریت، نفریت، عقیق سبز و سرپانتین که نوع باکیفیت آن در ایران و اطراف آن فراوان یافت می شود.

کلروملانیت (Chloro-Melanite) چه نوع یشمی است؟

سنگهای شبیه یشم کلروملانیتکلروملانیت ترکیبی از جادئیت، دیوپسید و آلبیت و نوعی یشم سبز – سیاه خالدار است که سرشار از عنصر آهن بوده و به همین دلیل به رنگ سبز تیره و یا سیاه دیده می شود. تفاوت آن با جیدیت خالص در وزن مخصوص و ضریب شکست نور آن است.

به عبارت دیگر می توان گفت کلروملانیت نوعی جیدیت سیاه است که در زمان انسان های نخستین از آن به عنوان ابزار سنگی در کوه های شمال اروپا و یا در گینه نو برای ابزار کشاورزی و قمه استفاده می شد.

یشم سبز آلبیت (Jade – Albite)

این کانی از ترکیب فلدسپار و یشم سبز سیر با لکه های سیاه بوجود آمده است و فقط در برمه یافت می شود.

قمار یشم در چین

یشم سبز اصل
یشم سبز اصل زیر منبع نور چراغ

امروزه این کانی نزد چینی ها بیشتر شبیه به قمار شده است زیرا دیدن زیر پوسته اکسیداسیون راف جید نتراشیده غیر ممکن است و معمولا تیکه ای از آن را کنده (که به آن پنجره گویند) و یا آن را از وسط دو نصف میکنند تا ریسک خرید پایین بیاید. گاهی هم ممکن از قسمت خوب آن برش خورده باشد که اینجا دلیل استفاده از واژه قمار یشم به میان می آید.

هنگام خرید یشم گرانبها یا جیدیت در چین اگر در منبع نور چراغ رنگ خوبی بدهد قیمت آن تا دو ملیون دلار بابت هر کیلو نیز می رسد! باید توجه کنید که سنگ خام جیدیت را حتما با حظور یک کارشناس باتجربه خرید نمایید و از خریدهای اینترنتی بدون شناسنامه جدا بپرهیزید.

قیمت گذاری یشم گرانبها

در اوایل سال 2013 هر کیلو جید سیبری 500 تا 650 دلار بود در پایان سال بعد ( 2014 ) این قیمت به 1000 دلار رسید و 50 هزار دلار آمریکا قیمت هر کیلو یشم سیبری با پدیده چشم گربه می بود ( سال 2115 ) و جید بدون پدیده چشم گربه در “هر کیلو بیش از 21 میلیون تومان” به پول جمهوری اسلامی ایران است.

برای تعیین قیمت سنگ یشم اصل از نظر دیداری نکات زیر را انجام رعایت کنید:

تعیین کیفیت یشم, تشخیص یشم اصل

 • جهت تعیین شفافیت بخش پنجره دار(پدیدار شده) را خیس و صفحه فلزی اوپاک را در مقابل آن قرار دهید و با نور به داخل سنگ تابیده و اگر بازتاب منعکس شده روی صفحه بتابد یعنی سنگ شما شفافیت خوبی دارد.
 • اگر سطح سنگ ترک های سطحی داشته باشد ممکن است تا درون نیز به همین شکل ترک خورده باشد.
 • اگر نور تابیده شده به سطح یشم منعکس نشد احتمالا همان رنگ اصلی کلی سنگ جید است هرچند بدلیل ساختار توده ای ممکن است این بازتاب مبهم باشد.
 • گاهی یک رگه یا نقطه غنی می تواند رنگ را یکنواخت نشان دهد که می توانید فیبر اپتیکی را به پشت یک کابوشن جیدیت سفیده که رگه یا نقطه ای سبز دارد بتابانید در این صروت تمام کابوشن سبز دیده می شود.

خصوصیات سنگ نفریت (Nephrite)

سنگ نفریتنفریت در زبان یونانی به معنی “کلیه Nephriticus” است. فرمول شیمیایی نفریت Ca2(MgFe)5[OH2Si4O11]2 و از گروه آکتینولیت، مات تا نیمه شفاف با سختی آن 6 تا 6.5 در مقیاس موس، دارای رنگهای سبز، سفید، خاکستری مایل به زرد یا قرمز و قهوه ای، آبی مایل به سبز، سیاه و غالبا به صورت خالدار دیده میشود.

نوع های باکیفیت نفریت به رنگ سبز است. شکستگی آن تیز مانند و سوزنی شکل است. این کانی پدیده فلورانس ندارد و برخلاف ژادئیت یا جیدیت دارای کلیواژ کامل در جهت طولی است. مراکز اصلی تراش یشم سبز و نفریت در کانتون، پکن و هنگ کنگ قرار دارد.

مجسمه حکاکی شده یشم نفریت
مجسمه اژدها کنده کاری شده از نفریت

کاربرد نفریت در ساخت اشیا کلکسونی و تراش حجمی مانند مجسمه های مذهبی بسیار زیاد است. درگذشته از سنگ کوارتز جهت تراش آن استفاده می شد ولی امروزه از ماده سخت تر کربوراندوم یا پودر الماس استفاده می شود.

منابع و معادن نفریت در جهان

معادن سنگ نفریتذخایر مهم نفریت در غرب سینک کیانگ در نزدیکی کاشغر و ختن در چین قرار دارد و معمولا بین سنگهای سرپانتین و رسوبات بستر رودخانه دیده می شود. ذخایر دیگری در قاره استرالیا و کشورهای برمه، برزیل، کانادا، آمریکا، مکزیک، گینه نو، تایوان و لهستان وجود دارد.

مهم ترین نوع این کانی ” یشم اسفنجی یا یشم چینی ” است که به رنگ سبز تیره دیده می شود. نوعی دیگر نیز به رنگ سبز اسفنجی که به یشم روسی معروف است در غرب دریاچه بایکال وجود دارند. در جنوب نیوزلند نیز از این کانی وجود دارد که مقدار آن ناچیز و صادر کردن آن هم ممنوع است.

سنگهای مشابه نفریت

سنگ یشم نفریتسنگهای زیادی مشابه نفریت وجود دارد که می توان به آگاماتولیت، فلدسپار آمازونیت، آونتورین، بوونیت، کالیفرنیت، کریزوپراز، مرمر کنمارا، گارنت گروسولار، پلاسما، پراز، پرنیت، سرپنتین، اسمیت سونیت، وردآنتیک و ویلیامزیت اشاره کرد.

نگین های جید را بصورت مصنوعی و یا آن را غالبا به شکل تریپلت می سازند بدین صورت که نگین یشم سبز مات به فرم کابوشن تراشیده و لایه از جید سبز نیمه شفاف با چسب مخصوص سبز رنگی می چسبانند که این فرآورده بسیار شبیه یشم سلطنتی است.

تفاوت سنگ جادئیت و نفریت

تفاوت سنگ نفریت و جادئیت, تفاوت یشم با نفریتتا قبل از سال 1863 تصور می شد که یشم سبز (Jade) و نفریت (Nephrite) هر دو از یک گروه هستند. تا اینکه یک فرانسوی ثابت کرد این دو کانی با قدمت هفت هزار ساله خود متفاوت اند و جادئیت از گروه یشم سبز و نفریت از گروه هورنبلند است. هرچند در عامیانه هر دو اینها به اسم جید یا یشم خوانده می شوند زیرا احتمالا تمایز آن دو برای اشخاص عادی خیلی مشکل بوده است.

نفریت (سختی 6 تا 6.5 ) سنگی نرم تر از جیدیت (سختی 6.5 تا 7) است. منابع نفریت از جیدیت بسیار بیشتر و از نظر ارزش و قیمت نیز پایینتر آن میباشد.

نحوه تشخیص یشم اصل

سنگ یشم اصل, تشخیص سنگ یشم اصلاین کانی ممکن است با سنگهای زیادی اشتباه گرفته شود. سطح سنگ جید غالبا شیارها و حباب هایی وجود دارد که با لوپ 10 می توان آنها را مشاهده کرد. سنگ جید قابلیت جذب گرمای بالایی دارد و چنانچه آن را سرد کنید بعد از مدتی گرم می شود. بسیاری از یشم هایی که در بازار ایران بفروش می رسند درواقع سرپانتین باکیفیت هستند

البته باید بدانید بهترین روش تشخیص فقط مراجعه به آزمایشگاه معتبر است. با روش اسپکترومتری مادون قرمز می توان حظور پلیمرها در جیدیت را پی برد.  با تست چراغ قوه UV می توان به مواد پلیمری (حداقل آنهایی که پدیدار می شوند) که تغییر رنگ سبز یا آبی می دهند پی برد. ولی تست فرابنفش دیگر دریشم‌های بهسازی شده با تکنولوژی جدید کاربردی نداشته و نمیتواند مواد رنگ یا پلیمیری تزریق شده را نشان دهد. از طرفی آزمایشگاه هایی که تکنولوژی و دستگاه مناسب را ندارند در تشخیص آنها ناتوانند.

در ویدئو زیر این موضوع ذکر شده است:

جیدیت سنگی متراکم است و وزن مخصوص بالایی دارد و چنانچه با سنگهای سبز همشکل خود مقایسه کنید سنگین تر است هرچند که باید دقیقا حساب شود. همچنین سختی بالای آن را می توان با کشیدن فلز روی آن تست کرد. اگر خش انداخت و پاک شد احتمالا جید است و اگر روی سنگ ماندگار شد ممکن است نفریت یا.. باشد. درون یشم اصل معمولا ناخالصی وجود دارد و اغلب جیدیت ها اینکلوژن‌هایی ابری شکل دارند که رنگ سنگ را یکدست نشان نمیدهند.

بزرگترین یشم کشف شده

بزرگ ترین سنگ یشم
بزرگترین سنگ یشم کشف شده در برمه

کارگران معدن شمال میانمار ایالت “کاچین” توانستند سنگ یشمی با طول 5.8 و عرض 4.3 متر و وزن 175 تُن کشف کنند که ارزش آن تقریبی 170 میلیون دلار می باشد.

بزرگترین یشم جهان, بزرگ ترین مجسمه یشم بودا
بزرگترین سنگ مجسمه یشم بودا در Anshan چین

در سال 1960 قطعه 260 تُنی در Xiuyan چین یافت شد که 32 سال بعد از آن مجسمه بودا را با ارتفاع 7.95 متر و عرض 6.88  متر تراشیدند.

مجسمه بودا از جنس یشم
مجسمه بزرگ بودا ساخته شده از یشم در بانکوک تایلند

در دیگر نقاط دنیا مانند تایلند نیز از این نوع مجسمه ها یافت می شود که در تصویر بالا مشاهده می کنید.

بازار صادرات و واردات سنگ یشم در جهان

بازار سنگ یشم, قیمت سنگ یشم
نوامبر 2018 بازار جید در شهر shaoxing چین

گذشته از سین کیانگ چین، سیبری و کانادا دو تولید کننده برتر جهانی یشم هستند. ولی جالب آنکه مقصد عمده این تولیدات چین است و جالب تر آنکه مقدار بسیار کمی از این محصول بعد از فرآوری به بیرون از چین صادر می گردد.

گوانگژو مهمترین شهر از برای واردات و کار بر روی جید است. ولی سرزمینهای چینی تبار دیگری نیز مانند تایوان از متقاضیان مهم آن در جهان هستند. تا قبل از سال دو هزار از 104 تن جید صادراتی کانادا 4 تن به تایوان صادر میشده است.

قیمت سنگ یشم اصل برمه
قیمت سنگ یشم گرانبها (جیدیت) در برمه

با سیاستهای درست اقتصادی و مدیریت جامع، که دلیل رونق اقتصادی در چین و گسترش طبقه متوسط چین و رفاه بیشتر آنها شد، تقاضا و قیمت سنگ یشم اصل در چین بسیار افزایش یافت. امروزه یشم بریتیش کلمبیا و سیبری هم در بازار چین از احترام بسیاری برخوردار هستند، اما همچنان یشم سفید سین کیانگ چیز دیگری است.

امروزه جید سبز سیبری با آن رنگ سبز ستودنی اش که به ” اسفناج سبز ” معروف گشته است، از موقعیت ممتازی در بازار چین برخوردار است و برای قیاس به کار می رود. در سالهای اخیر روسیه صادرات آن را محدود و این دلیل افزایش قیمت این گوهر در جهان گشت.

خواص سنگ یشم در چاکرا درمانی

خواص سنگ یشم در چاکرا درمانیاز آنجایی که سنگ جید در خیلی از رنگها دیده می شود چاکراهای متفاوتی را تحت تاثیر قرار می دهند.
یشم سبز روی چاکرای قلب (چهارم) تاثیر دارد و انسان را به لذت بردن از زندگی بدون وابستگی بیش از حد به جهان مادی ترغیب می کند.

 • یشم بنفش چاکرای تاج (هفتم)، چشم سوم(ششم) و ستاره روح (کف پاها) را تقویت و به فرد در تنظیم ناحیه هاله فرد و افزیش بصیرت کمک می کند.
 • یشم سیاه تمامی چاکراها را تحت تاثیر قرار می دهد و فرد را برای محافظت روانی و یکپارچگی جنبه پنهان فرد موثر است.
 • یشم سرخ چاکرای ریشه(اول)، ناف (سوم)، ستاره زمین(کف پاها) را تقویت و نیروی حیات و ارتباط با انرژی ها از طریح چاکرای ریشه به ما می دهد.
 • یشم اسطوخودوسی چاکرای تاج (هفتم) و قلب (چهارم) را مرتعش و باعث هماهنگی با ارتعاشات مثبت برآمده از طبیعت می شود.
 • یشم آبی چاکرای چشم سوم (ششم) و تاج (هفتم) را هماهنگ کرده و باعث فراهم آوری فعالسازی ارتعاشات بالاتر و درونی نمودن انرژی های اضافی، یاری دهنده مرحله گذاری آرام تر در خلال تجربیات آغازین می شود.

خواص سنگ یشم در باورهای کهن ایرانی

خواص سنگ یشمدر جواهر نامه ص 135 آمده است که:

“طبیعت آن سرد و تر است و خطائیان آن را بر کمر و شمشیر و ساخت ها زنند تا در جنگ غلبه ایشان را بود. همچنین آورده اند که هرکه حجر یشب(یشم) را با خود دارد صاعقه در وی نیفتد و از شر حریق ایمن باشد. دفع چشم بد و عطش را چون در دهن قرار گیرد سبک کند. بیماری های معده را نابود و طعام غلیظ را هضم کند.”

حاصل آن از احتلام دور باشد و درنظر مردم عزیز باشد و بعضی برانند که اگر یشم در کنگره قلعه که صاعقه در آنجا معهود باشد بنهند من بعد صاعقه در آن قلعه نازل نشود. معرفه الجواهر

خواص سنگ یشم در باورهای باستانی جهان

سنگ یشم دفینه زیرخاکی
پوشش سنگ جید و طلا جهت دفن شاهزاده لیوشنگ از سلسله های پادشاهی چین,113 سال قبل از میلاد

یشم به عنوان سنگی جادوئی در مشرق زمین شناخته می شد و به آورنده بخت و اقبال و خوش شانسی معروف بود. در چین اعتقاد بر این بود که جید غذای روح بوده و سنگی برای ارتباط با عالم متافیزیک است. تائوئیست ها بر این باور بودنند که باعث نامیرایی می شود. شاید این دلیلی بود که هنگام مرگ قطعه از این سنگ را همراه اجساد می گذاشتند.

در رساله Tao Hung-Ching مربوط به قرن پنجم آمده است که:

چنانچه در قبری قدیمی جسدی یافت شد که تازه مانده بود بدانید درون یا بیرون قبر یشم و طلا گذاشته اند. Tao Hung-Ching

بر همین اساس اشراف زادگان و شاهان خاندان Han که لباسی مزین با مروارید داشتند را با قطعه های یشم دفن می کردند تا پوسیده نشوند. چینی ها معتقد بودند این سنگ را بودا یا خدا از مکان های دور همانند تخمی که کیهان گذاشته باشد آورده است. گوهری که چینیان آنرا رابط این جهان و جهان معنوی – بهشت ؛ و با فضیلت مرتبط می دانسته اند.

خواص سنگ یشم سبز

خواص سنگ یشم سبزیشم سبز یک سنگ با قلبی شفابخش و سنگی برای شفای قلب است. انرژی آن بسیار قدرتمند و پایدار است و یاوری انرژی وار برای سلامت عمومی است. از بعد احساسی در گشایش به روی شادی است و نیروی حیات ارتعاشی طبیعت را به سوی خود می کشد، پس بهتر است آن را در طبیعت همراه خود داشته باشید.

خواص سنگ یشم بنفش

خواص سنگ یشم بنفشاز خواص یشم بنفش می توان به یاری دادن در تسکین دستگاه عصبی و کاهش نشانه های بیماری که توسط تنش های روانی بوجود می آیند اشاره نمود. این سنگ سرشار از شادی و نشاط است و شخص را از آسیب های انرژی های حوزه احساسی توسط افراد دیگر مصون می دارد.

خواص سنگ یشم سیاه

خواص سنگ یشم سیاهیشم سیاه یک محافظ شخصی ارتعاشی است و انرژی قدرتمندی را جاری می سازد که سطح هاله فرد را از هر نوع اتصال با نیروهای منفی باز می دارد. این سنگ با حمایت از جسم شخص را در برابر بیماریها، عفونت و انگل محافظت می کند بهمین دلیل حمل آن هنگام سفر کردن توصیه می شود.

با نگاه کردن به درون یشم سیاه بخش های تاریک نفس از بین می رود و می توان از ترس، خشم، نفرت و یا دیگر احساسات مخرب خلاص شد.

خواص سنگ یشم سرخ

سنگ یشم سرخیشم سرخ دارای خواص تحریکی و روح بخشیدن به تمام دستگاه های بدن است و با افزایش انرژی حیاتی بدن و تقویت اراده فردی ما را در جهت بردباری در غلبه بر سختی ها یاری میکند. برای روح های لطیفی که به سختی خودشان را بروز می دهند یشم سرخ انرژی سلحشورانه ای به ارمغان می آورد.

خواص سنگ یشم اسطوخودوسی

انگشتر سنگ یشم اسطوخودوسیانرژی این سنگ متعلق به بالاترین طیف ارتعاشی روانی می باشد که فراهم کننده پرورشی معنوی با انرژی کیهان برای تمام کسانی است که آنرا لمس یا نگاه می کنند. همچنین شخص را به حالتی از وقار و خیر خواهی ترغیب می کند و با کاهش بار تنش های روانی و هم کوک نمودن کالبد جسمانی با ارتعاشات موثر غیر فیزیکی در حوزه روان فرد را یاری می دهد.

خواص سنگ یشم آبی

این سنگ با توجه به رنگ خود ذهن فرد را تسکین و ارتقا داده و به وی در حفظ یک منش آرام و منطقی در طول یک موقعیت سرشار از تنش روانی کمک می کند. همچنین در تسکین التهابات، تورم، علائم آرتروز، آسم و مشکلات تنفسی نیز موثر است.

‫106 دیدگاه ها

 1. سلام. خواهشی ازتون دارم خسته نباشی سنگهای که‌ز ین فروخته شد مخصوصا زمردها دیگه نمیارین از این سنگها من‌زمرد می‌خوام با کیفیت خواهش میکنم سنگ‌زم. بیارید

 2. ببخشید اینکه گفتید ما خودمونم داریم منظور شخص خودتون بود یا بازار ایران؟ نگین یشم گرمی دو هزار تومان؟

 3. یشمی که تو ایران به یشم خراسان معروفه و یکدست و صابونی مانند و برنگ صدر هست اون از چه نوعیه؟ واقعا یشم هست اصلا؟ قیمتش هم از عقیق کمتره

 4. سلام خدمت استاد گرامی
  میشه لطفا بگید این جیدایت میزان مرغوبیتش بر اساس نظر این کارشناس چجوریه؟ عکس و شناسنامه رو واستون می فرستم

   1. سلام جناب اقای کرمی من یه سنگ سبز یشم دارم .یشم افغانستان هست با قدمت بالا ولی نور از خودش عبور نمیده ،
    بهم گفتن با عمل آوری میشه تمیزش کرد که نور رو رد کنه .
    سنگ رنگ خیلی عالیی داره و بسیار محکم هستش و داخلش ذرات نورانی به رنگ زرد و سفید توش برق میزنه که خیلی زیباست ،
    میتونید راهنماییم کنید؟

    1. معمولا از همون راف اولیه عبور میده (یعنی به قسمت مغزسنگ که بزنید) و اگر عبور نداد اوپک هست که ماهم خودمون داریم و گرمی 2 هزار تومن می ارزه.

 5. سلام من یه معدن سنگ حدید سیاه که هزاران سنگ چند ظبعی در ان هست ایا میشه با هم کار کنیم

 6. سلام جناب ، یکی از دوستان من در کندن پی خونه اشون یک مقبره پیدا کرده که داخلش چند تا چیز یود منجمله یک سنگ سبز رنگ که سبزش تیره بود و حالت شکستگی مثل ستون های اهنی کامل اطرافش بود دیدین ستون اهنی چطور اول علم میشه بعد احر دورش کار میکنن این سنگه هم کاملا یک سنگ حدودا مستطیل بود که کناراش همونجور ستون ستون بود از جنس خودش میشه حدودا بگید جنسش چیه

 7. باسلام من یه سنگ سبز نیمه شفاف و جلای روغنی دارم حدود دوسانته نور زمردی از خودش عبور میده تو معدن خاک رس پیداش کردم نمی دونم یشم هست یا نه لطفا راهنمایی کنید

  1. از روی عکس نمیشه یشم رو تشخیص داد. باید ببرین آزمایشگاه. وزن مخصوص ، ضریب شکست نوری اون میتونه به ما در تعیین یشم بودنش کمک کنه.

 8. سلام یک سنگ یشم دارم که از زیر خاک پیدا شده و باستانی هست تقریبا مال 2000سال پیش. رنگش مایل به سیاه ولی زیر نور سبز روشن هست. آیا قیمتی هست

  1. سلام ببرید شناسنامه بگیرین براش. اگر یشم باشه و با کیفیت، قطعا ارزش داره.

 9. سلام ۱۰ کیلو یشم اصل با کیفیت فوق العاده کارشناسی شده و دارای شناسنامه معتبر از کشور چین ، انگلیس ، روس ، و ایران تا الان مبالغ هنگفتی پیشنهادشده صد میلیارد تومان هم خواستن ولی ندادم
  از طرفی واقعا محو زیبایش ام از طرفی مبالغی که گفته میشه وسوسه انگیز حتی میراث فرهنگی ام با رویت این سنگ مبلغ ۸۰ میلیارد تومان رو پیشنهاد دادن باز در لحظه اخر پشیمان شدم
  میشه راهنمایی بفرمایید مبلغ واقعی این وزن از یشم با اعتبارات تایید شده ی کشورهایی که عرض کردم چقدر است ؟
  ممنونم

  1. سلام عکس و شناسنامه شون رو در قسمت پرسش و پاسخ سایت بفرستید ببینم

  2. سلام واقعا اگر این قیمت را دادن یاشمامیلیاردری یاخیلیببخشید هالو ما یک مثلی توکارمون داریم وقتی ببینیم طرف فکرمیکنه جنسش خیلی ارزش داره اما دردید ما بی ارزش است چنان قیمتی میدیم که طرف هیچ موقع نفروشه حالا من توی این سی سال کارم سنگه همچنین چیزی نشنیدم

 10. سلام استاد خسته نباشید
  بنده یک انگشتر یشم سبز خریدم
  فروشنده گفت نقره و عقیق هست
  من متن رو خوندم انگشتر نگین ان را با سوزن داغ و قیچی خراش بر نداشت و سوراخ نشد اما سنگ یخ نیست
  قیمت ان هم زمان ارزانی و خیلی وقت پیش ۵۰هزار تومان بود
  با توجه به شرایط از نظر شما اصل هست یا نه؟؟
  با تشکر

  1. سلام من تا آزمایش (ضریب شکست، بافت شناسی و وزن مخصوص) نکنم نمیتونم نظری بدم بخصوص درباره یشم. ولی معمولا اگر فلز روش نتونه خش بندازه احتمالش زیاده باشه..

 11. باسلام بنده یک انگشتر یشم دارم به رنگ سبز سیر بخواهم از کیفیت جنس ان مطلع بشم باید چکار کنم وبه حضرتعالی چگونه میتوان دسترسی پیدا کرد وآیا راهی هست من عکسش رو برای شما ارسال کنم

  1. سلام یشم رو متاسفانه از روی عکس نمیشه تشخیص داد. باید ببرید آزمایشگاه گوهرشناسی

  2. سلام دوست عزیز من یکسری سنگ قیمتی دارم شما خریدار هستین

 12. سلام خسته نباشید…ی مجسمه فیل مداخل شکمش دوفیل دیگر کار شده..از سنگ یشم صابونی .ب وزن 7کیلو و 600گرم…با قدمت بالا چقدر ارزش دارد

  1. سلام بستگی به کیفیتش داره. و اینکه اصلا اول ثابت شه یشمه

    1. بستگی داره چقدر کیفیتش باشه. میتونه هزاران دلار باشه. میتونه صرفا چند دلار باشه

     1. سلام دو تا سنگ سبز تیره براق دارم ازچندین دوره رسیده بهم از کجا میشه تشخیص داد اصل هستش

     2. درود بیارید آزمایشگاه گوهر شناسی

    2. سلام
     من یک تکه سنگ دارم که سیاه و طلایی هست و بمن گفتند که یشم هست آبا کسی در مشهد هیت بتونه من رو راهنمایی کنه

 13. سلام، یه تکه سنگ زرد مایل به سبز،،، زیتونی بشکل چشم با دو سنگ سیاه مایل به سبز وزرد روش کار شده،، میخوام بدونم ارزشی داره

   1. سلام یه سنگ دارم میخوام عکسشو بفرستم بدونم یشمه یا نه یا آنالیز بشه لطفا پاسخ دهید

    1. درود در قسمت پرسش و پاسخ گوهرشناسی سایت سوال و عکس رو قرار بدید

 14. سلام.
  استاد آیا در مورد یشم قان داش (خون بند) یمنی اطلاعاتی دارید ؟ در چه گروهی قرار می گیره ؟

 15. سلام خسته نباشید. این سه عدد مجسمه خوش شانس چین قدیمه

  1. سلام سه خدای خوش شانسی، ثروت و خوشحالی در باورهای چینی هستن اسم هاشون عبارتند از Fuk، LUK، Sau

 16. با سلام
  می خواستم بپرسم قیمت یشم سیاه که خیلی تمیز باشه و رگه یا گسستگی رنگ نداشته باشه رو قیراطش تو حالت تراشیده چجوری هست.حالتش اینطوری که داخل نور لامپ سیاهه ولی زیر نور خورشید یک ته مایه رنگ سبز به خودش میگیره البته نور رد نمیکنه و بعد تراش هم جلاش خوبه.البته یکسری از این سنگ هم هست که کلا زیر هر توری سیاه مطلقه.از لحاظ کانی شناسی هم یشمه یعنی منظورم اینه که تورمالین سیاه یا شبق یا جاسپر نیست.

  1. سلام. البته مهمترین مشابهات یشم یعنی نوع یشم نفریت که کم ارزش تر هست و سرپانتین که از نفریت هم کم ارزش ترهست رو نگفتید. این دو سنگ هم که گفتم خدمتتون نمونه سیاهش موجوده. بنابراین هم قیمت گذاری و هم تشخیصش فقط باید ببرین آزمایشگاه گوهرشناسی معتبر.
   ببینید گرانی یشم سیاه به علت اینه که در اصل اونقدر سبز هست که تیره شده. وقتی نور بگیرین زیرش باید سبز خوش رنگ یشمی بشه. هرچقدر این رنگ سبز کمتر باشه ارزشش کمتر میشه تا جایی که نگین تراش خوردش میتونه 50 دلار باشه نهایت. ولی همون نگین یشم سیاه اگر شرایط ایده آل رو داشته باشه قیمت نگین سایز درشت انگشتری اون بالای 2000 دلار است.

 17. سلام
  یک نگین سبز به عنوان یشم خریدم که اکثر خصوصیاتی که گفته شد رو داره ضمن اینکه تا حدودی اثر چشم گربه ای هم داره از مقاله متوجه نشدم این اثر موجب مرغوبیت بیشتر هست یا نه؟

  1. سلام هر پدیده ای که موجب زیبایی سنگ بشه، یعنی ارزش افزوده و قیمت بیشتر.

 18. سلام، من مقدارى يشم جيد دارم فردا براى اطمينان صدرصد بودنش ميبرمش انجمن زمين شناسى ايران كارشناسى كنه و اگر بود برگه كارشناسى يشم جيد بودنش و مرغوب بودنش را ميگيرم ، اگر جواب مثبت بود براى فروش از شماها كمك ميخوام

  1. با سلام و ادب،برای یشم شما بنده خریدار ایرانی و اگر هم شد خارجی سراغ دارم.

   1. سلام من سنگ یشم دارم حدود نیم کیلو هست وعکسش رو چطور بفرستم لطفاً اگر حتما خریدارید ممنون میشم قیمت منصفانه بردارید چون خدا کمک کرد از این وضعیت نابسامان اقتصادی نجات پیدا کنم خدارو سپاسگذارم. اگر کمک کنید ممنون میشم

 19. سلام و عرض ادب و احترام خدمت شما دوستان عزیز و همچنین خدمت استاد گرامی جناب کرمی. برادر بزرگوار قبل از هر سوالی بابت این همه توضیح واطلاعات شفاف و روشن شما در ارتباط با انواع سنگ یشم تشکر ویژه دارم و سپاس از لطف و زحماتی که متحمل شدید. بزرگوار بنده حقیر تو کار سنگ هستم و علاقه شدیدی به سنگ های جواهری مخصوصا سنگ یشم دارم در حال حاضر حدودا پنج الی شش کیلو سنگ یشم دارم در بین اینها سنگی سبز سبز که به سیاهی کشیده وبسیار زیباست و حدود یک کیلو وزن دارد در اولین نگاه فکر میکنی زمرد است آیا این همان سنگ مورد شماست که ارزشمند است. ممنون میشوم در صورت امکان پاسخ یا راهنمایی بفرمایید. درود بر شما یاحق

  1. درود ، میتونه باشه. هرچند که باید بدونید ما سرپانتین سبز سبز که به سیاهی میزنه هم داریم. البته تست های اولیه رو اگه انجام بدین تفاوتش با سرپانتین مشخص میشه.. ولی خوب سبز زمردی معمولا در یشم جادئیت باکیفیت رخ میده.
   بهترین کار اینه یه تیکه چند گرمی از اون رو ببرین در آزمایشگاه های گوهرشناسی معتبر.

   1. سلام. ممنون و سپاسگزارم استاد عزیز و گرامی پاسخ حضرتعالی بسیار شفاف و قانع کننده میباشد. .آرزوی سلامتی و موفقیت در تمام طول زندگی از خداوند سبحان براتون مسئلت دارم. یا حق

   2. سلام آقای کرمی من یدونه سنگ یشم یشمی دارم که دنبال خریدارم و قدمتش خیلی بالاس میخواستم ازتون کمک بگیرم کارشناسی شده ولی دوس دارم شما هم یه نگا بندازین

    1. با سلام و ادب،برای یشم شما کارشناس و خریدار خارجی دارم.

     1. سلام اقا مرتضی
      چطور میتونم با شما ارتباط برقرار کنم چون یک سنگ یشم برای فروش دارم.

     2. سلام شما از روی عکس میتونید تشخيص بدید اخه سنگ ما زیر خاکیه
      میخوام بفروشم ولی اول کارشناسی میخوام 09144428099

   3. سلام چطور میشه باهاتون تماس گرفت. من یه تخته سنگ چندکیلویی دارم با حجاری شعر

 20. سلام استاد
  با تشکر از مطالب آموزندتون سه سوال مهم داشتم سنگهای زیتونی رنگ سمی ترنسلوسنتی که اخیراً با تراش یمنی به عنوان یشم یمن در بازار ایران با قیمتهای پایین فروخته میشن جید هستن؟!
  و سوال دیگه اینکه یشمی که کتابهای جواهر شناسی و سنگشناسی خطی و قدیمی منطقمون ازش نام برده میشه کدوم یک از اين سنگهاست چون خواجه نصیر هم گفته یشم بهترینش سفید و…معدن یشم زرد هم در کرمان که خیلی خوب…
  و سوال سوم اینکه آیا مهره های اوپک قدیمی که اکثراً ترکیب سبز و سیاه و خاکستری و ندرتاً رگه هایی از زرد هستن، یشم هستن؟ بعضی از اینها هم به یشم سلجوقی! معروفن خودم داشتم، سبز لجنی خاکستری با سطح شمعی..
  با تشکر از زحماتتون

  1. سلام . ببینید یشم هایی که به عنوان یشم خطی یمنی امروزه فروخته میشن هیچ اعتباری ندارن و بنظر اکثرا نفریت و یا سرپانتین هستن. نه اینکه یمن یشم جادئیت نداره ولی خیلی کم پیدا میشه و اگه بشه هم هیچوقت به پای یشم برمه نمیرسه. ضمن اینکه خیلی از این انگشترهای به اصطلاح یشم یمنی خطی رو دیدم اصلا کیفیتی هم ندارن حتی اگر یشم هم باشن یشم بی کیفیت محسوب میشن. میگن در کرمان یشم پیدا میشه ولی خوب بازم کیفیت یشم گرانبها رو ندارن. درنظر داشته باشین که نفریت و سرپانتین باکیفیت هم در همین مناطق هست که تشخیصشون فقط در آزمایشگاه گوهرشناسی برمیاد.
   مهره های قدیمی که فرمودید اکثرا سرپانتین هستند بخصوص رنگ های لجنی شکل که بیشتر مربوط به همین سرپانتینه. برخی هم نفریت. البته در زمان گذشته که ایران حتی رابطه تجاری و حتی مرزی با چین داشته یشم هم وارد میشده ولی خوب درصدش خیلی کم بوده. امروزه هرکی از قبر چیزی درمیاره میگه یشمه.

 21. با سلام
  نفریت حتما باید نور رو از خودش رد کنه یا نمونه هایی هستن که نور رو عبور نمیدن؟
  یشم هایی که به اسم یشم افغانستان یا گرجستان داخل بازار به فروش میرسن نفریت هستن یا سرپانتین؟
  اصلا معدن نفریت افغانستان داره؟
  مرسی

  1. بله افغانستان هم نفریت داره. معمولا نفریتن. یشم میتونه اوپک باشه و ارزشش پایین. ما دنبال یشم جادئیت هستیم که وقتی نور بهش بزنی رنگ سبز زمردیش مشخص شه. اونه که ارزشمنده..

   1. جناب کرمی بنده یک انگشتر قدیمی دارم که سر ان یشم قرمز از نوع جادئیت هستش که با عبور نور رنگ سبز ان پدیدار میشود. اما خب یه چیز ماورایی هم توش هست. که باچرخش سنگ متفاوت میشه… این سنگ و ماهیتش رو افشا نکردم تاالان که بشما گفتم.

     1. والا همچین چیزایی رو فقط تو فیلم های هالیوودی میشه دید!

 22. باسلام من یک سنگ بزرگ که شبیه شکل تخم مرغ میباشد دارم و خصوصیاتش شبیه یشمه شماره وات میخواستم که عکسش بفرستم براتون

  1. درود، به اینستاگرام پیج sangshenas بفرستید. ضمن اینکه از روی عکس یا فیلم نمیشه کانی ها ذو تشخیص داد و نیاز به بررسی دقیق تر اون هست و بهتره به گوهرشناس از نزدیک مراجعه کنید.

  1. سلام من یدالله صادقی هستم خیلی سنگ یشم دارم چجوری عکس بفرستم میخوام بفروشم البته با علم خودتان که تشخیص دهید یشم

   1. درود دوست عزیز. یشم رو باید ببرین به آزمایشگاه های گوهرشناسی معتبر در ایران تشخیص بدن و کسی نمیتونه از نظر ظاهری بگه این یشمه یا نه چون همونطور که در انی مقاله دیدید این سنگ ماشبهات زیادی داره و اینکه اساسا در ایران نمونه های باکیفیتی از اون دیده نشده.

   1. سلام دوستان اگر كسى يشم جيد با كيفيت خواست من در خدمتش هستم

  2. سلام دوست عزيز من يشم اصل دارم هر كجا هم بخواهيد براى كارشناسى ببري من با كمال ميل ميام يشمهايي را كه دارم به جرعت ميگم جزو جواهرات كم نظير

  3. سلام بنده نزدیک 2 کیلو سنگ یشم دارم که مطمئنم دیدنش خالی از لطف نیست. چون تو این 20 سالی که تو کار سنگ بودم هیچ جایی چه رسانه و چه فضای مجازی و حضوری، به جرات باید بگم هنوز لنگش رو ندیدم

  4. سلام دوست گرامی .من چندین قطعه سنگ راف معدنی مولداویت و بشم دارم که خیلی زیبا هستن

 23. سلام من یه سنگ دارم
  شبیه یشمه
  حالا از کجا مطمئن شم سنگ چیه!!

  و قیمت گذاری مناسب بشه؟

  1. سلام همونطور که در مقاله ذکر شد سنگای سبز رنگ و شبیه یشم زیاد هستن و راهی جز بردن به آزمایشگاه گوهرشناسی جهت تشخیص نیست. البته یه روش تست تخریبی اینه که با نوک فلز بکشید روش و اگه خش نیفتاد یعنی احتمالا سختی همرده یشم رو داره. که البته اینم یه تست اولیه هست و دقیق نیست. برای قیمت گذاری هم از همون مرکز گوهرشناسی بپرسین بهتون حدودی خواهند گفت.

   1. سلام کشاورز هستم یه سنگ سبز که احتمالا یشم هست در کرمان و درست در مسیر جاده ابریشم پیدا کردم.بیضی شکل با نقش اژدها روش هک شده حالت گردن آویزه چون سوراخ داره.خریدار پیام بده

 24. درود .سنگی که رویه آن سیاه رنگ و داخل آن رنگ کرمی مایل به سبز است این از چه نوع کانی است

  1. سلام باید مشخصه هایی مثل وزن مخصوص و سختی اون هم مشخص شه و با این اطلاعاتی که دادید نمیشه نظری راجب کانی ها داد

 25. سنگ یشم جادییت دارم
  مشکیه وقتی نور میندازم سبز میشه
  اصله و خالص و زیبا اگر خواستید باهام تماس بگیرید

 26. با سلام و خسته نباشید خدمت عزیزان من یک سنگ دارم سبزه با رگه های سفید روش این چه نوع سنگیه ،،،،ممنون میشم جواب قطعی دوستان بدن

  1. سلام دوست عزیز دنیای کانی ها اونقدر زیاد و تشابهات زیاده که گاهی تو آزمایشگاه هم خطا هست. هیچکس در دنیا نمیتونه اینجوری چیزی اونم قطعی بگه!

 27. سلام. وضعیت خریدوفروش آن درایران به چه صورت است، ممنون میشم…

  1. درود. در ایران قریب به 90 درصد سنگهایی که به عنوان یشم باکیفیت و یا یشم جادئیت فروخته میشن همون سرپانتین های باکیفیت ایران، عقیق سبز، پرهینیت و یا نهایت نفریت هستند و مشتری ها هم فکر می کنند قیمت یشم پایینه و اصلا درکی راجب تفاوت اون با سنگهای مشابهش ندارن. همونطور که مشخصه یشم جادئیت اصل برمه و بدون بهسازی قیمت جهانیش بسته به کیفیتش خیلی بالاست و اگر هم روزی می خواستین بخرین حتما با شناسنامه معتبر تهیه کنین.

   1. احسنت واقعا خوشن اومد از جملت… من مدرکشو دارم ولی اینقدر دنیای بزرگیه این سنگ که غیر قابل تصور هسش

 28. سلام سنگ یشم جادی قدیم ابریشم که قدیم از ایران صادر به چین میشود .موجود دارم چند قیمت میخرید

   1. سلام خدمت مدیر صفحه
    من در اطراف کرمان یه سنگ بیضی شکل از جنس یشم سبز دیدم.یه طرف آن نقش اژدها و طرف دیگه صاف .سوراخ داره حالت گردن آویز
    لازم به ذکر است در آن حوالی طبق تحقیقات صورت گرفته جاده ابریشم گذشته لطفاً راهنمایی بفرمایید به موزه تحویل بدیم یا میشه بفروشیم ما هم کشاورز هستیم و به نوایی برسیم.ابغاد تقریبا ۴ سانت در دو نیم با ضخامت ۵ میل

    1. سلام عکسش رو در قسمت پرسش و پاسخ گوهرشناسی سایت قرار بدید

     1. سلام سنگ یشم حدود ۴ کیلویی دارم در کاوش در عمق زیاد کشف شده جناب اگه خریدارید آدرس بدید بیارم از نزدیک ببینید

 29. باسلام،
  لازم به ذکراست نامی که به یشم باکیفییت اطلاق میشود؛یشم سلطانی است نه یشم سلطنتی.ضمناویژگی اصلی یشم که آنراازسایرسنگهای مشابه ازجمله نفریت متمایزمیسازد؛قابلییت ذوب آن است.ذرات خردشده جادییت درحرارت نسبتابالاذوب میشونددرصورتی که همین دما(حرارت ایجادشده ومتمرکزتوسط شعله گاز)توان ذوب سنگی نظیرنفریت راندارد.نهایتاویژگی کلیدی تشخیص یشم اصلی یاهمان جادییت که ناشی ازتراکم بیش ازحداین سنگ است،لمس سردآن است.این سنگ حین لمس شدن سردترازسنگهای مشابه احساس میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا