روانشناسی رنگها چیست؟ رنگ درمانی با سنگها و معنای چرخه رنگها

روانشناسی رنگها و رنگ درمانی با سنگهاروانشناسی رنگها به توضیح رفتاری و معنای چرخه رنگها روی زندگیمان می پردازد تا جایی که ما می توانیم در رنگ درمانی با سنگها و کریستال های رنگی، ذهن و حتی جسم خود را بهبود بخشیم. همانطور که می دانید در همه جای این زندگی رنگ وجود دارد. ما آن را تمام وقت می بینیم. هر روز یک لحظه به اطراف خود نگاه کنید و رنگها را احساس کنید و از رنگها لذت ببرید. اکثر ما تصور نمی کنیم رنگ تأثیری بر زندگی ما داشته باشد. تأثیر رنگ ها در محیط پیرامون ما معمولا آگاهانه نیست. گاهی اوقات ما احساس ناراحتی در محل های خاصی پیدا می کنیم اما ما آن را خلق و خوی می نامیم. “خلق و خوی رنگ ها” می تواند پاسخی باشد که چه چیز در اطراف ما قرار دارد و بر ما تاثیر می گذارد. آنچه در این مقاله می آموزیم این است که: تاریخچه رنگها چیست؟ روانشناسی رنگها به چه معناست؟ در رنگ درمانی با سنگها و کریستال ها چه خواصی برای ما دارند؟ چرخه رنگهای زندگی در طبیعت به چه معناست و چگونه باید از آن استفاده کنیم؟ رنگ طبیعی سنگهای ماه تولد ما چیست؟ پس با سنگ شناس همراه باشید تا بیشتر در مورد رنگها و خواص آنها بیاموزیم.

تاریخچه رنگها

تاریخچه رنگهادرك امروزي ما از نور و رنگ، از اسحاق نيوتون شروع می شود. او اولین کسی بود كه مفهوم رنگين كمان را درک كرد. سر آیزاک نیوتن در سال 1666 از منشور استفاده کرد. وی نور سفيد را با یک منشور منكسر كرد و آن را به اجزای سازنده خود تجزيه كرد و رنگین کمانی از رنگها را که ما به عنوان طیف الکترومغناطیسی می شناسیم مشاهده و نشان داد نور خورشید یک رنگ نیست، بلکه طیف رنگ قرمز، نارنجی، زرد، سبز، آبی، نارنجی و بنفش شامل هفت رنگ ابتدایی می باشد. رنگ های اصلی نور قرمز، سبز و آبی هستند. از آنها به عنوان رنگهای اصلی در رنگ درمانی با سنگها و کریستال ها یاد می شود. ماکس لوشر (Max Luscher او یک روان درمانگر و استاد روانشناسي دانشگاه بسل است است) در سال 1940، برای ابداع تست رنگ لوشر، وسیله ای برای سنجش حالت روان شناسی بر پایه رنگها،مشهور می باشد. روانشناسی رنگها و چرخه رنگها را توسعه داد. او در رنگ درمانی خود از رنگ قرمز، زرد، سبز، آبی، بنفش، قهوه ای، خاکستری و سیاه استفاده کرد. او ادعا کرد که می تواند سطح استرس و آرایش روانی فردی را بوسیله طبقه بندی رنگ انتخابی یا رنگ جفت شده با آن را بگوید. بعدها از یک تست ساده سبز، زرد، قرمز و آبی استفاده کرد. رنگ لاجورد آبیامروز ما رنگ را بیشتر برای برآوردن نیازهایمان انتخاب می کنیم. در زمان گذشته نه چندان دور رنگها فقط در منابع طبیعی در دسترس می بود. گیاهان، مواد معدنی و تعدادی حیوان یا زندگی حشرات تنها وسیله ای برای ساخت رنگ بود. رامبراند به مغازه های هنر محلی نمی رفت و لوله های رنگی رو نمی خرید. او مجبور شد که رنگهایش رو از آسیاب کردن و مخلوط کردن چیزهایی مثل سنگ لاجورد (Lapis Lazuli) به رنگ آبی برساند. سنگ لاجورد یا لاپیس لازولی بسیار گران و سفت بود. اگر نقاشی های رامبراند را بررسی کنید، رنگ آبی خوش رنگی را نمی بینید. بنفش برای قوم سلطنتی برای قرن ها رزرو شده بود. خانواده های سلطنتی تنها کسانی بودند که می توانستند از آن استفاده کنند. واردات گیاه نیل (نیلی رنگیزه آبی) به اروپا شانس دستیابی بسیاری از مردم را به این رنگ افزایش داد. تا قبل از کشف رنگ های شیمیایی در قرن نوزدهم، گیاه نیل بسیار ارزشمند و گران بود. امروزه نوع با کیفیت این سنگ جزو گوهرهای بسیار زیبا می باشد.

ما رنگها را چگونه می بینیم؟!

رنگ ارتعاش نور است. در نور کم، به نظر می رسد رنگی که می بینیم متفاوت از همان نور در حالت نور خورشید است. هر کس فرکانس رنگ را دقیقا به همین شیوه نمی بیند. به عنوان مثال، رنگی را که من آبی – سبز می نامم برای من آبی است همراه با سبز محسوس. فرد دیگری ممکن است رنگ سبز آبی را نام ببرد، زیرا برای او رنگ سبز بیشتر از من به نظر می رسد. حتی افراد کور رنگ نیز تحت تاثیر رنگ هستند.

روانشناسی رنگها و خواص آنها

روانشناسی رنگها و معنای آنروانشناسی رنگها امروزه در بسیاری از مسائل زندگی ما تاثیر دارد. شرکت های تولید رنگ حتی یک روانشناس رنگ را استخدام می کنند تا بهترین رنگ ها را توصیه و به فروش برسانند. روانشناسان رنگ در زمینه دکوراسیون نیز کار می کنند. آنها می گویند نارنجی باید در رستوران ها استفاده می شود، زیرا نارنجی اشتها را افزایش می دهد. برای رستوران ها رنگ آبی کمرنگ یا رنگ فیروزه ای و نارنجی ترکیب خوبی است. فضای آرام و اشتیاق محیط خیلی مناسبی را برای یک رستوران فراهم می کند. نتایج آزمایشگاهی زیادی در مورد تأثیر رنگ در وضعیت سلامت فردی وجود دارد. درحال حاظر می دانیم که زمستان در بعضی نقاط جهان نور خورشید به مقدار کافی نیست. برای جلوگیری از بیماری، نور با طیف نور خورشید می تواند مورد استفاده قرار گیرد. نور لامپ با نورهای مورد نیاز دیگر، از سرد و گرم، اکنون می توانند خریداری شوند. رنگ درمانیبر اساس روانشناسی رنگها آبی رنگ آرامش است. نور آبی برای بعضی از بیمارستان های روانی برای تأثیر آرام بخش استفاده می شود. بیمارستان های دیگر در حال حاضر از رنگ سبز روشن، آبی، هلویی و زرد آفتابی بر روی دیوارها و حتی برگه ها و لباس استفاده می کنند. به نظر می رسد این رنگ ها به بیماران کمک می کند تا سریعتر بهبود یابند. بخشی از طیف نامرئی با استفاده از تکنولوژی مادون قرمز دیده می شود. تصویربرداری حرارتی وجود دارد که به ما اجازه می دهد گرما را در رنگ ببینیم.  ادگار کایس (Edgar Cayce یک آمریکایی مشهور بود که توانایی‌های ذهنی و هیپنوتیزم و ذهن خوانی داشته است. می گفت که بدن انسان و تقریبا همه چیز در طبیعت انرژی و یا حرارت را منتشر می کند. بسیاری از مردم ادعا می کنند رنگ و یا هاله نور را در اطراف بدن انسان ببینند. گفته می شود که سلامت و خلق و خوی فرد می تواند با تجزیه و تحلیل هاله و روانشناسی رنگها بر طبق انرژی نورانی نامرئی وی تعیین شود. بدین ترتیب در هفت چاکراه ما، نوع رنگ هایی که با آن مراقبه می کنیم روی هاله تاثیر می گذارد.

رنگ درمانی با سنگهای معدنی

ما می دانیم که باید تمام رنگ های سبزیجات را در رژیم غذایمان حفظ کنیم. برخی افراد معتقدند که موسیقی دارای رنگ است. هر نت با سایه یک رنگ میلرزد. تحقق این که رنگ بر ذهن انسان تأثیر می گذارد، به همان اندازه قدیمی است که در تاریخ داستان هایی از آن ثبت شده است. مشکل این است که باید واقعیتها را از داستان های خیالی بیرون بکشیم. سنگهای درمانیرنگ ها معانی بسیاری را برای مردم بر اساس فرهنگ و مذهب خود دارند. اما کریستال های طبیعی و مواد معدنی هیچ فرهنگ و مذهبی ندارند. آنها بخشی از زمین هستند. اثر اشعه رنگ ها باقی می ماند. بر اساس روانشناسی رنگها وقتی عصبانی هستیم “قرمز” می بینیم، و قرمز ما را به اقدام(عملی) الهام می بخشد. وقتی غمگین “آبی” هستیم. زرد ما را گرم می کند. سبز ما را از نظر ذهنی و جسمی پایین می آورد. معانی اساسی رنگ ها در خرد تمام فرهنگ ها وجود دارد، اما تا حدودی گیج کننده و گاهی اوقات اشتباه تفسیر شده است. اما امروز با تحقیقات محققان زیست شناسی، بیوشیمی و فیزیک، می توانیم حقیقت را از داستانها بیاموزیم. بر اساس تحقیقات گسترده در تاریخ و جادو و طلسم های قدیمی و مطالعات روان شناختی مدرن تر در مورد اثرات اساسی رنگ درمانی در بدن و ذهن انسان، ما در حال حاضر حقیقت تاثیرات نفوذ اشعه سنگهای قیمتی طبیعی، کریستال و رنگ معدنی را می دانیم. این حکمت در تاثیرات چرخه رنگهای زندگی در طبیعت تسخیر شده است.

چرخه رنگهای زندگی در طبیعت

چرخه رنگهای زندگی در طبیعت نشان دهنده کل سال و جریان طیف های رنگی به طور طبیعی که هر دو اینها مختصات مکان و زمان و نوع رنگ را برای شما مشخص می سازد. چرخه رنگهادر چرخه رنگهای زندگی در طبیعت، جریان رنگ ها در فصل زمستان از نیلی تاریک و آسمان نیلگون زمستانی، با وعده بهار تغییر کرده و دریاچه ها و رودخانه هایی که پر از آب های فیروزه ای رنگ یخ زده بودند آزاد و ذوب می شوند. رنگ ها به سبزه های بهار تغییر می کنند، سپس به زرد روشن از آفتاب تابستان گرم تبدیل می شوند.در ادامه رنگها شروع به تیره شدن می کنند، ابتدا رنگ های نارنجی و قرمز به سان برگ های پاییز و سپس بیشتر نقاط زمین به سمت زمستان، آمیتیست های (رنگ بنفش) فراوان، بنفشه ها ونیل ها و مناظر عاری از پوشش گیاهی حرکت می کند، اما هنوز همراه زمین های طبیعی و مواد معدنی و سنگ ها پرجنب و جوش می باشد.

بهترین رنگ سنگهای تولد شما در طبیعت

چرخه رنگهای زندگی در طبیعت نشان دهنده پیشرفت زندگی و رنگ بر روی سیاره زمین است. نه تنها ترسیمی از نظم طبیعی زندگی در طول سال است، بلکه تصویری از نظم طبیعی زندگی بشر است. در مقایسه با علائم طالع بینی و سایر لیست های سنگ ماه تولد، رنگ چرخه به ما رنگ تاریخ تولدمان بر روی زمین نشان می دهد. در واقع چرخ در جهت ضد ساعت خوانده شده است. تغییر رنگ از سمت راست پایین سبز بهار، زردی تابستان، قرمز های پاییز و در نهایت زمستان آبی رنگ تغییر می کند. زندگی ما در اطراف یک چرخ چرخان است. این نشان می دهد که چرخه های زندگی ما به عنوان بشر با چرخه های طبیعی نیز هماهنگ است. چطور می توان چنین نبود؟ ما زاییده این زمین هستیم.

معنای رنگ سنگها در چرخه رنگها

رنگ می تواند احساسات ما، اعمال ما و نحوه پاسخ به مردم، چیزها و ایده های مختلف را تحت تاثیر قرار دهد. در مورد رنگ و تاثیر آن در زندگی روزمره ما مورد مطالعه و بررسی قرار گرفته است. بسیاری از مردم بر این باورند که رنگها قدرت هستند و سنگهای رنگی بسیار قدرتمند هستند. در اینجا برخی از معانی رنگها و انرژی هایی که در سنگهای مربوط به آنها وجود دارد، آورده ایم. بر اساس چرخه رنگها می توانید ماه تولد خود را پیدا کنید و از خواص رنگ درمانی با سنگهایی که بیشترین تطابق را با طبیعت شما دارند بهرمند شوید!

برای مشاهده روانشناسی رنگها و رنگ درمانی با سنگها روی رنگ مورد نظر خود کلیک کنید
فیروزه ای ارغوانی
سبز بنفش
زیتونی نیلی
زرد آبی
طلایی سیاه
نارنجی سفید
قرمز مایل به نارنجی خاکستری و نقره ای
قرمز قهوه ای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *